Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 1 ώρα, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλημερα γιωργο το φως ειναι για τα φυτα , σιγουρα το σβηνουμε το βραδυ για να ηρεμησουν τα ψαρια  εχεις βαλει φυτα μεσα?

Δεν έχω καθόλου φυτά μέσα. Για τα ψάρια το ρώτησα μην τυχών χρειάζονται περισσότερη ώρα χωρίς φως.

 

Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες. 0ppm αμμωνία, 0ppm ΝΟ2, 5-7ppm NO3

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν έχω καθόλου φυτά μέσα. Για τα ψάρια το ρώτησα μην τυχών χρειάζονται περισσότερη ώρα χωρίς φως.

 

Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες. 0ppm αμμωνία, 0ppm ΝΟ2, 5-7ppm NO3

μια χαρα παει , μην αγχωνεσαι για τα ψαρια δεν εχουν θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Ένα από τα ψαράκια έχω την εντύπωση πως έχει κάτι. Νομίζω πως δεν τρώει πολύ και κολυμπάει την περισσότερη ώρα στο πλάι (όπως φαίνεται στη φώτο). Ίσως και να κυνηγιέται με τα υπόλοιπα (για την ακρίβεια νομίζω πως τα άλλα το κυνηγάνε). Είναι νορμάλ όλο αυτό; Να κάνω κάτι;

385544223_678859907410798_5706882952969356925_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω πως ένα συγκεκριμένο επιτίθεται πιο πολύ στα υπόλοιπα. Δεν έχω ιδέα. Σαν να προσπαθούνε να τσιμπηθούνε. Είναι ανησυχητικό; Να πάω να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο μήπως;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από τα 4 χρωματιστά ψάρια (κίτρινο, κόκκινο, μπλε, πορτοκαλί):

 

-Το κίτρινο "κυριαρχεί" στο ενυδρείο, κόβει βόλτες παντού και επιτίθεται στο μπλε και το πορτοκαλί (δεν νομίζω στο κόκκινο).

-Το κόκκινο είναι το πιο μικρό αλλά επιτίθεται και αυτό στο μπλε και το πορτοκαλί όταν τα βλέπει. Στο φαγητό είναι και το πιο δραστήριο, τρέχει να φάει σχεδόν ότι βρει. Ίσως τρώει και πιο πολύ από τα άλλα.

-Το μπλε φαίνεται να έχει μία παθητική στάση που είναι σαν να κρύβεται από τα άλλα και δεν πειράζει κανέναν. Στο φαγητό πάντως τρώει ότι προλάβει.

-Το πορτοκαλί φαίνεται να έχει το μεγαλύτερο θέμα. Δεν τρώει μαζί με τα άλλα εκτός αν πέσει κάποιο φλέικ μπροστά του και προλάβει και το φάει. Του επιτίθενται συνέχεια το κίτρινο κυρίως αλλά και το κόκκινο. Δεν ασχολούνται με το μπλε όσο με το πορτοκαλί. Επίσης φαίνεται σαν να δυσκολεύεται να κολυμπήσει. Κολυμπάει στο πλάι σχεδόν συνέχεια και με το κεφάλι προς τα κάτω. Δεν ξέρω αν το κάνει επειδή χτυπήθηκε, είναι άρρωστο η σαν ένδειξη υποταγής. Δεν φαίνεται να περνάει καλά μαζί με το μπλε.

 

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο ψάρι κάποια πληγή πάντως. Το πορτοκαλί (δεν ξέρω κιόλας αλλά μου φαίνεται να τη βγάζει δύσκολα και το λυπάμαι.  Πείτε μου τι να κάνω; Είναι αυτό που μου είχατε πει για τα λιγότερα λίτρα και το στρες; Αν είναι να τα αλλάξω με μονομάχο (δεν θα το ήθελα αλλά εάν έτσι πρέπει θα το κάνω αναγκαστικά). Αλλιώς τι μπορώ να κάνω για να τα "συμφιλιώσω";

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Λοιπόν, από τα 4 χρωματιστά ψάρια (κίτρινο, κόκκινο, μπλε, πορτοκαλί):

 

-Το κίτρινο "κυριαρχεί" στο ενυδρείο, κόβει βόλτες παντού και επιτίθεται στο μπλε και το πορτοκαλί (δεν νομίζω στο κόκκινο).

