Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Έβαλα λίγη τροφή. Βέβαια δεν ξέρω αν θα δείξει γενικά αμμωνία διότι ρίχνω και το DM2. Υποτίθεται ότι αυτό δεν επιτρέπει την αμμωνία να ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Έβαλα λίγη τροφή. Βέβαια δεν ξέρω αν θα δείξει γενικά αμμωνία διότι ρίχνω και το DM2. Υποτίθεται ότι αυτό δεν επιτρέπει την αμμωνία να ανέβει.

αυτο θελουμε γιωργο να μην δειχνει αμμωνια και νιτρωδη απλως τροφη βαζουμε για να παραγεται αμμωνια και να μην πεθανουν τα βακτηρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μηδενίζουν αμμωνία, νιτρώδη κι εμφανίζονται νιτρικά, κάνουμε μια αλλαγή νερού και βάζουμε τα ψάρια (σταδιακά). Τα λίτρα σου είναι λίγα, δεν έχεις πολλές επιλογές, πρόσεξε τι θα βάλεις.

Το θέμα όμως είναι ότι "πήδηξες" εντελώς τα νιτρώδη. Εκτός αν δεν είχες μετρήσει καθόλου πριν, δεν ξέρω πως έγινε αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Όταν μηδενίζουν αμμωνία, νιτρώδη κι εμφανίζονται νιτρικά, κάνουμε μια αλλαγή νερού και βάζουμε τα ψάρια (σταδιακά). Τα λίτρα σου είναι λίγα, δεν έχεις πολλές επιλογές, πρόσεξε τι θα βάλεις.

Το θέμα όμως είναι ότι "πήδηξες" εντελώς τα νιτρώδη. Εκτός αν δεν είχες μετρήσει καθόλου πριν, δεν ξέρω πως έγινε αυτό :D

Ναι αυτό είναι το παράξενο. Δεν μέτρησα ποτέ ΝΟ2. Εκτός κι αν έχει να κάνει το DM2 κάτι με αυτό. Πάντως η αμμωνία εκεί που ήταν τέρμα πράσινο έγινε κίτρινο (0ppm δλδ) και φαίνεται το ΝΟ3 να πορτοκαλίζει κάπως σαν αυτο στο 5ppm. Αυτά!

Τώρα ξαναέβαλα τροφή. Αλλαγή νερού τώρα γιατί να κάνω; Δεν θα πέσουν τα νιτρικά αμα το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω μπερδευτεί κάπως με το τι να κανω. Να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω ψάρια; Να αφήσω τροφή για και 2 μέρες και να ξαναμετρήσω; Το DM2 το συνεχίζω; Αν όχι σε ποια περίπτωση το συνεχίζω;

 

Αν είναι για ψάρια να πάω αύριο να πάρω γιατί έρχεται ΣΚ και θα κλείσουν. Από Δευτέρα μετά.

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Βασικά έχω μπερδευτεί κάπως με το τι να κανω. Να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω ψάρια; Να αφήσω τροφή για και 2 μέρες και να ξαναμετρήσω; Το DM2 το συνεχίζω; Αν όχι σε ποια περίπτωση το συνεχίζω;

 

Αν είναι για ψάρια να πάω αύριο να πάρω γιατί έρχεται ΣΚ και θα κλείσουν. Από Δευτέρα μετά.

καλημερα γιωργο  συνεχισε με τροφη για λιγο ακομα κανε μετρησεις 3-4 μερες και αν εξακολουθει να βγαζει 0 αμμωνια και νιτρωδη και ανιχνευσιμα νιτρικα  βαζεις τα ψαρια αφου κανεις μια αλλαγη νερου  γνωμη μου ειναι  μεχρι τελος βδομαδας μην παρεις ακομα ψαρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κάνω αυτό! Μέχρι τέλους αυτής της εβδομάδας εννοείς έτσι;

 

Επίσης, η αλλαγή νερού πόση να είναι; Να κάνω το 1/3?

