Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Το εψαξα και τελικα δεν θα βαλω αν και θελω πολυ!!Το σκεφτομουν αλλα αυτο που βρηκα ειναι τεραστιο και δεν το ρισκαρο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια αλλη μια ερωτηση!!Ο αντιφωσφορος της TUNZE εχει δυο δοσολογιες μια για την αρχη και μια για μετα απο δυο εβδομαδες!Αλλα λεει εως και 400γρ. εσεις τι δοσολογιες χρησιμοποιητε?Οπως θα εκτημουσα αν μου λεγατε και τις δοσολογιες για τον ανθρακα της seachem !!THX

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν το ζυγιζω να σου πω την αληθεια!

με το ματι παω...

+1 κ εγω με το ματι, τωρα λιγο περισσοτερο λιγο λιγοτερο δεν εγινε κ τιποτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Tην εκανες τη μαστορια σου παλι :thumbup:

Επρεπε να το τραβηξει καποιος βιντεο το τρυπημα.

Οσο για τον μανδαρινο (αν δεν απαντηθηκε), θελει πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο και συγκατοικους που να μην ειναι ανταγωνιστες του σε αυτα που τρωει (κοπιποδα).

Σε ενα αρθρο του practicalfishkeeping το αναφερει ως "απαγορευτικο" ειδος για ενυδρειο λογω της δυσκολιας του.

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/....php?blogid=216

Συγχαρητηρια και παλι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το video το σκεφτηκα αλλα δεν ειχα μυαλο για τιποτα αλλο εκεινη την ωρα εκτος της τρυπας!!Οσο για το μανδαρινο ειναι στο ενυδρειο 2 βδομαδες τωρα και δειχνει να το απολαμβανει εχει εξικιωθει πληρως και συνεχεια τσιμπολογαει απο το βραχο!!Το ενυδρειο μου ειναι αρκετα σκτρομενω νομιζω βαση παντα των μετρησεων γιαυτο και εγινε η επιλογη!!!Thx για το site!!!Α!!Οποτε θες θες κερναω καφε να δεις απο κοντα τον μανδαρινο!

Link to comment
Share on other sites

Για το video το σκεφτηκα αλλα δεν ειχα μυαλο για τιποτα αλλο εκεινη την ωρα εκτος της τρυπας!!Οσο για το μανδαρινο ειναι στο ενυδρειο 2 βδομαδες τωρα και δειχνει να το απολαμβανει εχει εξικιωθει πληρως και συνεχεια τσιμπολογαει απο το βραχο!!Το ενυδρειο μου ειναι αρκετα σκτρομενω νομιζω βαση παντα των μετρησεων γιαυτο και εγινε η επιλογη!!!Thx για το site!!!Α!!Οποτε θες θες κερναω καφε να δεις απο κοντα τον μανδαρινο!

εμεις που ειμαστε μακρια δεν θα τον δουμε, βαλε καμια φωτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υποσχομαι απο το καινουργιο ετος που θα ηρεμησω να βαλω και φωτο!!!Τωρα εχω μια αλλη απορια!?Καθε ποτε πρεπει να πραγματοποιουμε αλλαγες νερου και αν αυτο το καταλαβαινουμε απο τις τιμες του ενυδρειου ή ειναι και αυτο μια ρουτινα!!!Αναφερω π.χ οτι στο δικο μου κανω καθε 15 μερες αλλαγη κοντα στα 35 λιτρα!Ομως ποτε δεν εχω ΝΟ3 πανω απο 10!!Θα πρεπει να αλλαζω τοσο συχνα?Εχω αφησει αυτη την αλλαγη ειμαι στις 26 μερες και ακομα τα ΝΟ3 10 ειναι!Απο που καταλαβαινω οτι πρεπει να αλλαζω?Οσο για τα ζωντανα ολα χαιρουν ακρας υγειας και ηρεμιας!Χρονια Πολλα και καλες γιορτες με υγεια σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω κάθε 15 μέρες για να είμαστε πάντα σίγουροι!Και πιστέυω οτι είναι μέσα στη ρουτίνα του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΗΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!Αυτες τις μερες το παρατησα λιγο το ενυδρειακι απολογουμε!!!Αλλλ ημουν τοσο πιεσμενος που βρικα λιγο χρονο για μενα και μου αφιεροθηκα!!!Anyway προχθες η ξενια εφυγε απο εκει που ειχε κολλησει (πανω στο σαρκοφυτο Φαινοταν οτι δεν της αρεσε) και με τη ροη την πηρε η κοραλια!!Ευτηχως το κοιταζα εκεινη τη στιγμη και δεν εμεινε πολυ απανω στη κοραλια παρολα αυτα καποια κλαρακια της ρουφηχτηκαν!!Την μετακινησα σε ενα αλλο βραχο και σημερα εχει δεσει αλλα δεν φαινετε και στα καλυτερα της!Ειναι καλυτερα απο χτεσ αλλα αναροτηεμε αν θα αναρωση και αν υπαρχει κινδυνος για τα υπολοιπα!!Ευχαριστα και παλυ καλη χρονια σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

jumaru δεν θελω να σε φοβησω αλλα αμα δεις στο boyu που ειχα μια ανεμωνη μου ειχε σκοτωσει ολα τα ψαρια.αν διαβασεις θα δεις.αν εχεις sump θα σου ελεγα να την βαλεις εκει και να κανεις μετρησεις καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά Γιαννακο μου!!!

Οτι επιθυμείς!!!

Παρατήρησε την εξέλιξη του θέματος σου. Εχε το νου σου αλλά δεν χρειάζεται να πανικοβαλεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας πανικος!Παντως ωρα με τν ωρα φαινετε καλυτερα!Ελπιζω να τη σωσω!!!Παντωε η Ξενια δεν βγαζει τοξικα ε?Ξερουμε τιποτα?