-Το κόκκινο είναι το πιο μικρό αλλά επιτίθεται και αυτό στο μπλε και το πορτοκαλί όταν τα βλέπει. Στο φαγητό είναι και το πιο δραστήριο, τρέχει να φάει σχεδόν ότι βρει. Ίσως τρώει και πιο πολύ από τα άλλα.

-Το μπλε φαίνεται να έχει μία παθητική στάση που είναι σαν να κρύβεται από τα άλλα και δεν πειράζει κανέναν. Στο φαγητό πάντως τρώει ότι προλάβει.

-Το πορτοκαλί φαίνεται να έχει το μεγαλύτερο θέμα. Δεν τρώει μαζί με τα άλλα εκτός αν πέσει κάποιο φλέικ μπροστά του και προλάβει και το φάει. Του επιτίθενται συνέχεια το κίτρινο κυρίως αλλά και το κόκκινο. Δεν ασχολούνται με το μπλε όσο με το πορτοκαλί. Επίσης φαίνεται σαν να δυσκολεύεται να κολυμπήσει. Κολυμπάει στο πλάι σχεδόν συνέχεια και με το κεφάλι προς τα κάτω. Δεν ξέρω αν το κάνει επειδή χτυπήθηκε, είναι άρρωστο η σαν ένδειξη υποταγής. Δεν φαίνεται να περνάει καλά μαζί με το μπλε.

 

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο ψάρι κάποια πληγή πάντως. Το πορτοκαλί (δεν ξέρω κιόλας αλλά μου φαίνεται να τη βγάζει δύσκολα και το λυπάμαι.  Πείτε μου τι να κάνω; Είναι αυτό που μου είχατε πει για τα λιγότερα λίτρα και το στρες; Αν είναι να τα αλλάξω με μονομάχο (δεν θα το ήθελα αλλά εάν έτσι πρέπει θα το κάνω αναγκαστικά). Αλλιώς τι μπορώ να κάνω για να τα "συμφιλιώσω";

καλημερα γιωργο πρεπει να απαντησει καποιος που εχει τετοια ψαρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να σταμάτησαν οι συχνές επιθέσεις μεταξύ τους. Μόνο το πορτοκαλί φαίνεται να είναι απομονωμένο σε ένα συγκεκριμένο σημείο όλη τη μέρα. Κάθεται πίσω πίσω ανάμεσα στο φίλτρο και τον θερμαντήρα. Απλά κάθεται εκεί όλη την ώρα δεν πάει πουθενά αλλού. Τα υπόλοιπα κολυμπούν κανονικά μέσα στο ενυδρείο και δεν φαίνεται να κυνηγιούνται πλέον. Το πορτοκαλί μόνο βγήκε όταν ήταν η ώρα του φαγητού, όχι ότι έφαγε πολύ μόνο ότι 1-2 φυλλαράκια που βυθίστηκαν στο νερό. Μετά ξανά στο ίδιο σημείο.

 

Σαν να έχει κατάθλιψη θα έλεγε κανείς που το βλέπει. Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω η θα το βρει μόνο του;

 

Οι μετρήσεις δείχνουν τα ίδια αποτελέσματα. Ίσως ανέβηκε ελάχιστα το ΝΟ3 (πχ εκεί που ήταν 5-7 να πήγε στο 10). Το DM2 αναφέρει στο μπουκαλάκι πάνω με τις οδηγίες ότι βοηθάει στο στρες των  ψαριών. Μήπως να έριχνα λίγο τώρα μήπως βοηθήσω το πορτοκαλί; Ή κανονικά μόνο στην αλλαγή του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Το στρες στα ψάρια φέρνει επιθετικότητα κ ασθένειες. Το ψάρι που περιγράφεις σα να είναι σε κατάθλιψη, μπορεί να είναι φοβισμένο (το καλό σενάριο) ή άρρωστο.

Συνέχισε να τα παρακολουθείς, συμπεριφορές, όρεξη, πιθανά σημάδια.