Link to comment
Share on other sites

ναι γιωργο αυτη την βδομαδα , αν ολα εχουν παει καλα και εμφανιζει νιτρικα πχ 20-40 κανε ενα 50-60% και εισαι κομπλε και θα ελεγα και για το επομενο διαστημα 1-2 βδομαδες να το παρακολουθεις με μετρησεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε ξανακάνω τα τεστ την Δευτέρα και αν δείξουν καλές μετρήσεις πάω και αγοράζω τα ψάρια. Τροφή να αφήσω αυτή που έβαλα χτες η να βάλω κι άλλη (πχ να την αλλάξω αύριο ή να αφήσω την ίδια μέχρι τη Δευτέρα);

 

Επίσης, η θολούρα εξακολουθεί να υπάρχει σε κάποιο βαθμό και έχει καιρό. Μπορώ να κάνω κάτι να το επισπεύσω να καθαρίσει; Αυτό με τον υαλοβάμβακα που μου είχαν πει στο petshop ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Ωραία, οπότε ξανακάνω τα τεστ την Δευτέρα και αν δείξουν καλές μετρήσεις πάω και αγοράζω τα ψάρια. Τροφή να αφήσω αυτή που έβαλα χτες η να βάλω κι άλλη (πχ να την αλλάξω αύριο ή να αφήσω την ίδια μέχρι τη Δευτέρα);

 

Επίσης, η θολούρα εξακολουθεί να υπάρχει σε κάποιο βαθμό και έχει καιρό. Μπορώ να κάνω κάτι να το επισπεύσω να καθαρίσει; Αυτό με τον υαλοβάμβακα που μου είχαν πει στο petshop ισχύει;

γιωργο κανε μετρησεις και αυριο να το παροκολουθουμε πως παει  λογικα θα πρεπει να ανεβουν τα νιτρικα τροφη θα δεις μολις λιωσει βαζεις γιατι πρεπει να τροφοδοτεις τα βακτηρια, η θολουρα θα φυγει αυτο με το βαμβακι δεν ισχυει ανεβασε μια φωτο να δουμε πως ειναι

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και σήμερα τα τεστ. Τα ίδια αποτελέσματα βλέπω νομίζω. 0 αμμωνία, 0 ΝΟ2, 5+ ΝΟ3

 

Μήπως να κάνω αλλαγή και να βάλω τα ψάρια σήμερα; Διότι αλλιώς με βλέπω για Τρίτη-Τετάρτη λόγω δουλειάς δεν θα προλάβω Δευτέρα.

 

Να και η φώτο με τη θολούρα:

371521512_3551892021700366_1858456591351690329_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Έκανα και σήμερα τα τεστ. Τα ίδια αποτελέσματα βλέπω νομίζω. 0 αμμωνία, 0 ΝΟ2, 5+ ΝΟ3

 

Μήπως να κάνω αλλαγή και να βάλω τα ψάρια σήμερα; Διότι αλλιώς με βλέπω για Τρίτη-Τετάρτη λόγω δουλειάς δεν θα προλάβω Δευτέρα.

 

Να και η φώτο με τη θολούρα:

371521512_3551892021700366_1858456591351690329_n.jpg

καλημερα γιωργο λογικα εχει στρωσει αφου περνεις τετοιες μετρησεις, εγω θα τα εβαζα την επομενη βδομαδα , ποσα ψαρια θα παρεις ?  νομιζω οτι αν ειναι πολλα δεν θελει να τα βαλεις ολα με την μια θελει σιγα σιγα η ιχθυοφορτωση επισης δεν τα βγαζεις απο την σακουλα και τα πετας μεσα εχει διαβασει το τροπο που τα βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οκ μπορεί να τα πάρω σήμερα αν δεν πειράζει διότι από βδομάδα δεν με βολεύει πολύ. Λέω να βάλω 4 χρωματιστές χήρες. Να βάλω σήμερα τις 2 μόνο αν είναι; Όχι δεν ξέρω πως τα βάζω, που μπορώ να το διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Οκ μπορεί να τα πάρω σήμερα αν δεν πειράζει διότι από βδομάδα δεν με βολεύει πολύ. Λέω να βάλω 4 χρωματιστές χήρες. Να βάλω σήμερα τις 2 μόνο αν είναι; Όχι δεν ξέρω πως τα βάζω, που μπορώ να το διαβάσω;

