Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Από ο,τι θυμάμαι είχες πάρει το eheim professional 4 +600 που είναι για ενυδρεία μέχρι 600 λίτρα. Βέβαια η αντλία του δίνει μέγιστη ροή τα 1250/h και για αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα με τα απορρίμματα. Όπως είπε και ο @Taxiarchis με ένα wavemaker απέναντι από την είσοδο του φίλτρου θα κάνεις δουλειά.

Αν επιμένεις σε δεύτερο φίλτρο πάρε κάποιο με μεγάλη ροή χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα πχ DOPHIN ASTRO 2212 CANISTER FILTER 1300L/H

https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2212-1300l-t-eos-300l

Καλησπέρα Μαρίνο. Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πολύ σωστά αυτό έχω πάρει. Έχω βάλει ήδη ένα wavemaker αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Με το φίλτρο που μου προτείνεις υπάρχει περίπτωση να πετύχω το αντίθετο; εννοώ να έχω υπερβολικά μεγάλο ροή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fanis_0_alanis έγραψε:

 

ταπεινή μου άποψη μετά από 15+ χρόνια αφού χρησιμοποίησα αρκετά εξωτερικά φίλτρα:

 

η σειρά eheim classic είναι ότι πιο αξιόπιστο φτιάχτηκε και θα φτιαχτεί ποτέ.Δεν θα σου χαλάσει ποτέ,δεν θα δεις ξαφνικά νερά να στάζουν,το βάζεις και ησυχάζεις.

 

αλλά από δύναμη και νερό κρύσταλλο με πολλά ψάρια σαν το fluval fx5 δεν έχω ξαναδεί.Απίστευτο φίλτρο.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Συμφωνώ για το fluval. Είχα πριν από αυτό και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος μέ τη ροή του, μέχρι που ξαφνικά είδα νερά στο πάτωμα. Με τα πολλά και με πολλές προσπάθειες που κάναμε με τον Μαρίνο, δυστυχώς δε βρέθηκε λύση και πήγε για πέταμα. Το αντικατέστησα με το Eheimem αλλά η ροή δυστυχώς δε με καλύπτει. Σίγουρα εάν είχα λιγότερα η μικρότερα ψάρια τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα Μαρίνο. Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πολύ σωστά αυτό έχω πάρει. Έχω βάλει ήδη ένα wavemaker αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Με το φίλτρο που μου προτείνεις υπάρχει περίπτωση να πετύχω το αντίθετο; εννοώ να έχω υπερβολικά μεγάλο ροή;

Την ρυθμίζεις από τις βάνες και δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@marinosπήρα το βελτιωτικό νερού που ζητήσαμε! Το τοποθετώ μέσα στο φίλτρο εάν κατάλαβα σωστά; Δε γίνεται να το τοποθετήσω απευθείας μέσα στο ενυδρείο Ε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinosπήρα το βελτιωτικό νερού που ζητήσαμε! Το τοποθετώ μέσα στο φίλτρο εάν κατάλαβα σωστά; Δε γίνεται να το τοποθετήσω απευθείας μέσα στο ενυδρείο Ε;

Επειδή πιστεύω ότι κατάλαβα !😂 🤞ναι μέσα στο φίλτρο 👍

Link to comment
Share on other sites

Με δυσκολεύει η διαδικασία να ανοίξω το φίλτρο χρονικά. Υπάρχει κάτι εναλλακτικο; Πχ διαβάσα μέσα ότι ουσιαστικά το βάζεις μέσα στο φίλτρο για να έχει εκεί υψηλή ροή νερού. Εάν το βάλω μέσα σε ένα σακουλάκι διάτρητο κοντά στην έξοδο του φίλτρου ;

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 8:56 ΠΜ, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Το βγάζω υποθέτω μετά από κάποιο διάστημα κ το πετάω;

Όχι έχει οδηγίες για το πώς το καθαρίζεις και το ξανά χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 9:44 ΠΜ, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Με δυσκολεύει η διαδικασία να ανοίξω το φίλτρο χρονικά. Υπάρχει κάτι εναλλακτικο; Πχ διαβάσα μέσα ότι ουσιαστικά το βάζεις μέσα στο φίλτρο για να έχει εκεί υψηλή ροή νερού. Εάν το βάλω μέσα σε ένα σακουλάκι διάτρητο κοντά στην έξοδο του φίλτρου ;

Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις βιολογικό υλικό στην έξοδο του φίλτρου. Θα δουλέψει αλλά με την ελάχιστη απόδοση. Αν έχεις κάποιο εσωτερικό φίλτρο βάλτο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/3/2024 at 2:12 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις βιολογικό υλικό στην έξοδο του φίλτρου. Θα δουλέψει αλλά με την ελάχιστη απόδοση. Αν έχεις κάποιο εσωτερικό φίλτρο βάλτο εκεί.

Ευχαριστώ πολύ Μαρίνο! 

Link to comment
Share on other sites

@marinos @Taxiarchis

Σκέψεις για αλλαγή ψαροσυνθεσης ή αγορά νέου ενυδρείου..

Θέλω πολύ να φιλοξενήσω φροντοζες από την πρώτη στιγμή που ασχολήθηκε με το χόμπι. Χτες πήγα στο pet shop της Κορίνθου και όταν τις είδα θυμήθηκα τον λόγο! Ξέρω ότι οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι μικρές για φροντοζες. Είναι όμως απαγορευτικές για 4-5 σύνολο σε όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos @Taxiarchis

Σκέψεις για αλλαγή ψαροσυνθεσης ή αγορά νέου ενυδρείου..

