Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

4 μερες με τα κοραλια στο ενυδρειο και εκανα νεες μετρησεις, ολα δειχνουν καλα ετσι........ :thumbup:

τα κοραλια εχουν ανοιξει σχεδον τελειως και η κοραλινη εχει κανει την εμφανιση της σε καποια σημεια :thumbup:

22 Δεκ. 2008

Τemp - 27c

Sg - 1025

ph - 8.1

kh - 10,6

nh - 0

no2 - <0.3........εδώ χρωστάς μια απάντηση

no3 - 12.5........πάμε για το 0

po4 - 0

ca - 462..........κράτα 400 - 425

mg - 1320.......κράτα 1300 - 1500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 Δεκ. 2008

Τemp - 27c

Sg - 1025

ph - 8.1

kh - 10,6

nh - 0

no2 - <0.3........εδώ χρωστάς μια απάντηση ...απολογουμαι λοιπον, δεν εχω μετρησει με αλλο τεστ αν κ εχω δει να παιζουν λιγο οι τιμες καποιες φορες μεταξυ <0,3 - 0

no3 - 12.5........πάμε για το 0 ...το παλευω, αλλες φορες εχω 0 αλλες ανεβαινει λιγο

po4 - 0

ca - 462..........κράτα 400 - 425 ...δεν εχω ριξει κανενα προσθετο και βρισκεται εκει

mg - 1320.......κράτα 1300 - 1500...ειμαι οκ εδω!

Link to comment
Share on other sites

Αν κ αργησα λιγο να απαντησω θα ηθελα να μαθω λιγες λεπτομερειες για το reef σου...ΒοyU ειναι κινεζικο σωστα?Ποσο το πηρες???Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο το reefaki σου κ τα percula σου ειναι πραγματικα ομορφα!!!Κριμα για το ενα!Α κ κατι ακομα στα τρικαλά υπαρχει μαγαζι με θαλασσινα κοραλια κ τετοια???

Link to comment
Share on other sites

Αν κ αργησα λιγο να απαντησω θα ηθελα να μαθω λιγες λεπτομερειες για το reef σου...ΒοyU ειναι κινεζικο σωστα?Ποσο το πηρες???Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο το reefaki σου κ τα percula σου ειναι πραγματικα ομορφα!!!Κριμα για το ενα!Α κ κατι ακομα στα τρικαλά υπαρχει μαγαζι με θαλασσινα κοραλια κ τετοια???

Γεια χαρα το boyu ειναι κινεζικο οπως ειπες το δικο μου ειναι στα 80 λιτρα κ ειχε γυρω στα 120 ευρω.

Εδω δεν υπαρχει τιποτα που να εχει σχεση με θαλασσινα :D

Τα νεα της ημερας, σημερα εβαλα ακμομα εα percula για να τα κανω ζευγαρι κ παλι μετα την αυτοκτονια του ενος, το οποιο ειναι διπλασιο απο το αλλο, με την πρωτη επαφη το μικρο εδειχνε στρεσσαρισμενο αλλα μονο για πολυ λιγο απο κει κ περα τρεχει συνεχεια πισω του κ βολταρουν ολη μερα, ολα καλα :thumbup:

Επισης εβαλα κ ενα Pseudochromis paccagnella, πολυ ομορφο ψαρι, αμεσως κρυφτηκε αναμεσα στα βραχια δεν το εχω δεικ πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα το boyu ειναι κινεζικο οπως ειπες το δικο μου ειναι στα 80 λιτρα κ ειχε γυρω στα 120 ευρω.