Αν έχεις melafix, ρίξε. Βοηθά στο στρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω melafix. Να προμηθευτώ αν είναι να βοηθήσει. Τώρα για το τι έχει το ψάρι πως θα καταλάβω αν είναι άρρωστο ή όχι; Η συμπεριφορά του είναι να είναι όλη την ώρα ακίνητο σε ένα σημείο. Νομίζω πως κρύβεται πάντως διότι όταν το κίτρινο το "πετυχαίνει έξω" το κυνηγάει. Πιστεύω πως έχει τρομοκρατηθεί. Για να φάει του ρίχνω τροφή στο σημείο που είναι γιατί εκεί που ρίχνω τα άλλα δεν πάει να φάει μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Το ίδιο φαινόμενο ακόμη επικρατεί. Το πορτοκαλί μόνο του στο ίδιο σημείο όλη μέρα (του ρίχνω τροφή ξεχωριστά σε εκείνο το σημείο για να φάει) και τα άλλα 3 κανονικά μέσα στο ενυδρείο. Με το που κλείνω το φίλτρο καταλαβαίνουν ότι είναι η ώρα για φαγητό και μαζεύονται στο σημείο που τα ρίχνω την τροφή.

 

Για το πορτοκαλί τι να κάνω μπορεί κάποιος να μου πει παρακαλώ; Να το αντικαταστήσω μήπως με άλλο ψάρι; Αν είναι άρρωστο υπάρχει τρόπος να το καταλάβω κάπως;

 

Λίγο που το έψαξα στο ιντερνετ λένε ότι βοηθά στο να προσθέσω κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο και να κάνω το κοπάδι μεγαλύτερο. Τότε βοηθά στα ψάρια που έχουν αγχωθεί να επανέλθουν μαζί με τα άλλα. Βέβαια εμένα τα ψάρια είναι έτσι κι αλλιώς ακατάλληλα για τα λίτρα μου. Δεν έχω ιδέα αν βάλω κι άλλα αν θα κάνω περισσότερη ζημιά ή αν θα είναι κάπως καλύτερα. Μήπως να βάλω ένα ακόμη; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είδος τετρα έχεις;

Είχες γράψει ότι πήρες μαύρη χήρα, δλδ αυτό

Αυτό όμως είναι μαύρο. Έτσι είναι τα δικά σου;

Διάβασα κάπου ότι τα μεγαλύτερα σε ηλικία μπορεί να είναι νωχελικά.

Εγώ δεν θα έβαζα κι άλλα ψάρια, μπορεί η έλλειψη χώρου να τα στρεσάρει ακόμη περισσότερο.

Βάλε μια φωτογραφία όλο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! Δεν είναι μαύρα. Μου είπαν στο petshop ότι γίνονται μαύρα όταν μεγαλώσουν αρκετά. Για την ώρα είναι πολύχρωμα. Τα 2 είναι glowtetra μου είπαν.

 

Πριν που τα έδωσα να φάνε βγήκε και το πορτοκαλί μαζί με τα άλλα. Δεν έφαγε πολύ αλλά είναι μία βελτίωση.

363684282_375508465037867_1715886000766407714_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα. Εμένα μου φαίνονται χρωματιστές χήρες, δε νομίζω να μαυρίζουν.

Μιας κ δεν χρειάζονται φως, θα σου έλεγα να βγάλεις τα πλαστικά φυτά κ να βάλεις καμία ανούμπια νανα, θα νιώσουν καλύτερα τα ψαράκια σου, ίσως βρουν και κρυψώνα για να ηρεμούν όταν νιώθουν στρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να βάλω αληθινά φυτά μέσα. Αν άλλαζα το πορτοκαλί με ένα άλλο λες να βοηθούσε; Η θα το κυνηγούσαν και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζουν για GloFish white skirt tetra αλλά δεν γνωρίζω αν όντως είναι τέτοια. Κάποιος που να τα έχει κρατήσει και να γνωρίζει τα συγκεκριμένα ψαράκια ίσως να σε διαφωτίσει. Όπως γράφει και ο @giorgosgeo δεν είναι καλή ιδέα να  κάνεις προσθαφαιρέσεις στα ψάρια. Άλλωστε το γράφεις και εσυ. Δεν σε παίρνουν τα λίτρα σου. Το ότι τρώει το ψαράκι δείχνει ότι είναι καλά, αλλά το ότι κρύβεται υποδηλώνει πιθανό στρες. Για το στρες βοηθούν πολύ οι κρυψώνες, τις οποίες μεταξύ άλλων παρέχουν τα φυτά. Μην είσαι αρνητικός με τα αληθινά φυτά. Τα ψεύτικα διακοσμητικά πέραν από το οπτικό αποτέλεσμα το οποίο είναι υποκειμενικό δεν προσφέρουν κάτι, εν αντιθέσει με τα αληθινά φυτά που μόνο θετική επίδραση έχουν στο ενυδρείο. Προσφέρουν φυσικό περιβάλλον στα ψάρια και κρυψώνες, απορροφούν νιτρικά και δρουν ανταγωνιστικά (ιδίως τα γρήγορης ανάπτυξης) με τις άλγες. Μπορείς να δοκιμάσεις εύκολα φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αυτά είναι! Δεν είναι μαύρα. Μου είπαν στο petshop ότι γίνονται μαύρα όταν μεγαλώσουν αρκετά. Για την ώρα είναι πολύχρωμα. Τα 2 είναι glowtetra μου είπαν.

