Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω πολυ ολους κ για τις ευχες κ για την μεχρι τωρα βοηθεια :rolleyes:

ΥΓ. Νικο πηρα την SONY CYBERSHOT DSC-H50 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22060

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε καμια βοηθεια, σκεφτομαι τια ψαρια θα βαλω αργοτερα κ δεν ξερω αν μπορω κ ποσα μπορω να βαλω, για πειτε καμια ιδεα.............

(ξερω οτι μερικα γινονται μεγαλα για τα λιτρα μου αλλα θα ηθελα πολυ να τα εχω εστω μικρα για 1-2 χρονια να τα παρατηρησω κ μετα να τα δωσω)

(δεδομενου οτι οι βασικοι κατοικοι του ενυδρειου μου ειναι 2 percula, ποια τεροιαζουν κ ποια θα μπορουσα να φιλοξενησω)

ενδεικτικα βαζω μερικα που μου αρεσον:

-blue tang

-yellow tang

-Bicolor Pseudochromis

-Flame Angelfish

-Yellow Angelfish

-Raccoon Butterflyfish

-Heniochus Black and White Butterflyfish

-Kaudern's Cardinal

-Blue Damselfish

-Green Mandarin

Link to comment
Share on other sites

...απο αυτα που ξερω θα εβαζα..

green mandarin

flame andelfish ή το Potter's Dwarf (Pygmy Angel)

Bicolor Pseudochromis

Kaudern's Cardinal

Chromis Viridis (Blue Green Damsel) ειναι schoolfish/κοπαδια

βεβαια δεν μπαινουν ολα αυτα..

..για τα αλλα με τιποτα γιατι γινονται μεγαλα (tangs) ή ειναι επιθετικα (blue damsel) ή δεν ζουνε γενικα (πχ heniochus)

Link to comment
Share on other sites

..για τα αλλα με τιποτα γιατι γινονται μεγαλα (tangs) ή ειναι επιθετικα (blue damsel) ή δεν ζουνε γενικα (πχ heniochus)

Απο οτι ξερω ο Heniochus Black and White Butterflyfish θεωρειται απο τα ευκολα ψαρια και ζουνε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια μαλλον με περιοριζουν αρκετα κ τα λιτρα μου :rolleyes:

Λοιπον νεες μετρησεις, εχουμε κ λεμε.

6 Δεκ.2008

Temp - 26c

Sg - 1025

Ph - 8,1

Kh - 9,6

Nh - 0

No2 - 0

No3 - 12,5

Mg - 1400

Ca - 460

Po4 - 0

Link to comment
Share on other sites

sorry...τον heniochus μπερδεψα με τον moorish idol που γενικα δεν ζει και στο καλυτερο ενυδρειο του κοσμου?

το raccoun butterfly ειναι ονειρο (το ειχα) αλλα θα διαλυσει τα κοραλλια σε χρονο de-te!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορεις να βαλεις χωρις κανενα προβλημα Kaudern's Cardinal και bicolor pseudochromis...

δεν θα σου συνηστουσα να βαλεις mandarin fish ακομη γιατι το συστημα σου ειναι καινουριο και το συγκεκριμενο ψαρι απαιτει στρωμενο ενυδρειο τουλαχιστον ενος χρονου...

Μπορεις ομως να βαλεις ενα six line wrasse που ειναι ομορφο και επισης πολλα gobies για να ελεγχεις και τα επιπεδα της αλγης..

Καλη συνεχεια.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1ο θεμα

λοιπον η αποφαση παρθηκε, θα αλλαξω φωτισμο κ θα παω σε ΜΗ 14000 kelvin αυτο που με προβληματιζει

ειναι τα watt, 70 ή 150, τι λετε λοιπον ? (αν κ ειμαι πιο κοντα στα 70 watt) :rolleyes:

2ο θεμα

μετα απο ενα προβληματακι διατομικης αλγης (οπως ειπαν κ οι ειδικοι) σκεφτομαι να αυξησω τα μελη του

συνεργειου καθαρισμου, ετσι σκεφτομαι σε συνολο να υπαρχουν

-2 cleaner shrimp

-2,3 red leg hermit

-4,5 snails (trochus, turbo, oτι βρω πιο ευκολα)

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καλυτερα στα 75Watt...