Εδω δεν υπαρχει τιποτα που να εχει σχεση με θαλασσινα :D

Τα νεα της ημερας, σημερα εβαλα ακμομα εα percula για να τα κανω ζευγαρι κ παλι μετα την αυτοκτονια του ενος, το οποιο ειναι διπλασιο απο το αλλο, με την πρωτη επαφη το μικρο εδειχνε στρεσσαρισμενο αλλα μονο για πολυ λιγο απο κει κ περα τρεχει συνεχεια πισω του κ βολταρουν ολη μερα, ολα καλα :thumbup:

Επισης εβαλα κ ενα Pseudochromis paccagnella, πολυ ομορφο ψαρι, αμεσως κρυφτηκε αναμεσα στα βραχια δεν το εχω δεικ πολυ :thumbup:

Να σου ζησουν!φωτο συντομα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δυο περιστατικα που συνεβησαν χθες κ λεω να τα μοιραστω μαζι σας :thumbup:

1. εδω κ μερικες μερες εχω κλεισει τον εναν κυκλοφορητη (koralia nano) ψαχνοντας για την σωστη κυκλοφορια, ετσι χθες το βραδυ λεω να παρω τον φακο να κανω μια αναζητηση επισκεπτων που τυχον να μην εχω δει ετσι παρατηρησα το παρακατω, το Pseudochromis κοιμοταν μεσα στον κυκλοφορητη :D

post-6772-1230293003_thumb.jpg

2.απο χθες βλεπω τις γαριδες να καθονται σε ενα συγκεκριμενο σημειο κ τα ψαρια να γυρνοφερνουν γυρω τους αφου πλησιασα ειδα οτι ειχαμε γενιτουρια κ τα ψαρια τσιμπολογουσαν τα αυγα :thumbup:

post-6772-1230293103_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοια κάνουν τα reef ενυδρεία μοναδικά ..!!!

ελπίζω να μη με διαβάζει ο stormtrooper και αρχίσει πάλι τα δικά του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ησυχασω ποτε τελικα με αυτο το ενυδρειο, συνεχεια κατι καινουργιο θα θελω,

Λοιπον σκεφτομαι αργοτερα για την δημιουργια sump, εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρων περιπου που ευκολα μπορει να γινει sump.

υπερχειλιση εννοειται καποια ετοιμη, ειναι καλη ιδεα κ αν ναι αυτα τα λιτρα ειναι καλα για να το κανω sump ?

Επισης ποσο μεγαλος ειναι ο κινδυνος καποιου ατυχηματος ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το sump.

Εννοείς ατύχημα στο σύστημα υπερχείλισης? Σαν τι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το sump.

Εννοείς ατύχημα στο σύστημα υπερχείλισης? Σαν τι?

ναι κατι τετοιο εννοω μην πλημμύρισω κ τετοια, τι πρεπει να προσεξω ?

και κατι αλλο, το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα + 40 το sump παμε στα 120, τοτε δεν θα θελω καλυτερο skimmer ?

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Αν εμπιστευτείς καποια υπερχείλιση καλής εταιρίας δεν εχεις να φοβιθείς κατι! πολλοι χρησιμοποιούν τετοιου τυπου υπερχείλιση! Το sump θα σε βοηθησει παρα πολυ!

Συγχαρητηρια και για την επιτυχια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Νικο αλλα δυστηχως απο την μια μερα στην αλλη εχασα ολα μου τα ψαρια χωρις να ξερω τι πηγε στραβα εχω αναφερει το θεμα εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry182094

οι μετρησεις ειναι αυτες και δεν βλεπω κατι λαθος :thumbup:

Temp-27c

Sg-1025

Ph-8,1

Kh-10,6

Nh-0

No2->0,3

No3-12,5

Mg-1300

Ca-422

Po4-0

ετοιμαζομαι αυτες τις μερες για μια αλλαγη 25 λιτρων περιπου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαζευουμε τα κομματια μας απο τις απωλιες κ συνεχιζουμε, το sump που μαλλον θα φτιαξω ειναι ενα ενυδρειο που εχω με διαστασεις 50*30*25 (μικρο αλλα καλο για τα λιτρα μου)

παρακατω εχω φτιαξει ενα σχεδιο με το πως σκεφτομαι να το κανω, θελω να μου πειτε ποσο υψος να κανω σε καθε χωρισμα ωστε να μην υπαρχει προβλημα.

