Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Επίσης κάποιος εύκολος τρόπος μεταφοράς του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο; Χρησιμοπ κάποιου είδους αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 25 δεν το χρειάζεσαι ακόμα . Θέλεις ένα βαρέλι πλαστικό τροφίμων για την 30% αλλαγή νερού (εσύ θέλεις περίπου 100 -110 λίτρα) σαν αυτό της φωτογραφίας Miltoplast Πλαστικό Βαρέλι 100lt 68x47cm 2642001 με Χούφτες μια αντλία  με μανομετρικό πάνω από 1.5 μέτρο και όσο μεγαλύτερη μπορείς σε λίτρα ανα ώρα για να μην σου τρώει χρόνο στην αλλαγή σαν αυτη SUNSUN HJ-1841 κυκλοφορητής 1800l/h  και λάστιχο τόσο όσο να σου στέλνει άνετα το νερό από το βαρέλι στο ενυδρείο σου σε διάμετρο όση θα είναι και η έξοδός της αντλίας σου (συνηθως 12/16) Wave AQUARIUM HOSE 12/16mm 4m και τέλος έναν θερμαντήρα (όσο ποιο μεγάλος τόσο καλύτερα) Juwel θερμοστάτης AquaHeat 100W για χρήση στο σύστημα φίλτρων Juwel και αντιχλώριο (για τα μέγαλα ενυδρεία όπως είναι το δικό σου) συμφέρει το  Seachem Prime 250ml γιατί θέλεις μόνο 5ml στα 100 λίτρα . 

Η διαδικασία είναι ή έξης . Γεμίζεις το βαρέλι με φρέσκο νερό (αν έχεις και φίλτρο βρύσης ακόμα καλύτερα) . Βάζεις μέσα την αντλία να δουλεύει και τοποθετείς τον θερμαντήρα ρυθμισμένο 2 βαθμούς κάτω από την θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο σου και τέλος ρίχνεις και τα 5 ml αντιχλώριο . Όταν δεις με το θερμόμετρο ότι είναι εντάξει η θερμοκρασία ΑΦΑΙΡΕΙΣ με ένα λάστιχο (τον τρόπο που το κάνεις και τώρα) από το ενυδρείο σου 105 λίτρα νερού  . Στη περίπτωση σου είναι 19,5 cm από την κορυφή του νερού (σημαδεύεις με μια χαρτοταινία στο πίσω μέρος του ενυδρείου).ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ το λάστιχο στην αντλία του βαρελιού και επιστέφεις το νερό στο ενυδρείο μέχρι να γεμίσει .

 

ΥΓ αν ο χώρος που έχεις το ενυδρείο σου είναι ζεστός μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον θερμαντήρα του ενυδρείου .

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τωρα δεν εχει νοημα...εγω λαρισα χθες και σημερα δουλεψαν τα ανεμιστηρακια....ημαρτον...Περα απο αυτο ομως τον βαρυ χειμωνα και αν σε παιρνει σαν χωρο, το νερο στο βαρελι αν θες βαλτο μια μερα νωριτερα σε ενα χωρο μεσα στο σπιτι και αστο ωστε να ελθει σε θερμοκρασια περιβαλλοντος χωρις θερμαντηρα. Και βαζεις στο τελος θερμαντηρα..γλυτωνεις αρκετο ρευμα. Ολα αυτα ειδικα αν βαζεις νερο απο βρυση μπαλκονιου οπως εγω

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα.μελη του γκρουπ. Παρατηρω σιγά σιγά πως τα ψάρια του ενυδρείου μου έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν αρκετά και πλέον ειναι κάπως στριμωγμένα στο ενυδρείο μου. Θα ήθελα να αρχίσω σταδιακά την διαδικασία απομάκρυνσης των επιπρόσθετων αρσενικών. Προτιμώ να τα απομακρύνω λίγα λίγα κάθε φορά ώστε να βλέπω τις αντιδρασεις των υπολοίπων ψαριών στο ενυδρείο. Πάμε στην δύσκολη ερώτηση. Πώς μπορώ να τα πιάσω σχετικά εύκολα; Κατά τη διάρκεια του τάισματος ή μήπως κατά την αλλαγή νερόυ. Με τόσες κρυψώνες νομίζω ότι θα δυσκολευτεί αρκετά. @marinos

