Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

Αγαπητο μου ημερολογιο στο πολυαγαπημενο μου reef εκανα:

Σημερα-αλλαγη νερου 25 λιτρα οπως επισης αλλαγη ανθρακα κ αντιφωσφορου.

Αυριο (μαλλον)-αναβαθμιση φωτιστικου σε MH οπως κ παραλαβη των τεστ της salifert.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον το φωτιστικο μπηκε προχειρα μεχρι την δευτερα, ωραιος φωτισμος ποιο ζωντανα χρωματα.

νεες μετρησεις με τα νεα τεστ που περιμενα ετσι.......

3 Ιαν.2009

Temp-26c

Sg-1025

Ph-8,3 (salifert)

Kh-9,6

Nh-<0,25 (salifert)

No2-0 (salifert)

No3-10 (salifert)

Mg-1320

Ca-434

Po4-0

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ειναι το φωτιστηκάκι σου?

Ποσες ωρες ανάβεις?

Καλές οι τιμές σου... συνεχισε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ειναι το φωτιστηκάκι σου?

Ποσες ωρες ανάβεις?

Καλές οι τιμές σου... συνεχισε ετσι!

το φωτιστικο ειναι ιδιο με της φωτο κ εχει μπει λαμπα 70 watt 14000 kelvin και μενει αναμμενο για 8 ωρες προς το παρον.

post-6772-1231106553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικες μερες περιμενω καινουργια ψαρακια, ετσι θελω να μου πειτε (για να αποκλησω αυτο το ενδεχομενο λαθους),

ποια ειναι τα βηματα για την καλυτερη προσαρμογη που πρεπει να τους κανω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τη σακουλα στο ενυδρειο σου να επιπλέει για να παρει θερμοκρασία. στη συνεχεια,με ένα ποτηράκι, προσθετεις σιγά σιγά νερο καθε 10 λεπτα. 2-3 φορες ειναι αρκετες.

Τέλος αδιαζεις το νερο τις σακούλας εχωντας μια αποχη απο κάτω στο νεροχύτη και κρατας μονο τα ψαρακια.

Τα βάζεις σιγά σιγά στο ενυδρείο και ο θεος βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τη σακουλα στο ενυδρειο σου να επιπλέει για να παρει θερμοκρασία. στη συνεχεια,με ένα ποτηράκι, προσθετεις σιγά σιγά νερο καθε 10 λεπτα. 2-3 φορες ειναι αρκετες.

Τέλος αδιαζεις το νερο τις σακούλας εχωντας μια αποχη απο κάτω στο νεροχύτη και κρατας μονο τα ψαρακια.

Τα βάζεις σιγά σιγά στο ενυδρείο και ο θεος βοηθός!

οντως ετσι ειναι, εγω μεχρι στιγμης σε ενα δοχειο εβαζα το ψαρι κ κρατουσα πολυ λιγο νερο απο την σακουλα μεταφορας λιγο περισσοτερο απο εκει που

ειχε καλυψει το ψαρι, μετα με νε σωλινακι απο ορο ρυθμιζα τις σταγονες που ηθελα κ επεφτε νερο απο το ενυδρειο σιγα σιγα στο δοχειο με το ψαρι για περιπου

μια ωρα, ειναι σωστος αυτος ο τροπος ?

Link to comment
Share on other sites

Κρατα το νερο της σακουλας. ειναι το παλιο του περιβαλλον. μην το πετας και ξεκινας να του βαζεις απο το δικο σου ενυδρειο.

Οσο για το σωληνακι, καλο μου ακουγετε

Link to comment
Share on other sites

Κρατα το νερο της σακουλας. ειναι το παλιο του περιβαλλον. μην το πετας και ξεκινας να του βαζεις απο το δικο σου ενυδρειο.

Οσο για το σωληνακι, καλο μου ακουγετε

οχι δεν το πεταω, κραταω λιγο κ απλα με το σωλινακι πεφτει το δικο μου νερο σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικες μερες περιμενω καινουργια ψαρακια, ετσι θελω να μου πειτε (για να αποκλησω αυτο το ενδεχομενο λαθους),

ποια ειναι τα βηματα για την καλυτερη προσαρμογη που πρεπει να τους κανω :huh:

Μην βάλεις περισσότερα από ένα "αλανιάρικα" ψάρια.

Σωστός ο τρόπος προσαρμογής που αναφέρθηκε. Πρόσεξε να μη ρίξεις το νερό της σακούλας στο ενυδρείο σου.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση τωρα, θελω να εχω σε ενα μπετονι με 10-20 λιτρα ετοιμο αλατισμενο νερο για να μπορω να κανω αμεσως μια αλλαγη αν χρειαστει, το θεμα ειναι οτι μετα

απο καιρο στο μπετονι το νερο θα ειναι οκ η θα εχει χασει καποια ιχνοστοιχεια ή κατι αλλο :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χασει ιχνοστοιχεια αλλα θα εξατμιζεται με αποτελεσμα να μεταβαλεται η αλατότητα του!

Επισης χρειαζεται να του εχεις καλο αερισμο και κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χασει ιχνοστοιχεια αλλα θα εξατμιζεται με αποτελεσμα να μεταβαλεται η αλατότητα του!

