Jump to content

Nano Reef Project


banik

Recommended Posts

Σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη νερου, περιπου 30%, αφου ετοιμασα το νερακι απο Α/Ο προσθεσα αλατι κ το εφερα στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου ολα ηταν ετοιμα για την αλλαγη, αφαιρεσα το νερο απο το ενυδρειο κ προσθεσα το φρεσκο :chair: μετα αναψα για λιγο τις λαμπες για να το χαζεψω κ εβαλα σε λειτουργεια το skimmer, πολυ ωρα λιγη βρωμια (καλο αυτο) :chair:

post-6772-1225643411_thumb.jpg post-6772-1225643421_thumb.jpg post-6772-1225643434_thumb.jpgpost-6772-1225643464_thumb.jpg

:wootwoot::wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να έχεις υπ όψη σου ότι μετά από αλλαγές νερού το skimmer φυσιολογικά υπολειτουργεί για 1-2 μέρες .. κάποιοι μάλιστα επιλέγουν να το κρατάνε κλειστό για αυτό το διάστημα

στη φωτογραφία το skimmer φαίνεται ρυθμισμένο για πολύ wet skimming .. ίσος να χρειαστεί να χαμηλώσεις λίγο τον αφρισμό , φοβάμαι μη σου ξεχειλίσει αν αλλάξει η βαρομετρική πίεση

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βρει ακομα την χρυση τομη στην λειτουργεια του αλλα θα το προσεξψ αυτο που μου ειπες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Φίλε και εγώ αρχάριος είμαι και δεν ξέρω καλά τις ονομασίες .κοιτά ώμος εδώ είναι πολύ χρήσιμο site

http://www.saltcorner.com/sections/zoo/fis...era/Ccyanea.htm

http://www.saltcorner.com/sections/zoo/fis...on/Noxyodon.htm

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Φίλε και εγώ αρχάριος είμαι και δεν ξέρω καλά τις ονομασίες .κοιτά ώμος εδώ είναι πολύ χρήσιμο site

http://www.saltcorner.com/sections/zoo/fis...era/Ccyanea.htm

http://www.saltcorner.com/sections/zoo/fis...on/Noxyodon.htm

Ευχαριστώ,

thanks φιλε πολυ ομορφα ψαρια, βεβαια δεν ξερω αν κανει κανενα για μενα αλλα θα μαθω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερινες μετρησεις, δειτε κ πειτε μου αν παμε καλα :)

7 Νοεμ.2008

Temp - 26c

Sg - 1025

Ph - 8,1

Kh - 6

Nh - 0

No2 - 0,3

No3 - 0

Po4 - 0

YΓ. Tο kh εγινε με tetra, υπαρχει και salifert αλλα δεν το καταλαβα :)

οποιαδηποτε βοηθεια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21549&hl=

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή λειτουργιάς του ενυδρείου σου παρατηρώ ότι η μέτρηση ΝΟ 2 παραμένει σταθερή στο 0,3. :)

Εάν έχεις την δυνατότητα να κάνεις μετρήσεις με άλλο / άλλα τεστ μήπως αυτό που έχεις δεν μας τα λέει και τόσο καλά

Link to comment
Share on other sites

ενα update με την νεα μετρηση του kh

7 Νοεμ.2008

Temp - 26c

Sg - 1025

Ph - 8,1

Kh - 6 (tetra)

kh - 12.5 (salifert)

Nh - 0

No2 - 0,3

No3 - 0

Po4 - 0

:):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κάνε επιβεβαίωση με άλλα τεστ στις τιμές για ΝΟ2 , ΚΗ ,

υποψιάζομαι ότι τα τεστ σου δεν δουλεύουν σωστά :)

Link to comment
Share on other sites

με την πρωτη ευκαιρια θα γινει ανανεωση των τεστ τασο :)

Λοιπον μολις εκανα μετρησεις για CA & MG περισσοτερο για να εξοικειωθω με το τεστ

ετσι αν ολα εγιναν σωστα τοτε εχω:

Mg - 1340

Ca - 450

Τι λετε για τις τιμες ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κ παλι, λοιπον αυτη τη στιγμη το ενυδρειο τρεχει με τον αραγωνιτη 26 μερες κ με τον βραχο 16 μερες με κλειστα φωτα,

σκεφτηκα σε λιγες μερεςνα ανοιξω για 4 ωρες τα φωτα κ σταδιακα να αυξανω τις ωρες καθως να βαλω κ κανενα ερημιτη για αρχη.