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα σε όλα τα.μελη του γκρουπ. Παρατηρω σιγά σιγά πως τα ψάρια του ενυδρείου μου έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν αρκετά και πλέον ειναι κάπως στριμωγμένα στο ενυδρείο μου. Θα ήθελα να αρχίσω σταδιακά την διαδικασία απομάκρυνσης των επιπρόσθετων αρσενικών. Προτιμώ να τα απομακρύνω λίγα λίγα κάθε φορά ώστε να βλέπω τις αντιδρασεις των υπολοίπων ψαριών στο ενυδρείο. Πάμε στην δύσκολη ερώτηση. Πώς μπορώ να τα πιάσω σχετικά εύκολα; Κατά τη διάρκεια του τάισματος ή μήπως κατά την αλλαγή νερόυ. Με τόσες κρυψώνες νομίζω ότι θα δυσκολευτεί αρκετά. @marinos

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα πιάσεις με τις πέτρες μέσα στο ενυδρείο. Στην αλλαγή νερού βγάζεις τις πέτρες και αρχίζει το κυνήγι ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Άρχισα τη διαδικασία απομάκρυνσης των υπεράριθμων αρσενικών. Θα ήθελα τι γνώμη των πιο έμπειρων όσον αφορά το εάν όντως τα παρακάτω ψάρια είναι αρσενικά η θηλυκά. Με βάση τη συμπεριφορά τους καταλαβαίνω πως είναι αρσενικά . Τι λέτε εσείς; 

@marinos

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/1FEELdAgqpkvUBZwswmdPT2yeqO4XNi6K/view?usp=drivesdk

 

Υπάρχει προβλήμα στην περιοχή μου στην Κορινθία. Κανένα πετ σοπ δε δέχεται Αφρικανες λόγο χώρου. Ένω στην αρχή μου είπαν  ότι δέχονται οποιοδήποτε ψάρι εάν δεν είναι άρρωστο. Οπότε τζάμπα ταλαιπώρησα τα ψάρια μου σήμερα. Ξέρετε petshop στην Αθήνα που να τα δέχονται; Και θα τους τα πάω εγώ εκεί αυτοπροσώπως αρκεί να είναι σε καλά χέρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Άρχισα τη διαδικασία απομάκρυνσης των υπεράριθμων αρσενικών. Θα ήθελα τι γνώμη των πιο έμπειρων όσον αφορά το εάν όντως τα παρακάτω ψάρια είναι αρσενικά η θηλυκά. Με βάση τη συμπεριφορά τους καταλαβαίνω πως είναι αρσενικά . Τι λέτε εσείς; 

@marinos

Καλησπέρα .

Νικόλα είναι τα labido μάλλον είναι αρσενικά για το άλλο είναι νωρίς και δεν μπορώ να σου πώ . 

Αν είναι να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις  μπορείς να βάλεις αγγελία https://www.aquazone.gr/offers/ ή εδώ https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Νικόλα είναι τα labido μάλλον είναι αρσενικά για το άλλο είναι νωρίς και δεν μπορώ να σου πώ . 

Αν είναι να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις  μπορείς να βάλεις αγγελία https://www.aquazone.gr/offers/ ή εδώ https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell

Ευχαριστώ πολύ Μαρίνο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω για ενα labido θα σου έλεγα ότι είναι αρσενικό. Καλύτερα να δεις τα γεννητικά τους όργανα. Πιστεύω έχουν μεγαλώσει αρκετά και δεν θα αλλάξουν οι διάμετροι. Αν θες κοίτα την ορολογία venting aquarium fish... δεν ξέρω αν υπάρχει topic εδω μέσα για αυτο στο έβαλα στα αγγλικά. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτη γέννα στο ενυδρείο μου !!! 

Σήμερα το πρωί είδα έναν γόνο από ένα Demasoni να κόβει βόλτες κοντά σε μια σπηλιά που είχε σκάψει στην άμμο μόνο του ένα θηλυκό Demasoni! Έμεινα πραγματικά εκπληκτος καθώς δεν είχα συνειδητοποιήσει πως κάποια θηλυκιά ήταν μπουκωμενη καθώς τα ψάρια μου είναι λίγων μηνών (3 μήνες μόνος το ενυδρείο μου) και θεωρούσα πως είναι πολύ νωρίς ακόμα. 