post-6772-1230581686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελευταιες μετρησεις του χρονου λοιπον κ ετσι εχουμε:

31 Δεκ. 2008

Temp-27c

Sg-1025

Ph-8,3

Kh-9,6

Nh-0

No2->0,3

No3-12,5

Mg-1300

Ca-420

Po4-0

Αντε του χρονου παλι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα Νιτρώδη σου λές ότι είναι "μεγαλύτερα"; από 0,3mg/L; Αν ναι αυτό είναι ο λόγος... Τα ΝΟ2 είναι ποιό επικίνδυνο για τα ζωντανά μας από την αμμωνία... Αν όχι (τα ΝΟ2 < 0,3), με τι μετράς; το μικρότερο από 0,3 δεν λέει και πολλά... μπορεί να είναι 0,28 και να είναι θανατηφόρα ή 0,005 και να είσαι μια χαρά...

Καλή χρονιά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

δεν μας δίνεις διαστάσεις στο σχέδιο του sump

σε γενικές γραμμές καλά το σκέφτεσαι

η παγίδα φυσαλίδων που έχεις σχεδιάσει στο τέλος για να εξυπηρετεί και το χημικό φίλτρο.. δεν έχει νόημα εκεί που βρίσκεται γιατί οι φυσαλίδες από το skimmer θα εκτονώνονται στο refugium , αν τη φτιάξεις αμέσως μετά το simmer θα είναι καλύτερα , αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι πρέπει να φροντίσεις να χωράνε τα νερά της υπερχείλισης , όταν σταματήσει για κάποιο λόγο η αντλία επιστροφής να στέλνει νερό , η στάθμη του ενυδρείου θα πέσει πιο χαμηλά από τη στάθμη λειτουργίας, τα νερά που θα περισσέψουν ( υπάρχει τρόπος να τα υπολογίζεις ) πρέπει να χωράνε στο sump αλλιώς θα σφουγγαρίζεις .. δες εδώ μια άλλη ιδέα στο σχέδιο του Discos

καλή χρονιά!

post-434-1230732261_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα Νιτρώδη σου λές ότι είναι "μεγαλύτερα"; από 0,3mg/L; Αν ναι αυτό είναι ο λόγος... Τα ΝΟ2 είναι ποιό επικίνδυνο για τα ζωντανά μας από την αμμωνία... Αν όχι (τα ΝΟ2 < 0,3), με τι μετράς; το μικρότερο από 0,3 δεν λέει και πολλά... μπορεί να είναι 0,28 και να είναι θανατηφόρα ή 0,005 και να είσαι μια χαρά...

Καλή χρονιά

Γιάννης

λοιπον το τεστ ειναι της tetra ουτε εγω το πολυεμπιστευομαι, εχω παραγγειλει κ περιμενω της salifert

αυτο της tetra εχει τις παρακατω τιμες

<0,3

0,3

0,8

1,6

3,3

δεν μας δίνεις διαστάσεις στο σχέδιο του sump

σε γενικές γραμμές καλά το σκέφτεσαι

η παγίδα φυσαλίδων που έχεις σχεδιάσει στο τέλος για να εξυπηρετεί και το χημικό φίλτρο.. δεν έχει νόημα εκεί που βρίσκεται γιατί οι φυσαλίδες από το skimmer θα εκτονώνονται στο refugium , αν τη φτιάξεις αμέσως μετά το simmer θα είναι καλύτερα , αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι πρέπει να φροντίσεις να χωράνε τα νερά της υπερχείλισης , όταν σταματήσει για κάποιο λόγο η αντλία επιστροφής να στέλνει νερό , η στάθμη του ενυδρείου θα πέσει πιο χαμηλά από τη στάθμη λειτουργίας, τα νερά που θα περισσέψουν ( υπάρχει τρόπος να τα υπολογίζεις ) πρέπει να χωράνε στο sump αλλιώς θα σφουγγαρίζεις .. δες εδώ μια άλλη ιδέα στο σχέδιο του Discos

καλή χρονιά!

