Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Παιδια απορια!!!Οταν οι κοραλινη που εχει πιασει το ενυδρειο ξαφνικα αρχισει και γινετε ασπρη τι φταιει?Οι μονες αλλαγες που εγιναν στο ενυδρειο ειναι αλλαγη νερου και αλλαγη αντιφωσφορου....τι να πω τα φωτα σας plz!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνλήως όταν η κοραλλίνη ξενερίζει κατά τη διάρκεια της αλλαγής νερού, ασπρίζει. Είναι όμως θέμα χρόνου να ξανασχηματιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου ανθρωποι!!!!!!!!! :blink::thumbup::thumbup: Μια μικρη βοηθεια....Ο παρακατω κυριος ειναι μεσογιακος και πανεμορφος!Εχει προσαρμοστει στις συνθηκες του ενυδρειου αλλα δεν εχει αφαιθει ακομα ελευθερος...Τι γνωμη εχετε γιαυτον σας φαινετε Κυριος ή κανας Χουλιγκαν που πρεπει να επιστρεφει? :thumbdown:

post-4702-1216463029_thumb.jpgpost-4702-1216463040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα .......... :blink:

Αφού δεν γνώριζες τίποτα για τον αστερία, γιατί τον έπιασες και τώρα προσπαθείς να τον προσαρμόσεις σε διαφορετικές συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οιλοι μας μπαινουμε στον πειρασμο να βαλουμε στα τροπικα μας ενυδρεια ζωντανα απο την θαλασσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε μην βαρας τον πηρα απο τα χερια και παιδιων στην παραλια τα οποια ηθελα να τον βαλουν σε ενα κομμενο μπουκαλι coca-cola και τους ειδα και τους ειπα οτι εχω ενυδρειο και τον πηρα ουσιαστικα τον εσωσα απο βεβαιο θανατο... :blink::thumbup::thumbup: Απλα μπηκα στο πειρασμο επειδη ειναι πανεμορφος να δω μηπως κανει και για το ενυδρειο μου παντως εχει προσαρμοστει μια χαρα αλλα πειτε μου να τον αφησω μεσα στο ενυδρειο ή οχι να τον επιστρεψω?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει εναν εντελως ιδιο και μπηκα στον πειρασμο.Ευτυχως οποτε που ειμουν μακρια απο Αθηνα και φοβηκα μηπως δεν αντεξει κι ετσι τον αφησα.Ειναι πανεμορφος.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να τον πάς εκεί που ανήκει........στο φυσικό του σύστημα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το αποφασισα και λεω να αναβαθμηστω με ενα νεο ενυδρειο κοντα στα 300 Λτ!!Επειδη θα ειναι φτιαχτω μπορω να παιξω με τις διαστασεις σκεφτομαι για 1,20*0,50*0,50 πως σας ακουγονται θα ειναι λειτιουργικες οι εχετε να προτηνετε κατι αλλο!Α!Αποστολε επιστραφη και τουζητησα και συγγνωμη για το ταξιδι!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

θα εφτιαχνα μεγαλυτερο και με sump (Εαν εχεις χωρο). απλα σκεψου πως οσο μεγαλωνει ενα συστημα ετσι μεγαλωνει και το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Το sump εννοειτε απλα για μεγαλυτερο δεν εχω ουτε το χωρο ουτε τη τσεπη!!!Αω τα ειχα θα ππηγαινα για 1000λτ το λιγοτερο!!!!A!Το sump θα ειναι κοντα στα 100λτ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι να σκασω σημερα το πρωι ειδα το χελμον μου δυστηχως πεθαμενο και εχω τρελαθει πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε ολα πηγαιναν μια χαρα ετρωγε κολυμπαγε κανονικα!Μεχρι και χτες βραδυ το ειδα και ηταν μια χαρουλα τι να πω κριμα το ψαρακι!Εχω μελανχολισει ηταν το μονο που ειχα τετοια σχεση απο το ενυδρειο.....γαμωτο!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη λυπάμαι για το αποτέλεσμα, τελικά κατάφερες και το μάτιασες. :blink::thumbup:

Δυστυχώς αυτή την εμπειρία δεν υπάρχει χομπιστας που να πει ότι δεν την έχει περάσει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε μου τα φωτα σας εδω και καιρο εχω ενα σακοφυτο το οποιο απο τοτε που το πηρα εχει ανοιξει δυο τρεις φορες ολες και ολες!πιανει αυτη τη πετσα μετα βγαινουν οι πολυποδες αλλα βγαινουν λιγο και οχι ολοι φαινετε παντως οτι ολοι οι πολυποδες ειναι εκει και μια χαρα αλλα δεν ανοιγουν τι μπορει να φταιει?Καποιος μου ειπε μηπως φταιει το ιοδιο , στροντιο που δεν ριχνω ουτε ομως και μετραω απο τοτε που ξεκινησα!Α!εχω και αλλα νεα τα οποια δεν ξερω αν ειναι ευχαριστα ή ασχημα!Εδω και ενα μηνα το tank ειναι 100% χωρις χημικα ουτε αντιφωσφορο δεν εχω μεσα και ολα βενουν καλοως χωρις προβληματα και με αψογες μετρησεις!!!!!Τι λετε για το σαρκοφυτο και το ελευθερο chemi free συστημα!Περιμενω ανυπομονα οπως παντα!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δοκιμάζεις τα όρια αντοχής των ζωντανών στο ενυδρείου σου ??

