Jump to content

Waterbox cube20 … η αρχή


Nik.sof

Recommended Posts

Μπορεί!

Δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει. Αν αρχίσει να βγάζει μαύρη ή καφέ βλέννα τότε έχει πρόβλημα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το τραυματίσες κάνε του dip με seachem dip. Έχει ιοδιο και προστατεύει από μολύνσεις.

Πολύ καλυ επιλογή κοραλιων.

Το duncan αλλά και η clauastrea είμαι πολύ όμορφα ανθεκτικά κοραλια και αναπτύσονται σχετικά γρήγορα, μόλις σταθεροποιηθούν στο περιβάλλον τους πολλαπλασιάζονται γρήγορα

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν καφε φαίνεται κατι αλλα οχι βλέννα.

αν κανω το dip κ δεν ανακάμψει … μετα τι;;

 

btw το blenny απο ντροπαλό εχει γίνει διάολος …. ?

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά από καμιά δεκαριά μέρες αρχίζουν και ανακαπτουν .

Εγώ κατά λάθος είχα τραυματίσει (κόψει) την άκρη του κεφαλιού μιας εφυλιας με το dremmel, για μερικες μέρες δεν άνοιγε κανονικά όπως τα άλλα αλλά λίγο μόνο. Μετά από 1-2 εβδομάδες επανήλθε πλήρως κ τώρα μεγαλώνει κανονικά. Εξαρτάται και από το κοραλι αν είναι υγιές ανακάμπτει πιο εύκολα. 

Στην χειρότερη περίπτωση αν χειροτερέψει και φαίνεται ο σκελετός στο κεφάλι αυτό δυστυχώς πρέπει να κόψεις το κεφάλι αυτό για να σώσεις τα άλλα να μην επεκταθεί κ άλλο.

Κάνε πρώτα το dip και θα δούμε πως θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω διαφοροποίηση στην Plerogyra.


Απο ψαρια εχω 2 clown 1 blenny stigmatura κ 1 Gramma loretto. 
Με παίρνει να βαλω κ 1 Diamond Watchman Goby ή Sixspot Goby?

 

Έκανα και την τελευταία προσθήκη μια Euphyllia, και δεν βαζω αλλα κοραλια να δω πως θα εξελιχθεί. 

21E25983-0747-4908-9C21-1D6B50803F5B.jpeg

36781E46-905B-4E54-9ACC-595013A18BB1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

μπορεί κάνεις να μου προτείνει θέση για την Euphyllia ??

 

σκέφτομαι στο σημείο που δείχνω στην εικόνα, απλά φοβάμαι μην είναι πολύ κοντά στην Caulastrea

 

47887692__Viber_2022-01-31_17-16-02-878.thumb.jpg.505b3a58cbc64a4ae944253ec3946411.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βάλεις το gobby άνετα. 

 

Οσο για την Euphyllia :  

Εγώ πάντα τις εφύλλιες τις ειχα στον αραγωνίτη και ποτέ δεν ειχα θέμα. Θελουν χαλαρό - μέτριο φωτισμο.   

Στο σημείο που δείχνεις σίγουρα θα εχει αρκετό φώς και δεν ξέρουμε αν θα της αρέσει. 

Επειδη εσυ ξέρεις το ενυδρείο σου καλύτερα, αν πιστεύεις οτι το φώς στο σημείο αυτό ειναι ίσης αντέ λιγάκι περισσότερης έντασης σε φως σε σχέση με το σημείο που ειναι τώρα,  τοτε τοποθέτησέ την και αν δεις κάτι περίεργο την κατεβάζεις εκει που ηταν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι μπορείς να βάλεις έχεις χώρο!!

Απο εκεί και πέρα για την euphyllia δε χρειάζεσαι πολύ φως , αλλά εκτός του φωτός παίζει ρόλο και η κυκλοφορία που αυτό θα το δεις απο το κοράλλι

Θες μέτρια χαμηλή ροή , το οποίο βέβαια αλλάζει από είδος σε είδος 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω κάπως ψηλά αλλά έχω χαμηλό φωτισμό και δεν έχουν πρόβλημα. Θέλουν μέτριο φωτισμό και ροή όπως είπαν οι άλλοι, πρέπει να κινούνται τα πλοκάμια να τα χαϊδεύει η ροή αλλά να μην τα ζοριζει

Και στον αραγωνιτη να την έχεις δεν έχει πρόβλημα, αλλά: την μεγάλη ανάπτυξη την είδα όταν την έβαλα κάπου πιο ψηλά, να έχει "αέρα" γύρω της, χώρο δηλαδή να αναπτυχθεί και να απλώσει όσο θέλει χωρίς να ακουμπάνε κάπου τα πλοκάμια της

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...