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας πανικος!Παντως ωρα με τν ωρα φαινετε καλυτερα!Ελπιζω να τη σωσω!!!Παντωε η Ξενια δεν βγαζει τοξικα ε?Ξερουμε τιποτα?

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :thumbup:

Τώρα μπορείς να πας ήσυχος για ύπνο.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τα φωτα σας εδω και 5 μερες κατι δεν παει καλα με την ανεμωνη μου!!!Ειχε 3 μερες και εκοβε βολτες και τωρα δυο μερες εχει σταματησει αλλα παραμενει κλειστει!@@@Δεν μπορω να καταλαβω απο τι μπορει να εχει προελθει αυτο, αλλαγες δεν εχουν γινει οι τιμες ειναι οκ!Τι να κανω να τη βγαλω εχω ανχοθει!!Αν πεθανει μονοι της εχει τις ιδιες φονικες επιπτωσεις για το ενυδρειο οπως με το να τη παρει μεσα καποιος κυκλωφορητης?Το απογευμα θα ανεβασω και φωτο να δειτε πως εχει γινει εχει κλεισει και εχει σφυξει!Οποιδηποτε πληροφορια δεκτη ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκινησε τις βολτες κατι δεν της αρεσε!

Κατι την χαλαει στο ενυδρειο...

Εχε το νου σου μηπως χρειαστει να την απομακρινεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω τους παντες!!!Μια γρηγορη ερωτηση...ας υποθεσουμε οτι καποιος ειναι "χαζος" και δεν μετρουσε καλα το μαγνησιο και αυτο εφτανε το 1100 αυτο θα ηταν αρκετο για να στρεσαρει την ανεμωνη μου που ακομα χαροπαλευει ή παιζει κατι αλλο???Κατα τα αλλα ολα οκ και οπως πριν ειναι!!!Thx για τη βοηθεια και παλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους παντες!!!Μια γρηγορη ερωτηση...ας υποθεσουμε οτι καποιος ειναι "χαζος" και δεν μετρουσε καλα το μαγνησιο και αυτο εφτανε το 1100 αυτο θα ηταν αρκετο για να στρεσαρει την ανεμωνη μου που ακομα χαροπαλευει ή παιζει κατι αλλο???Κατα τα αλλα ολα οκ και οπως πριν ειναι!!!Thx για τη βοηθεια και παλι!!!!

Aπ'οτι ειδα στη φοτο η ανεμονη σου ειναι sebae αν κανω λαθος να με συγχωρησεις αλλα μοιαζουν παρα πολυ.Το ειδος αυτο ειναι το ποιο standar στο εμποριο κ ειναι απο της πιο δυσκολες ανεμονες.Οπου κ αν εχω διαβασει λενε πως ακομα κ οι καλυτεροι χομπυστες με τα τοπ συστηματα καταφεραν να την κρατησουν μονο μεχρι 8 μηνες maximum.Εαν οι ανεμονη σου παει να τα τιναξει κ ειναι ευκολο να τη βγαλεις(δεν εχει γαντζωθει καπου)βγαλτην γρηγορα απο το ενυδρειο μη γινει καμια ζημια κ στα σκωτωσει ολα.Πρωσοπικη μου αποψη ειναι πως οι ανεμονες ειναι για την θαλασσα κ οχι για το ενυδρειο παρε μια bubbletip που ειναι μακραν ποιο ευκολες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ειναι sebae ειναι heteractis κατι αλλα δεν γνωριζω το κατι απλα δεν εχει κρατησει τι δοξανθιλη της γιαυτο ειναι ασπρη!Αλλα γνωριζει κανεις αν το MG επιρεαζει την ανεμωνη?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο αλλαγη νερου και ενω ολα φαινονται καλα στο ενυδρειο οι μετρησεις δεν ειναι και τοσο καλες μετα απο μηνες παρατηρησα οτι εχω ΝΟ2 οχι 0 αλλα 0,05 σε Tropic marine test!Δεν μπορω να καταλαβω απο τι εξαρτοναται τα ΝΟ2 μπορει να με διαφοτισει καποιος?Να πω οτι η μονη αλλαγη των τελευταιων εβδομαδωνε ειναι το προβλημα με την ανεμωνη που φαινετε ασχημα εδω και τρεεις περιπου βδομαδες και μια turbastrea που προστεθηκε χτεσ και δεν εχει ανοιξει ακομα!!!HELP PLZ!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου χαλαρωσε!

Μην τρελενεσαι γιατι μπορει να ειναι και λαθος μετρηση τα ΝΟ2. Εκτος αυτου με την αλλαγη και με λιγο stress στο βραχο δεν ειναι απιθανο να εχεις αυτο το αποτελεσμα.

Δωσε λιγο χρονπ στπ κοραλακι... εχθες το πηρες

Που το εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου χαλαρωσε!

Μην τρελενεσαι γιατι μπορει να ειναι και λαθος μετρηση τα ΝΟ2. Εκτος αυτου με την αλλαγη και με λιγο stress στο βραχο δεν ειναι απιθανο να εχεις αυτο το αποτελεσμα.

Δωσε λιγο χρονπ στπ κοραλακι... εχθες το πηρες

Που το εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Σε σημειο σκιερο και οχι με πολυ ροη!!Ελπιζω να ειναι αυτο γιατι το τελευταιο καιρο ολα πανε απλα τελεια!!Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο αυριο!!!Εχω ξεχασει να αναφερω οτι χρησιμοποιω εδω και 3-4 βδομαδες τη σειρα SOL της coral shop και εχω δει αρκετη διαφορα στα ζωντανα!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...