ρίξε μια ματιά εδώ.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=95

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι το λες αυτο...:buttrock:!Δεν κανω τιποτα διαφορετικο απο αυτα που λεει ο Μαριος στις χημειες του!Δεν εχω αμμονια φωσφωρικα 0 ΝΟ2 0 και τα ΝΟ3 κατω απο 15 για το στροντιο απο΄τι λεει εγω χρησιμοποιο trace element χωρις να ηξερα οτι επηρεαζει το μονο που δεν εχω δει ειναι το ιοδιο που θα το επιληφθω επιτουτου!Επισης ηθελα να σου πω ενα ευχαριστω γιατι νιωθω σαν να εισαι ο μονος που εχεις μεινει να δινει απαντησεις εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηθελα να σου πω ενα ευχαριστω γιατι νιωθω σαν να εισαι ο μονος που εχεις μεινει να δινει απαντησεις εδω μεσα!

Γιάννη δεν είμαι μοναδικός που δίνω απαντήσεις.

Όλοι οι θαλασσινοί είναι εδώ παρακολουθούν τα θέματα και συμμετέχουν ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν.

Εγώ απλά σαν συνταξιούχος, έχω περισσότερο χρόνο στην διάθεση μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλο Χειμωνα Σε Ολους!!!!!

Οκ μετα απο τις διακοπες και ερχομαινος σπιτι ειδα το reefaki μου σε αριστη κατασταση (η μανα μετρησε,! τηρησε τις ρουτηνες και ολα πηγαν τελεια!!) ομως επρεπε να κανω την αλλαγη νερου η οποια δεν αργησε να γινει λογο των διακοπων και εγινε στην ωρα της!(αλλαζω πλεον 40λτ καθε 15 μερες) ομως το νερο που αφαιρεσα ειχε μια διαφορα σε σχεση με παλαιοτερα δεν ξερω αν ειναι χαζη η απορια μου και το ανχος μου αλλα θελω τα φωτα σας :buttrock: !Ηταν αρκετα ροζ το νερο που εβγαλα τι μπορει να φταιει και εγινε αυτο?Να πω οτι σε 15 μερες που ειχα να το δω ειχα αρκετη αναπτυξη σε κοραλλινη και γενικα στα κοραλια πραγμα που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση να πω ε[ισης οτι απο τιμες ειμαι οκ!Αυτα για την ωρα ευχομε σε ολους καλο χειμωνα και σε οσους θα φυγουν τωρα καλο καλοκαιρι και χαιρομε που ειμαστε και παλι μαζι,πραγματικα μου ελειψε το forum 15 μερες τωρα.....αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ…….στα χέρια της μαμάς το ενυδρείο έχει άριστα αποτελέσματα……….ΜΠΡΑΒΟ !!! στην μάνα σου :buttrock:^_^:rasp:

Γιαννάκη μην ξαναπείς ότι έχεις ενυδρείο,…...........αυτό ανήκει στην μάνα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινετε κατι τετοιο θα δουλεψει στο tank μου και τι αλλο χρειαζομαι εκτος απο αυτο?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=300115421501

Καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινετε κατι τετοιο θα δουλεψει στο tank μου και τι αλλο χρειαζομαι εκτος απο αυτο?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=300115421501

Θα χρειαστεις ακομη μια μπουκαλα CO2 ενα μανομετρο και το υλικο για τον Reactor.

Link to comment
Share on other sites

Ok θεμα το οποιο εχει ξανασυζητηθει αλλα θα ηθελα την τελικη σας αποψη επι του θεματος για να ειμαι σιγουρος!!!Αναφερομε στο sump το οποιο ειναι ετοιμο πλεον σαν διαστασεις και ειναι συνολικου ογκου 36λτ ξερω οτι ειναι μικρο αλλα δεν γινετε μεγαλυτερο με τιποτα!!!Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για τις διαστασεις αλλα και τι υλικα θα χρειαστω να τοποθετισω μεσα και με τι σειρα !!!!!

Στο A τομεα λεω να μπει το skimmer

στο Β οτι με συμβουλεψετε και

στο C θα μπει η αντλια η οποια θα ηθελα να μου πειτε με βασει πια κριτιρια επιλεγετε!(Εχω στο μυαλο μου την EHEIM 2000 αλλα μου φαινετε ενεργοβορα!)

Και παλι htx για το χρονο σας και τις συμβουλες σας!

post-4702-1220285402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο σχεδιασμός είναι πολύ καλός ..

σου δίνει διάφορες επιλογές όπως

στο C μπορεί να γίνεται μηχανικό καθάρισμα του νερού , στο B το skimmer και στο Α υλικά χημικού και αντλία επιστροφής

καλό είναι να επιλέξεις το skimmer από πριν , αν αποφασίσεις να βάλεις ένα hang on θα εχεις ακομα περισσοτερες επιλογες για το sump ,

μπορεις αν θελεις να εχεις ένα μικρο refugium η ένα DSB

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...