Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μιλάω για το πίσω δεξιά σημείο της φωτογραφίας

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Έχεις σαλιγκάρια helena;

Έχω δύο Zebra

Link to comment
Share on other sites

Αυγά απο τα σαλιγκάρια είναι . Αφαίρεσε τα αν σε ενοχλούν αισθητικά .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Αυγά απο τα σαλιγκάρια είναι . Αφαίρεσε τα αν σε ενοχλούν αισθητικά .

Μαρίνο κάτι μου λέει ότι θα γεμίσει το ενυδρείο μου σαλιγκάρια σύντομα δυστυχώς. Επιβιώνουν εύκολα; το απόγευμα θα τα δώσω τα Zebra μου στο petshop

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο αναπαραγωγή .

Μην τα γραφούν και τζάμπα τα παιδιά .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Αυτή την φορά γράφω καθώς χτες παρατήρησα ένα από τα Maylandia Callainos μου (Cobalt blue Zebra) να βγαίνει από μια σπηλιά και το χρώμα του να έχει γίνει σχεδόν λευκό!!! Ανησύχησα έντονα όμως μέσα σε 10 δευτερόλεπτα ξαναπήρε το αρχικό του έντονο χρώμα. Έψαξα για αυτή την συμπεριφορά σε διεθνή βιβλιογραφία και διάβασα πως παρατηρείται όταν κάποιο αρσενικό έχει έντονο στρες διότι είναι μικρότερης ιεραρχίας και θέλει να "ξεγελάσει" τα υπόλοιπα κυρίαρχα αρσενικά ώστε να νομίζουν ότι είναι θηλυκό αφήνοντας το στην ησυχία του.

Ανησυχώ για αυτό συμβάν που υποδηλώνει στρες και θα ήθελα την άποψη όσων ασχολούνται με Αφρική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νικος

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Αυτή την φορά γράφω καθώς χτες παρατήρησα ένα από τα Maylandia Callainos μου (Cobalt blue Zebra) να βγαίνει από μια σπηλιά και το χρώμα του να έχει γίνει σχεδόν λευκό!!! Ανησύχησα έντονα όμως μέσα σε 10 δευτερόλεπτα ξαναπήρε το αρχικό του έντονο χρώμα. Έψαξα για αυτή την συμπεριφορά σε διεθνή βιβλιογραφία και διάβασα πως παρατηρείται όταν κάποιο αρσενικό έχει έντονο στρες διότι είναι μικρότερης ιεραρχίας και θέλει να "ξεγελάσει" τα υπόλοιπα κυρίαρχα αρσενικά ώστε να νομίζουν ότι είναι θηλυκό αφήνοντας το στην ησυχία του.

Ανησυχώ για αυτό συμβάν που υποδηλώνει στρες και θα ήθελα την άποψη όσων ασχολούνται με Αφρική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νικος

Xanax και διαταραχή κοινωνικού άγχους - Therapia

Πέρα από την πλάκα αν στο χαρέμι έχεις πάνω από ένα αρσενικό είναι φυσιολογικότατη συμπεριφορά να χάνει το μικρότερο σε ιεραρχία αρσενικό τα χρώματα του ειδικά σε περίοδο αναπαραγωγής .

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Xanax και διαταραχή κοινωνικού άγχους - Therapia

Πέρα από την πλάκα αν στο χαρέμι έχεις πάνω από ένα αρσενικό είναι φυσιολογικότατη συμπεριφορά να χάνει το μικρότερο σε ιεραρχία αρσενικό τα χρώματα του ειδικά σε περίοδο αναπαραγωγής .

Μαρίνο έχω ακόμα όλα τα ψάρια στο ενυδρείο από τη μέρα που τα πήρα μωρά (πριν δύο μήνες) . Έχουν μεγαλώσει αρκετά και πλέον τα αρσενικά καυγαδίζουν λίγο περισσότερο μεταξύ τους χωρίς όμως να έχω παρατηρήσει κάποια απώλεια ψαριών λόγω καυγά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο έχω ακόμα όλα τα ψάρια στο ενυδρείο από τη μέρα που τα πήρα μωρά (πριν δύο μήνες) . Έχουν μεγαλώσει αρκετά και πλέον τα αρσενικά καυγαδίζουν λίγο περισσότερο μεταξύ τους χωρίς όμως να έχω παρατηρήσει κάποια απώλεια ψαριών λόγω καυγά. 

