Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

On 29/3/2022 at 9:15 ΜΜ, KostasGr said:

Για bloodworms πήγα, μείον 80 ευρώ έφυγα...

 

Το είχα αχτι για να βγάλω τον εσωτερικό θερμοστάτη που μου χτυπάει στο μάτι

IMG_20220329_211328.jpg

Θέλω να αναφέρω πόσο καλός θερμαντήρας είναι ο εικονιζόμενος. 

 

Εκτός του ότι έφυγε από μέσα ο κλασικός, η τοποθέτηση είναι πανεύκολη. 

 

Στο θέμα της απόδοσης, αν και αρχικά το 500w τρομάζει σαν νούμερο, σε ανταμοίβει με την απόδοσή του. Το νερό ζεσταίνεται πάρα πολύ γρήγορα και πάνω από όλα με ασφάλεια μιας και δεν βρίσκεται το θερμαντικό στοιχείο μέσα στη γυάλα. 

 

Σε χθεσινή αλλαγή νερού 30%, γέμισα κατευθείαν από τη βρύση και η θερμοκρασία δεν έπεσε ποτέ παραπάνω από 1 βαθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστή θα μας τρελάνεις... 😉 500w σε 50 λίτρα κύβο κάνεις και ψαρόσουπα. Σε 500αρι χειμώνα με 16 βαθμούς δωματίου θα ήθελα να δω. Όπως και να έχει καλορίζικος να ναι! 

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να σου πω να πάρεις και μια μέτρηση του νερού αλλαγής για να ξέρουμε....  τώρα μέτρα μέχρι την επόμενη αλλαγή. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Rik said:

Ρε Κωστή θα μας τρελάνεις... 😉 500w σε 50 λίτρα κύβο κάνεις και ψαρόσουπα. Σε 500αρι χειμώνα με 16 βαθμούς δωματίου θα ήθελα να δω. Όπως και να έχει καλορίζικος να ναι! 

Έχω διπλή ασφάλεια, εξωτερικό κοντρόλερ και σεταρισμένο το θερμαντήρα 1 βαθμό πιο πάνω. Να έχω fail και τα 2 ταυτοχρονα, θα πάω να παίξω τζοκερ!

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Rik said:

Δεν πρόλαβα να σου πω να πάρεις και μια μέτρηση του νερού αλλαγής για να ξέρουμε....  τώρα μέτρα μέχρι την επόμενη αλλαγή. 

Πήρα: PH 6.5, KH 5, NO3 <10

Link to comment
Share on other sites

DSC_0602.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φεύγει εύκολα, το θέμα είναι να σταματήσει να αναπτύσσεται.

 

Τι άλγη είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Φεύγει εύκολα, το θέμα είναι να σταματήσει να αναπτύσσεται.

 

Τι άλγη είναι;

Fuzz algae.... σύνηθες σε νέο στημένα ενυδρεία για τις πρώτες 4 με 8 εβδομάδες, ανισορροπία στοιχείων , χαμηλά επίπεδα οξυγόνου κλπ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι εκανες... Πειραξες το υποστρωμα; φυτευση-μεταφυτευση; Για να κανει μπαμ η αλγη εκει, που δεν ειχες -  φταιει ammonia spike. Σε νεα ενυδρεια ειναι το κατι φυσιολογικο.

Θα φυγει. Βαλε γαριδες, βοηθανε πολυ. Και οτι ειπε και ο @Rik ισχυει, εννοειται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την κρυπτοκορινα εκεί στη μέση αλλά έχει γεμίσει παντού.

 

Τα αφήνω όλα σταθερά και παρακολουθούμε. Πιστεύω θα φύγει. Γαρίδες τις λυπάμαι να γίνουν τροφή... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εβαλα την κρυπτοκορινα εκεί στη μέση αλλά έχει γεμίσει παντού.

 

Τα αφήνω όλα σταθερά και παρακολουθούμε. Πιστεύω θα φύγει. Γαρίδες τις λυπάμαι να γίνουν τροφή... 

Βαλε αμανο, ειναι μεγαλες (τα κοριτσια τουλαχιστον).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

Βαλε αμανο, ειναι μεγαλες (τα κοριτσια τουλαχιστον).

