Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους με την ευκαιρια της αλλαγης νερου που εκανα ειπα να βγαλω κ ερικες φωτο απο το ενυδρειο σημερα, εχω λιγη τριχωιδη αλγη κ λιγο κυανο αλλα το παλευω προς το παρων, επισης τα μαυρα στιγματα στο ενα occelaris εξαφανιστηκαν κ πιστευω πως οφειλεται στην ποικιλια της διατροφης, photos now

post-6772-1234962258_thumb.jpg post-6772-1234962300_thumb.jpg post-6772-1234962319_thumb.jpg post-6772-1234962348_thumb.jpg

post-6772-1234962367_thumb.jpg post-6772-1234962380_thumb.jpgpost-6772-1234962397_thumb.jpg post-6772-1234962413_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολα πανε καλα προς το παρων λιγο το προβλημα με τις αλγες που ανεφερα πιο πανω αλλα κατα τ'αλλα μια χαρα, επισης αλλαξα αλατι πηγα σε tropic marin pro reef το οποιο δοκιμασα στην τελευταια αλλαγη το οποιο ειναι πολυ καλο :bowdown:

τις επομενες μερες περιμενω ενα μικρο yellow tang (4cm) το οποιο ελπιζω να βοηθησει λιγο με τις αλγες το ειδα σε ενα φιλο κ το ερωτευτηκα, να δω οταν μεγαλωσει πως θα μπορεσω να το δωσω, πιο ευκολο θα μου ειναι να αλλαξω ενυδρειο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα γνωμη μου ειναι πως 80 λιτρα ειναι απαγορευτικα για Tang. Κατα τα αλλα το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ομορφο!

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Κ γω το ιδιο προβλημα εχω...εχω ενα yellow tang το οποιο το πηρα μικρο κ τωρα που μεγαλωσε το λυπαμαι το καημενο.Το ενυδρειο μου ειναι στα 100 λιτρα κ το tang θελει τουλαχιστον 200.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να αναφερω οτι εδω κ λιγο καιρο δεν βλεπω καλα τα κοραλια τα sps ασπρισαν απο και το κακο ειναι το δεν μπορεσα να σωσω καποιο κομματι γιατι ηταν μικρα οποτε σημερα τα εβγαλα κ απο το ενυδρειο, σημερα παρατηρησα πως κ τα ζωανθους καποια απο τα κεφαλια το 1/5 περιπου δεν εχου ανοιξει τελειως κ δεν ξερω τι φταιει εκανα μολις τωρα μετρησεις και ειναι δεν ειδα κατι ιδιαιτερα κακο στις μετρησεις, απογοητευτηκα γιατι ειχαν πολυ καλη αναπτυξη απο την αρχη κ ειχαν παρει κ χρωμα, ετοιμαζω μια αλλαγη νερου να κανω συντομα, τι μπορει να φταιει ρε παιδια και τι να κανω ??

Εχω κανει ηδη μια αλλαγη νερου κ δεν εχω δει να βελτιωνεται η κατασταση τους :unsure:

Temp-26c

Sg-1025

Ph-8

Kh-8,6

Nh-<0,25

No2-0

No3-10

Po4-0

Mg-1160

Ca-434

Link to comment
Share on other sites

Συστηματικές αλλαγές έκανες στην ώρα τους, τακτικά ή τις είχες παραμελήσει??

Αμμωνία δεν πρέπει να έχεις. Η τιμή αυτή είναι η κατώτερη του τεστ. Κατά τη γνώμη μου δεν αξιολογείται.

Το μαγνήσιο είναι αρκετά χαμηλό για τα sps. Ήταν πάντα εκεί??

Η τιμή της αλατότητας είναι από ρεφρακτόμετρο??

Μήπως το παράκανες με διάφορα πρόσθετα??

Μια μεγάλη αλλαγή νερού είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Η άμεση ανάκαμψη όμως είναι δύσκολο να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Συστηματικές αλλαγές έκανες στην ώρα τους, τακτικά ή τις είχες παραμελήσει?? Ολες κανονικα ρουτινα

Αμμωνία δεν πρέπει να έχεις. Η τιμή αυτή είναι η κατώτερη του τεστ. Κατά τη γνώμη μου δεν αξιολογείται. Ναι ειναι η χαμηλοτερη ενδειξη

Το μαγνήσιο είναι αρκετά χαμηλό για τα sps. Ήταν πάντα εκεί?? Οχι συνηθως ηταν μεταξυ 1250-1400

Η τιμή της αλατότητας είναι από ρεφρακτόμετρο?? Ναι

Μήπως το παράκανες με διάφορα πρόσθετα?? Δεν νομιζω αλλα δεν το αποκλειω κιολας

Μια μεγάλη αλλαγή νερού είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Η άμεση ανάκαμψη όμως είναι δύσκολο να συμβεί. Θα κανω μια αλλαγη 30+% λιτρα για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε το μαγνήσιο. Οι χαμηλή τιμή δημιουργεί προβλήματα, κυρίως στα sps, τα οποία δεν είναι άμεσα ορατά, αλλά πολλές φορές μη αναστρέψιμα.

