Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αυτό το δαχτυλίδι ταϊσματος πολύ έξυπνο. Μπορώ να το βρω και Ελλάδα για να το έχω πιο γρήγορα; Στο skroutz που κοίταξα δεν το βρήκα μπορεί να το ψάχνω και λάθος.

 

Τώρα το πρωί τα έριξα τροφή αλλά νομίζω πως τα έριξα λίγο παραπάνω από όσο χρειάζεται. Την επόμενη φορά θα τα ρίξω λιγότερο. Έκλεισα λίγο το φίλτρο και τους έριξα τα φλεικς αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάποια φλείκς βυθίζονται από μόνα τους σχεδόν κατευθείαν και τα ψάρια βασικά δεν έβλεπαν αυτά στην επιφάνεια για να φάνε αλλα αυτά που βυθίζονταν στο νερό. Μετά από λίγο (που δεν βυθιζόταν άλλα φλεικς) δεν πήγαιναν να φάνε αυτά που είχαν μείνει στην επιφάνεια, οπότε άνοιξα πάλι το φίλτρο, ανακάτεψε και αυτα τα φλείκς μέσα στο νερό και τότε τα ψάρια προσπαθούσαν να τα φάνε πάλι (ότι προλάβαιναν μέχρι να πέσουν στο υπόστρωμα). Μήπως δεν είναι καλή η τροφή, ή μήπως να αλλάξω τα φλεικς με κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα και εγώ δεν βρήκα αντίστοιχο στην Ελλάδα. Έχει και το temu που έρχονται πιο γρήγορα τα πράγματα σε σχέση με τον Ali. https://www.temu.com/search_result.html?srch_scene_type=main&search_key=1 Τμχ Fish Floating Feeding Ring Ενυδρείο Δεξαμενή Ψαριών Βεντούζα Τροφοδοσίας Δίσκος Τροφής Food Floating Station&source=10001&page_el_sn=200268&search_method=user&srch_enter_source=top_search_entrance_10005&_x_sessn_id=qxa2gmx2fw&refer_page_el_sn=200268&refer_page_name=index&refer_page_id=10005_1701602544630_f9cnr6o38g&refer_page_sn=10005&is_back=1&no_cache_id=2g81t .

Για το τάισμα τώρα τροφή μην αλλάξεις για εμένα. Μην μπαίνεις τσάμπα σε έξοδα. Αν θες κάποια στιγμή πάρε μια δεύτερη και μια κατεψυγμένη τροφή π.χ. bloodworms για ποικιλία. Δώσε λίγο χρόνο στα ψαράκια γιατί ακόμα προσαρμόζονται στο νέο περιβάλλον. Υπάρχει περίπτωση από εκεί που τα πήρες να τρέφονταν με άλλο είδος τροφής, οπότε πρέπει να συνηθίσουν. Για να το αποφύγεις όλο αυτό και να μην φθάνει αφάγωτη τροφή στον πάτο, ριχτην σταδιακά. Επίσης καλό θα είναι να ρίχνεις την τροφή πάντα σε ένα σημείο έτσι ώστε να ξέρουν και αυτά ότι όταν πλησιάζει η ώρα του φαγητού να είναι εκεί. Θα δεις ότι με τον καιρό όταν θα είναι να τα ταισεις θα περιμένουν. Δεν είναι τόσο χαζά τα ψάρια, όσο τουλάχιστον, νομίζουν κάποιοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Θα τα παρακολουθώ αρκετά τις πρώτες ημέρες και πιστεύω θα το βρω με την τροφή και στην ποσότητα.

 