εννοειται οτι θα υπαρχει καλυτερη μελετη οταν ερθει η ωρα, οντως αυτο με τις φυσαλιδες που λες ειναι σωστο.

οπως επισης θα πρεπει να χωραει κ τα νερα σε περιπτωση που το ρευμα κανει τσαφφφφφ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια μερα στην αλλη... κατι πηγε στραβα!

Αμμωνια? ΝΟ2?

Αν ειναι εκει που αναφερεις το ΝΟ3 ειναι θεμα!

Φιλε Johanus τα ΝΟ2 ασφαλως και δεν ειναι πιο επικυνδινα απο την ΝΗ3. Η αμωνια ειναι οτι πιο τοξικο στο ενυδρειο μας. (Παρακαλω να απανταμε με σιγουρια σε τοσο σημαντικα θεματα)

Τασο, αναφερονται διαστασεις 50Χ30Χ25... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια μερα στην αλλη... κατι πηγε στραβα!

Αμμωνια? ΝΟ2?

Αν ειναι εκει που αναφερεις το ΝΟ3 ειναι θεμα!

Φιλε Johanus τα ΝΟ2 ασφαλως και δεν ειναι πιο επικυνδινα απο την ΝΗ3. Η αμωνια ειναι οτι πιο τοξικο στο ενυδρειο μας. (Παρακαλω να απανταμε με σιγουρια σε τοσο σημαντικα θεματα)

Τασο, αναφερονται διαστασεις 50Χ30Χ25... :thumbup:

ακριβως ετσι απο την μια μερα στην αλλη, το ψαρακι που εμφανισε πρωτο τα συμπτωματα το ειχα παρει 5 μερες πριν οποτε ισως κ να ηταν αυτο το θεμα να ηταν αρρωστο εξαρχης, τα τεστ μου βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο λιγο ανεβασμενα νιτρικα. NO2,NO3,NH3 περιμενω της salifert οπως ειπα κ πιο πανω για δευτερες μετρησεις κ για μεγαλυτερη σιγουρια μιας κ θεωρουντε ποιο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2 σου δεν ξερω... ισως να κατευθυνθουμε εκει!

Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Κάτι που άλλαξε τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Johanus τα ΝΟ2 ασφαλως και δεν ειναι πιο επικυνδινα απο την ΝΗ3. Η αμωνια ειναι οτι πιο τοξικο στο ενυδρειο μας. (Παρακαλω να απανταμε με σιγουρια σε τοσο σημαντικα θεματα)

...Μάλιστα

Φίλε Νίκο, δηλαδή μου λές ότι 1mg αμμωνιακών (αμμωνίας και αμμωνίου) είναι περισσότερο επιζήμια από 1mg Νιτρωδών; Αν ναι γιατί δεν συναινούν σε αυτό τα όρια του ποσίμου νερού ή τα όρια απόρριψης λυμμάτων στη θάλασσα;

Σε κάθε περίπτωση επειδή νομίζω ότι αυτό δεν αφορά τη συζήτηση μπορούμε να τη συνεχίσουμε με pm

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους κ υγεια πανω απ'ολα, εμενα εκτος ολων των αλλων με βρηκε με προβληματα στο ενυδρειο μου, μια υπερταση του ρευματος χθες το βραδυ

μου εκαψε την μια λαμπα μερα που ειναι ετσι σημερα εχω μεινει με μια μονο 28 watt, τα ζωανθους ανοιξανε κανονικα οχι ομως και τα green star polyps, αναγκαστικα

μεχρι σαββατο θα μεινω ετσι, το σαββατο 'μαλλον' θα βαλω το hqi φωτιστικο, το θεμα ειναι τι κανω τωρα ομως ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα, μην αγχωνεσε!

Πανε το σαββατο να παρεις το φωτιστικο σου και εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...