Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Δεν νομίζω να χρειάζονται βακτήρια σε στρωμένο ενυδρείο. Τώρα αφού το έχεις ρίξε μέχρι να τελειώσει κακό δεν κάνει. Οι αλλαγές νερού δεν επηρεάζουν την βιολογία διότι τα βακτήρια βρίσκονται σε ελάχιστο ποσοστό στο νερό. Τα βακτήρια βρισκονται στον βυθό και στο φίλτρο του ενυδρείου ως επί το πλείστον. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοούσα το ΝΟ3 (όχι DM3) συγνώμη για το μπέρδεμα. Τα ωφέλημα βακτήρια δηλαδή που δημιουργούνται μετά το στρώσιμο του νερού. Αν κάνω αλλαγή νερού θα πέσει ο δείκτης τους. Γι αυτό ρώτησα για την αλλαγή νερού. Στο νετ αναφέρουν να κάνουμε αλλαγή νερού για να κρατήσουμε τις ενδείξεις των βακτηρίων στα σωστά επίπεδα. Αν όμως έχουμε αργό ρυθμό ανάπτυξης των βακτηρίων τότε τι κάνουμε με την αλλαγή; Την κάνουμε όποτε ανέβουν ακόμα και αν αυτό γίνει μετά από μήνα πχ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν στρωθεί το ενυδρείο, τα ωφέλιμα βακτήρια κάνουν αποικίες παντού στο ενυδρείο όπως στα τζάμια στα φυτά στον βυθό στα φυτά, σε όλες τις επιφάνειες και σε ελάχιστο ποσοστό στο νερό. Όμως το μεγαλύτερο ποσοστό βρίσκεται στα βιολογικά υλικά και στο υπόστρωμα του ενυδρείου. Κάνουμε αλλαγή νερού για να κρατήσουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερα τα νιτρικα διότι σε μεγάλες ποσότητες μακροπρόθεσμα δημιουργούν πρόβλημα στα ψαρια μειώνοντας το προσδόκιμο ζωής τους. Επίσης το φρέσκο νερό έχει πολλά απαραίτητα ιχνοστοιχεία. Δεν κάνουν κακό οι αλλαγές μόνο καλό. Αν έχεις αργό ρυθμό ανάπτυξης βακτηρίων (άρα λιγότερα βακτήρια από όσα χρειάζεται, δλδ ταΐζεις περισσότερο από όσο πρέπει, έχεις μεγάλη ιχθυοφορτιση, δεν κάνεις απαραίτητες αλλαγες) θα έχεις άνοδο αμμωνίας και νιτρωδών. 1 μήνας χωρίς αλλαγή είναι αρκετός φίλε και ειδικά για τα λίτρα σου. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ωραία έκανα μια αλλαγή τώρα. Θα το κάνω αλλαγή κάθε 2-3 εβδομάδες αν είναι δεν το ξανααφήνω πάνω από μήνα. Σε ευχαριστώ!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει (προτείνει) και στο τι να κάνω με τα ψάρια σε αυτά που έγραψα πιο πριν θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά, σήμερα άρχισα να βγάζω σαλιγκάρια από το ενυδρείο. Βρήκα 6 μέχρι τώρα. Λογικά γέννησαν τα προηγούμενα και θα άφησαν αυγά σε κάποιο σημείο που δεν τα πήρα πρέφα και εκκολάφτηκαν. Πως το διαχειρίζομαι τώρα αυτό; Υπάρχει κανένας τρόπος να τα βρω και να τα αφαιρέσω όλα; 

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις κολοκυθάκι το καρφώνειςμε ένα πιρούνι  και το βάζεις στο ενυδρείο το βράδυ. Το πρωί μαζεύεις. 

