Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έχετε ξαναδεί Betta να μην τρώει κατεψυγμένα bloodworms; 

 

Ούτε για φτύσιμο δεν τα θέλει...

πολλες φορες! Οταν δεν ξερουν απο ζωντανη τροφη, ετσι κανουν. Μετα, μολις καταλαβει τι ειναι..... μπορει να παρει λιγο χρονο.

Εχω nemateleotris decora, που προτιμαει flakes.... Τις ζωντανες τροφες απλα αγνοεί.... εκει τρελαίνεσαι....:AAGGGHHH:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλε μια φορά στο στόμα, τα έφτυσε κι από τότε ούτε να τα δει. 

 

Επίσης το σκόρδο δεν το θέλει καθόλου...

 

Οι 2 τροφές που τρώει είναι καλές αλλά θα ήθελα να ετρωγε και λίγη πρωτεΐνη σκετη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά την αλλαγή, γκαζοζα η γυάλα

 

 

 

Καθαρίζω συνεχώς την άλγη που εμφανίζεται ιδίως κοντά στο υπόστρωμα, ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσει γιατί με έχει κουράσει.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω με ενέσεις excel

 

Link to comment
Share on other sites

Καν το. Χαμηλωσε το φως και Excel.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστή δεν έχεις κλείσει καλά καλά μήνα και έχεις και θρεπτικό υποστρωμα. Επίσης η φωτοπεριοδος σου είναι αρκετή για την ώρα συν του ότι πρόσθετης και λιπάσματα..... Αν έχεις πειράξει και το φάσμα στο φωτιστικό αντε να βγάλουμε άκρη. Προσοχή στην υπέρ δοσολογία του excel για τον Ψαρη.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες φάσμα; Δεν έχει κάτι standard, όπως θες εσύ το ρυθμίζεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η  Διακύμανση των χρωμάτων από τα πιο ψυχρά ως και τα πιο θερμά ονομάζεται χρωματική θερμοκρασία και η κλίμακα για τη μέτρηση της είναι η κλίμακα Kelvin.

Όσο πιο ψυχρά είναι τα χρώματα τόσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία  χρώματος ενώ όσο δείχνει πιο θερμή η χροιά κατεβαίνει η χρωματική θερμοκρασία

Λόγω διαφορετικών υλικών οι φωτεινές πηγές εκπέμπουν φως διαφορετικού χρώματος.

Αυτό μετριέται σε βαθμούς Kelvinκαι δείχνει πόσο θερμό(κίτρινο) ή ψυχρό (ανοιχτό) είναι το χρώμα που εκπέμπει ή εκάστοτε πηγή.

 

Warmwhite = θερμό λευκό 3000Κ

Coolwhite = ψυχρό λευκό 6000Κ

Daylight = φως ημέρας  4500Κ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά, το θέμα ειναι ότι το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει κάτι standard και επίσης κάποια preset που εχει, τα Kelvin δεν ανταποκρίνονται στην πραμγατικότητα με την εμπειρία που έχω πάνω στο θέμα φωτισμός και απόχρωση. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 2:28 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

 

On 8/3/2022 at 2:28 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

20191126142337883788.jpg

 

Οι τρεις κορυφές μπλε πράσινο κόκκινο πάνω δεξιά θέλω να πιστεύω είναι τα 6000κ ή 6500κ, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πόσα κελβιν ειναι το φωτιστικό όταν είναι όλα ιδια. Από εκεί και πέρα αλλάζουν τα πράγματα εάν το ρυθμίσουμε διαφορετικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστη sorry .... εχεις δικιο.Το ειχα ξεχασει οτι το φωτιστικό ειναι 3band και δεν ξερουμε τα κελβιν. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Screenshot_2022-04-05-18-07-01-430_cn.chihiros.chihiros_magic_new.jpg

Οκ.... εαν καταλαβα καλα το εχεις στο μισο της εντασης περα του κοκκινου κοντα στο 80.... σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική προσέγγιση χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος..... ΕΣΥ στην τελική το βλέπεις πως εξελίσσεται καθημερνά και εσυ αποφασίζεις.

 

5  ωρες το πολυ φωτοπεριοδο ολα στο 50 σε ισορροπία για την ωρα.

 Αρχιζεις χαμηλα μεχρι να καθαρίσεις με την αλγη και μετα οταν βλεπεις οτι υπαρχει μια ισορροπία αρχιζεις να ανεβαζεις σταδιακα.

 

3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου 20% για δυο εβδομαδες ακομη χωρις προθήκη λιπασμάτων , περαν του νίτρο εαν χρειαστεί στο 5 με 10.

 

ΡΗ 6.8 με ΚΗ 4 στο περίπου.

 

Υπομονή, υπομονή, υπομονή.:) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή παίζω 6,5 με 6,8 PH και σταθερά KH4 οπότε είμαι καλά νομίζω.

