Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

Αφου μπηκε ο βραχος αρχισα την παρατηρηση (να τον χαζευω με λιγα λογια) εκει σε ενα κομματι βραχου ειδα να να βγαινουν 2 μικρα σαν λουλουδακια τα οποια οταν εκανα μια γρηγορη κινηση για να τα φωτογραφησω εξαφανιστηκαν, εκανα υπομονη ομως ξαναβγηκαν τα φωτογραφισα, βεβαια οι φωτο ειναι χαλια αλλα πιστευω θα καταλαβετε να μου πειτε τι ειναι.

post-6772-1225224150_thumb.jpg post-6772-1225224170_thumb.jpg

και ακομα μια με το ενυδρειο μου :chair::chair::wootwoot:

post-6772-1225224195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:wootwoot:

εδώ θα δεις συνήθης λαθρομετανάστες του βράχου ..

πιθανότατα έχεις μερικά feather dusters :chair:

http://www.xtalworld.com/Aquarium/hitchfaq.htm

αυτα ακριβως ειναι, το ενα στο χρωμα της φωτο του λινκ που εβαλες κ το αλλο μαυρο με λευκο στις ακρες :chair:

Μια ερωτηση τωρα, ποτε μπορω να βαλω ερημιτες κ καμια γαριδα για αρχη ???

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες τρεχει?

Εχεις ανοιξει ακομα τα φωτα? :chair:

Αν εχεις αρχισει να ανοιγεις τα φωτa οταν βλεπεις οτι

σχηματιζετε αλγη στο τζαμι και στον βραχο

ειναι ωρα να μπουν 1 γαριδα,5-6 turbo snails, ο ερημητης θα ηταν καλο

να μπει μετα κατα την γνωμη μου :chair:

Link to comment
Share on other sites

το νερο ετοιμαστηκε κ μπηκε στο ενυδρειο εδω κ ενα μηνα, εβαλα τον αραγωνιτη πριν 15 μερες κ με τον βραχο 3 μερες :chair:

τα φωτα δεν τα ανοιγω ισα ισα για να χαζεψω λιγο κ τα ξανακλειω.

αυριο θα κανω καποια τεστ για να δω τι γινετε :chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θες ακομα παντος τουλαχιστον 3 εβδομαδες

εκτος αν δεν μπορεις να περιμενεις οπως και εγω :chair: :chair:

Link to comment
Share on other sites

Θες ακομα παντος τουλαχιστον 3 εβδομαδες

εκτος αν δεν μπορεις να περιμενεις οπως και εγω :chair: :chair:

3 εβδομαδες εεεε, δεν μπορω να περιμενω αλλα θα κανω οτι μπορω.

σε λιγοτερω ποτε μπορω να βαλω ζωντανα μεσα ??? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ολο αυτο γινετε για την αλγη την οποια παιζει να δημιουργηθει...

Αν ειναι κουραρισμενος τι να σου πω...

Αν δεν μπορεις να περιμενεις τοσο περιμενε εστω 1 βδομαδα να ανοιξεις τα φωτα και μετα μολις βγει αλγουλα τοτε πηγενε και παρε το συνεργειο

καθαρισμου :chair: :chair: :wootwoot:

ΔΕΝ σε παροτρινω αλλα σε συμβουλευω να περιμενειςλιγο ακομα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εβαλες το βραχο πρεπει νομιζω να περιμενεις να τελειωσει ο κυκλος του αζωτου!Και οταν τελειωσει και ο κυκλος να αρχισεις να αναβεις τρα φωτα σου σταδιακα καποιες ωρες τη μερα και μετα να παρεις το συνεργειο καθαρισμου!!!Να ξερεις οτι τα ασπονδυλοτα παρολο που τα τοποθετουμε πρωτα στο ενυδρειο ειναι απο τα πιο ευασθητα και ευκολα αποδημουν...!!!Οποτε ειναι κριμα να βιαστεις μετρα τιμες δωσε χρονο στο συστημα σου και θα ανταμηυθεις μελλοντικα στο επακρον!!!Σου μιλαω απο πειρας και εγω βιαστικα και δυστηχως ξεκινησα παλι απο την αρχη και παραλιγο να χασω και τα ζωντανα μου!!!!Το μυστηκο να ξερεις μεταξυ μας και μην το πεις αλλου ειναι να μπορεις να κανεις υπομονη οσο δυσκολο και αν φαινετε αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις εκανα μετρησεις ετσι εχουμε:

29 Oκτ. 2008

Temp - 27c

Sg - 1025

Ph - 8,1

Kh - 7

Nh - 0

No2 - 0,3 :chair:

No3 - 12,5 :chair:

περιμενα να πεσουν λιγο οι τιμες αλλα περιμενουμε :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχη ειναι ακομα και θα πεσουν :chair:

Οταν πεσουν και οι τιμες εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μου γεννηθηκε παλι κ ψαχνει απαντηση :chair::chair::wootwoot:

Οσο καιρο στρωνει το ενυδρειο χρειαζεται να κανουμε αλλαγη νερου και αν ναι σε ποιες περιπτωσεις ??? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όχι .. αλλά αν υπάρχουν πολλά νιτρικά είναι καλή ιδέα οι αλλαγές νερού :chair:

δηλαδη εγω τωρα που εχω NO3 - 12,5 να κανω καμια αλλαγη ή επειδη εχω λιγες μερες τον βραχο μεσα να το αφησω να δω πως παει :chair:

Link to comment
Share on other sites

αν ο βράχος είναι φρέσκος .. πιθανότατα θα ανέβουν και άλλο τα νιτρικά ..

η γνώμη μου είναι να κάνεις αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

ok αυτο θα κανω, ακομα το skimmer πως βοηθα στην πτωση των νιτρικων ???

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα για 15 λεπτακια τα φωτα για να θαυμασω το στολιδι μου ετσι σας παρουσιαζω την συλογη:

'Στιγμες ενος υφαλου'

post-6772-1225393426_thumb.jpgpost-6772-1225393437_thumb.jpg post-6772-1225393448_thumb.jpg post-6772-1225393462_thumb.jpgpost-6772-1225393471_thumb.jpg post-6772-1225393412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:chair: :chair: :wootwoot:

Μια χαρα στησιμο και το 15 λεπτο 'ματι' :wootwoot: επιβαλεται....

Link to comment
Share on other sites

το skimmer αφαιρεί ρύπους από το νερό προτού γίνουν νιτρικά – φωσφορικά αυτή μόνο είναι η συμβολή του στη μάχη κατά των νιτροφωσφορικών

καλή συνέχεια !! :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

το skimmer αφαιρεί ρύπους από το νερό προτού γίνουν νιτρικά – φωσφορικά αυτή μόνο είναι η συμβολή του στη μάχη κατά των νιτροφωσφορικών

καλή συνέχεια !! :chair::wootwoot:

αυτο συμβαινει μονο οταν βγαζει βρωμια στο ποτιρακι ή οχι (απλα κανοντας skimming) ??? :chair:

Link to comment
Share on other sites

στον αφρο μαζεύει τη βρωμιά και την απομονώνει από το ενυδρείο .. αν είναι σωστά ρυθμισμένο το βρώμικο αφρο θα τον ρίξει στο ποτήρι , αν δεις το λαιμο του skimmer πολύ βρώμικο σε 2-3 μέρες αλλά το ποτηράκι άδειο , άλλαξε ρύθμιση ώστε ο αφρισμός να γίνεται λίγο πιο ψηλά

είμαι κατανοητός ?

Link to comment
Share on other sites

στον αφρο μαζεύει τη βρωμιά και την απομονώνει από το ενυδρείο .. αν είναι σωστά ρυθμισμένο το βρώμικο αφρο θα τον ρίξει στο ποτήρι , αν δεις το λαιμο του skimmer πολύ βρώμικο σε 2-3 μέρες αλλά το ποτηράκι άδειο , άλλαξε ρύθμιση ώστε ο αφρισμός να γίνεται λίγο πιο ψηλά

είμαι κατανοητός ?

απολυτα :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη νερου, περιπου 30%, αφου ετοιμασα το νερακι απο Α/Ο προσθεσα αλατι κ το εφερα στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου ολα ηταν ετοιμα για την αλλαγη, αφαιρεσα το νερο απο το ενυδρειο κ προσθεσα το φρεσκο :chair: μετα αναψα για λιγο τις λαμπες για να το χαζεψω κ εβαλα σε λειτουργεια το skimmer, πολυ ωρα λιγη βρωμια (καλο αυτο) :chair:

post-6772-1225643411_thumb.jpg post-6772-1225643421_thumb.jpg post-6772-1225643434_thumb.jpgpost-6772-1225643464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...