Θα βάλω 10 απόψε να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Το PH μου είναι 6,5 πρωί/βράδυ, δεν ειναι περίεργο;

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το PH μου είναι 6,5 πρωί/βράδυ, δεν ειναι περίεργο;

Δεν ειναι περίεργο απο την στιγμη που εχεις παροχη CO2.......ΚΗ;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

ΚΗ 5 σταθερά

Οκ, συνεχίζεις κανονικά τις μετρήσεις και μόλις έχεις την μέτρηση από το κυπελλάκι μας το λες.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

@Rik @natateo @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ

 

The problem

 

 

Καποια στιγμη θα πρεπει να μας πεις και την ρουτίνα του ενυδρείου σου, φωτοπεριοδο, ωρες αναμα σβησιμο, λιπασματα, ταισμα, ποσοτητες κλπ..... Δεν βλεπω ιδιαιτερη ανατάραξη της επιφάνειας  του νερού (βλέπω πρωτεϊνικό φιλμ) αλλα εχεις νορμάλ ροή.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό ανάβει 7 ώρες καθημερινά από τις 17:00 μέχρι τις 00:00

 

Λιπάσματα DIY, 3 φορές Trace, 3 φορές Potassium (από 10ml) και σίδηρο ελάχιστο εώς καθόλου μέχρι στιγμής. 

 

Co2 όπως τα έχουμε πει. 

 

Νιτρικά αναλόγως μετρήσεων, στόχος τα 10, προσπαθώ να το κρατάω και πιο χαμηλά. 

 

Ανατάραξη όντως δεν έχω, προσπαθώ να βάλω λίγο πιο ψηλά το lily pipe για να το πετύχω αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Ροή έχω προβληματιστεί λίγο αλλά νομίζω ειναι οκ. 

 

Τάισμα 2 φορές την ημέρα αλλά νομίζω είναι ανάξιο λόγου, ζήτημα να έχω ρίξει 40 μπιλάκια από τότε που μπήκε το ψάρι. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το φωτιστικό ανάβει 7 ώρες καθημερινά από τις 17:00 μέχρι τις 00:00

 

Λιπάσματα DIY, 3 φορές Trace, 3 φορές Potassium (από 10ml) και σίδηρο ελάχιστο εώς καθόλου μέχρι στιγμής. 

 

Co2 όπως τα έχουμε πει. 

 

Νιτρικά αναλόγως μετρήσεων, στόχος τα 10, προσπαθώ να το κρατάω και πιο χαμηλά. 

 

Ανατάραξη όντως δεν έχω, προσπαθώ να βάλω λίγο πιο ψηλά το lily pipe για να το πετύχω αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Ροή έχω προβληματιστεί λίγο αλλά νομίζω ειναι οκ. 

 

Τάισμα 2 φορές την ημέρα αλλά νομίζω είναι ανάξιο λόγου, ζήτημα να έχω ρίξει 40 μπιλάκια από τότε που μπήκε το ψάρι. 

 

 

χμ.... νομιζα ειχες το fluval 207. Εαν εχεις το φιλτρο στο πατωμα, ειναι αρκετη η αποσταση μια που το 107 εχει μανομετρικο μεχρι εναμιση μετρο περιπου. Κανε μια δοκιμη και βαλε το φιλτρο πανω στην σομπα και δες εαν δουλευει καλυτερα. Γενικος τα εξωτερικα μπουκωνουν ευκολα και με την υψομετρικη διαφορά χανουν σε δυναμη αρκετα.... 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αλλά αν έχει μεγάλη διαφορά ίσως δεν του αρέσει του ψαρη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμη υποφέρει το ενυδρείο σου. Δεν εχεις σωστη εναλλαγή αερίων στην επιφάνεια και εχει χαμηλά επίπεδα οξυγόνου..... ειδικά το βράδυ. Ενας λογος που εχεις την συγκεκριμένη αλγη ειναι και αυτος, και προσεχε μην σου σκάσει κανενα κυανοβακτηριο. Ο ψαρης επειδη ειναι λαβυρινθοψαρο την παλεύει αναπνεοντας και απο την ατμοσφαιρα, αλλα για τις αμανο περιμενε λιγο να στρωσουν τα πραγματα. Εαν εχεις κανενα βουρτσακι παρε και τις πολλες αλγες για να υποβοηθήσεις λιγο το συστημα γιατι παραγονται σπόρια και μπορει να αργησεις να ξεμπερδεψεις με αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα θα το αφηνα ετσι........ οταν στρώσουν τα πραγματα πειραματίζεσαι και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέβασα το φίλτρο. Την ανατάραξη σου δείχνω.

 

Βλέπεις καλή ροή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...