Το ότι έτσι όπως κολυμπούν "χτυπάνε" στο τζάμι του ενυδρείου (επειδή λογικά δεν ξέρουν ότι υπάρχει τζάμι εκεί) πειράζει; Συγκεκριμένα μόνο ένα είναι πολύ δραστήριο (δεν ξέρω αν φοβάται ή αν είναι από τη φύση του έτσι) και χτυπάει συνέχεια στο τζάμι όπως κολυμπάει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα προσαρμοστούν. Μεταφέρθηκαν σε έναν εντελώς καινούργιο χώρο οπότε λογικό να έχουν στρεσαριστει μόνο από αυτό, εξού και οι αντιδράσεις αυτές. Μπορεί να τα δεις να πηγαίνουν και πάνω κάτω στο τζάμι (glass surfing), λογικό είναι και αυτό τον πρώτο καιρό. Μετά από λίγες μέρες θα στρώσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο petshop από όπου πήρα τα ψαράκια, είχανε στο ενυδρείο μέσα και κάτι μικρά σαλιγκάρια που μου είπανε ότι καθαρίζουν το υπόστρωμα από υπολείμματα τροφής κτλ. Είναι καλό να βάλω και κανα 2 τέτοια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλό κάνουν τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο. Προσοχή στα ramshorn, physa, MTS και λοιπά ερμαφρόδιτα σαλιγκάρια. Ναι μεν είναι καλά, κάνουν δουλειά αλλά γεννάνε σαν κουνέλια. Θα ξεκινήσεις με 2 και όσο θα βρίσκουν τροφή θα γεννάνε και θα γεμίσεις σε χρόνο dt. Οπότε θα πρέπει να αφαιρείς για να μην έχεις υπερπληθυσμό. Ίσως θα μπορούσες να βάλεις ένα zebra snail αλλά αργότερα. Να ωριμάσει λίγο ο βυθός και το ενυδρείο σου να σταθεροποιηθεί.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καλημέρα παιδιά! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αυτό το δαχτυλίδι ταϊσματος πολύ έξυπνο. Μπορώ να το βρω και Ελλάδα για να το έχω πιο γρήγορα; Στο skroutz που κοίταξα δεν το βρήκα μπορεί να το ψάχνω και λάθος.

 

Τώρα το πρωί τα έριξα τροφή αλλά νομίζω πως τα έριξα λίγο παραπάνω από όσο χρειάζεται. Την επόμενη φορά θα τα ρίξω λιγότερο. Έκλεισα λίγο το φίλτρο και τους έριξα τα φλεικς αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάποια φλείκς βυθίζονται από μόνα τους σχεδόν κατευθείαν και τα ψάρια βασικά δεν έβλεπαν αυτά στην επιφάνεια για να φάνε αλλα αυτά που βυθίζονταν στο νερό. Μετά από λίγο (που δεν βυθιζόταν άλλα φλεικς) δεν πήγαιναν να φάνε αυτά που είχαν μείνει στην επιφάνεια, οπότε άνοιξα πάλι το φίλτρο, ανακάτεψε και αυτα τα φλείκς μέσα στο νερό και τότε τα ψάρια προσπαθούσαν να τα φάνε πάλι (ότι προλάβαιναν μέχρι να πέσουν στο υπόστρωμα). Μήπως δεν είναι καλή η τροφή, ή μήπως να αλλάξω τα φλεικς με κάτι άλλο;

γιωργο δεν ξερω τα συγκεκριμενα πως τρωνε αυτο ισως μας το πει καποιος που εχει θα σου πω τι κανω εγω που εχω χρυσοψαρα  επειδη οταν τρωνε απο την επιφανεια μπορει να τραβηξουν και αερα μαζι με την τροφη που δεν ειναι καλο βαζω τις νιφαδες που ειναι να ριξω σε ενα κυπελακι ριχνω ριγο νερο ενυδρειου και τις αφηνω να μουσκεψουν 1 λεπτο μετα τις ριχνω και αυτες βυθιζονται βεβαια σε εμενα δεν προλαβαινουν οι περισσοτερες να κατεβουν στον βυθο γιατι τα δικα μου ειναι φαγανα χαχαχα  αλλα και αυτες που πανε στον βυθο τις τρωνε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα 2 από αυτό το σαλιγκάρι δεν έβγαλα άκρη ποιο είναι ακριβώς ούτε από το petshop ήξεραν να μου πουν. Μου είπαν βέβαια ότι γεννάνε πολύ. Αν βάλω μόνο το ένα μέσα λογικά δεν θα γεννήσει αλλά μου είπαν ίσως να μην προλαβαινει να καθαρίζει και πολύ. Αν βάλω και τα 2 λέτε να έχω θέμα με γεννήτουρια;