Νίκο δεν υπάρχουν κιχλίδες χωρίς καυγάδες .(και μόνη της να την βάλεις θα μαλώνει με το τζάμι ) ?

  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι συνεχιζει να ασπρίζει και να αφηνιαζει κάθε λιγο και λιγάκι. Μετά από λίγο ξαναβρίσκει το αρχικό του χρώμα. Είναι πλέον όμως παρά πολύ συχνή αυτή η συμπεριφορά. Υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο;

On 29/8/2021 at 12:42 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Xanax και διαταραχή κοινωνικού άγχους - Therapia

Πέρα από την πλάκα αν στο χαρέμι έχεις πάνω από ένα αρσενικό είναι φυσιολογικότατη συμπεριφορά να χάνει το μικρότερο σε ιεραρχία αρσενικό τα χρώματα του ειδικά σε περίοδο αναπαραγωγής .

Μαρίνο έχω ακόμα όλα τα ψάρια στο ενυδρείο από τη μέρα που τα πήρα μωρά (πριν δύο μήνες) . Έχουν μεγαλώσει αρκετά και πλέον τα αρσενικά καυγαδίζουν λίγο περισσότερο μεταξύ τους χωρίς όμως να έχω παρατηρήσει κάποια απώλεια ψαριών λόγω καυγά. 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι συνεχιζει να ασπρίζει και να αφηνιαζει κάθε λιγο και λιγάκι. Μετά από λίγο ξαναβρίσκει το αρχικό του χρώμα. Είναι πλέον όμως παρά πολύ συχνή αυτή η συμπεριφορά. Υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Το συγκεκριμένο ψάρι συνεχιζει να ασπρίζει και να αφηνιαζει κάθε λιγο και λιγάκι. Μετά από λίγο ξαναβρίσκει το αρχικό του χρώμα. Είναι πλέον όμως παρά πολύ συχνή αυτή η συμπεριφορά. Υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο;

Ναι αν έχει τέτοια συμπεριφορά υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο. Ένα βίντεο και συμπληρώνεις αυτήν την φόρμα για να σε βοηθήσουν οι γνώστες σχετικά με τις ασθένειες . 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι αν έχει τέτοια συμπεριφορά υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο. Ένα βίντεο και συμπληρώνεις αυτήν την φόρμα για να σε βοηθήσουν οι γνώστες σχετικά με τις ασθένειες . 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Βγάζω βίντεο και επανέρχομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά και σε αυτό 

SERA ΟΔΗΓΌΣ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

ρίξε μια ματιά και σε αυτό 

SERA ΟΔΗΓΌΣ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ.pdf

Έχω αργήσει την απάντηση μου διότι δεν έχω καταφέρει να βγάλω ακόμα κάποιο βίντεο η φωτογραφία. Το όλο συμβάν δε διαρκεί περισσότερο από 5 δευτερόλεπτα οπότε είναι αρκετά δύσκολο. Μαρίνο μήπως θα μπορούσες να επισυνάψεις και πάλι τον οδηγό ασθενειών διότι δεν μου ανοίγει το link; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Έχω αργήσει την απάντηση μου διότι δεν έχω καταφέρει να βγάλω ακόμα κάποιο βίντεο η φωτογραφία. Το όλο συμβάν δε διαρκεί περισσότερο από 5 δευτερόλεπτα οπότε είναι αρκετά δύσκολο. Μαρίνο μήπως θα μπορούσες να επισυνάψεις και πάλι τον οδηγό ασθενειών διότι δεν μου ανοίγει το link; Ευχαριστώ πολύ

Τώρα ανοίγει; 

