Jump to content

Waterbox cube20 … η αρχή


Nik.sof

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! 

Τα τελευταία 30 χρόνια στο σπιτι ο πατέρας μου διατηρούσε ενυδρείο με διαφορά ψάρια … κιχλιδες, αγγελοψαρα, guppy κλπ. Μετά τον χαμό του πατέρα μου δεν είχα το κουράγιο να το διατηρήσω. Ετσι λοιπόν δούλευε με guppy στον αυτόματο (βιοτοπικό ουσιαστικά αφού το φίλτρο είχε χαλάσει). Βλέποντας τα παιδιά μου να με παρακαλάνε έστω να το καθαρίσω έκανα κάποιες προσπάθειες χωρίς γνώσεις απο διάβασμα , παρά μόνο εμπειρικές απο τον πατέρα μου. 
Για να μην μακρηγορώ το ενυδρείο (περίπου 120λτ) μετα απο 30 χρονια λειτουργίας άνοιξε η σιλικόνη κ με τον κίνδυνο ατυχήματος το άδειασα κ το απομάκρυνα. 
Ομως επειδή δεν μπορούσα να φανταστώ το χώρο αυτο του σπιτιού χωρίς ενυδρείο μπήκα στο τριπάκι να ψάχνω κατι πιο οικονομικό κ πιο μικρο μόνο κ μόνο να καλύπτω την ανάμνηση.

έτσι έμπλεξα …..

Πηρα ενα fluval flex 34lt όπου τωρα ειναι φυτεμένο low tech με έναν μονομαχο κ γαρίδες αμανο. 
τα guppy ειναι σε ενα ενυδρείο 20λτ με τα κλαδέματα απο το fluval οταν αυξάνει ο πληθυσμός τα δίνω σε έναν φίλο με pet shop.

 

Διαβάζοντας παρά πολυ τα τελευταία 2 χρονια….

κ κυρίως απο το aquazone κ την αγάπη των παιδιών για τα ενυδρεία (στο κόλπο έβαλα κ την σύζυγο ….) αποφάσισα να φτιάξω ενα nano reef

 

σκεφτόμουν διάφορες εκδοχές μεσα στο καλοκαίρι αλλα τα άρθρα που μου δώσαν το έναυσμα ηταν

 

και 

 

Και σας ευχαριστω! 
 

εχω καταλήξει σε αυτο το setup για αρχή , κάποια έχουν ήδη παραγγελθεί :

 

Ψαρια το μόνο σίγουρο ειναι 2 clown κ clean up crew.
Κοράλλια : ακομα το σκέφτομαι 

 

Ενυδρείο : waterbox cube 20 με αντλία Sicce Syncra Silent 1.0

Διαστάσεις : 45×45×40.

Βράχος : 2kg Marco rocks foundation, real reef 5kg

Αραγωνίτης : caribsea livesand Fiji pink

Τσιμεντο : aquaforest stonefix 1,5kg

Φωτιστικό: ai prime 

Wave maker: απο φίλο μεταχειρισμένο αν δεν με βολεύει θα αγοράσω

Θερμαντήρας : DENNERLE Nano Heater Compact 150W

Αντίστροφη όσμωση Αqua-Hobby ECO version με DI

Αυτόματη αναπλήρωση : αργότερα κάποια έτοιμη 

Αλάτι :  tropic marine pro reef 4 kg

Μετρήσεις ποιότητας νερού : ηλεκτρονικά 

Βακτήρια : brightwell microbacter7 , 2 αμπούλες prohibio, microbe-lift special blend.

 

θα ηθελα τις απόψεις σας! 
ευχαριστω πολυ κ συγνώμη για την τεράστια εισαγωγή.

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τις απόψεις σας σχετικά με τον αρχικό εξοπλισμό, αν επαρκεί ή μου διαφεύγει κατι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα @Nik.sof

Για αρχή και μέχρι να στρώσει το ενυδρείο ο εξοπλισμός σου είναι τέλειος. 

Λιγο με τα βακτήρια με μπέρδεψες. Χρησιμοποίησε μια εταιρία ακολουθώντας τις οδηγίες της. 

 

Θα χρειαστείς και ενα αλατόμετρο (refractometer) και αν μπορείς ενα σκιμερ μικρό. Πχ το 9001 της Tunze .  

Το σκιμερ μην το παραβλέπεις. Εχει πολλά θετικά αποτελέσματα στο ενυδρειο. Αν δεν χωράει λόγω του τύπου του ενυδρείο τότε οκ, απλά δεν ειναι και οτι καλύτερο να τρέξει χωρίς σκιμερ. Οχι οτι δεν γινεται όμως. 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Χαίρομαι που βλέπω ότι θα συνεχιστεί όλο αυτο το πρότζεκτ που κάναμε στα μικρά μας ενυδρεία! Ο εξοπλισμός σου είναι μια χαρά!

Τώραόσον αφορά το σκίμερ εγώ απλά να πω οτι δεν χρησιμοποίησα ποτέ.. ΑΛΛΑ αλλαγές κάθε βδομάδα το 20%..

