Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

καλύτερα μη βάλεις το skimmer σε λειτουργία ..

γιατι οχι ακομα ??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H σημερινη μας εικονα αφου εφυγε κ η θολουρα ειναι καπως ετσι, εχω εντυπωσιαστει για να πω την αληθεια :thumbup:

καθως κ ενα μικρο βραχακι που ηταν με τον αραγωνιτη

post-6772-1224316512_thumb.jpg post-6772-1224316587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη καθυστέρηση στο έργο….

Εγώ περίμενα να δω και την βάση με τον βράχο έτοιμο......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι ακομα ??? :chair:

για να μη λερωθεί το εσωτερικό μέρος με ασπρίλα . .. άλλωστε μέχρι να βάλεις το βράχο δεν έχει δουλειά να κάνει

Link to comment
Share on other sites

ααααα οκ Tasos δεν θα το βαλω σε λειτουργεια ακομα :wootwoot:

Λοιπον το υποστρωμα ειναι 8 cm παχος, πιστευω οτι ειναι καλα.

Αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι το πως θα βγαπω αυτο που εχει μεινει απο το αυτοκολλητο του ενυδρειου εξωτερικα πανω αριστερα, πως να το βγαλω :chair:

post-6772-1224352527_thumb.jpg

και μια φωτο ποιο καθαρη απο το μοναδικο βραχακι του ενυδρειου μου, αν καθομαι κ θαυμαζω μονο αυτο τωρα τι θα γινει αργοτερα ??? :chair:

post-6772-1224352618_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέ λίγο οινόπνευμα ή βενζίνη νομίζω θα βγει...

Αν πας για DSB με τα 8 cm είναι λίγα... θα έλεγα να έβαζες κατι παραπάνω, αν θες DSB βέβαια

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι απο χθες αρχισα να φτιαχνω την βαση για τον βραχο μου ετσι πηρα ενα κασακι απο αυτα που βαζουν τα φρουτα εκοψα τον πατο με ενα κοφτακι

στις διαστασεις που ηθελα κ θα το στερεωσω πανω σε 5 πλαστικους σωληνες στους οποιους θα κανω τρυπες κ θα το συνδεσω με τιραπ με το πλεγμα. :chair:

post-6772-1224788500_thumb.jpg

ακομα εχω ενα προβληματακι στην επιφανεια του νερου μου εχει κατι σαν ασπρη σκονη λογικα απο τον αραγωνιτη τον οποιο κ πειραξα λιγακι :chair:

δοκιμασα με λιγο υαλοβαμβακα να την αφαιρεσω αλλα τιποτα, πως θα γινει τωρα ???

post-6772-1224788671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το ειχα αυτο...

Σε εμενα εφηγε μετα απο καμια βδομαδα....

Δεν ξερω να υπαρχει αλλη λυση....

Link to comment
Share on other sites

ακομα εχω ενα προβληματακι στην επιφανεια του νερου μου εχει κατι σαν ασπρη σκονη λογικα απο τον αραγωνιτη τον οποιο κ πειραξα λιγακι :chair:

δοκιμασα με λιγο υαλοβαμβακα να την αφαιρεσω αλλα τιποτα, πως θα γινει τωρα ???

post-6772-1224788671_thumb.jpg

Φυσιολογικά δεν έπρεπε να υπάρχει το φιλμ στην επιφάνεια.

Εκτιμώ ότι κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με την υπερχείλιση……….. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά δεν έπρεπε να υπάρχει το φιλμ στην επιφάνεια.

Εκτιμώ ότι κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με την υπερχείλιση…

μμμμ πολυ πιθανο, η κυκλοφορια αυτη τη στιγμη ειναι στημενη οπως στη φωτο, να αλλαξω κατι ???

post-6772-1224792900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσεις να οδηγήσεις το νερό προς την υπερχείλιση, και την στάθμη στα χτένια να την κρατάς στην μέση .......... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δες και το βράχο μέσα την κίνηση και μετά θα κρίνεις καλύτερα αν ειναι ΟΚ! Τσεκαρε για νεκρά σημεία μεσα στο ενυδρείο, δηλαδη σημεία χωρίς καθόλου ροή

Link to comment
Share on other sites

οκ θα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε κ θα δω τι θα γινει στην αρχη ηταν μια χαρα πεντακαθαρο μετα απο μια παρεμβαση δικια μου εγινε αυτο :chair:

Κατι αλλο τωρα, σημερα παρελαβα ενεργο ανθρακα κ αντιφωσφορο αυτα να τα ξεπλυνω πριν τα βαλω

στο ενυδρειο κ να τα βαλω απο τωρα ??? (το λεω επειδη εχω μονο αραγωνιτη κ οχι βραχο) :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο τωρα, σημερα παρελαβα ενεργο ανθρακα κ αντιφωσφορο αυτα να τα ξεπλυνω πριν τα βαλω