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις σε παρακαλώ συμπλήρωσε την παραπάνω λίστα . Χωρίς αυτές τις απαντήσεις δεν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν . Ναταλία @natateo έχεις ιδέα τι μπορεί να είναι ; 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι αν έχει τέτοια συμπεριφορά υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστο. Ένα βίντεο και συμπληρώνεις αυτήν την φόρμα για να σε βοηθήσουν οι γνώστες σχετικά με τις ασθένειες . 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.: Παρατηρω προσωρινή αλλαγή χρώματος του ψαριού που συνοδεύεται με περίεργη συμπεριφορά. Το Callainos ξαφνικά γίνεται σχεδόν λευκό και κινείται πολύ γρήγορα και με εκνευρισμό και είτε κυνηγά είτε κυνήγιεται απο κάποιο αλλο Callainos εκείνη τη στιγμή. Μετά από 5 δευτερόλεπτα το ψάρι έχει βρει και πάλι το αρχικό του χρώμα. Γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα προς το παρόν κατά τη διάρκεια του ταισματος.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 350 

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 407 (τα υλικά του κατασκευαστή) 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ενυδρείο τρέχει με ψάρια 9 εβδομάδες. Είχε προηγηθεί 40 μέρες στρώσιμο με τροφή πριν μπουν ντα ψάρια.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): όλα τα ψάρια είναιπολυ μικρά σε ηλικία τα πήρα μωρά οπότε η ηλικία τουε είναι 2.5-3 μηνών. 20 psedotropheus Demasoni, 7 Maillandia Callainos (cobalt blue Zebra), 10 labidochromis yellow, 3 sinodontis Eupterus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 40 τοις εκατό κάθε εβδομάδα. Αντιχλωριο στο ενυδρείο και γέμισμα με λάστιχο. Τάισμα : 2 φορές την ημέρα τροφή εμπορίου jbl flakes

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8 

- KH: 11 

- GH: 25

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20 περίπου πριν την αλλαγή

- Θερμοκρασία: 27-28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: υγρά τεστ sera 

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:  Maillandia Callainos

- Ιστορικό Ψαριού: - 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Συμπλήρωσα μόλις τις πληροφορίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Αν θέλεις σε παρακαλώ συμπλήρωσε την παραπάνω λίστα . Χωρίς αυτές τις απαντήσεις δεν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν . Ναταλία @natateo έχεις ιδέα τι μπορεί να είναι ; 

Ειναι αρρωστια 5 δευτερολεπτων, το βρηκα! ;)

Αν δεν υπαρχουν καποια άλλα συμπτωματα, ειναι στρες (όπως ειπατε πιο πανω). Το θεμα ειναι οτι το παρατεταμενο στρες αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο συστημα και μετα μπορει και να "κολλησει" πχ μια βακτηριακη μολυνση....

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι αρρωστια 5 δευτερολεπτων, το βρηκα! ;)

Αν δεν υπαρχουν καποια άλλα συμπτωματα, ειναι στρες (όπως ειπατε πιο πανω). Το θεμα ειναι οτι το παρατεταμενο στρες αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο συστημα και μετα μπορει και να "κολλησει" πχ μια βακτηριακη μολυνση....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Ναταλία. Δεν το έχω παρατηρήσει πάλι από χτες, βέβαια δεν έχω περάσει και πάρα πολύ χρόνο μπροστά από το ενυδρείο. Πάντως έχω γενικά το νου μου αυτές τις ημέρες 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Μιας και ο καιρός αρχίζει να κρυώνει σιγά σιγά ήθελα να ρωτήσω την διαδικασία την οποία ακολουθείτε σε κάθε αλλαγή νερού τον χειμώνα. Σκεφτόμουν προετοιμασία του νερού αλλαγής σε βαρέλι αλλαγής με χρήση θερμαντήρα μέσα στο βαρέλι ώστε το νερό αλλαγής να πλησιάσει την θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου. 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Μιας και ο καιρός αρχίζει να κρυώνει σιγά σιγά ήθελα να ρωτήσω την διαδικασία την οποία ακολουθείτε σε κάθε αλλαγή νερού τον χειμώνα. Σκεφτόμουν προετοιμασία του νερού αλλαγής σε βαρέλι αλλαγής με χρήση θερμαντήρα μέσα στο βαρέλι ώστε το νερό αλλαγής να πλησιάσει την θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου. 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ

Αυτό ακριβώς να κάνεις + αντιχλώριο prime

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτό ακριβώς να κάνεις + αντιχλώριο prime

Μαρίνο έχεις αρχίσει ήδη αυτή τη διαδικασία; Η είναι καλή η θερμοκρασία ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...