Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Το ενυδρειο το τρυπησα με ενα ποτηροτρυπανο που εφερα απο το Amerika!Οποτε θες μπορεις να το δανειστεις ή να περασω να σου δειξω πως δουλευει και αν θες το προχωρας και εσυ!Ειναι παντως αρκετα πιο απλο απο οτι ακουγετε!Οτι θες Π.Μ me!

Εγινε φιλε μου.Ευχαριστω πολυ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια θα ηθελα τα φωτα σας ο Μανδαρινος τι συμπεριφορα εχει στο ενυδρειο δεν μιλαω για τις διατροφηκες του αναγκες αλλα γενικα ειναι ντροπαλος ,κινιτικος τι παιζει?Φιλοξενω εναν στο ενυδρειο μου εδω και 2 μερες και απο την στιγμη που τον εβαλα ειναι σαν βαριδι δεν πολυκουριεται...??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ειχα εναν μανδαρινο περιπου 7 μηνες αλλα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο απαιτητικο ψαρι γιατι ημουν ακομα απειρος..

το συγκεκριμενο ψαρι ειναι πολυ αργοκινητο και τσιμπαει ολη μερα απο το βραχο και μετα απο λιγο βγαζει απο το πανω μερος κατι σαν σκονη,δεν ξερω αν το εχεις παρατηρησει..

το βραδυ καθεται ακινητος και συνυθως αλλαζει χρωμα..

πολλες φορες το βραδυ νομιζα οτι ειχε πεθανει αλλα προς ευχαριστη εκπληξη το πρωι ηταν παλι καλα..

εχεις κανενα wrasse μεσα στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Tελικα αυτο βλεπω και εγω στο δικο μου που παιδευομαι με την υπερχυλιση οτι η μοναδικη καλη και αξιοπιστη λυση για την υπερχειλιση ειναι μονο τρυπα στο ενυδρειο αλλα εμενα ειναι 12αρι το τζαμι και δεν αναλαμβανει κανενας να κανει τρυπα

.Μπραβο σου για το κουραγιο σου και για την επιτυχια της πραξης σου :rolleyes: Προβλεπω να γινεται μελλοντικο στολιδι το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κανενας δεν το αναλαμβανε γιαυτο και πηρα την πρωτοβουλια!Θα ηθελα επισης να αναφερω οτι 11 μηνες μετα το ενυδρειο φαινετε επιτελους στρομενο και με τις ρουτινες του!!!Τι εννοω....Μετρησεις ΝΟ3 : 10 με πολυ ταισμα και δυο φορες τη βδομαδα κατεψηγμενη απο 2 κυβους χωρια τις γαριδες καθε δυο μερες που ριχνω στην ανεμωνη!!!ΝΟ2 : 0 & Amm : 0 !Αλλαγες νερου γινονται καθε 15 μερες ακριβως ευλαβικα και αλλαζω το 40% περιπου αλατι χρησιμοποιω Tropic Marine pro reef!Το μονο που με προβληματιζει ειναι η ανπτηξη των κοραλιων δεν νομιζω οτι αναπτυσονται σωστα!!Λετε να φταιει το οτι παλευω με ζουμια?Να βαλω μπρος κανα reactora?

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα ηθελα τα φωτα σας ο Μανδαρινος τι συμπεριφορα εχει στο ενυδρειο δεν μιλαω για τις διατροφηκες του αναγκες αλλα γενικα ειναι ντροπαλος ,κινιτικος τι παιζει?Φιλοξενω εναν στο ενυδρειο μου εδω και 2 μερες και απο την στιγμη που τον εβαλα ειναι σαν βαριδι δεν πολυκουριεται...??

Και στην φύση έτσι είναι η συμπεριφορά του δεν φοβάται δεν κρύβετε και είναι νωχελικός, γιατί απλός ξέρουν τα άλλα ψάρια ότι είναι δηλητηριώδεις αν τον φάνε και θα έχουν πρόβλημα.

Η συμπεριφορά του είναι ενδιαφέρον δώστου λίγο χρόνο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το τρυπησα με ενα ποτηροτρυπανο που εφερα απο το Amerika!Οποτε θες μπορεις να το δανειστεις ή να περασω να σου δειξω πως δουλευει και αν θες το προχωρας και εσυ!Ειναι παντως αρκετα πιο απλο απο οτι ακουγετε!Οτι θες Π.Μ me!

Αν μπορείς βγάλε μια φώτο στο ποτηροτρύπανο και αν έχεις κάποια διεύθυνση που το αγόρασες. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ενας μαγος δεν αποκαλειπτη ποτε τα μυστηκα του :rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα επειδη δεν ειμαι μαγος το site ειναι το εξης : http://www.glass-holes.com/main.sc ελπιζω να βοηθησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδικνητε ομως για τα λιτρα του ενυδρειου μου?Επισης με τις uv τι παιζει δεν εχω καταλαβει να βαλω λετε να χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

O C.Reactor δεν έχει να κάνει τόσο με τα λίτρα, όσο με την κατανάλωση σε CA-ALK-Mg.

Aν βάζεις πρόσθετα καθημερινά , όπως εγώ, τότε είναι καλή λύση.

Μπράβο για το τρύπημα :rolleyes:

Έκανες πραγματικά καλή δουλειά που ήθελε κότσια.