4 δεν ειναι πολλα νομιζω, οπως ειναι η σακουλα την ακουμπας πανω στο νερο κλειστη για 15 λεπτα μετα την ανοιγεις και βαζεις 1 ποτηρακι νερο απο το ενυδρειο το αφηνεις 10 λεπτα και μετα αλλο ενα ποτηρακι αλλα 10 λεπτα και μετα τα πιανεις με αποχη και τα βαζεις στο ενυδρειο δεν αδειαζεις την σακουλα και το νερο της μεσα στο ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, είναι έτοιμο νομίζω. Έκανα και την αλλαγή (περίπου το 1/3, με το αντίστοιχο αντιχλώριο) και τώρα πάω να αγοράσω τα ψάρια. Σε κανα μισάωρο θα ρίξω και το αντίστοιχο DM2 (συμφωνά με τις οδηγίες, βάση της αλλαγής νερού).

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα, όλα οκ πιστεύω. Προσπαθούνε να κρυφτούνε, πρέπει να φοβήθηκαν πολύ.

 

Πόση τροφή να τα ρίχνω και πόσο συχνά (4 ψάρια);

 

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κάνουν τα τετρα για τα λίτρα σου. Είναι μικρά αλλά θέλουν χώρο για κολύμπι. Θέλουν πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο για ένα ελάχιστο κοπαδάκι 6 ψαριών. Σε αυτά τα λίτρα μπαίνει μόνο 1 μονομάχος, γαρίδες κ σαλιγκάρια 

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τα έβαλα, όλα οκ πιστεύω. Προσπαθούνε να κρυφτούνε, πρέπει να φοβήθηκαν πολύ.

 

Πόση τροφή να τα ρίχνω και πόσο συχνά (4 ψάρια);

 

αυτο δεν το ξερω γιωργο  , απο το μαγαζι δεν σου ειπαν? εγω τα δικα μου τα ταιζω πρωι βραδυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τα έβαλα, όλα οκ πιστεύω. Προσπαθούνε να κρυφτούνε, πρέπει να φοβήθηκαν πολύ.

 

Πόση τροφή να τα ρίχνω και πόσο συχνά (4 ψάρια);

 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/gymnocorymbus-ternetzi/

Link to comment
Share on other sites

Στο petshop μου είπαν ότι μπαίνουν αλλά μάλλον δεν θα το ήξεραν. Και αυτοί σε 30λιτρα ενυδρεία τα έιχαν 10-10 μαζί κιόλας. Τώρα έχω πάρει ήδη βέβαια δεν μπορώ να τα αλλάξω. Τι μπορεί να συμβεί τώρα που τα έχω σε λιγότερα λίτρα;

 

