Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι να φτιάξεις ένα μικρό χώρισμα στην αριστερή πλευρά του ( Α ) διαμερίσματος, και να βάλεις μέσα σφουγγάρι με λίγο ( υαλοβάμβακα ) ωχ… θα μας γράψει στο ποινολόγιο ο diskus fan), μαλλί φίλτρου εννοώ, για να μαζεύει σε πρώτη φάση την βρώμα ( μηχανικός καθαρισμός ).

Μετά θα είναι ο χώρος του skimmer, στα μικρά χωρίσματα να βάλεις άνθρακα και μετά αντιφωσφορο.

Στο ( Β ) μπορείς να κάνεις ένα μικρό refugium με DSB, και στο ( C ) η αντλία επιστροφής και θα έχεις χώρο να βάλεις και άλγη chaetomorfa

Η αντλία επιστροφής θα πρέπει να είναι ανάλογη με τα πόσα λίτρα θα σου κατεβάζει η υπερχείλιση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν λες υαλοβαμβακα εννοεις βαμβακι εμπλουτισμενο με γυαλι.... :D:P:angry2::angry2::angry2: Πλακα κανω εννοειτε!!!!!Θα το κοιταξω αυτο που μου λες Αποστολε απλα περιμενω να παρω τα γυαλια να κολλησω και μετα ακριβως θα δω και θα δεις.... :D:thumbup::wootwoot: και αν γινετε το κανω με το χωρισμα που λες!Τασο το skimmer ειναι το 9005 της tunze δυστηχως πιανει λιγο χωρο μεσα στο sump!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες "εννοειτε οτι θα αλλαξουν οι διαστασεις" δεν εχω καθολου χωρο τιποτα και αυτο απο τα μαλλια το τραβηξα για να το κανω!

Link to comment
Share on other sites

Απλα απιστευτο μετα απο 8 μηνες χτες εβγαλα ενα καβουρα τεραστιο!!Που κρυβοταν το τσογλανακι!!!Ειχε μια μονο δαντανα αλλα ηταν τεραστια!Να δω τι αλλο θα βρω!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Τι να τον εκανα δηλαδη?Να τον ταιζα να δω ποσο θα γινοταν...εχω χασει δυο ψαρια απο αγνωστες μεχρι ωρας λογους ειπα μηπως ηταν αυτος ο λογος!Και τα δυο σαν να τα ειχαν ξιμπισει φαινοντουσαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αριστη κατασκευη και αφου λες οτι σου δουλευει σωστα σου αξιζουν 1000 μπραβο.Το βιντεακι θα βοηθειση πολυ...

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Πολύ καλή φαίνεται η κατασκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει η ασφαλεια το μονο που θα αλλαζε θα ηταν τα λιτρα που θα κατεβαινουν!!Αυριο ξεκιναω και το sump ηρθαν τα γυαλια και ειναι ετοιμα για κολλημα!!Θα γινει και εκει εκτενει παρουσιασει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους μετα απο 9 μηνες λειτιυργιας επιτελους μπορω να πω οτι εγιναν οι καταλληλες αναβαθμησεις και οτι εχω το ενυδρειο που επιθυμω ετσι ακριβως οπως το φανταζομουν οταν ξεκιναγα αυτο το ταξιδι στο απεραντο αλατι....Εχουμε και λεμε :

Προσθηκη 8 κιλων ζωντανου βραχου

Ενα σακι ζωντανο αραγωνιτη (8 cm εχει φτασει)

Λειτουργια DIY sump (30 LT)

Αφαιρεση των εσωτερικων φιλτρων του juwel για περισσοτερο χωρο

Και τελος αλλα το καλυτερο καινουργια εσωτερικη διακοσμηση με γεφυρα!!!!

Το ενυδρειο τωρα εχει την εικονα αυτη :

post-4702-1223228970_thumb.jpgpost-4702-1223228987_thumb.jpg

Για να μπορεσω να στειλω το νερο στο sump χρεισιμοποιηθηκε DIY υπερχειληση : post-4702-1223229056_thumb.jpgpost-4702-1223229076_thumb.jpg

To sump μετα απο πολλες αλλαγες τελικα εχει τη μορφη αυτη(λειπει μονο η chaeto) :

post-4702-1223229200_thumb.jpg

Την επιστροφη απο το sump εχει αναλαβει μια 1000λτ eheim η οποια κανει μια χαρα τη δουλεια της για τα λιτρα μου!Σκιμερ παρεμεινε το ιδιο TUNZE 9005 χρησιμοποιηθηκε ακομα μια Koralia nano για να υπαρχει ροη και πισω απο το βραχο!Παραθετω και φωτο απο το υπολοιπο ενυδρειο και τα ζωντανα καθε γνωμη και συμβουλη ειναι παντα δεκτη το ενυδρειο ακομα αναρωνει απο τις ανακαταταξεις γι'αυτο και οι μετρησεις δεν ειναι και οι καλυτερες....ΝΟ3 : 50-100 NO2 : 0.05 PO4 : 0 Cu : 0 Alk : 9.9 Ca : 400 Mg : 1440 Ph: 8.38

ελπιζω να αρχισει να δουλευει ο βραχος και η chaeto γιατι αλλιως με βλεπω για denitrate της seachem για λιγο μεχρι να φυγουν τα πολλα! Φωτο :

post-4702-1223229688_thumb.jpgpost-4702-1223229709_thumb.jpgpost-4702-1223229740_thumb.jpgpost-4702-1223229797_thumb.jpgpost-4702-1223229854_thumb.jpg

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΙΔΙΑΤΕΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ HOBBIE ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΤΕ ΜΕ ΠΑΝΤΑ ΟΜΟΡΦΟ!!!! ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ(και ας μην μου ξαναμιλησεις που στο λεω παλι)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έφτιαξες,….. :thumbup:

τα κοραλλακια σου τα έβαλες……. :thumbup:

Για κατέβασε και τα νιτρικά σου για να το χαίρεσαι καλύτερα εσύ και τα ψαράκια σου.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και φανταζομαι τα ψαρακια σου θα το χερονται...

Αλλα κοραλια δεν θα βαλεις?

Του λειπει αυτη η πανδεσια χρωματων...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη!

Όμορφο το αποτέλεσμα!

Λίγο αρπαγμένο τον βλέπω τον κύριο κάτω δεξια! :thumbup:

Όλα ωραία! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον καθε βραδι ή σχεδον καθε βραδυ εχω το εξης φαινομενο με την ανεμωνη μου....

post-4702-1224106691_thumb.jpg

Ο μπαμπας της μου λεει να μην ανχονομαι και δεν το κανω αλλα το θεωρω σπανιο σαν θεαμα να κουρνιαζει ετσι στην αμμο!!!Το πρωι ειναι παλι κανονικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν συνήθως όταν “Χωνεύουν” πριν αποβάλουν τα υπολείμματα της τροφή τους. Αν την ταΐζεις κάθε μέρα θα σου μεγαλώσει αρκετά γρήγορα (Η δικιά μου έχει διπλασιαστεί σε 1 ½ μήνα)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έκανα καλή επιλογή για την υιοθεσία των παιδιών μου. :thumbup:

Μπράβο στους ανάδοχους γονείς. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...