Ταΐζεις λιγότερο και θα τα έχεις σε ένα έλεγχο. Τώρα τελείως εγώ και φάρμακο που έβαλα απλά από ένα στρατό είχα ελάχιστα την νέα γέννα δλδ και τα κράτησα με τους τρόπους που σου αναφερα υπό σχετικό έλεγχο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να τα αφαιρέσω όλα; Κάτι παγίδες που μπορείς να αγοράσεις κάνουν δουλειά; Σαν αυτό στην εικόνα:

 

s-l1600.thumb.jpg.7b1b36e60222fef83e37be6e1b25ad35.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν υπάρχει τρόπος να τα αφαιρέσω όλα; Κάτι παγίδες που μπορείς να αγοράσεις κάνουν δουλειά; Σαν αυτό στην εικόνα:

 

s-l1600.thumb.jpg.7b1b36e60222fef83e37be6e1b25ad35.jpg

γιατι θες να τα βγαλεις? καλο κανουν απλως προσπαθησε να ελεγχεις τον αριθμο τους , εχεις φυτα? πως μπηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο με το κολοκύθι κάνει περίπου το ίδιο με την παγίδα.

Όσο είναι λίγα είναι οκ κάνουν μόνο καλό αλλά ΕΥΚΟΛΑ ξεφεύγει η κατάσταση.

Αν δε τα θέλεις ο μόνος τρόπος είναι φάρμακο αν δεν έχεις γαρίδες, εγώ έβαλα όταν έβγαζα καμία 20 την ημέρα και ήταν όλο και ποιο πολλά.

Έβαλα φάρμακο και μετά απλά προσέχω να μην ξεφύγουν και να έχω καμία 10ρια που μαζεύω σε κάθε αλλαγή νερού μέχρι την επόμενη έχω αλλά 10 κτλ κτλ. Αν ταισω πολύ θα μαζέψω 15 αν ταΐσω λίγο 5-6. Οπότε τα έχω ως μπουσουλα  Και να καθαρίζουν λίγο.

 

Αν τα αφήσεις κανένα μήνα μετά μόνο φάρμακο. 

Αν τα ξεφορτωθείς προσοχή κάθε νέο φυτό dip σε φάρμακο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει πιο παλιά 2 σαλιγκάρια αλλά μετά έμαθα ότι αυτά πολλαπλασιάζονται ραγδαία και τα έβγαλα αλλά λογικά πρόλαβαν και γέννησαν πριν τα βγάλω. Θέλω να βάλω ένα άλλο είδος αντι γι αυτά που δεν αναπαράγεται τόσο. Γι' αυτό θέλω να αφαιρέσω όλα τα παλιά πρώτα για να βάλω τα καινούρια.

 

Το να έχω μέσα στο ενυδρείο ένα κολοκυθάκι δεν μου αρέσει (δεν έχω και τεράστιο ενυδρείο να χάνεται και να μην φαίνεται). Εαν βάλω φάρμακο τι πετυχαίνω; Πεθαίνουν μέσα στο ενυδρείο τα υπόλοιπα που έχουν μείνει; Στη συνέχεια μπορώ να βάλω τα επόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις βράδυ το πρωί είναι επάνω το βγάζεις. Μετά σε 2 εβδομάδες  πάλι δε θα το έχεις μόνιμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το βάζεις βράδυ το πρωί είναι επάνω το βγάζεις. Μετά σε 2 εβδομάδες  πάλι δε θα το έχεις μόνιμα 

 

Α τότε είναι εντάξει πιστεύω. Μιας και δεν θέλω καθόλου τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια, εάν το βάζω κάθε μέρα για καμιά βδομάδα υπάρχει περίπτωση να τα αφαιρέσω όλα από το ενυδρείο ή μόνο με χημικά το πετυχαίνω αυτό 100% σίγουρα;

 

Επίσης εάν βάλω χημικά για να διώξω αυτά, θα μπορώ να βάλω τα καινούρια σαλιγκάρια αργότερα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε με χημικά δε πέτυχα το 100% π;ντα θα υπάρχει κάποιο αυγό που θα έχει ξεφύγει κτλ κτλ .

Όπως είπα όμως όσο είναι αρχή ίσως τα καταφέρεις να είναι ελάχιστα. 

 

Όσο για το θέμα που αναφέρεις βάζεις φάρμακο κανείς μια δυο αλλαγές βάζεις ενεργό άνθρακα και λογικά μετά θα είσαι οκ για να βάλεις άλλα σαλιγκάρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Πήγα σήμερα στο petshop και αγόρασα 2 σαλιγκάρια Zebra (Neritina natalensis) και 2 Assassin σαλιγκάρια (Clea helena).

 

Τα Assassin τα πήρα για να καθαρίσουν τα προηγούμενα σαλιγκάρια που πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα, ενώ τα Zebra για να καθαρίζουν την άλγη.  