Δυστυχως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.. Βρες τα πατήματα σου και φυσικά ότι απορίες έχεις μπορείς να ρωτήσεις!!

 

Καλή αρχή και κράτησέ μας ενήμερους!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

το δικο μου μικρο μονο με αλλαγες νερου μια χαρα ηταν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Θα συμφωνήσω και εγώ στο ότι δεν χρειάζεσαι σκιμμερ. Γενικά προσπάθησε να πας όσο πιο σιγά γίνεται στην προσθήκη ζωντανών, να τηρείς συγκεκριμένη ρουτίνα και όλα θα πάνε καλά. Επίσης στο θέμα φωτισμός, αν έχεις αμφιβολία για την έντασή του, less is safer. 
Αυτό είναι ένα από τα συχνότερα λάθη. 
 

Αλλαγές νερού θα κανεις κάθε εβδομάδα και όσο περνάει ο καιρός και ωριμάσει το ενυδρείο αυτό μπορεί να ελαττωθεί. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!! Όταν ξεκινήσουν οι παραλαβές θα υπάρξει φωτορεπορτάζ :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Απο εξοπλισμό είσαι υπερπλήρης για την ώρα. Όσον αφορά τα βακτήρια όλα τα προϊόντα που ανέφερες κάνουν τη δουλειά τους δοκιμασμένα. 

Γνώμη μου, στρώσε χωρίς special blend και ξεκίνα το αργότερα, όταν βάλεις ψάρια κλπ. 

Τώρα για σκίμμερ, σαφώς και γίνεται και χωρίς αλλά για μένα αν μπορείς να το χωρέσεις κάπου στην πλάτη είναι αρκετά μεγάλο το καλό που προσφέρει. Μπορείς να πετύχεις παρόμοια αποτελέσματα με ενα refugium στην πλάτη αλλά θέλει αρκετά περισσότερη δουλειά σε σχέση με ενα σκιμμεράκι που το βάζεις απλα στην μπρίζα και το ρυθμίζεις. 

Το prime μη το φοβάσαι καθόλου, το κοντρολάρεις όσο θές με εφαρμογή απο το κινητό και το δουλεύεις σίγουρα χαμηλότερα απο το φουλ του.

Πάντως σε γενικές γραμμές πολύ καλές επιλογές σε εξοπλισμό και γυάλα. Τα AIO είναι αρκετά βολικά ενυδρεία όσον αφορά συντήρηση και καθαριότητα και θα το ευχαριστηθείς. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα, το AIO είναι εύκολο στην συντήρηση και θα το ευχαριστηθεί.

Το τσιμέντο δεν είναι απαραίτητο για να κολλήσεις βράχους, επειδή έχω δοκιμάσει και τσιμέντο και κυανοκρυλικη κόλλα , η κόλλα είναι πολύ καλύτερη στις κολλήσεις αν την συνδυάσεις με τρίμμα βράχου όταν κόλλας , γιατί κολλάει αμέσως και μένει ο βράχος στην θέση του, το τσιμέντο είναι πολύ δύσκολο στο να μείνει σταθερός ο βράχος μέχρι να ξεραθεί.

Μπορείς στους βαρυς και επικίνδυνους βράχους να βάλεις και  τσιμέντο μετά την κόλλα και αφού έχουν μείνει οι βράχοι στην θέση που θέλεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο όπως είπα το τσιμέντο, κυανοκρυλικη κόλλα με τρίμμα βράχου και δεν ξεκολλάει με τιποτα

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη αρχή!

Βάλε τα παιδιά στο κόλπο από νωρίς!

Θα σου χρειαστούν αργότερα ?!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα κ χρονια πολλα!

ειμαι σε διαδικασία στρωσιματος. Φωτο οταν ξεκίνησα πριν 2 βδομαδες

BAD2174A-97D2-45BD-A0FA-9CC1F0AC3629.jpeg

Link to comment
Share on other sites

 Χρησιμοποίησα 1 αμπούλα prohibio στην αρχή κ μετα microbacter7 4ml την ημέρα. Μετα την τέταρτη  μερα ειμαι με bacteria bloom. Αμμωνια στο 0,5 -1 νιτρώδη 0 ακομα. Καμια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μετα απο 12 μερες απο την έναρξη. Για φιλτρανση , σακοφιλτρο , filter floss σφουγγάρια 1 σακουλάκι τις πλαστικές μπάλες που είχε το ενυδρείο , 1 κιλό seachem matrix κ άνθρακας απο το πακέτο του ενυδρείου.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να στρώσει ενα ενυδρειο πρεπει να το αφήσουμε στην ησυχία του και να οπλιστούμε με παρα πολυ υπομονη(ειδηκα στο αλμύρο) 

Το Matrix δεν χρειάζεται και αφαίρεσέ τον. Τον άνθρακα τώρα που δεν εχεις ζωντανά μέσα άστον να δουλέψει κάποιες μέρες (γραφουν οι οδηγίες) και μετά βγάζεις και αυτόν και δεν ξαναβάζεις μέχρι να στρώσει ουτε ανθρακα ούτε το matrix. Οταν με το καλό στρώσει θα δείς αν θα βάλεις. 

