Jump to content

Waterbox cube20 … η αρχή


Nik.sof

Recommended Posts

ok.  

Απλά εχω δει μερικά (οχι ίδια) που ειναι κινέζικα παφθηνα, τα οποια εχω δοκιμάσει και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Ανάλογα κιόλας τις προσδοκίες του καθένα, 

 

Τωρα για το συγκεκριμένο δεν ξερω κάτι αλλο να σου πω. Ισως και να κάνεις την δουλειά σου χωρις θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Nik.sof έγραψε:

100 ευρω

Δεν παιρνεις καλυτερα χώρια ενα ρεφρακτομετρο δοκιμασμενο πχ - https://www.aquario.gr/product/d-d-refractometer/

και ενα TDS meter πχ- https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/ap1-psifiakos-metritis-tds-tis-im-digital-usa.html

ή https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/tds3-psifiakos-metritis-tds-kai-thermokrasias-tis-im-digital-usa.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Παρεμπιπτόντως έκανα μετρήσεις σήμερα με εργαστηριακά όργανα:

pH : 8.01

salinity :29.5

NO2- : 3.5

 

Αμμωνία από salifert 1,5

salinity με Haquoss χειροκίνητο: ~30  !!!!!

Link to comment
Share on other sites

29.5 τις χιλίς με 30 τις χιλίς ειναι απειροελάχιστη διαφορά. Μην τρελαίνεσαι 

 

Το λεω γιατι είδα τα θαυμαστικά στο salinity Haquoss.  :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

29.5 τις χιλίς με 30 τις χιλίς ειναι απειροελάχιστη διαφορά. Μην τρελαίνεσαι 

 

Το λεω γιατι είδα τα θαυμαστικά στο salinity Haquoss.  :) 

ναι τα θαυμαστικά πήγαιναν στο ότι το 29,5 είναι με ηλεκτρονικό εργαστηριακό κ το 30 είναι με το haquoss των 10 ευρώ... δεν το περίμενα τόσο κοντά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του καφέ χρώματος του νερού προσανατολίζομαι στο ότι ίσως χρειαστώ uv sterilizer.

Από Ελλάδα το μόνο που βρήκα να ταιριάζει στο set up μου είναι:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/6182-aquael-uni-filter-1000-uv-εσωτφίλτρο-με-αποστειρωτή-uv-5905546058353.html

από εξωτερικό:

https://www.amazon.com/AA-GKM9W-Internal-Aquariums-Black/dp/B099KRCQPN/ref=sr_1_13?crid=2VAKI2GZR39BZ&dchild=1&keywords=green+killing+machine&qid=1635678002&qsid=133-7563377-3467122&sprefix=green+kil%2Caps%2C306&sr=8-13&sres=B07V26V5MS%2CB07D8546SG%2CB07D8DH1PH%2CB08HRRJCKG%2CB08RWGS2KC%2CB093GWDFCN%2CB0914WDPXK%2CB0948PBWW8%2CB07QRVCL5N%2CB01JEBHHRY%2CB00TFTV1QY%2CB09437B7F5%2CB099KRCQPN%2CB096SLPSH5%2CB0957RMC33%2CB095CTS3CC%2CB07DFR6CRQ%2CB08KSF2FT6%2CB08RWYXTGH%2CB00F1N7WNO

 

τι λέτε?

μετά σκέφτηκα το ακραίο σενάριο να ανοίγω μονο το uv spectrum του ai prime το βραδυ... το φως είναι μόνιμα κλειστό τώρα.

 

αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα πρεπε να βάλω uv στο στρώσιμο... ή άπλα να κάνω υπομονή.

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις κάτι κακό αν βάλεις UV αλλά πρώτα περίμενε να στρώσει το ενυδρείο σου και βλέπεις. Πολλά ενυδρεία τρέχουν χωρις UV και δεν εχουν θεμα. 

 

Τα UV στο φωτιστικό δεν εκπέμπουν την βλαβερή ακτινοβολία που θα σου αποστειρώσει το νερό ή που θα προκαλέσει έγκαυμα στο ανθρώπινο δέρμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις uv ?

Τι εννοείς καφέ νερό?

Α/Ο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξεθόλωσε τελικα μετα απο 15-16 μερες. 
με τα νιτρώδη δεν εχω βγάλει άκρη. Τα salifert μου βγάζουν 0 στο φωτόμετρο έδειξε 3,5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα! Ειμαστε 5 εβδομαδες κ εχουμε τα εξης:

NH3:0

NO2:0

NO3:25-50

PO4: 0,25

Όλες οι μετρήσεις με salifert

pH :8,1

82BEFC7C-B5DA-4D5B-AAF1-5509C6A190C4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για να χεις νιτρικά φαντάζομαι πως το στρώσιμο τελειώνει/τελείωσε. Ωστόσο τα 0.25 φωσφωρικά με τα 40-50 νιτρικά μου φέρνουν στο μυαλό πολύ άσχημα πράγματα :P

Χρησιμοποιείς Α/Ο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ ελέγχω tds 0 . Ίσως επειδή έβαλα μεγάλη ποσότητα τροφής για πολλές μερες;

σκέφτομαι να βαλω skimmer για να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αντιφωσφορο για να πέσουν τα φωσφορικα, για τα νιτρικά η αλλαγή νερού βοηθάει αλλά θέλουν κάποιο χρόνο κ τα 2 να πέσουν.