IMG_20231204_141420.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά πήρα 2 από αυτό το σαλιγκάρι δεν έβγαλα άκρη ποιο είναι ακριβώς ούτε από το petshop ήξεραν να μου πουν. Μου είπαν βέβαια ότι γεννάνε πολύ. Αν βάλω μόνο το ένα μέσα λογικά δεν θα γεννήσει αλλά μου είπαν ίσως να μην προλαβαινει να καθαρίζει και πολύ. Αν βάλω και τα 2 λέτε να έχω θέμα με γεννήτουρια;

IMG_20231204_141420.jpg

τι αλγη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τραβήξω καλή φωτογραφία από το ενυδρείο στο εσωτερικό του για να φανεί η άλγη (υπάρχει θολούρα) αλλά είναι καφέ. Σαν αυτή της φωτογραφίας που είναι στο φίλτρο 

IMG_20231204_181430.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν μπορώ να τραβήξω καλή φωτογραφία από το ενυδρείο στο εσωτερικό του για να φανεί η άλγη (υπάρχει θολούρα) αλλά είναι καφέ. Σαν αυτή της φωτογραφίας που είναι στο φίλτρο 

IMG_20231204_181430.jpg

η καφε βγαινει σχεδον παντα σε καινουργια ενυδρεια μπορει να προερχεται και απο λιγο φωτισμο (οχι  στις ωρες αλλα στην ενταση) επισης βγαινει και οταν εχεις πυριτικα αλατα, καθαριζεται ευκολα ακομα και με το χερι , εγω εχω βαλει και μεσα στο φιλτρο αυτο το υλικο που υποτιθεται δεσμευει τα πυριτικα αλλα παλι βγαζω απλως την καθαριζω οσο μπορω στην αλλαγη νερου οταν ισοροπισει το ενυδρειο θα φυγει , τα σαλιγγαρια βαλτα απλως αν δεις οτι ξεφευγουν αρχιζεις να χαριζεις ακομα και στο petshop, απλως πρεπει να δεις ποια ειναι γιατι ειναι ενα ειδος που σκαρφαλωνει και χωρις καπακι μπορει να βγουνε εξω

Link to comment
Share on other sites

Αυτά νομίζω βγαίνουν και απ έξω από το νερό. Μήπως να μην τα βάλω και να πάω να ζητήσω κάποιο άλλο συγκεκριμένο είδος από αλλο petshop;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αυτά νομίζω βγαίνουν και απ έξω από το νερό. Μήπως να μην τα βάλω και να πάω να ζητήσω κάποιο άλλο συγκεκριμένο είδος από αλλο petshop;

απο πανω δεν εχει τιποτα το ενυδρειο? εστω και γυαλι που εχουν μερικα? νομιζω οτι αυτα που σκαρφαλωνουν ειναι τα ραμσον η καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

έχει γυαλί αλλά δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια. Αφήνει κενό αρκετό. Ποιό σαλιγκάρι συγκεκριμένα είναι καλό αν είναι για να ζητήσω αυτό;

 

"καλό" εννοώ να μην βγαίνει έξω από το νερό και να μην αναπαράγεται (αν γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

έχει γυαλί αλλά δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια. Αφήνει κενό αρκετό. Ποιό σαλιγκάρι συγκεκριμένα είναι καλό αν είναι για να ζητήσω αυτό;

 

"καλό" εννοώ να μην βγαίνει έξω από το νερό και να μην αναπαράγεται (αν γίνεται)

λογικα εχει κατι πλαστικες γωνιες που παταει? μπορεις να παρεις απο τζαμα το μεγεθος που ακριβως θελεις, απο σαλιγκαρια  δεν ξερω αλλα διαβασα οτι αυτα τα ραμσομ ειναι πολυ καλα (αν ειναι αυτα που εχεις παρει) αν και στις αλγες το καλυτερο ειναι να βρεις τις αιτιες που τις προκαλουνε και να τις αντιμετωπισεις 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Giorgos Kiritsopoulos said:

έχει γυαλί αλλά δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια. Αφήνει κενό αρκετό. Ποιό σαλιγκάρι συγκεκριμένα είναι καλό αν είναι για να ζητήσω αυτό;

 

"καλό" εννοώ να μην βγαίνει έξω από το νερό και να μην αναπαράγεται (αν γίνεται)

