Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Καλημέρα Κωστή! 

Τα φυτά πάνε καλά βλέπω αλλά το scape δεν νομίζω να έχει σχέση με αυτό που σκεφτόσουν αρχικά πιστεύω...... 😅

Μήπως σε τρώει το χέρι να το σκαλίσει λίγο..... 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά ναι, δεν μοιάζει και πολύ αλλά ειμαι οκ. Δεν το έχω πολύ με το scaping και εκτος αυτού, αν το πειράξω τώρα, θα τα κάνω όλα σκ@τ@.

 

Ήρθε ο καιρός για ψύξη, αύριο παραλαμβάνω 3 12άρηδες ανμιστήρες οπότε θα ενημερώσω με την κατασκευή. 

 

Σχετικά τις amano, εχθές είδε μια τέρας να είναι πάνω σε ένα φύλλο echinodorous ανέμελη, περινούσε από πάνω της ο Γάλλος και δεν της έγινε και πολλή σημασία. Αυτή ήταν σε ετοιμότητα για άμυνα αλλά γενικά όλα οκ. Έχει γίνει τεράστια και σε χρώμα κοκκινίσει αρκετά. 

 

Μετά από λίγο είδα άλλη μία, αρκετά μικρότερη, αυτή είναι κρυμμένη  χαμηλά, δεν κυκλοφορεί. Τελικά παίζει να την γλίτωσαν. 

 

large.1653430065758-01.jpeg.8a2c135026af6a65c805ecc51660fec4.jpeg\

 

large.1653425166143-01.jpeg.695fc4c874513dfd9ec2f9c64451c3d7.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα μετά από 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή και τα νιτρικά ήταν μηδέν. Η φυτομάζα είναι τέτοια που δεν αφήνει νιτρικά οπότε μάλλον πρέπει να είμαι πιο συνεπής με την μέτρηση και να συμπληρώνω nitrogen από εδώ και στο εξής. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που αρχιζουν οι ζέστες πήγαινέ το λαου λαου.... και μετρωντας βλεπεις. Μην ξεχνας να προσθετεις και τα υπολοιπα μακρο και μικρο στοιχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι προσεκτικός, έβαλα τα 2/3 της προτινόμενης δόσης. 

 

Micro/Macro μπαίνουν αν και μπορεί καμιά μέρα να τα παραλείψω, δεν φαίνεται να επηρεάζονται τα φυτά σε ρυθμό ανάπτυξης. 

 

Η θερμοκρασία προχθές μου ανέβηκε 27,5 και ήμουν απροετοίμαστος. Σήμερα θα μπουν ανεμιστήρες και θα ειναι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Και εδω στο Βολο 28 ~29 βαθμους εχω στο ενυδρειο και καποια φυτα την εχουν ακουσει και δεν προλαβαινω λογο δουλειάς να παω να παρω κανενα καινουργιο ανεμιστηρακι γιατι αυτο που εχω απλα γυρναει για να γυρναει. ..... τα εχει φτυσει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ 27,5 τώρα. 

 

Το project ξεκίνησε, επανέρχομαι με την απόδοση, λογικά θα το ρίξει σχετικά εύκολα.

 

IMG_20220526_193807.thumb.jpg.480a0ba3b926e8025b2a0a3304a095f5.jpg1653583232947-01.thumb.jpeg.3be6985763b1657badb601d470f603e8.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου, απλα θα εχεις αρκετη εξατμηση  και δεν ξερω με την υγρασια ποσο θα αντεξουν.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοιχτό το ενυδρείο, δεν θα πέφτει πολύ η υγρασία πάνω τους και γενικά, όσο αντέξουν, 2 καλοκαίρια σίγουρα θα τη βγάλουν, μικρό το κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρε 40 λεπτά να πέσει από τους 27,5 στους 26.

 

Θερμοκρασία χώρου 27

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Πήρε 40 λεπτά να πέσει από τους 27,5 στους 26.

 

Θερμοκρασία χώρου 27

Το φωτιστικο ανεβαζει πολυ την θερμοκρασια..... Δοκιμασες να κανεις πιο μεγαλη αναταραξη επιφανειας; Και μηπως το φωτιστικο λιγο πιο πανω θα ανεβασεις;

Δοκιμασε. 26 το νερο μια χαρα ειναι.:thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστή τα έχεις στερεωσει καλά ή θα τα βρεις μέσα στο νερό; 😊 κατά τα άλλα μια χαρά. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα το πάνω πτερύγιο του Jean Paul ξεφτισμένο. 

 

Οι παράμετροι του νερού είναι σταθερές, 0 αμμωνία/νιτρώδη, νιτρικά περίπου 10, θερμοκρασία 25,5-26,0 PH 6,5, KH 3. 

 

Κατά τα άλλα τρώει και κολυμπάει κανονικά και φαίνεται υγιής. 

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα κύκλο θεραπείας ESHA 2000. Ποιο άλλο φάρμακο της SERA κάνει αντίστοιχη δουλειά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα το πάνω πτερύγιο του Jean Paul ξεφτισμένο. 

 

Οι παράμετροι του νερού είναι σταθερές, 0 αμμωνία/νιτρώδη, νιτρικά περίπου 10, θερμοκρασία 25,5-26,0 PH 6,5, KH 3. 

 

Κατά τα άλλα τρώει και κολυμπάει κανονικά και φαίνεται υγιής. 

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα κύκλο θεραπείας ESHA 2000. Ποιο άλλο φάρμακο της SERA κάνει αντίστοιχη δουλειά;

 

 

sera baktopur στα περιπου (δεν εχει χαλκο).

Εχω δει αναφορες, οτι esha 2000 περιεχει χαλκο.... αν ειναι ετσι , ολες οι γαριδες θα βρεις ανάσκελα....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα bactopur για safe ή να μην κάνω τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις και καμια φωτο να δουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

sera baktopur στα περιπου (δεν εχει χαλκο).

Εχω δει αναφορες, οτι esha 2000 περιεχει χαλκο.... αν ειναι ετσι , ολες οι γαριδες θα βρεις ανάσκελα....

Ναταλια έχω χρησιμοποιήσεις esha 2000 και δεν είχα πρόβλημα με νεοκαριντινα και αμανο… τώρα αν είναι καριντινα δεν ξέρω …

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως με κανα 2 αλλαγες νερου παιρνουν τ'απάνω τους χωρις φαρμακα....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω θα στρώσει. Είχε φύγει το σωληνάκι του Co2 στο σημείο της αναστροφής και ενδεχομένως να είχα pH spike, κάποιον άλλο λόγο δεν βλέπω. 

 

Δεν έχει μπει τίποτα στο ενυδρείο όλο αυτό τον καιρό.

 

Θα βγάλω φωτογραφία και θα ανεβασω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το θηρίο.... 😁

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου, κάπως τσαλακωθηκε λιγο....  αν θες του παίρνεις λίγο betafix api

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...