Επισης χρειαζεται να του εχεις καλο αερισμο και κυκλοφορια

αυτο με την εξατμιση λογικο οκ, αλλα ελεγα περισσοτερο σαν αποθηκευμενο νερο σε μπετονι αρα χωρις κυκλοφορια γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λιγο καιρο μετα εχουν αλλαξει αρκετα πραγματακια στο ενυδρειο μου προστεθηκαν ενα ζευγαρι ocellaris και καποια κοραλακια sps φραγκακια απο φιλους, οι παραμετροι του νερου ειναι μια χαρα κ ολα τα κοραλια μετα την ανβαθμιση του φωτισμου σε MH εχουν φουντωσει-μεγαλωσει κ τα χρωματα πολυ πιο ζωντανα, ακομα κ τα sps που ειναι λιγο καιρο στο ενυδρειο εχουν αναπτυξη που φαινεται κ στις φωτο στις ακρες τους, τερμα τα λογια δειτε μερικες φωτο κ περιμενω τα σχολια σας :thumbup:

post-6772-1232797862_thumb.jpg post-6772-1232797882_thumb.jpg post-6772-1232797901_thumb.jpg post-6772-1232797919_thumb.jpg post-6772-1232797938_thumb.jpg post-6772-1232797965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ζωντανα σου,μπραβο!

το star polyps ειδικα πηρε εντελως τα πανω του!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα με τα sps.Πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στις μετρήσεις σου διότι δεν θα σου συχωρέσουν λάθει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ζωντανα σου,μπραβο!

το star polyps ειδικα πηρε εντελως τα πανω του!

Ναι οντως καμια σχεση με την αρχη.......κ το αποδιδω στον φωτισμο

Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα με τα sps.Πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στις μετρήσεις σου διότι δεν θα σου συχωρέσουν λάθει. :thumbup:

Ευχαριστω φιλε προσπαθω ηδη οσο μπορω να εχω σταθερες παραμετρους κ να μην τα στρεσσαρω με αποτομες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κοράλλι ( star polyp)θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής μέχρι να ανοίξει όπως πρέπει .. μετά παίρνει φόρα και το σταματάς πολύ δύσκολα .. πρόσεξε το αυτό αν δεν θέλεις να <πιάσει> όλο το ενυδρείο ..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ομορφες οι φωτο!

Μαζι με τον καλό φωτισμό, οι καλες και σταθερες τιμές θα σου δώσουν αυτό που θες!!!

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την εξατμιση λογικο οκ, αλλα ελεγα περισσοτερο σαν αποθηκευμενο νερο σε μπετονι αρα χωρις κυκλοφορια γινετε ?

Εγω εχω 300λτ standby μεσα σε δεξαμενη με καπακι σε σκιερο μερος με αντλια σε χρονοδιακοπτη και ουτε εξατμιζεται ουτε μεταβαλονται οι τιμες. Το μεγαλυτερο διαστημα που εχει κατσει ειναι ενας μηνας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κοράλλι ( star polyp)θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής μέχρι να ανοίξει όπως πρέπει .. μετά παίρνει φόρα και το σταματάς πολύ δύσκολα .. πρόσεξε το αυτό αν δεν θέλεις να <πιάσει> όλο το ενυδρείο ..

φραγγακια για ολους μας... :thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια πραγματικα η βοηθεια ολων σας ειναι πολυτιμη :thumbup:

Λοιπον πριν αγορασω κατι που δεν κανει ή ειναι ανουσιο, πειτε μου τις γνωμες σας για τις παρακατω τροφες ετσι για ποικιλια κ αν κανουν για το δικο μου συστημα,

ετσι σκεφτoμαι να παρω τα εξης απο κατεψυγμενες Ocean Nutrition: Cyclops, Krill, Mysis, Prime reef.

ΥΓ. Καποιες παρατηρησεις που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι οτι απο τα προσθετα που εχω ριξει σε πολυ μικρες ποσοτητας βεβαια για να δω ποσο μεταβαλονται οι τιμες κ γενικα πως αντιδρα το συστημα, το reef builder της seachem για το ΚΗ κορυφαιο, kent tech-m για MG εξισου καλο, με το μονο που δεν ειμαι ευχαριστημενος ειναι το liquid calcium της kent και μαλλον θα παω σε κατι αλλο, ελπιζω να μην σας κουρασα απλα γραφω τις παρατηρησεις μου γιατι ισως βοηθησουν καποιους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια πραγματικα η βοηθεια ολων σας ειναι πολυτιμη :thumbup:

Λοιπον πριν αγορασω κατι που δεν κανει ή ειναι ανουσιο, πειτε μου τις γνωμες σας για τις παρακατω τροφες ετσι για ποικιλια κ αν κανουν για το δικο μου συστημα,

ετσι σκεφτoμαι να παρω τα εξης απο κατεψυγμενες Ocean Nutrition: Cyclops, Krill, Mysis, Prime reef.

ΥΓ. Καποιες παρατηρησεις που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι οτι απο τα προσθετα που εχω ριξει σε πολυ μικρες ποσοτητας βεβαια για να δω ποσο μεταβαλονται οι τιμες κ γενικα πως αντιδρα το συστημα, το reef builder της seachem για το ΚΗ κορυφαιο, kent tech-m για MG εξισου καλο, με το μονο που δεν ειμαι ευχαριστημενος ειναι το liquid calcium της kent και μαλλον θα παω σε κατι αλλο, ελπιζω να μην σας κουρασα απλα γραφω τις παρατηρησεις μου γιατι ισως βοηθησουν καποιους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...