Άρα να τα ταίζω πρωί-βράδυ από πόσο;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Τα έριξα κάποια φλέικς τωρα για βράδυ αλλά παρατήρησα ότι από την ανατάραξη που προκαλεί το φίλτρο ανακατεύονται μέσα στο νερό και πριν προλάβουν να τα φάνε τα ψάρια πάνε και κάθονται τα περισσότερα στο χαλίκι. Στο petshop μου είπαν ότι τα ψάρια τα τρώνε όταν είναι στην επιφάνεια πριν βυθιστούνε. Μπορούνε να τα φάνε και από το χαλίκι εάν πέσουν; Αν όχι τι να κάνω γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο. Όπως ήδη είδες στο προφίλ των συγκεκριμένων ψαριών που ανέβασε ο Μαρίνος, είναι σμηνόψαρα και διατηρούνται κατ' ελάχιστο σε 60l και σε ομάδα 8 ατόμων.  Δεν πειράζει τώρα που τα πήρες. Δεν είναι τόσο μεγάλο ολέθριο λάθος. Δεν έβαλες π.χ. pangasius ή χρυσόψαρα στα λίτρα σου. Εκεί ναι θα υπήρχε θέμα μεγάλο. Τώρα το τι μπορεί να συμβεί; Από τίποτα μέχρι και πολλά. Γενικά όταν κρατάμε ψάρια σε περιορισμένο για το είδος τους χώρο, τότε αυξάνεται η πιθανότητα να παρουσιάσουν στρες. Μεγαλύτερο στρες, περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης ασθενειών, άρα μείωση προσδόκιμου ζωής και απώλειες. Επίσης μπορεί να υπάρξει αναλόγως το είδος και το φύλο των ψαριών, επιθετική συμπεριφορά που ομοίως οδηγεί σε στρες. Αυτά όλα βέβαια είναι γενικά και δεν πάει να πει ότι απαραιτήτως θα υπάρξει θέμα. Τώρα για το πόσο θα ταιζεις. Καλό θα είναι τις πρώτες μέρες να είσαι ιδιαίτερα φειδωλός με την τροφή. Γενικά τάισε τόση, όση μπορούν να την φάνε όλη σε 1-2 λεπτά και να μην μένουν αφαγωτα υπολείμματα. Αν θα τα ταιζεις μια ή δύο φορές είναι επιλογή δική σου αναλόγως το πρόγραμμα σου. Να ξέρεις ότι το λίγο φαγητό δεν δημιουργεί ποτέ πρόβλημα στα ψάρια , εν αντιθέσει με την υπερβολική τροφή (overfeeding) που έχει επιπτώσεις στην υγεία τους. Το πόση τροφή θα πρέπει να δίνεις θα το δεις εμπειρικά. Θα παρατηρείς τις κοιλιτσες τους. Αν δεις και φουσκώνουν υπερβολικά και το φούσκωμα αυτό κρατάει ώρες μετά το τάισμα, τότε θα πρέπει να μειώνεις την τροφή. Αν δεις ότι οι κοιλίες τους είναι προς τα μέσα παρόλη την τροφή που τους ρίχνεις, τότε θα πρέπει να την αυξήσεις. Κατά το τάισμα μπορείς να κλείνεις το φίλτρο για να μην σκορπάει η τροφή και αφού φάνε να το ανοίγεις ξανά. Δεν παθαίνει κάτι. Για να μην ανοιγοκλείνεις το φίλτρο σου και ειδικά αν είσαι ξεχασιαρης και μπορεί να υπάρξει περίπτωση να μην θυμηθείς να το ξαναβάλεις μπροστά (όπως την είχα πατήσει εγώ καναδύο φορές 😂) μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο "γκατζετάκι" https://www.aliexpress.com/item/1005005606112664.html?src=google&aff_fcid=ada5fa1664b84b498476ec2ad720ebcd-1701531491067-02951-UneMJZVf&aff_fsk=UneMJZVf&aff_platform=aaf&sk=UneMJZVf&aff_trace_key=ada5fa1664b84b498476ec2ad720ebcd-1701531491067-02951-UneMJZVf&terminal_id=af950eeb42cd4560be599703ac645c49&afSmartRedirect=y

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι αλλο. Αυτές τις μέρες για καμιά εβδομάδα παρακολουθα τις τιμές του νερού. Κάνε καθημερινά τέστ (όλο το σετ) λίγες ώρες μετά το τάισμα για να διαπιστωθεί εγκαίρως καμιά έξαρση αμμωνίας ή νιτρωδών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...