Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

Σημερα ταισα mysis την ανεμωνη πηρα φωτογραφικη κ εκατσα να παρατηρησω το θεαμα, φανταστικο.

Δειτε μερικες φωτο που εβγαλα.

post-6772-1244048547_thumb.jpg post-6772-1244048576_thumb.jpg post-6772-1244048600_thumb.jpg post-6772-1244048624_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οντως φανταστικο..Και οι φωτογραφιες υπεροχες..Αληθεια τι καμερα χρησιμοποιεις..???

:):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock::buttrock:

Ευχαριστω φιλε, DSLR Canon eos 40d με φακο Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια αποτελεσματα εχεις..Εγω εχω μια Olympus Ε-550 με φακο 12mm-42mm αλλα ακομα την ψαχνω...Σε κοντινες φωτογραφιες καπως τα καταφερνω και γενικες ομως με τπτ δεν τα καταφερνω....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια αποτελεσματα εχεις..Εγω εχω μια Olympus Ε-550 με φακο 12mm-42mm αλλα ακομα την ψαχνω...Σε κοντινες φωτογραφιες καπως τα καταφερνω και γενικες ομως με τπτ δεν τα καταφερνω....

Off topic........

Τι εννοεις στις γενικες δεν τα καταφερνεις, στο ενυδρειο ή γενικα ???

Δεν μπορω να καταλαβω ποια μηχανη εχεις, τελος παντων αν μιλαμε για dslr τοτε πηγαινε στο M (manual) και πειραματισου με τις ρυθμισεις :)

Link to comment
Share on other sites

Off topic........

Τι εννοεις στις γενικες δεν τα καταφερνεις, στο ενυδρειο ή γενικα ???

Δεν μπορω να καταλαβω ποια μηχανη εχεις, τελος παντων αν μιλαμε για dslr τοτε πηγαινε στο M (manual) και πειραματισου με τις ρυθμισεις :)

[οφφτοπικ]Ναι DSLR εχω..Και οταν λεω γενικες εννοω μακρινες ολοκληρου του ενυδριου....Την ψαχνω στο manual αλλα λιγα πραγματα...[/οφφτοπικ]

Υ.Γ σοζ για το οφφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ καθαρισα λιγο τα τζαμια πηρα την ευκαιρια κ τραβηξα μερικες φωτο :thumbup::thumbup::thumbup:

post-6772-1244824906_thumb.jpg post-6772-1244824927_thumb.jpg post-6772-1244824967_thumb.jpg post-6772-1244824945_thumb.jpg post-6772-1244824975_thumb.jpg post-6772-1244825298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφιες!!!

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα οταν βλεπω κατι τετοια σκεφτομαι να κρατησω το 58λυτρο και να προσπαθησω να φτασω τα δικα σας.πολυ ομορφο.μπραβο

Link to comment
Share on other sites

A ρε banik!Μου ανάβεις φωτιές!Το ενυδρείο σκίζει αλλα σε λίγο θα κάνεις να σκίσω και την τσέπη μου και να κάνω το 120αρι reefακι!θα μας κάνεις μια αναλυτική παρουσιαση με τι οργανισμούς φιλοξενείς,εξοπλισμό κ.α.?

Υ.Γ.θα βγάλω τώρα μια τιμή πόσο θα μου κοστίσει για να το κάνω ρεεφ και αμα τα έχουμε τα λεφτά αρχίζουμε κατα το τέλος του καλοκαιριού να το κάνουμε ρεεφ!τι μαρκα και μοντέλο είναι το σκίμμερ σου και πόσο έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Baki για στειλε σε πμ τι ενυδρειο εχεις και τι θελεις να φτιαξεις να σου πω καποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

A ρε banik!Μου ανάβεις φωτιές!Το ενυδρείο σκίζει αλλα σε λίγο θα κάνεις να σκίσω και την τσέπη μου και να κάνω το 120αρι reefακι!θα μας κάνεις μια αναλυτική παρουσιαση με τι οργανισμούς φιλοξενείς,εξοπλισμό κ.α.?

Εχω φτιαξει ενα καταλογο ελπιζω να μην εχω ξεχασει κατι, γιατι τελικα ειναι πολλα :thumbup:

Βεβαια σιγα σιγα κ σταθερα θα μπουνε κ αλλα κοραλια.

