Jump to content

Waterbox cube20 … η αρχή


Nik.sof

Recommended Posts

Τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα με φωσφορικα - νιτρικά, αφού έχεις μηδέν αμμωνία - νιτρώδη είσαι οκ με τα ψάρια. Απλώς όταν μπουν λόγω φαγητου-αποβλητων θα υπάρχει μια αύξηση στις τιμές, αλλά αν υπάρχει αρκετός πληθυσμός βακτηρίων δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ προτιμώ την βιολογική φιλτρανσης από όλα τα είδη , πιστεύω είναι πιο αποτελεσματική κ φυσική ακόμα κ από skimmer. Εκείνο που θα έχεις στόχο για να μην υπάρξει πρόβλημα είναι να κρατήσεις ψηλά αυτόν το αριθμό των βακτηρίων.

Αυτό γίνεται με τον reef βράχο, με διάφορα media όπως το seachem matrix για να βρουν μέρος για αποίκηση κ με τροφή μέσω carbon dosing που θα βοηθήσει στην αύξηση του πληθυσμού τους, ένας ασφαλής κ εύκολος τρόπος carbon dosing είναι με αλάτι tropic marin reef actif που περιέχει τροφή για τα βακτήρια αυτά, και γίνεται απλά με αλλαγές νερού με τέτοιο αλατι.

Επίσης όπως έγραψα τα κοραλια βοηθάνε να στρώσουν οι τιμές γιατί καταναλώνουν άμεσα κ έμμεσα φωσφορικα κ νιτρικά και έτσι όσο μεγαλωνουν τα ρίχνουν ακόμα περισσότερο 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικότερο σενάριο για τώρα είναι να βάλεις σιγά σιγά τα ψάρια που θες και να τα ασχοληθείς μόνο με αυτά για ένα διάστημα 2-3 μήνες τουλάχιστον. Όχι πως δεν θα επιβιώσουν μαλακά κοράλλια και lps αλλά για μένα είναι καλύτερα να του δώσεις λίγο χρόνο μόνο με ψάρια και να παλέψεις με ο,τι είναι να παλέψεις (cyano, dinos, hair algae κλπ) και μετά να ξεκινήσεις να βάζεις κοράλλια σε ένα σταθερό σύστημα χωρίς άλγες και λοιπά βάσανα. Το ξέρω οτι ακούγεται βαρετό, αλλά ειδικά τα συστήματα με εξολοκλήρου τεχνητό η στεγνό βράχο τείνουν να περνάνε από όλα τα στάδια άλγης με το που ξεκινήσει να υπάρχει τροφή και φως για αυτήν. 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το σκέφτομαι , αλλα φοβάμαι θα φτάσει καλοκαίρι κ θα παλεύω με την ψύξη 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα, 

μπηκε gfo carbon και skimmer tunze 9001. 
μια φωτο με τα 2 κλαουνακια οχι καλη βέβαια 

F148AA5E-694E-424C-9125-9404E6A01923.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/12/2021 at 8:39 ΜΜ, το μέλος Nik.sof έγραψε:

Ετσι το σκέφτομαι , αλλα φοβάμαι θα φτάσει καλοκαίρι κ θα παλεύω με την ψύξη 

Aν καταφέρεις και υπομένεις την αρχή σίγουρα θα ανταμοιφθείς. 

Σε γενικές γραμμές το καλοκαίρι, αν το δωμάτιο δεν βράζει, με ανεμιστήρες και αυτόματη αναπλήρωση την βγάζεις μια χαρά με ταβάνι τους 26.5 βαθμούς. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 21 ώρες, το μέλος Nik.sof έγραψε:

DD7B7710-7DA3-4F7F-A45D-40DCCDB3DCE5.jpeg

E4666A87-0657-4BFC-BC0A-45007C244C4A.jpeg

0EC381A4-F95D-423A-8BE8-96FAFE7C2655.jpeg

B529CEF2-668C-4A69-A513-14081D1E45A5.jpeg

Αυτή η γαρίδα δεν με αφήνει να τάιζω τα κοραλια μου ...μόλις ρίξω τροφή σε ζοανθους ή lps ανεβαίνει επάνω τους κ την τρώει και κλείνουν για αρκετή ώρα εξαιτίας της

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα μπουκάλι κομμένο στην μέση(το πάνω μέρος)με λίγες τρύπες και όταν θες να κάνεις target feeding να το βάζεις σαν καπάκι για λίγη ώρα μέχρι να φάει  . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!

 

Απο του χρόνου θα βάλω κοράλια. Σίγουρα δεν θα βάλω ζοανθούς. Σκεφτομαι duncan και Euphyllia Ancora για αρχή, τι λέτε;

 

το blenny το βλέπω ξαπλωμένο μέσα στην  κρυψώνα του. Από προχτές το βράδυ δεν το έχω δει να κολυμπάει καθόλου… ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nik.sof έγραψε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!