Επίσης τα καλύτερο είναι τα βακτήρια απονιτροποιησης για τα νιτρικά αλλά θέλουν χρόνο για να πολλαπλασιαστούν κ να φέρουν αποτέλεσμα. Έχω δει διαφορά με το seachem matrix, χωρίς skimmer εδώ κ 7-8  μήνες τα νιτρικά τώρα είναι περίπου 2-3. Ακόμα καλύτερο σ αυτό εχω διαβάσει οτι είναι το seachem de-nitrate αλλά θέλει χαμηλοτερη ροη από το matrix.

Κάποια αλατια όπως το tropic marin actif βοηθάνε στον πολλαπλασιασμό βακτηρίων με την πηγή carbon που έχουν και έτσι η απονιτροποιηση γίνεται ακόμα καλύτερα

Επίσης κάνε σκούπα βυθού για σιφωναρισμα της άμμου , αφαιρεί από την άμμο ότι μένει αφαγωτη. 

Τα κοραλια επίσης βοηθάνε να πέσουν νιτρικά φωσφορικα, γιατί καταναλώνουν φωσφορικα κ μέσω των βακτηρίων που τρώνε καταναλώνουν έμμεσα νιτρικά. Βάλε μερικά κοραλια για αρχή κ μετά κανένα ψάρι

 

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγήσω λιγο πως εχω την φιλτρανση

καλτσα με βαμβάκι στο πρώτο μέρος του σαμπ

2ο μέρος :2 σφουγγάρια , σάκο με πλαστικές μπάλες κ 1 κιλό matrix 

3ο μέρος : αντλία επιστροφής ΑΤΟ και θερμαντηρας

 

λοιπον στο δεύτερο μέρος μετα απο αναζητηση λεω να αφαιρέσω τα 2 σφουγγάρια , σάκο με πλαστικές μπάλες κ λιγο απο το matrix και να προσθέσω tunze 9001 κ αντιφοσφορο κ carbon της seachem .

 

τι λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μέρος μετά την κάλτσα θα έβαζα αντιφωσφορο κ άνθρακα κ μετά το matrix, στο δεύτερο skimmer και θέρμανση κ τρίτο ΑΤΟ κ αντλία επιστροφης. Δεν ξέρω βέβαια από χώρους τι γίνεται , αν χωράνε αυτά που είπα. Σφουγγάρια κ πλαστικές μπάλες δεν θα εβαζα

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο δεν χωράνε πολλα μετα την καλτσα. ίσως αν ο άνθρακας με τον αντιφωσφορο έχουν λιγο όγκο. Θερμόμετρο στο δεύτερο δεν το κόβω αν μπει σκιμμερ. 
Σκέφτομαι  στο δεύτερο να βαλω αντιφωσφορο άνθρακα κ Μάτριξ το ενα πάνω απο το αλλο κ σκιμμερ

 

απο αντιφωσφορο κ άνθρακα τι προτείνεται; (Μάρκα)

 

το seachem seagel το εχει δοκιμάσει κανείς;

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Ανθρακάς πολυ καλός ειναι της red sea. 

Για αντιφωσφορο πολυ καλος ειναι της rowa ή και dubbla marine. 

Επίσης αντι για αντιφώσφορο, μπορεις να χρησιμοποιήσεις της Korallen Zucht το Reef snow plus που ριχνει τα ΡΟ4.  Ανάλογα κιολας τι τιμές θες να πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εμπειρία φωσφορικά κάτω απο 0,1 κ νιτρικα κάτω απο 10;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτά που προτείνουν θα έχεις τις μετρήσεις αυτές αλλά με υπομονή κ όχι αμέσως. Θέλει καποιο διάστημα για να έρθει εκεί που το θες ,αλλά μην τρελαίνεσαι με τις τιμές, τα κοραλια μπορεί να είναι σε καλή κατάσταση και με τις τιμές που έχεις τώρα. Αυτές είχα κ εγώ πριν λίγο καιρό στο δεύτερο reef που έχω κ όμως τα κοραλια πήγαιναν τρένο.

Αυτά προσαρμόζονται στο περιβάλλον που ζουν , ειδικά αν δεν έχεις sps λίγο τα πειράζουν τα 0,25 φωσφορικα κ 25 νιτρικά... εκείνο όμως που συμβαίνει όταν έχεις ανεβασμένα πολύ θρεπτικά αναπτύσονται πολλές άλγες που δεν θέλουμε. Εκείνο που θέλω να πω είναι να μην κυνηγάμε τιμές αλλά να έχουμε μια εικόνα κατά διαστήματα ειδικά όταν κάνουμε κάποια αλλαγή πως είναι οι τιμές και να έχουμε στο μυαλό μας που θα θέλαμε να παμε αλλά να μην κολλάμε εκεί.Στα κοραλια  αρέσει η σταθερότητα στις τιμές κ πολύ μικρή κ σταδιακή αλλαγη , δεν θέλουνε τίποτα αποτομη αλλαγή ακόμα κι αν είναι προς το καλύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνο απόλυτα! 
απλα θελω εξαρχής να εχω τις τιμές ελεγχομενες πριν μπουν ζωντανά μεσα . 
Αν μπουν ζωντανα κ δω τρελές τιμες φοβάμαι θα φρικαρω κ θα κανω λάθος χειρισμούς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...