Επίσης φρόντισε το ΚΗ να σταθεροποιηθεί στοτ 10-10+ για να είσαι σίγουρος, επειδή τα τεστ συνήθως δεν είναι ακριβείας.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε το μαγνήσιο. Οι χαμηλή τιμή δημιουργεί προβλήματα, κυρίως στα sps, τα οποία δεν είναι άμεσα ορατά, αλλά πολλές φορές μη αναστρέψιμα.

Επίσης φρόντισε το ΚΗ να σταθεροποιηθεί στοτ 10-10+ για να είσαι σίγουρος, επειδή τα τεστ συνήθως δεν είναι ακριβείας.

Το θεμα ειναι οτι εχουν επηρεαστει κ τα ζωανθους εκτος απο τα σκληρα, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειχαν τρομερη αναπτυξη κ ξαφνικα αρχισαν να ασπριζουν κ στις μετρησεις δεν ειδα κατι παραξενο, τι αλλο να κοιταξω ή να προσεξω ??

Αυριο θα κανω μια αλλαγη νερου 30% και θα ετοιμασω αμεσως αλλη μια να κανω σε μερικες μερες :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπηκε ο νεος κατοικος ενα Falco Hakfish πανεμορφο κ ιδιαιτερο ψαρι, αυτο ου μου εκανε εντυπωση ειναι οτι καθεται μπροστα στον κυκλοφορητη κ ειναι εντελως ακινητο,

μερικες φωτο απο το ενυδρειο τωρα.

post-6772-1240780185_thumb.jpg post-6772-1240780208_thumb.jpg post-6772-1240780229_thumb.jpg post-6772-1240780247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κ παλι, σημερα θα βαλω μια euphyllia ancora, τι να την ταιζω κ ποτε ???

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά το ψάρι προσπαθεί να αποβάλλει τα παράσιτα του δέρματος, που αναπτύχθηκαν λόγω του στρες του νέου περιβάλλοντος. Έχω παρόμοιες εμπειρίες με άλλου είδους ψάρια. Κατά τη γνώμη μου σύντομα θα προσαρμοστεί.

Προσωπικά δεν τάισα ποτέ euphyllies.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά το ψάρι προσπαθεί να αποβάλλει τα παράσιτα του δέρματος, που αναπτύχθηκαν λόγω του στρες του νέου περιβάλλοντος. Έχω παρόμοιες εμπειρίες με άλλου είδους ψάρια. Κατά τη γνώμη μου σύντομα θα προσαρμοστεί.

Προσωπικά δεν τάισα ποτέ euphyllies.

Eννοεις οτι δεν χρειαζεται κατι να την ταισω, παιρνει οτι χρειαζεται απο το νερο ???

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται με τα οργανικά άλατα, που υπάρχουν στο νερό και από τα προιόντα μεταβολισμού της συμβιωτικής της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται με τα οργανικά άλατα, που υπάρχουν στο νερό και από τα προιόντα μεταβολισμού της συμβιωτικής της άλγης.

Ευχαριστω πολυ κυριε Νικο.

Και μια φωτο.

post-6772-1241197133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον δειτε 2 φωτογραφιες να δειτε τι δουλεια εχουν ριξει τα σαλιγγαρια εχουν καθαρισει σχεδον τελειως τα τζαμια κ τον αραγωνιτη,

εχω 2 tectus & 2 trochus ;)

Προ Snails

post-6772-1242719952_thumb.jpg

Μετα Snails

post-6772-1242719977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εδω κ μερες σκεφτομαι να βαλω μια ανεμωνη στο ενυδρειο, εχω διαβασει παρα πολλα για τους κινδυνους αλλα λεω να δοκιμασω, ποια θεωρειται ευκολη, τι μου προτεινετε ???

Link to comment
Share on other sites

bubble tip anemone

απο τις πιο ευκολες και σε ποικιλια χρωματων!ροζ,πρασινη,μπεζ.....

post-4281-1243067176_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bubble tip anemone

απο τις πιο ευκολες και σε ποικιλια χρωματων!ροζ,πρασινη,μπεζ.....

Αυτη μου αρεσε κ μενα ειναι η αληθεια, μια ροζ θα ηταν η καλυτερη, σε τι τιμη την βρισκω περιπου ???

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπηκε μια ανεμωνη απο τον firlou κ θα την παρακολουθω λιγο να δω πως παει.

Και μια φωτο Βubble tip anemone

post-6772-1243685531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...