 

Απο του χρόνου θα βάλω κοράλια. Σίγουρα δεν θα βάλω ζοανθούς. Σκεφτομαι duncan και Euphyllia Ancora για αρχή, τι λέτε;

 

το blenny το βλέπω ξαπλωμένο μέσα στην  κρυψώνα του. Από προχτές το βράδυ δεν το έχω δει να κολυμπάει καθόλου… ?

Χρονιά πολλά και καλή πρωτοχρονιά. 

Δώστου λίγο χρόνο του blenny να βρεί τα κατατόπια. Γενικώς καλή προσθήκη ψαριού που θα σε βοηθησει στο να χεις ένα "καθαρό" aquascape καθώς όλη την ώρα τσιμπολογάει πρασινάδες απτο βράχο. Επίσης για τα κοράλλια καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι πιο ανέξοδο και ανθεκτικό απο εφύλια. Και η duncan είναι ωραία επιλογή αλλα δες και καμια acanthastrea. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, αν βάλεις ephylia να βάλεις parancora κ όχι ancora, η ancora εχει μονοκοματο σκελετό κ δεν μπορείς να κόψεις frags , ενώ η parancora έχει σκελετό σαν κλαδιά που μπορείς εύκολα να κόβεις frags, συν του ότι μεγαλώνει κ αναπτύσσεται πολύ πολύ γρηγορότερα από την ancora

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεψαρωσε αρκετά τις τελευταίες 2 μερες… μόνο οταν παω κοντά κρύβεται πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα! 
 

επειδή ξεκίνησα να ψάχνω για κοράλια και εχω χαθεί με το διάβασμα θα ηθελα τους πιο έμπειρους να μου δώσουν μια λίστα με τα 4-5 καλύτερα κοραλια εκτος απο ζοανθους για nanotank και φιλικά για νέους χομπίστες. 
 

ευχαριστω πολυ! Ευχομαι υγεία σε όλους μας! 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος fun όλων των εφιλιων.

Θεωρώ ότι είναι ίσως από τα πιο όμορφα κοραλια.  Χρώμα και κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μεγάλος fun όλων των εφιλιων.

Θεωρώ ότι είναι ίσως από τα πιο όμορφα κοραλια.  Χρώμα και κίνηση. 

+1 για τις εφυλιες, τα έχουν όλα όσα θέλει κάποιος στο νέο ενυδρείο, κίνηση, χρώμα , δεν είναι δύσκολες , έχουν μεγάλη ανάπτυξη κ frags όταν βρουν σταθερό περιβάλλον. Είναι μια επένδυση για το ενυδρείο.

Για nano reef θα πρότεινα επίσης: 1.dunkan 

Εύκολο κοραλι ,ωραίο χρώμα κ επίσης κίνηση, σχετικά γρήγορος Ρυθμός ανάπτυξης

2. Glauastrea

Φοβερό χρώμα οι toxic green.

Έχουν μέτριο Ρυθμό ανάπτυξης

3. Mushrooms

Υπάρχουν τόσα πολλά να διαλέξει κάποιος, κόκκινα πράσινα, μπλε, μόνο που κάποια μπορεί να γεμίσουν γρήγορα το ενυδρείο.. αυτό είναι ευχή για τους νέους αλλά το αναφέρω.

4. Green star.

Σε μένα μου αρέσει πολύ, πολύ γρήγορος Ρυθμός ανάπτυξης (όχι σε μένα), γι'αυτό να μπαίνει σε χωριστό βράχο.

Ειδικά οι toxic green είναι φοβερό χρώμα, έχουν κίνηση και αναπτύσονται γρήγορα

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου επιβεβαίωσες την δίκη μου αναζητηση. 
 

Για αρχή ελεγα Euphyllia Paraancora και Duncan k star polyps. Σε κανα μήνα έλεγα Montipora ή seriatopora k κανα acan 

Link to comment
Share on other sites

Η montipora  κ seriatopora είναι sps , ευκολότερα μεν από τις acroporas αλλά δεν παύει να θέλουν ώριμο ενυδρείο τουλάχιστον ένος έτους, και καταναλώνουν περισσότερο ασβέστιο από τα lps που είπαμε (εφυλιες κτλ)

Οι montipora ειδικά οι plate μεγαλώνουν πολύ και σε nano όταν μεγαλώσουν πιάνουν πολυ χώρο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα τρια δεν εχει ανοίξει. 
φοβαμαι μην το τραυμάτισα κατα την μετακίνηση 

5D7178C4-72D8-4BDC-AF7E-F2A11C606C12.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...