Ήθελα να ρωτήσω περίπου 15 μέρες στοματοεπωαζουν οι θηλυκές; Επίσης ποσοι γόνοι μπορεί να έχουν γεννηθεί από μια γέννα;; 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εκεί που λέει αναπαραγωγές   Pseudotropheus Demasoni - Ψάρια γλυκού νερού - Aquazone Portal

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Παρατηρώ πως εδώ και μία εβδομάδα περίπου τα ψάρια μου δεν έχουν καθόλου όρεξη για τροφή. Όταν τους ρίχνω τροφή συνήθως συμπεριφέρονται τρομαγμένα και τρώνε μετά από αρκετή ώρα όταν και μάλιστα πολύ λίγο. Με ανησυχεί ιδιαίτερα το γεγονός και υποψιάζομαιπως έχει να κάνει με την αναταραχή που είχε προκληθεί στο ενυδρείο όταν είχα προσπαθήσει να πιάσω κάποια από τα υπεράριθμα αρσενικα οπου είχα αφαιρέσει σχεδόν όλες τις πέτρες και το κυνήγι είχε διαρκέσει αρκετή ώρα. Βέβαια από αυτό πάει σχεδόν 1 μήνας.  Πήρα και άλλη διαφορετική τροφή αλλά και μέ τη δεύτερη πάλι την ίδια συμπεριφορά παρατηρώ @marinos

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμμμμμ δύσκολα να απαντηθεί χωρίς να βλέπουμε τα ψάρια και το ενυδρείο...

Σίγουρα η αναστάτωση που περιγράφεις μπορεί να προκαλέσει τέτοιες συμπεριφορές.Τις πέτρες κτλ τις έστεισες ακριβώς όπως και πρίν?

 

Επίσης πόσα ψάρια είχες πρίν, πόσα μετά και πόσα είναι αρσενικά/θηλυκά?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Παρατηρώ πως εδώ και μία εβδομάδα περίπου τα ψάρια μου δεν έχουν καθόλου όρεξη για τροφή. Όταν τους ρίχνω τροφή συνήθως συμπεριφέρονται τρομαγμένα και τρώνε μετά από αρκετή ώρα όταν και μάλιστα πολύ λίγο. Με ανησυχεί ιδιαίτερα το γεγονός και υποψιάζομαιπως έχει να κάνει με την αναταραχή που είχε προκληθεί στο ενυδρείο όταν είχα προσπαθήσει να πιάσω κάποια από τα υπεράριθμα αρσενικα οπου είχα αφαιρέσει σχεδόν όλες τις πέτρες και το κυνήγι είχε διαρκέσει αρκετή ώρα. Βέβαια από αυτό πάει σχεδόν 1 μήνας.  Πήρα και άλλη διαφορετική τροφή αλλά και μέ τη δεύτερη πάλι την ίδια συμπεριφορά παρατηρώ @marinos

Είναι χορτάτα από τον γόνο ?. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε καμιά φωτο από τα ψαράκια .

Θεωρώ ότι από αμμωνία νιτρώδη είσαι 0  και δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με διαμάχες έτσι ;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι που την ειχα παθει εγω...τερμα χαζο αλλα την ειχα παθει. Μηπως εχεις χαμηλη θερμονρασια στο ενυδρειο?εγω τετοια συμπεριφορα ειχα δει οταν ειχε πεσει αρκετα μεσα στο ενυδρειο. Ειχα ξεχασει να βαλω στην πριζα τον θερμαντηρα του κοντρολερ

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Θα σου πω κατι που την ειχα παθει εγω...τερμα χαζο αλλα την ειχα παθει. Μηπως εχεις χαμηλη θερμονρασια στο ενυδρειο?εγω τετοια συμπεριφορα ειχα δει οταν ειχε πεσει αρκετα μεσα στο ενυδρειο. Ειχα ξεχασει να βαλω στην πριζα τον θερμαντηρα του κοντρολερ

Είχα ελέγξει τη θερμοκρασία είναι αλήθεια ότι τα "κρυωσα"  λίγο μέσα στο σκ κατά την άλλαγη νερού γιατί ο θερμαντήρας δεν είχε ζέστανει πολύ το νερό μέσα στο βαρέλι και για καποια ώρα είχε πέσει στους 23 αλλά για λίγη ώρα. 