 

Πριν που τα έδωσα να φάνε βγήκε και το πορτοκαλί μαζί με τα άλλα. Δεν έφαγε πολύ αλλά είναι μία βελτίωση.

363684282_375508465037867_1715886000766407714_n.jpg

αυτα τα ψαρια δεν μπαινουν σε 20λ ενυδρειο. Χρειαζονται ενυδρειο 60εκ Χ30 Χ 35εκ....

Ειναι κοπαδοψαρα και χρειαζεται να μπουν απο την αρχη σε μια ομαδα τουλαχιστον 6-7 ατομα.

Ειναι Gymnocorymbus Ternetzi  χρωματιστα - glo -  δηλ, γενετικά τροποποιημενα ψαρια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Genetically_modified_fish

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

αυτα τα ψαρια δεν μπαινουν σε 20λ ενυδρειο. Χρειαζονται ενυδρειο 60εκ Χ30 Χ 35εκ....

Ειναι κοπαδοψαρα και χρειαζεται να μπουν απο την αρχη σε μια ομαδα τουλαχιστον 6-7 ατομα.

Ειναι Gymnocorymbus Ternetzi  χρωματιστα - glo -  δηλ, γενετικά τροποποιημενα ψαρια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Genetically_modified_fish

 

Ναι, απλά τώρα το θέμα είναι (μιας και είδη υπάρχουν ως έχει) πως θα μπορούσα να το διαχειριστώ. Αν μπορώ να κάνω κάτι να τα βοηθήσω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, το καλύτερο που θα μπορουσες να κάνεις για τα ψάρια, θα ήταν να τα επιστρέψεις στο Pet Shop. 

Μπορείς να πάρεις έναν μονομάχο και να γεμίσεις το ενυδρείο με πολλά εύκολα  φυτά για να δείξει όμορφο.  

Link to comment
Share on other sites

Και αργότερα όταν θα αποκτήσεις την κατάλληλη εμπειρία μπορείς να πας για μεγαλύτερο ενυδρείο για να έχεις περισσότερες επιλογές σε ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια είναι Glofish tetra. Tα έχω και εγω λογο οτι τα ηθελαν τα παιδια και εχουμε 70 λιτρα ενυδρειο.

Είχα τις ιδιες συμπεριφορες ακριβως με τα δυο απο τα 4 να κρυβονται συνεχεια λογο του οτι ενα ηταν πολύ επιθετικο. 

Μαλιστα ειχαν και φαγωμένες ουρες. Το ενα κρυβοταν πανω απο το φιλτρο και αλλο κατω απο αυτο. Οταν τα ταιζα εριχνα και σε αυτο που κρυβοταν

πανω στο φιλτρο για να μπορει να τρωει και αυτο. Η κατασταση ηρεμησε οταν μετα απο 10 μερες περιπου εβαλα αλλα 3 Glogish. Tωρα ειναι ολα εξω,

υπαρχουν καποια κυνηγητά αλλα καμια σχεση με πριν, εχουν ηρεμησει πολυ. Αυτο που θελει προσοχη ειναι τι θα βαλεις μετα

γιατι δεν τα πανε καλα με αρκετα ειδη.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλω κάποιο άλλο είδος στο ενυδρείο μου. Δεν με παίρνει να βάλω κάτι βασικά είναι μόνο 20λίτρων. Και αυτά τα ψάρια δεν κάνουν για τα λίτρα αυτά αλλά τώρα τα έβαλα οπότε προσπαθώ να το σώσω όσο μπορώ.