 

Αλλαγές κάνω.

 

Θα μειώσω και φωτοπεριοδο αν είναι και λιπάσματα λέω στη μέση, όχι εντελώς. Αν δω ότι δεν υποχωρεί οκ αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αρχίσει να υποχωρεί η άλγη σύντομα.

 

Στο θέμα ότι έχω μέτριας δυσκολίας στήσιμο, συμφωνώ, από την άλλη όμως έχω πολλή μάζα φυτών οπότε νομίζω ότι θα είμαι οκ.

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η μλκια έγινε σε συνδιασμό υπόστρωμα και χαμηλό οξυγόνο. Συν ένα ανακάτεμα που έγινε με το 2ο φύτεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις βελτιωση απο την στιγμη που εφτιαξες την αναταραξη;

Για τα λιπασματα το λεω γιατι για την ωρα συνεχεια ξερναει το υποστρωμα .....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rik said:

Βλεπεις βελτιωση απο την στιγμη που εφτιαξες την αναταραξη;

Για τα λιπασματα το λεω γιατι για την ωρα συνεχεια ξερναει το υποστρωμα .....

Ναι είναι καλύτερα, ιδίως μετά από κάθε αλλαγή, στρώνει για κανένα 24ωρο.

 

Καταρχάς πήγε το PH εκεί που πρέπει άρα από οξυγόνο είμαι οκ. Αν διάβασα καλα ο κύριος λόγος της fuz είναι το χαμηλό οξυγόνο.

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο για την φυτομαζα , παιζει σιγουρα τον ρολο της..... αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι στεμς.

Μπορει να πιάνουν άλγη σε δυνατό φωτισμό λόγω μικρότερης απορρόφησης θρεπτικών σε σχεση με τα γρήγορης που δεν αφηνουν ευκολα περιθώρια στις αλγες.

Για αυτο συνηθως τα βαζουμε σε σκιερά μερη οταν εχουμε πολυ φωτισμο, αλλα στο δικο σου που ειναι κυβος λιγο δυσκολο να τα προστατεψεις, οποτε δεν χρειαζεσαι τοσο πολυ φωτισμο σε ενταση.

Θα το δεις στην πορεια .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεις της Ναταλιας το ενυδρειο ειναι μετρια προς απαιτητικά σε διοξειδιο, φως και θρεπτικα

και μετρια εως γρηγορης ανάπτυξης...... οχι οτι δεν θα ειχε τις αλγουλες της, .....αυτο μπορει να μας το επιβεβαίωση και  η ιδια αλλα τσουλαγε ποιο γρηγορα με τις σωστες αναλογιες θρεπτικων, φωτισμου, διοξειδιου. Βεβαια ηταν και με το ψαλιδι συνεχεια απο πανω πραγμα που στο δικο σου θα ειναι ποιο ήπιας αναπτυξης το ολο συνολο πραγμα που προσωπικά προτιμώ γιατι τα hi tech κουραζουν στην πορεια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ πως με το συγκεκριμένο φωτιστικό στο 70 και φωτοπεριοδο 7 ώρες, πάνε όλα σφαίρα, δύσκολα φυτά ως επί το πλείστον 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Να πω κι εγώ πως με το συγκεκριμένο φωτιστικό στο 70 και φωτοπεριοδο 7 ώρες, πάνε όλα σφαίρα, δύσκολα φυτά ως επί το πλείστον 🙂

Δεν αντιλέγω.... ανάλογα το υψος του ενυδρείου και τα φυτά. Στην περίπτωση του Κωστή πιστευω οτι πρεπει να αρχισει απο χαμηλα και σιγα σιγα να ανεβασει  την ενταση μεχρι να δει μέχρι που τον παίρνει.... Αλλωστε εχουμε ενα ανώριμο ενυδρειο αυτη την στιγμη και δεν γνωριζουμε ακριβως την δυναμικότητα του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ο ψαρης κοσμαρα του

 

 

 

 

Χχχχχχχχχχχχ.... φτου μην τον ματιάσουμε....... :D

Οσο για την αλγη, εχεις αρκετη .......... την εχεις αφαιρέσει με το βουρτσακι και ξανάγινε ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν αντιλέγω.... ανάλογα το υψος του ενυδρείου και τα φυτά. Στην περίπτωση του Κωστή πιστευω οτι πρεπει να αρχισει απο χαμηλα και σιγα σιγα να ανεβασει  την ενταση μεχρι να δει μέχρι που τον παίρνει.... Αλλωστε εχουμε ενα ανώριμο ενυδρειο αυτη την στιγμη και δεν γνωριζουμε ακριβως την δυναμικότητα του.

Εννοείται, γι αυτό του έγραψα κι εγώ για να δει ότι ακόμα και στο 70 είναι δυνατό το φως (50εκ έχω ύψος 😉)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...