στο ενυδρειο κ να τα βαλω απο τωρα ??? (το λεω επειδη εχω μονο αραγωνιτη κ οχι βραχο) :chair:

Τα ξεπλένεις και μετά τα βάζεις, και τώρα να τα βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρελαβα κ τον βραχο, ετσι τον τοποθετησα βιαστικα στο ενυδρειο, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι κ χωρις βαση δεν παταει μεγαλη επιφανεια στον αραγωνιτη :chair::chair::wootwoot:

τον εβαλα μεσα κ λεω τωρα θα τον στησω, εεεεε λοιπον τα εχασα, πελαγωσα δεν ξερω τι να κανω, δειτε μερικες φωτο για να δειτε πως περιπου ειναι κ καμια ιδεα πως θα τον στησω γιατι εγω......... :wootwoot:

post-6772-1225055912_thumb.jpg post-6772-1225055928_thumb.jpg post-6772-1225055943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να κάνεις κάτι σαν αυτό,.... με πολλές σπηλιές για τα ψαρια, και επίπεδα για να κολλήσεις τα κοράλλια..........

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20062

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να κάνεις κάτι σαν αυτό,.... με πολλές σπηλιές για τα ψαρια, και επίπεδα για να κολλήσεις τα κοράλλια..........

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20062

+1

Αν και το δικο του εχει μεγαλους ογκοδεις βραχους :wootwoot:

προσπαθησε να κανεις κατι τετοιο που σου δειχνει ο Αποστολης..

Αν και εμενα μου αρεσει το στησιμο που εχεις :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό είναι το στήσιμο, ίσως μπορεί να γίνει καλύτερο με λίγη προσπάθεια.

Θα διαφωνήσω με την απουσία βάσης. Τα προβλήματα θα φανούν στο μέλλον, που ο βράχος θα βυθίζεται συνέχεια στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

ok οποτε προχωραω με το θεμα της βασης, την τοποθετω κ μετα αρχιζει το στησιμο του βραχου,

θα προσπαθησω να κανω 1,2 σπηλιες :chair:

Σημερα εβαλα σε λειτουργεια το skimmer κ προσθεσα ανθρακα κ αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

ok οποτε προχωραω με το θεμα της βασης, την τοποθετω κ μετα αρχιζει το στησιμο του βραχου,

θα προσπαθησω να κανω 1,2 σπηλιες :chair:

Σημερα εβαλα σε λειτουργεια το skimmer κ προσθεσα ανθρακα κ αντιφωσφορο.

:chair::wootwoot::wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξελίσεσαι... προσοχή στο φωτισμό μόνο!!!

Κλειστά φώτα!

ο βραχος ειναι κουραρισμενος απο στρωμενο ενυδρειο οποτε δεν νομιζω οτι εχω προβλημα :chair:

Link to comment
Share on other sites

ο βραχος ειναι κουραρισμενος απο στρωμενο ενυδρειο οποτε δεν νομιζω οτι εχω προβλημα :chair:

Πρόβλημα υπάρχει πάντα όταν ο βράχος αλλάζει τη δομή του.

Μετά την τελική τοποθέτηση καλό είναι να έχεις τα φώτα σβηστά για ένα διάστημα και κατόπιν να τα ανάψεις με προοδευτική αύξηση της περιόδου. Η διαδικασία είναι σαφώς συντομότερη από την πρώτη φορά, αλλά πρέπει να τηρηθεί. Μη παραμελείς το γεγονός, ότι ο βράχος έμεινε περίπου 24 ώρες εκτός νερού, μέχρι να φτάσει στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τοποθετησα την βαση για τον βραχο καθως αλλαξα κ το στησιμο του κ τωρα μπορω να πω

οτι μου αρεσει αρκετα, βεβαια σε καποια σημεια φαινεται η βαση αλλα δεν πειραζει :chair:

ΥΓ1.Περιμενω τα σχολια κ τις παρατηρησεις σας :wootwoot:

ΥΓ2.Απο κοντα καταλαβαινεις πολυ καλυτερα τον χωρο κ ειναι πολυ ποιο ωραιο :chair:

post-6772-1225216607_thumb.jpg post-6772-1225216620_thumb.jpg post-6772-1225216632_thumb.jpg post-6772-1225216643_thumb.jpg post-6772-1225216804_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eιναι μια χαρα το στησιμο :chair: :chair: πολυ λειτουργικο...

Ομως θα πρεπει να βαλεις του κυκλοφορητες να χτηπανε ετσι το τζαμι

ωστε να δημιουργητε κυκλικη κινηση νερου...Αυτο το λεω γιατι αν θυμαμε καλα ειχα διαβασει στο reef central

οτι οταν επικεντρωνουμε την ροη του κυκλοφορητη πανω στο κοραλι εκεινο καποια στιγμη δεν θα αντεξει :wootwoot:

Πρωσεχε το αυτο μιας και ειναι νανο ρεεφ κα οι κυκλοφορητες ριχνουν δυνατα σε κοντινη αποσταση :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...