Ενυδρειο

Boyu mt-50 & την βαση του

Κυκλοφορια

Hydor koralia 1 (x2)

hydor koralia nano

Eheim compact 1000

Φιλτρανση

Seachem matrix carbon & Waterwaves activated carbon

Tunze silphos 920

Skimmer tmc v2 nano

Φωτισμος

Μetal halide 70 watt

T5 Actinic 24 watt

Aντιστοφη οσμωση

Ro-MAN 4 σταδιων με Di (waterwaves)

Aλατι

Tropic marin pro reef

Θερμανση - Ψυξη

Juwel 100 watt

Chiller Hailea HC-100A

Tests

REFRACTOMETER Μετρηση αλατοτητας

PH (Salifert)

KH (Salifert)

NO2 (Salifert)

NO3 (Salifert)

NH (Salifert)

PO4 (Salifert)

CA (Salifert)

MG (Salifert)

Tροφες

Prime reef flakes

Formula one flakes

Formula two flakes

Aegis flakes marine type 1

Formula one marine pellet

Nano reef fish food

Brown marine algae

Κατεψυγμενες

Angel formula

Mysis

Krill

Brine shrimp

Cyclops

Προσθετα

Ρeef builder (seachem)

Tech-m (kent)

Liquid calcium (kent)

Purple up (carib sea)

Phytoplex (kent)

Zooplex (kent)

10 κιλα ζωντανος βραχος

12 κιλα ζωντανος αραγωνιτης

Ψαρια, ασπονδυλα

Amphiprion ocellaris x2

Six Line Wrasse

Yellow tang

Cleaner shrimp x2

Blue leg hermit x3

Red leg hermit

Tectus Snails x2

Trochus Snails x2

Kοραλια

Zoanthus sp.

Green star polyp

Euphyllia ancora

Bubble tip anemone

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις δοσολογια πο το silphos 920 της tunze ???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηρα σημερα το deltec mce-300 τα εχω συνδεσει ολα κανονικα το βαζω στην πριζα δουλευει η αντλια αλλα δεν τραβαει καθολου νερο τι να κανω ???

Link to comment
Share on other sites

Από το manual:

- Ensure that the skimmer body is filled with water before connecting the suction pipe

- Ensure that the strainer is below the water level of the aquarium.

- Close the air tap (2).

- Start the pump

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Οk τελικα τωρα μονο μενει να βρω την καταλληλη σταθμη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα μετα απο 2 μερες αρχισε να φαινεται βρωμια πανω στον αφρο, μαλλον επρεπε να στωσει πρωτα το skimmer, εχουμε καποια πληροφορια ή καποιος που χρησιμποιει το mce-300 να μου πει που πρεπει να ειναι η σταθμη του αφρου ή ποσο κλειστο να εχω τον αερα για να κανω wet ή dry skimming ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα μετα απο 2 μερες αρχισε να φαινεται βρωμια πανω στον αφρο, μαλλον επρεπε να στωσει πρωτα το skimmer, εχουμε καποια πληροφορια ή καποιος που χρησιμποιει το mce-300 να μου πει που πρεπει να ειναι η σταθμη του αφρου ή ποσο κλειστο να εχω τον αερα για να κανω wet ή dry skimming ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω στο 600 ειχα φουλ ανοιχτο τον αερα και το κυπελο ρυθμισμενο ψηλα για dry skimming μιας και ειναι μικρο και γεμιζει γρηγορα. Να εχεις υποψιν σου οτι θελει 1-2 εβδομαδες στρωσιμο το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω στο 600 ειχα φουλ ανοιχτο τον αερα και το κυπελο ρυθμισμενο ψηλα για dry skimming μιας και ειναι μικρο και γεμιζει γρηγορα. Να εχεις υποψιν σου οτι θελει 1-2 εβδομαδες στρωσιμο το skimmer.

Kαι εγω ψιλοανοιχτο εχω τον αερα, τι εννοεις οτι εχεις το κυπελο ψηλα. μια θεση δεν εχει το κυπελο εκει που κουμπωνει ???

Link to comment
Share on other sites

Και το καινουριο μου αποκτημα το οποιο ανοιξε κανονικα κ δειχνει πολυ καλα, ειναι πανεμορφο :P

Bubble coral

post-6772-1246088429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...