 

Ακολουθείς τις οδηγίες των βακτηριδίων για στρώσιμο νέου ενυδρείου, και μια φορα την εβδομάδα ρίχνε λιγο τροφή να ανεβάζεις ΝΗ3. 

 

Γυρω στις 40 με 50 μέρες ειναι πάρα πολυ καλά για να στρώσει. Θα δεις και τις τιμές απο τα ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3. 

 

Η θολούρα λογικά θα φύγει σε 10 μέρες. (Εκτος αν δεν έπλυνες κάποιο υλικο καλα όπως αραγωνίτη, κάποιο υλικό φίλτρου και εχεις αυτο το αποτελεσμα) 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να στρώσει γρήγορα έχουμε κλειστά τα φώτα, ψηλά την θερμοκρασία γύρω στους 28 βαθμούς, χαμηλά την αλατοτητα αφού δεν έχουμε ζωντανά μέσα γύρω στο 1020, δεν βάζουμε αντιφοσφωρο και δεν πειράζουμε την άμμο γιατί τα βακτήρια που θα χρειαστούμε για το στήσιμο βρίσκονται στις επιφάνειες. Επίσης αν έχουμε μπολι από άλλο ενυδρείο βοηθά πάρα πολύ, αλλιώς βάζουμε βακτήρια. Δεν ταιζουμε συχνά , μια δυο φορές σε όλη την φάση αρκούν.

Με αυτό τον τρόπο το δεύτερο ενυδρείο μου έστρωσε σε μια εβδομάδα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για να στρώσει ενα ενυδρειο πρεπει να το αφήσουμε στην ησυχία του και να οπλιστούμε με παρα πολυ υπομονη(ειδηκα στο αλμύρο) 

Το Matrix δεν χρειάζεται και αφαίρεσέ τον. Τον άνθρακα τώρα που δεν εχεις ζωντανά μέσα άστον να δουλέψει κάποιες μέρες (γραφουν οι οδηγίες) και μετά βγάζεις και αυτόν και δεν ξαναβάζεις μέχρι να στρώσει ουτε ανθρακα ούτε το matrix. Οταν με το καλό στρώσει θα δείς αν θα βάλεις. 

 

Ακολουθείς τις οδηγίες των βακτηριδίων για στρώσιμο νέου ενυδρείου, και μια φορα την εβδομάδα ρίχνε λιγο τροφή να ανεβάζεις ΝΗ3. 

 

Γυρω στις 40 με 50 μέρες ειναι πάρα πολυ καλά για να στρώσει. Θα δεις και τις τιμές απο τα ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3. 

 

Η θολούρα λογικά θα φύγει σε 10 μέρες. (Εκτος αν δεν έπλυνες κάποιο υλικο καλα όπως αραγωνίτη, κάποιο υλικό φίλτρου και εχεις αυτο το αποτελεσμα) 

 

Ο αραγωνιτης ειναι Carib sea alive επομένως δεν τον ξέπλυνα γιατι δεν θα είχε κ νόημα νομιζω. Για το matrix ήμουν διστακτικός. Όσον αφορά τα βακτήρια ακολουθώ τις οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Για να στρώσει γρήγορα έχουμε κλειστά τα φώτα, ψηλά την θερμοκρασία γύρω στους 28 βαθμούς, χαμηλά την αλατοτητα αφού δεν έχουμε ζωντανά μέσα γύρω στο 1020, δεν βάζουμε αντιφοσφωρο και δεν πειράζουμε την άμμο γιατί τα βακτήρια που θα χρειαστούμε για το στήσιμο βρίσκονται στις επιφάνειες. Επίσης αν έχουμε μπολι από άλλο ενυδρείο βοηθά πάρα πολύ, αλλιώς βάζουμε βακτήρια. Δεν ταιζουμε συχνά , μια δυο φορές σε όλη την φάση αρκούν.

Με αυτό τον τρόπο το δεύτερο ενυδρείο μου έστρωσε σε μια εβδομάδα.

Απο ολα αυτά που μου λέτε παιδια πέρα απο το matrix με την τροφή το εχω παρακάνει επειδή δεν έβλεπα αμμωνία να ανεβαινει . Τα φώτα κλειστά… μόνο του δωματίου ανοίγουν κ τωρα για να βγάλω τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις συμβουλες

παντως απο οτι διαβάζω το bacteria bloom δεν ειναι απαραίτητα κακό στο στρωσιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν ειναι bacteria bloom ,θα φυγει σιγουρα μονο του. 

Αυτο δεν ξερω… ειναι οντως bacteria bloom?

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτόν τον μετρητή; Σκέφτομαι να τον αγοράσω 

A89D86BA-3D72-4506-9482-E81F8C22DF63.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο. Για να μετράει ολα αυτά (αν τα μετράει με μια σχετική ακρίβεια) θα πρέπει να ειναι και λιγο τσιμπημένο στην τιμή του. Αν εχει πχ 5 ευρω καλύτερα να μείνεις μακριά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...