Πως έριχνες το νερό κατά την διάρκεια του τρυπήματος σε οριζόντια επιφάνεια ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κανενας δεν το αναλαμβανε γιαυτο και πηρα την πρωτοβουλια!Θα ηθελα επισης να αναφερω οτι 11 μηνες μετα το ενυδρειο φαινετε επιτελους στρομενο και με τις ρουτινες του!!!Τι εννοω....Μετρησεις ΝΟ3 : 10 με πολυ ταισμα και δυο φορες τη βδομαδα κατεψηγμενη απο 2 κυβους χωρια τις γαριδες καθε δυο μερες που ριχνω στην ανεμωνη!!!ΝΟ2 : 0 & Amm : 0 !Αλλαγες νερου γινονται καθε 15 μερες ακριβως ευλαβικα και αλλαζω το 40% περιπου αλατι χρησιμοποιω Tropic Marine pro reef!Το μονο που με προβληματιζει ειναι η ανπτηξη των κοραλιων δεν νομιζω οτι αναπτυσονται σωστα!!Λετε να φταιει το οτι παλευω με ζουμια?Να βαλω μπρος κανα reactora?

:rolleyes: Την ιδια ακριβως ρουτινα εχουμε και με το φαγητο και με τις αλλαγες.

Θεωρω πως το ΚΗ θα πρεπει να ειναι σταθερο για να μην στρεσαρονται τα κοραλια σου. Αυτο θα πρεπει να ειναι πρωτη προταιρεωτητα. Τα υπολοιπα CA & MG δυσκολα θα τα δεις να μεταβαλονται πολυ, αν θυμαμαι καλα για καθε 2,8 μοναδες KH χανεις 20ppm CA όποτε αν εισαι 420 - 440 δεν εχεις κανενα προβλημα.

Περα απο αυτο μεγαλη αλλαγη στα χρωματα και αναπτυξη ειδα οταν εβαλα την 5η & 6η λαμπα T5 οπου ειναι κοντα στο 1w/lt ελπιζω με το καινουργιο φωτιστικο να πανε ακομα καλυτερα.

EDIT: Εχω C/R :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω βρηκα μια πατεντα για να κραταω σταθερο το KH!!Οσο για το τρυπημα Σταθη ενας τρυπουσε και ο βοηθος με ξεκαστικο απο AZAX εριχνε συνεχως νερο στο σημειο που γινοταν η τρυπα και καναε και αρκετες στασεις για να πεφτη η θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπομονη να το τεσταρο οτι δουλευει και θα σας πω σε ολους!!!Μια ερωτηση στα V2 τα σκιμμερ αν μεγαλωσεις το μηκος οτυ σωληνα της αντλιας δουλευουν σωστα?Γνωριζει κανεις γιατι εκανα μια μετατρωπη και μου φενετε οτι δεν παει!Για ριξτε τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στα V2 τα σκιμμερ αν μεγαλωσεις το μηκος οτυ σωληνα της αντλιας δουλευουν σωστα?Γνωριζει κανεις γιατι εκανα μια μετατρωπη και μου φενετε οτι δεν παει!Για ριξτε τα φωτα σας!

Στο 600 που το έχω κάνει δεν υπάρχει πρόβλημα,την μεγάλωσα περίπου 7cm και έβαλα και γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρη επειδη δεν εχω το manual μπορεις να μου πεις αν η σταθμη πρεπει να ειναι μεχρι ενος συγκεκρημενου σημειου?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

sto 600 που εχω λεει οτι η αντλια με την εισοδο του νερου δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20cm

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρη επειδη δεν εχω το manual μπορεις να μου πεις αν η σταθμη πρεπει να ειναι μεχρι ενος συγκεκρημενου σημειου?Ευχαριστω

V2 skimmer manual

Εγώ το έχω εκεί που ξεκινάει ο κώνος. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι!!Εχω μια ερωτηση!!Τι γνωμη εχετε για τα sea apple?Εχω κολλησει και το σκεφτομαι σοβαρα να το πραξω?Και φωτο για οσους δεν γνωριζουν!!Γενικα πες στε μου λιγα για αυτα συμπεριφορα συνηθειες!!Ευχαριστω!

post-4702-1228833308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα,εύκολο και όμορφο ζωντανό που θα βρει την θέσει που του αρέσει στο ενυδρείο μόνο του,του αρέσει η κυκλοφορία και δεν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση.

Λέγεται όμως πως αν πεθάνει θα υπάρξει πρόβλημα στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα...

το sea apple οντως ειναι ευκολο στο να το διατηρησεις στο συστημα σου καθως δεν εχει πολλες απαιτησεις...

οπως ειπε και ο φιλος απο πανω θα βρει το μερος του καθως εχει την δυνατοτητα να μετακινειται..

δεν θα εχεις προβλημα με τα αλλα σου ζωντανα...

αυτα οσο ειναι ζωντανο και υγιες...

αν πεθανει ,δυστυχως, ελευθερωνει ενα πολυ τοξικο δηλητηριο και δυστυχως επηρεαζει τα υπολοιπα ζωντανα...

αυτα οσο αφορα τις συνηθειες του.. :rolleyes:

Η επιλογη δικη σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι ειναι πολυ επικυνδυνο δεν συνιστάτε ευκολα,οχι σε θεμα επιθετικοτητας κ.α αλλα απο θεμα τοξικοτητας! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...