Jump to content

η χωρα σε χαος.


Recommended Posts

Στο θέμα μας:

Τις τελευταίες 3 μέρες "κάτι" γίνεται και λίγο πολύ όλοι μας το έχουμε πάρει χαμπάρι. Το θέμα είναι τί γίνεται? Πρόκειται για επανάσταση ή αλητεία? Υπάρχουν ευθύνες και ποιες είναι αυτές? ΕΜΕΙΣ φταίμε ή όχι? Είναι η λύση των προβλημάτων μας η μολότωφ και η εξέγερση ή υπάρχει και άλλη οδός?

Το θέμα άμεσα ή εμμεσα (όπως το πάρει κανείς) συσχετίζεται με το πρόσφατο θέμα του klaz http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22310

Θα ήθελα να αναπτύξουμε τις απόψεις μας και ίσως να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα, πάντα με κόσμιο ύφος!

Για να μην γράφω κατεβατό θα αναπτύξω τις δικιές μου απόψεις στην πορεία....

Στο θέμα μας:

Τις τελευταίες 3 μέρες "κάτι" γίνεται και λίγο πολύ όλοι μας το έχουμε πάρει χαμπάρι. Το θέμα είναι τί γίνεται? Πρόκειται για επανάσταση ή αλητεία? Υπάρχουν ευθύνες και ποιες είναι αυτές? ΕΜΕΙΣ φταίμε ή όχι? Είναι η λύση των προβλημάτων μας η μολότωφ και η εξέγερση ή υπάρχει και άλλη οδός?

Το θέμα άμεσα ή εμμεσα (όπως το πάρει κανείς) συσχετίζεται με το πρόσφατο θέμα του klaz http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22310

Θα ήθελα να αναπτύξουμε τις απόψεις μας και ίσως να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα, πάντα με κόσμιο ύφος!

Για να μην γράφω κατεβατό θα αναπτύξω τις δικιές μου απόψεις στην πορεία....

*******νικο,συγνωμη για την παρεμβαση στο ποστ που ανοιξες,αλλα θα ηθελα να μεινει εδω και να μην σχολιασθει τουλαχιστο οχι τωρα που ''βραζει'' η κατασταση...

σ'ευχαριστω εκ των προτερων....'

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νίκο καλησπέρα απο τον τίτλο θέλοντας και μή, εκφράζεις έστω και ασυναίσθητα τις απόψεις σου...

Το θέμα είναι πολύ λεπτό και δεν θέλει πολύ να καταλήξει σε καυγά η γνώμη μου είναι να μήν συνεχιστεί η συζήτηση. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειτε εκφρασουμε τη μια αποψη,ειτε την αλλη,το συμπερασμα ειναι ενα.Ζουμε σε ενα γελοιο κρατος..........................

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ λεπτό και δεν θέλει πολύ να καταλήξει σε καυγά η γνώμη μου είναι να μήν συνεχιστεί η συζήτηση. :rolleyes:

συμφωνω απολυτα.

δεν υπαρχει λογος να μεταφερθει η ενταση κ στο aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τις καταστροφές τις έκαναν ασφαλίτες ή (ψευτό-) αναρχικοί αλλά ούτε πιστεύω στις πράξεις αυτές, ούτε πιστεύω οτι οφείλονται στη δολοφονία του παιδιού, αφορμή ήταν και από πίσω υπάρχει: οικονομική κρίση, εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις, μίσος προς την ΕΛ.ΑΣ μεταρρυθμίσεις ωρών εργασίας κλπ...

Και όπως σωστά έχεις πει, οι επαναστάτες είναι στους δρόμους και όχι στο χαζοκούτι ή το pc.

Γι' αυτό παρ' όλη τη προσπάθεια των ΜΜΕ να μας τρομοκρατήσουν για να μείνουμε σπίτι προσωπικά θα κατέβω αύριο στη πορεία για να δω τι παίζει από κοντά, όσο θυμάμαι την ατμόσφαιρα στις περισυνές πορείες σε σχέση με τα τρομοκρατικά πλάνα που έδειχναν συνεχώς στις ειδήσεις με πιάνει αηδία...

Σόρυ που το συνεχίζω αλλά και το να απέχουμε από κάθε συζήτηση σοβαρών επίκαιρων καταστάσεων που μπορεί να χαρακτηριστεί πολιτική δεν νομίζω οτι είναι σωστό, απλά ας είμαστε χαλαροί και κόσμιοι, όπως και στο κανονικό cafe. :rolleyes:

Συγγνώμη klaz αλλά δεν είχα δει την παρατήρησή σου, αν θεωρείται αναγκαίο ας σβηστεί η παρούσα δημοσίευση. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα απο τον τίτλο θέλοντας και μή, εκφράζεις έστω και ασυναίσθητα τις απόψεις σου...