Δυστυχώς έχω πολλές διαμάχες ! Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω που να δώσω τα αρσενικά και αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλά μέσα στο ενυδρείο. Πήγα να τα δώσω σε έναν χομπίστα από την περιοχή μου που είδε την αγγελία μου και τα ήθελα αλλά είχε άθλιες συνθήκες με ένα πολύ μικρό ενυδρείο για τέτοια ψάρια και απλά θα τα ταλαιπωρούσε. Επίσης είχα προσπαθήσει να τα δώσω σε.pet shop και δε τα πήραν. Τελικά βρήκα να τα δώσω σε pet shop στην Αθήνα αλλά δεν έχω ανεβει Αθήνα ακόμα. Γενικά επικρατεί αρκετή διαμάχη στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα για αυτό θέλω φωτογραφίες . Θέλω να δω σε τι κατάσταση είναι τα ψάρια όπως και το αν και πόσες σπηλιές περάσματα έχεις . Πίστεψέ με το πρόβλημα της επιθετικότητας πολλές φόρες είναι και θέμα διακόσμου. Αν δεις τα ψάρια σου με φαγωμένα πτερύγια ή να λείπουν λέπια μην αναρωτιέσαι γιατί δεν τρώνε . Αν πριν χαλάσεις το scape δεν είχες πολλές διαμάχες προσπάθησε να το επαναλάβεις . 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα για αυτό θέλω φωτογραφίες . Θέλω να δω σε τι κατάσταση είναι τα ψάρια όπως και το αν και πόσες σπηλιές περάσματα έχεις . Πίστεψέ με το πρόβλημα της επιθετικότητας πολλές φόρες είναι και θέμα διακόσμου. Αν δεις τα ψάρια σου με φαγωμένα πτερύγια ή να λείπουν λέπια μην αναρωτιέσαι γιατί δεν τρώνε . Αν πριν χαλάσεις το scape δεν είχες πολλές διαμάχες προσπάθησε να το επαναλάβεις . 

Πολύ ωραία Μαρίνο. Αύριο πρωί θα ανεβάσω πολλές φωτογραφίες που θα ανοίξουν τα φώτα ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα για αυτό θέλω φωτογραφίες . Θέλω να δω σε τι κατάσταση είναι τα ψάρια όπως και το αν και πόσες σπηλιές περάσματα έχεις . Πίστεψέ με το πρόβλημα της επιθετικότητας πολλές φόρες είναι και θέμα διακόσμου. Αν δεις τα ψάρια σου με φαγωμένα πτερύγια ή να λείπουν λέπια μην αναρωτιέσαι γιατί δεν τρώνε . Αν πριν χαλάσεις το scape δεν είχες πολλές διαμάχες προσπάθησε να το επαναλάβεις . 

Πολύ ωραία Μαρίνο. Αύριο πρωί θα ανεβάσω πολλές φωτογραφίες που θα ανοίξουν τα φώτα ! 

Screenshot_2021-10-22-10-03-41-862_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-22-10-03-35-910_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Θα σου πω κατι που την ειχα παθει εγω...τερμα χαζο αλλα την ειχα παθει. Μηπως εχεις χαμηλη θερμονρασια στο ενυδρειο?εγω τετοια συμπεριφορα ειχα δει οταν ειχε πεσει αρκετα μεσα στο ενυδρειο. Ειχα ξεχασει να βαλω στην πριζα τον θερμαντηρα του κοντρολερ

Είχα ελέγξει τη θερμοκρασία είναι αλήθεια ότι τα "κρυωσα"  λίγο μέσα στο σκ κατά την άλλαγη νερού γιατί ο θερμαντήρας δεν είχε ζέστανει πολύ το νερό μέσα στο βαρέλι και για καποια ώρα είχε πέσει στους 23 αλλά για λίγη ώρα. 

Δυστυχώς έχω πολλές διαμάχες ! Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω που να δώσω τα αρσενικά και αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλά μέσα στο ενυδρείο. Πήγα να τα δώσω σε έναν χομπίστα από την περιοχή μου που είδε την αγγελία μου και τα ήθελα αλλά είχε άθλιες συνθήκες με ένα πολύ μικρό ενυδρείο για τέτοια ψάρια και απλά θα τα ταλαιπωρούσε. Επίσης είχα προσπαθήσει να τα δώσω σε.pet shop και δε τα πήραν. Τελικά βρήκα να τα δώσω σε pet shop στην Αθήνα αλλά δεν έχω ανεβει Αθήνα ακόμα. Γενικά επικρατεί αρκετή διαμάχη στο ενυδρείο.

Screenshot_2021-10-22-10-04-36-923_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-22-10-04-45-108_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-22-10-04-52-144_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε η άλγη δυστυχώς κάνει πάρτυ. Έχει να καθαρίστει βέβαια από την Κυριακή και τα ψάρια στο ενυδρείο μου πλέον είναι αρκετά μεγάλα και όχι λίγα.

Βέβαια αυτό με απασχολεί δευτερευόντως καθώς τα ψάρια δεν. Συμπεριφέρονται πολύ καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...