 

Μου είπαν ότι τα Assassin δεν θα επιτεθούν στα Zebra παρά μόνο στα άλλα τα μικρότερα μέσα στο ενυδρείο. Λίγο που το κοίταξα στο νετ δεν βρήκα κάτι που να το διευκρινίζει αυτό για σίγουρα. Εσείς τι λέτε; Θα είναι κομπλέ ή μπορεί να υπάρξει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Και εγώ ήθελα να βάλω στο δικό μου zebra αλλά τελικά δεν το έκανα λόγω των helena. Καταρχάς οι 2 νεριτες και τα 2 helena είναι πολλά για τα λίτρα σου (έχεις 20λιτρο αν θυμάμαι καλά). Ένα helena (εφόσον έχεις τόσο μεγάλο θέμα με τα σαλιγκάρια) και ένα nerite (εφόσον έχεις τόση πολύ άλγη) θα ήταν παραπάνω από υπεραρκετά. Δεν ξέρω τι μέγεθος έχουν τα zebra σου αν είναι μεγάλα ή μικρά, αλλά τα helena σε πρώτη φάση θα επικεντρωθούν πιθανότατα στα μικρότερα σαλιγκάρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείεται το ενδεχόμενο να επιτεθούν στα zebra ακόμα και αν είναι μεγαλύτερα. Οπότε η κατάληξη των zebra εναπόκειται αποκλειστικά στην διάθεση των helena. Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι τα helena γεννάνε. Όχι όσο τα ερμαφρόδιτα, αλλά αν είναι ζευγάρι αρσενικό - θηλυκό θα γεννήσουν σίγουρα. Οπότε πιθανόν να έχεις κάποιες γέννες σύντομα. Τα nerite από την άλλη γεννάνε ναι μεν αλλά τα αυγά τους σε γλυκό νερό δεν εκκολάπτονται. Επίσης είναι masters στις αποδράσεις. Αν δεν έχεις καπάκι ή το ενυδρείο γενικά δεν σφραγίζει καλά και υπάρχει χώρος να περάσουν, αργά ή γρήγορα θα τα δεις να περιφέρονται στο σπίτι. Στα αναφέρω αυτά για να δεις από την στιγμή που τα έβαλες, τι θα κάνεις στη πορεία. Για την μείωση του ρυθμού πολλαπλασιασμού των σαλιγκαριών και τον έλεγχο του πληθυσμού τους υπάρχει λύση. Απλά ταιζεις λιγότερο. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει θα μπορούσες πρώτα να προσπαθήσεις αυτό πριν βάλεις τα helena. Επίσης ο βυθός σου είναι ώριμος; Πόσο τρέχει το ενυδρείο; Και επειδή με ενδιαφέρει μιας και έχω και εγώ helena και από εγκυκλοπαιδικής άποψης, αυτός που σου είπε ότι τα helena δεν επιτίθενται στα nerite, τα έχει κρατήσει στην πράξη μαζί ή το συμπέρασμα είναι θεωρητικό;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Το petshop που πάω είναι το Aquario. Είναι εξειδικευμένο μόνο για ψάρια και είδη ενυδρείου και δεν ασχολείται με άλλα κατοικίδια όπως τα περισσότερα petshop. Τα παιδιά μέσα πολύ εξυπηρετικά και φαίνεται να έχουν τις σχετικές γνώσεις πάνω στο θέμα. Τώρα για το αν έχουν δίκιο ή όχι σε αυτά που μου είπαν δεν ξέρω γι αυτό ήθελα να ρωτήσω και εδώ να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας.

 

Σήμερα που πήγα μου είπαν ότι και 5 σαλιγκάρια να βάλω μέσα δεν πειράζει, απλά 2 θα κάνουν αρκετά τη δουλειά για τα λίτρα μου και τα περισσότερα δεν χρειάζονται. Δεν ξέρω, έχουν να κάνουν και αυτά με αριθμό λίτρων όπως τα ψάρια; Δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Μου το είπανε ότι γεννάνε απλά όχι με ανεξέλεγκτο ρυθμό, οπότε αυτό μπορώ να το κουμαντάρω εύκολα πιστεύω.