Θέλω πολύ να φιλοξενήσω φροντοζες από την πρώτη στιγμή που ασχολήθηκε με το χόμπι. Χτες πήγα στο pet shop της Κορίνθου και όταν τις είδα θυμήθηκα τον λόγο! Ξέρω ότι οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι μικρές για φροντοζες. Είναι όμως απαγορευτικές για 4-5 σύνολο σε όλο το ενυδρείο;

Φαντάζομαι ότι είναι μικρές σε μέγεθος οι φροντοζες που είδες. Μια ομαδούλα από 5-6 για να βγει χαρέμι δεν είναι απαγορευτικό για τα λίτρα σου. Απλά όσο μεγαλώνουν τόσο θα είναι αισθητή η ανάγκη για μεγαλύτερο ενυδρείο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά Νίκο θα το έκανα σιγά σιγά ,βήμα βήμα  και θα αγόραζα ένα ενυδρείο τουλάχιστον 500 λ θα έψαχνα καλά της πέτρες , ένα ωραίο background από το aquadecor παραγγελία και τέλος τα ψάρια.  Γιατί αν τα έπαιρνα τώρα μετά διπλή δουλειά είναι αφού μεγαλώσουν τα ψάρια. 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν μωρά. Βέβαια έχω δει και μεγάλες ενήλικες από κοντά και είναι πραγματικά μεγάλα ψάρια για αυτό μου φαίνονται ακόμα και τα 4-5 ενήλικα πολλά για το ενυδρείο μου. Το βλέπουμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ναι ήταν μωρά. Βέβαια έχω δει και μεγάλες ενήλικες από κοντά και είναι πραγματικά μεγάλα ψάρια για αυτό μου φαίνονται ακόμα και τα 4-5 ενήλικα πολλά για το ενυδρείο μου. Το βλέπουμε πάλι.

Νίκο το μεγαλύτερο ενυδρείο είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί όταν θα φτάσουν σε ενήλικη μορφή. Απλά δεν είναι άμεση ανάγκη άμα τα πάρεις μικρά να πας κατευθείαν σε μεγάλο ενυδρείο. Τα ψάρια αυτά αναπτύσσονται αργά και εκτιμώ ότι θα χρειαστεί αλλαγή ενυδρείου μετά από 1 1,5 χρόνο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω είναι ενάμιση έτους και είναι από 12 έως και 18 πόντους.IMG_20240415_131815.thumb.jpg.e117462cc7ad615bcf742f91dc1e56c8.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Οι παρακάτω είναι ενάμιση έτους και είναι από 12 έως και 18 πόντους.IMG_20240415_131815.thumb.jpg.e117462cc7ad615bcf742f91dc1e56c8.jpg

Πολύ όμορφα ψάρια Μαρίνο! Δικά σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εγώ προσωπικά Νίκο θα το έκανα σιγά σιγά ,βήμα βήμα  και θα αγόραζα ένα ενυδρείο τουλάχιστον 500 λ θα έψαχνα καλά της πέτρες , ένα ωραίο background από το aquadecor παραγγελία και τέλος τα ψάρια.  Γιατί αν τα έπαιρνα τώρα μετά διπλή δουλειά είναι αφού μεγαλώσουν τα ψάρια. 

Επειδή την έχω πατήσει με άλλους είδους ψάρια, συμφωνώ απόλυτα με το Ταξιάρχη. Πάρε πρώτα το κατάλληλο ενυδρείο και μετα τα ψάρια 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ όμορφα ψάρια Μαρίνο! Δικά σου?

Ευχαριστώ. Ναι δικά μου είναι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Οι παρακάτω είναι ενάμιση έτους και είναι από 12 έως και 18 πόντους.IMG_20240415_131815.thumb.jpg.e117462cc7ad615bcf742f91dc1e56c8.jpg

Μαρίνο πολύ ωραία! Τα έχεις πάρει από μωρά; Πήρες 5-4 ή περισσότερα ώστε να σχηματιστεί χαρέμι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο πολύ ωραία! Τα έχεις πάρει από μωρά; Πήρες 5-4 ή περισσότερα ώστε να σχηματιστεί χαρέμι;

Είναι το ίδιο επιθετικά με τα Μαλάουι; Έχω την αίσθηση εξ αιτίας των αργιών κινήσεων και του αργού κολυμπιου ότι είναι πιο ήρεμα η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο πολύ ωραία! Τα έχεις πάρει από μωρά; Πήρες 5-4 ή περισσότερα ώστε να σχηματιστεί χαρέμι;

Τα πήρα περίπου στους 12 πόντους από φίλο. Έξι ψαράκια έχω αλλά ακόμα δεν έχω ξεχωρίσει πόσα είναι τα θηλυκά.

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Είναι το ίδιο επιθετικά με τα Μαλάουι; Έχω την αίσθηση εξ αιτίας των αργιών κινήσεων και του αργού κολυμπιου ότι είναι πιο ήρεμα η κάνω λάθος;

Καυγάδες θα έχεις και σχετικά συχνά ιδιαίτερα αν σου βγουν πολλά αρσενικά αλλά δεν είναι σαν τα Malawi.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...