Τα 150 θα πεσουν πολλα!

Αυξησε την ομαδα καθαρισμου και βαλε και αλγοφαγα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καλυτερα στα 75Watt... ok αυτο θα κανω

Τα 150 θα πεσουν πολλα!

Αυξησε την ομαδα καθαρισμου και βαλε και αλγοφαγα ψαρακια!!! ποια προτεινεις για τα λιτρα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μικρο yellow η blue tang καμια σαλιαρα... τετοια ψαρακια!

Turbo snails, εριμητες, γαριδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μικρο yellow η blue tang καμια σαλιαρα... τετοια ψαρακια!

Turbo snails, εριμητες, γαριδες!!!

αυτες τις μερες θα προχωρησω σε αγορα κ θα παρω 1 γαριδα ακομα, 3 ερημιτες ακομα, 3.4 σαλιγγαρια (δεν ξερω ακομα τι)

blue tang βρηκα μικρο αλλα δεν ξερω ακομα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εχουμε νεες μετρησεις κ παρατηρησα μια πολυ μικρη καταναλωση Ca & Mg σε σχεση με την προηγουμενη φορα :thumbup:

καλα τα παμε :thumbup:

17 Δεκ. 2008

Τemp - 27c

Sg - 1025

ph - 8.1

kh - 9

po4 - 0

nh - 0

no2 - <0.3

no3 - 0

ca - 440

mg - 1380

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες ηρθαν τα πρωτα μου κοραλια (zoanthus, green sta polyps) καθως κ το υπολοιπο συνεργειο καθαρισμου,

τα κοραλια μπηκαν στο ενυδρειο κ παρατησα σημερα πως μεγαλο μερος της διατομικης αλγης εξαφανιστηκε, δεν ξερω

βεβαια που οφειλεται. Εβαλα το βραδυ κ τις απαραιτητες φωτογραφιες κ ολα δειχνουν καλα :thumbup:

Το δυσαρεστο τωρα, σημερα που γυρισα κ οσο το παρατηρουσα δεν ειδα πουθενα το ενα percula το οποιο

πηδηξε εξω απο το ενυδρειο κ το βρηκα στο πατωμα, κριμα γιατι ηταν πολυ δραστηριο κ υγιες :thumbup:

post-6772-1229689575_thumb.jpg post-6772-1229689596_thumb.jpg post-6772-1229689648_thumb.jpg post-6772-1229689640_thumb.jpg post-6772-1229689625_thumb.jpg post-6772-1229689613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 μερες μετα την εισαγωγη των κοραλιων στο ενυδρειο κ η εικονα τους ειναι η παρακατω, δεν εχουν ανοιξει πληρως αλλα τα πανε μια χαρα :thumbup:

post-6772-1229879592_thumb.jpg post-6772-1229879632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει το νου σου αλλα δωσε τους λιγο χρονο!

Αν αργησουν να ανοιξουν και αλλο να δουμε τι τους φταει

Link to comment
Share on other sites

4 μερες με τα κοραλια στο ενυδρειο και εκανα νεες μετρησεις, ολα δειχνουν καλα ετσι........ :thumbup:

τα κοραλια εχουν ανοιξει σχεδον τελειως και η κοραλινη εχει κανει την εμφανιση της σε καποια σημεια :thumbup:

22 Δεκ. 2008

Τemp - 27c

Sg - 1025

ph - 8.1

kh - 10,6

nh - 0

no2 - <0.3

no3 - 12.5

po4 - 0

ca - 462

mg - 1320

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...