 

Στη δικιά μου περίπτωση μόνο ένα κάνει τον "νταή" και επιβάλλεται στα υπόλοιπα. Στην ώρα του φαγητού κάνω αυτό που έκανες εσύ. Ρίχνω τα 3 να φάνε μαζί και το 4ο στο σημείο που κρύβεται.

 

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα τη γνώμη σας για την πιο ιδανική λύση στην περίπτωσή μου.

1) Να αντικαταστήσω τον "νταή" με άλλο ψάρι;

2) Να προσθέσω 1-2 ακόμα glowfish για μεγαλύτερο κοπάδι;

3) Να αντικαταστήσω το πολύ τρομαγμένο ψάρι με άλλο;

 

Αν κάνω το πρώτο τότε λέτε τα άλλα να βρούνε αυτοπεποίθηση και να μην φοβούνται τόσο; (Επίσης αυτό το ψάρι φαίνεται να είναι και μεγαλύτερο σε μέγεθος, ίσως να παίζει ρόλο στο "νταηλίκι" οπότε αν το αντικαθιστούσα με άλλο μικρότερο σε μέγεθος;) Βέβαια, φαίνεται να είναι το πιο ενεργό ψάρι στο ενυδρείο. Κολυμπάει συνέχεια, τρώει πολύ, και γενικά φαίνεται να έχει "καλύτερη" διάθεση από τα άλλα. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον δεν είμαι και ειδικός. Άρα το βγάζεις αυτό το ψάρι που φαίνεται πιο υγιέστατο από τα άλλα η το αφήνεις;

 

Αν κάνω το δεύτερο έχω που έχω ψάρια ακατάλληλα για τα λίτρα μου... να βάλω κι άλλα; Δεν ξέρω όμως αν θα βοηθούσε στη διάθεση των ψαριών σε μεγαλύτερο κοπάδι έστω και σε λιγότερα λίτρα που τα έχω. Να προσθέσω 1-2 ακόμη μπας και βοηθηθούν όλα μαζί από θέμα διάθεσης ή θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά και να βρω άλλη λύση για αυτά τα 4 που έχω ήδη;

 

Το τρίτο δεν μου φαίνεται να δουλέψει και πολύ διότι δεν είναι μόνο αυτό που έχει θέμα. Και τα υπόλοιπα πλακωμένα μου φαίνονται από τον νταή απλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Πιο λογικό μου φαίνεται να κάνω το (1) παρά το (3).

 

Εντάξει μπορώ πάντα να τα βγάλω όλα και να βάλω μονομάχο και να ξεμπερδεύω αλλά θα το άφηνα σαν τελευταία επιλογή. Πιστεύω πως το (2) θα ήταν μια επιλογή μιας και όσο το έχω ψάξει στο νετ για επιθετική συμπεριφορά ψαριών λένε να μεγαλώσω το κοπάδι διότι τα βοηθάει πολύ. Γνώμες;

 

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αλλαγή νερού κάνουμε μόνο όταν ανέβει το ΝΟ3 πάνω από 20ppm ή και σε άλλες περιπτώσεις; Πχ τώρα το τρέχω κανα μήνα και δεν του έχω κάνει κάποια αλλαγή, μόνο συμπλήρωμα νερού όταν εξατμίζεται και κατεβαίνει η στάθμη διότι το ΝΟ3 δεν ανέβηκε πάνω από 15-20ppm.

Και τέλος, το φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω;

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Αλλαγές νερού καλό θα ήταν να κάνεις κάθε βδομάδα. Η αλλαγή νερού βοηθά σε πολλές καταστάσεις. 

 

Δεν θα ρίχνω τα βακτήρια DM3 όμως έτσι; 1 μήνα παρατηρώ ότι τα βακτήρια αυξάνονται με αργό ρυθμό. Αν κάνω αλλαγές 1 φορά τη βδομάδα θα πέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...