Ειναι καλο το πλανο μου τι λετε ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κ παλι, λοιπον αυτη τη στιγμη το ενυδρειο τρεχει με τον αραγωνιτη 26 μερες κ με τον βραχο 16 μερες με κλειστα φωτα,

σκεφτηκα σε λιγες μερεςνα ανοιξω για 4 ωρες τα φωτα κ σταδιακα να αυξανω τις ωρες καθως να βαλω κ κανενα ερημιτη για αρχη.

Ειναι καλο το πλανο μου τι λετε ???

Link to comment
Share on other sites

ok οποτε συνεχιζω :)

εχω ενα πλανο στο μυαλο μου σχετικα με το τι θα φιλοξενησω ετσι σας το παραθετω και θελω τα σχολια

σας σχετικα με συμβατοτητες, δυσκολιες κ γενικα πληροφοριες που θα με βοηθησουν :)

Ψαρια

2 clownfish

1 ?????

Ασπονδυλα

1 cleaner shrimp

2 red leg hermit

Κοραλια

-green star polyps

-mushroom

-zoanthids

-euphyllia encora

-ricordea

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ναι αρχή θα πρέπει να ξεκινήσεις με ομάδες καθαρισμού. Δηλαδή, εριμητες, σαλιγκάρια, γαρίδες!

Στην συνέχεια, σιγά σιγά ψαρακια και κοραλάκια.

(Κοίταξε να βρεις μικρά clown)

ΌΣο αφορά τα κοραλάκια, ξεκίνα με τα μαλακά, μέτρα και μετά πάμε για τα υπόλοιπα!

Προσόχή στην άλγη τώρα που ναι αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ναι αρχή θα πρέπει να ξεκινήσεις με ομάδες καθαρισμού. Δηλαδή, εριμητες, σαλιγκάρια, γαρίδες!

Στην συνέχεια, σιγά σιγά ψαρακια και κοραλάκια.

(Κοίταξε να βρεις μικρά clown)

ΌΣο αφορά τα κοραλάκια, ξεκίνα με τα μαλακά, μέτρα και μετά πάμε για τα υπόλοιπα!

Προσόχή στην άλγη τώρα που ναι αρχή!

+1 :):)

Link to comment
Share on other sites

τις επομενες ημερες θα μπουνε 2 ερημιτες κ μια γαριδα για αρχη, πρεπει να προσεξω κατι για αρχη ???

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις :)

13 Νοεμ.2008

Temp - 26c

Sg - 1025

Ph - 8,1

Kh - 8,6

Nh - 0

No2 - <0,3

No3 - 25 :)

Po4 - 0

Link to comment
Share on other sites

Nano reef συνεχεια:

σημερα ετοιμαζω νερο για μια αλλαγη (25 λιτ) σε 1,2 μερες που θα διαλυθει το αλατι θα γινει κ η αλλαγη, ελπιζω να βοηθησει στα νιτρικα :)

Και μια ερωτησουλα τωρα εχω δει οτι το skimmer μου δεν βγαζει αυτη τη βρωμια που εχω δει σε φωτο αλλων μελων αλλα λιγο βρωμικο νερο,

αυτο οφειλετε στο οτι δεν υπαρχει βρωμια στο ενυδρειο για να βγαλει ή δεν δουλευει σωστα το skimmer ???

Link to comment
Share on other sites

Nano reef συνεχεια:

σημερα ετοιμαζω νερο για μια αλλαγη (25 λιτ) σε 1,2 μερες που θα διαλυθει το αλατι θα γινει κ η αλλαγη, ελπιζω να βοηθησει στα νιτρικα :)

Και μια ερωτησουλα τωρα εχω δει οτι το skimmer μου δεν βγαζει αυτη τη βρωμια που εχω δει σε φωτο αλλων μελων αλλα λιγο βρωμικο νερο,

αυτο οφειλετε στο οτι δεν υπαρχει βρωμια στο ενυδρειο για να βγαλει ή δεν δουλευει σωστα το skimmer ???

Να προσθεσω οτι ο αφρος δεν ειναι ιδιαιτερα πυκνος αλλα νερουλος

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer θα αποβάλει βρωμιά όταν υπάρχει. Φρόντισε να διατηρείς καθαρό τόσο τον εσωτερικό σωλήνα όσο και την είσοδο του αέρα.

Αν έχει σχετική ρύθμιση, μπορείς να το κάνεις περισσότερο υγρό ή στεγνό, δηλαδή περισσότερο νερουλά απόβλητα ή πιο παχύρευστα.

Link to comment
Share on other sites

3 μερες μετα κ τα νιτρικα μου πεσανε στο 12,5 πιστευω μετα την αλλαγη θα ειναι καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...