Όσο για το εαν θα επιτεθούν στα Zebra μου είπε ότι δεν θα γίνει. Δεν ξέρω και δεν ρώτησα αν έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο. Απλά το πήρα σαν δεδομένο και τα αγόρασα.

Το ενυδρείο το τρέχω 3 μήνες. Πότε χαρακτηρίζεται ως "ώριμο";

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου! Το petshop που πάω είναι το Aquario. Είναι εξειδικευμένο μόνο για ψάρια και είδη ενυδρείου και δεν ασχολείται με άλλα κατοικίδια όπως τα περισσότερα petshop. Τα παιδιά μέσα πολύ εξυπηρετικά και φαίνεται να έχουν τις σχετικές γνώσεις πάνω στο θέμα. Τώρα για το αν έχουν δίκιο ή όχι σε αυτά που μου είπαν δεν ξέρω γι αυτό ήθελα να ρωτήσω και εδώ να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας.

 

Σήμερα που πήγα μου είπαν ότι και 5 σαλιγκάρια να βάλω μέσα δεν πειράζει, απλά 2 θα κάνουν αρκετά τη δουλειά για τα λίτρα μου και τα περισσότερα δεν χρειάζονται. Δεν ξέρω, έχουν να κάνουν και αυτά με αριθμό λίτρων όπως τα ψάρια; Δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Μου το είπανε ότι γεννάνε απλά όχι με ανεξέλεγκτο ρυθμό, οπότε αυτό μπορώ να το κουμαντάρω εύκολα πιστεύω.

Όσο για το εαν θα επιτεθούν στα Zebra μου είπε ότι δεν θα γίνει. Δεν ξέρω και δεν ρώτησα αν έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο. Απλά το πήρα σαν δεδομένο και τα αγόρασα.

Το ενυδρείο το τρέχω 3 μήνες. Πότε χαρακτηρίζεται ως "ώριμο";

καλημερα γιωργο καλη χρονια  δεν ξερω πως θα τα πανε τα 2 ειδη μαζι απλως να κανεις μετρησεις στο νερο να βλεπεις γιατι και τα σαλιγκαρια ρυπαινουν επισης οπως ειπε και ο φιλος παραπανω προσεχε τα zebra μην σου βγουν εξω γιατι αν θυμαμαι δεν εχεις καπακι

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

 

Τα helena δεν τα έχω κρατήσει αλλά η ονομασία του στα αγγλικά είναι "assasin snail". Οπότε αυτό και μόνο λέει πολλά. Τώρα αν τα nerite είναι από τη φύση του στο μενού του δεν το ξέρω και θα το δείξει μόνο ο χρόνος. 

Όσο για τον αριθμό των nerite, αν τα λίτρα σου είναι 20 που διάβασα παραπάνω ναι πιστεύω ότι 1 θα ήταν οκ. Τώρα θα μου πεις τι 1, τι 2, τι 5 όταν μιλάμε για σαλιγκάρια αλλά σκέψου ότι τα nerite είναι κατά φύσιν αλγοφάγα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πεθάνουν απ τη πείνα αν δεν υπάρχει άλγη άρα όταν τελειώσει η άλγη που θα στραφούν? Εγώ λέω ότι μπορεί να στραφούν στα φυτά σου. Όπως και να χει οκ μείνε στα 2 και το βλέπεις. 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Το ενυδρείο το τρέχω 3 μήνες. Πότε χαρακτηρίζεται ως "ώριμο";

Προσωπικά θα θεωρούσα ένα ενυδρείο ώριμο όταν περάσει ένα χρόνο λειτουργίας. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Ας τα αφήσω για την ώρα ως έχει και άμα δω ότι τα Assasin αρχίζουν να επιτίθενται στα Zerba θα τα αφαιρέσω από το ενυδρείο. Λογικά αν συμβεί αυτό θα έχουν τελειώσει με όλα τα μικρότερα, οπότε δεν θα μου χρειάζονται πλέον και θα μπορώ να αφήσω μόνα τους τα Zebra. Το να μου τελειώσει όλη η άλγη μου φαίνεται δύσκολο διότι έχει πολλή. Θα δείξει και αυτό.

