Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι στη διαδικασία προετοιμασίας ενός μικρού ενυδρείου το οποίο θα φιλοξενήσει έναν μονομάχο.

 

Θα γίνει high end με νερό από αντίστροφη όσμωση. Αυτοσχέδιο φωτισμό με led λευκά και full spectrum.

 

Οι διαστάσεις του θα είναι 43*38*35

 

Θα ήθελα την βοήθεια των πιο ειδικών στην επιλογή φυτών αλλά και στον σχεδιασμό του Scape. 

 

Περιμένω τις προτάσεις/οδηγίες σας.

 

Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή.

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πας σε high tech και θα έχεις και μαλακό νεράκι δεν θα έχεις θέμα με τα φυτά το μόνο που θα σε περιορίζει είναι το μέγεθος. 

Φυσικά μπορείς να πας και σε βιοτοπικο όπου εκεί δεν θα χρειαστείς ούτε πολύ φως ούτε Co2.

Εσύ τι έχεις στο μυαλό σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Θα γίνει high end με νερό από αντίστροφη όσμωση. Αυτοσχέδιο φωτισμό με led λευκά και full spectrum

Αν το φωτιστικο θα βγαζει 20-30 lumen/litre, μπορεις να βαλεις οτι φυτο θελεις. Βαλε soil κατω και εισαι κομπλέ.

Πρόσεξε, το high tech ειναι κουραστικό, θελει κουρεμα καθε 1-2 εβδομαδες, λιπανση κτλ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά. Επίσης γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω ότι φυτό θέλω και ξέρω πως να το συντηρήσω.

 

Αυτό Που θέλω είναι βοήθεια με το στήσιμο, ποια φυτά και που και πώς να μπουν ώστε να γινει όμορφο σε αυτές τις διαστασεις

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katrin said:

Αφού θα πας σε high tech και θα έχεις και μαλακό νεράκι δεν θα έχεις θέμα με τα φυτά το μόνο που θα σε περιορίζει είναι το μέγεθος. 

Φυσικά μπορείς να πας και σε βιοτοπικο όπου εκεί δεν θα χρειαστείς ούτε πολύ φως ούτε Co2.

Εσύ τι έχεις στο μυαλό σου?

Αυτό είναι ένα παλιότερο δικό μου.

 

Κάτι τέτοιο αλλά με πιο σωστό/όμορφο στήσιμο

 

large.20191123_172357-01.jpeg.1fa9fb2688bd138c7a0c0a0396d6216f.jpeglarge.20191126_224703-01.jpeg.a8c6e257d4ac88b00066ab0923ccd965.jpeglarge.DSC03780_resize.jpg.6378c58ffb67439495655632238c6c92.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας κατευθύνεις λίγο στο τι θέλεις να κάνεις !!!

 

Ολλανδικού τύπου ; Ξύλα; Πέτρες ; Iwagumi ; diorama; Brazilian; 

 

Για τα φυτά που ρωτάς ποια πως που , μεγάλη κουβέντα και θέλει και κάποια σχετική εμπειρία , το να σου λέμε φυτά κλπ δεν έχει νόημα. 

 

Φτιάξε πρώτα το scape που σου αρέσει να το δούμε και το συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περισσότερο προτάσεις με scapes που να ταιριάζουν με τις διαστάσεις μου.

 

Θα μου άρεσε ένα κεντρικό στησιμο με κάποιο ξυλο ή πέτρα και ένα κάποιο βάθος όσο γίνεται.

 

Θα μπει οπωσδήποτε ένα γρασίδι, αλήθεια ποιο είναι το πιο χαμηλό και ταυτόχρονα με λεπτό φύλλωμα (όχι cuba);

Link to comment
Share on other sites

Just Google it , "nano tank aquascape" δες από εκεί και πάρε ιδέες θα βρεις πάρα πολλά. 

 

Θεωρώ ότι κάτι παρεμφερές είναι το Monte carlo . Και η utricularia graminifolia (UG) είναι χαμηλό και εκπληκτικό γρασίδι αλλά και το πιο δύσκολο κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό το utricularia graminifolia που πρότεινες, ευχαριστώ!

 

Στο θέμα της δυσκολίας δεν βλέπω το λόγο να μην πάει καλά με ένα υπόστρωμα, σωστό φωτισμό, co2 και φουλ ρουτίνα λίπανσης.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dartman said:

Just Google it , "nano tank aquascape" δες από εκεί και πάρε ιδέες θα βρεις πάρα πολλά. 

Αν και μικρή η γυάλα που θα φτιάξω, nano δεν την λες...

 

Εν πάσει περιπτώση θα ψάξω μόνος και θα επανελθω όταν στηθεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Περίμενα περισσότερο προτάσεις με scapes που να ταιριάζουν με τις διαστάσεις μου.

 

Θα μου άρεσε ένα κεντρικό στησιμο με κάποιο ξυλο ή πέτρα και ένα κάποιο βάθος όσο γίνεται.

 

Θα μπει οπωσδήποτε ένα γρασίδι, αλήθεια ποιο είναι το πιο χαμηλό και ταυτόχρονα με λεπτό φύλλωμα (όχι cuba);

Ριξε μια μτια εδω - https://showcase.aquatic-gardeners.org/2021/

Μπορεις να διαλεξεις πολλα scape apo 2000- 2020 και λιτρα απο 25 μεχρι πανω απο 320λ. Πρωτα διαλεξε χρονια και μετα λιτρα.

πχ https://showcase.aquatic-gardeners.org/2020/index0b.html 2020 (28-55λ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μου τραβούν το μάτι ειναι τα στησίματα τύπου νησί σαν τα 2 παρακάτω, μάλλον έτσι θα κινηθώ.

 

 

4340.jpg

5730.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για μονομαχο θα μου αρεσε κατι τετοιο, μια που δεν χρειαζεται μεγαλο βαθος και θα έκρυβα απο πισω απο τα φυτα ενα κρεμαστο φιλτρο με τον θερμαντήρα....

Βεβαια εαν εχεις είδη το ενυδρειακι με τις παραπανω διαστασεις τοτε δεν παιζει το συγκεκριμενο προτζεκτ....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδέες....

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 7:37 ΜΜ, KostasGr said:

Αυτά που μου τραβούν το μάτι ειναι τα στησίματα τύπου νησί σαν τα 2 παρακάτω, μάλλον έτσι θα κινηθώ.

 

 

4340.jpg

5730.jpg

Πολύ όμορφα. Να προσέξεις απλά τις διαγωνιους να σου βγουν για να φαίνεται όμορφα στο μάτι, και αφού θέλεις κάτι στο κέντρο να το "σηκώσεις". Για φυτά....αρχικά δες από τα προφίλ ποία είναι για κάθε ζώνη του ενυδρείου, και αφού επιλέξεις πες μας να σπυ πούμε λεπτομέρειες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω και τα υλικά αλλά και τις γνώσεις να φτιάξω το γωτιστικό που χρειάζεται, λέω να μην μπλέξω με χειροτεχνία και να πάω σε κάτι έτοιμο. 

 

Υπάρχει κάτι αξιόλογο σε led  που να με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται να πουλήσω νεφρό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι και όχι. Δεν κάνουν αυτά για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω. Βασικά δεν κάνουν για κανένα ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Όχι, όχι και όχι. Δεν κάνουν αυτά για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω. Βασικά δεν κάνουν για κανένα ενυδρείο

Χαχαχα.... Καλά ντε μη βαράς.... ή αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδέα εάν κάνουν όντως καθόλου δουλειά.... λένε για full spectrum..... Τεσπα.

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...