Τα zebra δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό, αφήνουν μόνο αυγά που δεν εκκολάπτονται. Δεν είναι όμως το ενυδρείο σου ώριμο, θέλουν στρωμένο βυθό. Αν πάρεις φυτό, θα αποκτήσεις όσα σαλιγκάρια θες, δωρεάν ;)

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Τα zebra δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό, αφήνουν μόνο αυγά που δεν εκκολάπτονται. Δεν είναι όμως το ενυδρείο σου ώριμο, θέλουν στρωμένο βυθό. Αν πάρεις φυτό, θα αποκτήσεις όσα σαλιγκάρια θες, δωρεάν ;)

Αυτά τα αυγά όμως δεν κάνουν "κακό"; Είτε αισθητικά είτε βιολογικά (πχ αν αφήνουν αμμωνία κτλ)

 

Όταν λες στρωμένο βυθό τι εννοείς; Δεν έχει στρώσει το ενυδρείο ήδη για να βάλω ψάρια;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το στρωμένο με το ώριμο ενυδρείο και τον στρωμένο βυθό. Ένα ενυδρείο αρχίζει να ωριμάζει (δηλαδή να σταθεροποιείται) και ο βυθός του να στρώνει, μετά τους πρώτους 3-4 μήνες λειτουργείας. Για να βάλουμε σαλιγκάρια, γαρίδες ή ψάρια βυθού απαραίτητη προϋπόθεση θα είναι να έχει περάσει αυτό το διάστημα. Διαφορετικά μπορεί να υπάρξουν απώλειες. Τα αυγά δεν κάνουν κακό. Περισσότερο αισθητικό είναι το θέμα για κάποιους και ότι αφαιρούνται λίγο δύσκολα. Εφόσον βέβαια το σαλιγκάρι είναι θηλυκό και γεννάει. Αν πέσεις σε αρσενικό δεν τα έχεις ούτε αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα και αυτά τα μικρά που πήρα (δεν ξέρω τι είδος είναι) κακώς τα έβαλα από τώρα;

 

Βασικά το ένα έβαλα (και δεν το βρίσκω κιόλας), το άλλο το έχω σε ένα ποτήρι για την ώρα. Του έριξα και λίγο τροφή για να επιβιώσει. *ούτε που ξέρω αν κάνω σωστά*

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο απ' το ποτήρι, δεν μπορείς να έχεις ζωντανούς οργανισμούς χωρίς φίλτρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Βγάλτο απ' το ποτήρι, δεν μπορείς να έχεις ζωντανούς οργανισμούς χωρίς φίλτρο 

Το έβαλα και αυτό μέσα στο ενυδρείο. Μακάρι να είναι και τα 2 το ίδιο γένος και να μην γεννήσουν κι άλλα.

 

Όσον αφορά το φωτισμό, τώρα στο ενυδρείο δεν έχω καμία λάμπα, κτλ. Ότι φως το βλέπει είναι του σπιτιού και του ήλιου. Βέβαια του σπιτιού το χτυπάει και το βράδυ (μέχρι 13:00-14:00 περίπου), και μετά το πρωί όταν ξημερώνει. Μήπως πρέπει να περνάει το ενυδρείο περισσότερη ώρα σε σκοτάδι για το βιολογικό ρολόι των ψαριών, ή δεν παίζει τόσο ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Το έβαλα και αυτό μέσα στο ενυδρείο. Μακάρι να είναι και τα 2 το ίδιο γένος και να μην γεννήσουν κι άλλα.

 

Όσον αφορά το φωτισμό, τώρα στο ενυδρείο δεν έχω καμία λάμπα, κτλ. Ότι φως το βλέπει είναι του σπιτιού και του ήλιου. Βέβαια του σπιτιού το χτυπάει και το βράδυ (μέχρι 13:00-14:00 περίπου), και μετά το πρωί όταν ξημερώνει. Μήπως πρέπει να περνάει το ενυδρείο περισσότερη ώρα σε σκοτάδι για το βιολογικό ρολόι των ψαριών, ή δεν παίζει τόσο ρόλο;

καλημερα γιωργο το φως ειναι για τα φυτα , σιγουρα το σβηνουμε το βραδυ για να ηρεμησουν τα ψαρια  εχεις βαλει φυτα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...