 

Μια άλλη ερώτηση είναι τι φωτισμό πρέπει να βάλω στο ενυδρείο. Χτες μαζί με τα σαλιγκάρια αγόρασα και αληθινά φυτά και αντικατέστησα τα ψεύτικα. Αυτά όμως μου είπανε ότι πρέπει να βάλω και άμεσα φωτισμό για τη φωτοσύνθεση. Αγόρασα 1 ανούμπια (κοντή σχετικά η οποία είχε 2 ρίζες μέσα) και άλλο ένα πιο ψηλό (αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό "Tropica Microsorum Pteropus ‘Narrow’ Potted"). Η διάμετρος το ενυδρείου είναι 35cm και θα ήθελα να βάλω φωτιστικό που πιάνεται από άκρη σε άκρη. Κάτι σαν αυτό. Είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Θα ήθελα να το αγοράσω σήμερα αν είναι για να έρθει το συντομότερο δυνατόν ώστε να μην πάθουν κάτι τα φυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μου είπαν ότι τα Assassin δεν θα επιτεθούν στα Zebra παρά μόνο στα άλλα τα μικρότερα μέσα στο ενυδρείο.

Τα helena μπορουν να πιασουν μόνο τα σαλιγκαρακια, που δεν ξεπερνουν κατα πολυ το μεθεθος τους. Σε ενήλικα zebra δεν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μια άλλη ερώτηση είναι τι φωτισμό πρέπει να βάλω στο ενυδρείο. Χτες μαζί με τα σαλιγκάρια αγόρασα και αληθινά φυτά και αντικατέστησα τα ψεύτικα. Αυτά όμως μου είπανε ότι πρέπει να βάλω και άμεσα φωτισμό για τη φωτοσύνθεση. Αγόρασα 1 ανούμπια (κοντή σχετικά η οποία είχε 2 ρίζες μέσα) και άλλο ένα πιο ψηλό (αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό "Tropica Microsorum Pteropus ‘Narrow’ Potted").

Αυτα τα φυτα δεν χρειαζονται εντονο φωτισμο. Για τωρα, μεχρι να παρεις ενα φωτιστικο, βαλε ενα φωτιστικο γραφειου και βαλε να δουλεψει 6 ωρες για αρχη. Δες αυτο το φωτιστικο-

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/10510-twinstar-light-ii-30b-11w-30-45cm-me-ensvmatvmeno-controller-10510.html

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα τα φυτα δεν χρειαζονται εντονο φωτισμο. Για τωρα, μεχρι να παρεις ενα φωτιστικο, βαλε ενα φωτιστικο γραφειου και βαλε να δουλεψει 6 ωρες για αρχη. Δες αυτο το φωτιστικο-

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/10510-twinstar-light-ii-30b-11w-30-45cm-me-ensvmatvmeno-controller-10510.html

 

 

 

Καλό μου φαίνεται αυτό, έχει και χρονοδιακόπτη που σημαίνει ότι το ρυθμίζω να ανοιγοκλείνει μόνο του όταν πρέπει, σωστά; Να πάρω αυτό αν είναι;

 

Ναι, για την ώρα έχω βάλει ένα φωτιστικό γραφείου και το ανοιγοκλείνω μόνος μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στους δύο μήνες λειτουργίας του ενυδρείου μου είχα βάλει 2 nerite zebra αλλά δεν κατάφεραν. Μετά έβαλα 1 helena, ούτε κι αυτό τα κατάφερε. Έτσι είχα διαπιστώσει με τον άσχημο τρόπο ότι αυτά τα σαλιγκάρια θέλουν ώριμο ενυδρείο. Μακάρι τα δικά σου να τα καταφέρουν.

Πολύ σωστή κίνηση που πήγες σε αληθινά φυτά :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μιας και τα Zebra έχουν τη δυνατότητα να βγαίνουν απ έξω λέω να καλύψω την επιφάνεια ολόκληρη από πάνω. Για την ώρα έχω τζάμι που ήταν μαζί με το ενυδρείο αλλά αφήνει πάρα πολύ κενό από πίσω. Λέω να φτιάξω ένα δικό μου με εγκοπές στα σημεία όπου περνάνε το φίλτρο, ο θερμαντήρας, το φωτιστικό κτλ. Θα μπορούσα αντί για τζάμι (που έχει και μια επικινδυνότητα να σπάσει) να βάλω plexiglass; Θα επηρέαζε κάπως αρνητικά το ενυδρείο ή το φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...