Το θέμα είναι πολύ λεπτό και δεν θέλει πολύ να καταλήξει σε καυγά η γνώμη μου είναι να μήν συνεχιστεί η συζήτηση. :rolleyes:

Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και πλαγίως! Πρώτον δεν εξέφρασα καμία άποψη και κυρίως αν το έκανα (σοβαρά) αυτή δεν θα ήταν υπέρ ή κατά της ΕΛ.ΑΣ ή του 15χρονου! Δεύτερον, θεωρώ πως πρόκειται για ένα ζήτημα λεπτό μεν, αλλά με πολύ χοντρές προεκτάσεις! Η αποχή από τέτοιου είδους συζητήσεις γυρνούν τον χρόνο σε εποχές χούντας και φόβου για διάλογο.

Μέσα στο διάλογο είναι και η διαφωνία και ο τσακωμός (σε πλαίσια) και η ανταλλαγή απόψεων!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν αφού το θές άκου και την δική μου γνώμη...

Μία χούντα θα μας σώσει...και μιλάω πάρα πολύ σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν αφού το θές άκου και την δική μου γνώμη...

Μία χούντα θα μας σώσει...και μιλάω πάρα πολύ σοβαρά...

Την οποία όμως πως εκλαμβάνεις? Απ'όσο βλέπω στο προφίλ σου, όπως κι εγώ, έτσι κι εσύ, δεν έχουμε ζήσει μία χούντα! Οπότε δεν μπορούμε να εκφέρουμε άμεση άποψη γι'αυτή! Το θέμα είναι πως οι ακραίες καταστάσεις συνήθως θέλουν ακράιες λύσεις. Ίσως και μία χούντα. Πώς όμως να είναι αυτή? Στέρηση λόγου? Στέρηση αξιών και καθημερινή προσβολή συνειδήσεων? Οργάνωση και πειθαρχία, έστω και με καταναγκασμό?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις στην επίσημη καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων? γιατί αυτό είναι η χούντα...

Με ποιόν τρόπο μπορεί να σώσει τι?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως οι ακραίες καταστάσεις συνήθως θέλουν ακράιες λύσεις. Ίσως και μία χούντα. Πώς όμως να είναι αυτή? Οργάνωση και πειθαρχία, έστω και με καταναγκασμό?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειτε εκφρασουμε τη μια αποψη,ειτε την αλλη,το συμπερασμα ειναι ενα.Ζουμε σε ενα γελοιο κρατος..........................

Δεν νομίζω πως είναι μόνο θέμα κράτους! Το κράτος το θεσπίζουμε εμείς οι ίδιοι! Ποιος έδωσε το δικαίωμα στον 15χρονο και την παρέα του να επιτεθούν λεκτικά ή μη σε αστυνομικό? Ποιος όπλισε το χέρι του αστυνομικού?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Έχεις ζήσει όμως παρόμοιες καταστάσεις? Ή για να το θέσω και αλλιώς, έστω κι αν δεν προσδίδει το μέγεθος της χούντας η ερώτηση που θα κάνω: Έχεις πάει στρατό?

Σε καμία περίπτωση μην το εκλάβεις ως προσωπικό αντίλογο! Απλά θα ήθελα να ξέρω από που πηγάζουν οι εκάστοτε απόψεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι μόνο θέμα κράτους! Το κράτος το θεσπίζουμε εμείς οι ίδιοι! Ποιος έδωσε το δικαίωμα στον 15χρονο και την παρέα του να επιτεθούν λεκτικά ή μη σε αστυνομικό? Ποιος όπλισε το χέρι του αστυνομικού?

θΑ ΣΥΜΦΩΝΕΊΣΩ ΑΠΌΛΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περιπλέξουμε τα πράγματα από όσο είναι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να καταστρέφει ξένη και δημόσια περιουσία κρυμμένος πίσω από κάποια ιδεολογία.

Η ζωή δεν επιστρέφει με της καταστροφές. Η καταστροφή από μόνη της φέρνει επιπλέον καταστροφή υλική διανοητική και ψυχική.

Κρίμα που ένα χ΄ ποσοστό των ελλήνων έχει ‘’χαλασμένο νου’’

ΥΓ.

Μιλώ μόνο για αυτούς που λεηλατούν και καταστρέφουν και όχι για τους απλούς ειρηνικούς διαδηλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο αστυνομικός ήταν άτομο με ψυχολογικά προβλήματα, δεν ευθύνεται αυτός για τον χαμό που επικρατεί στην Ελλάδα σήμερα σε όλους τους τομείς και δεν είναι το θέμα να διελευκάνουμε την συγκεκριμένη υπόθεση, το θέμα είναι πως αυτή η αφορμή έδωσε τόσο ισχυρό κίνητρο σε ποίους? και κάηκαν όλα σε μια νύχτα...?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι να μας κολλήσουν στον τοίχο.... Μιλάτε για κατευθυνόμενη νέα γενιά και όμως να πως μπορούν τα ''μικρά'' του λυκείου να δείξουν τι απόψεις τους και να πως μπορούν μόνα τους να κάνουν καταλήψεις μακριά από κάθε κατεύθυνση -πολιτική ή μη. Ακραία κατάσταση ναι, είναι μια χούντα, είναι ένας πόλεμος, μία κατοχή... Ακραία κατάσταση δεν είναι αραγε και αυτό που βιώνουμε καθημερινά; Απλώς πες λόγω συνήθειας, λόγω απαισιοδοξίας, επειδή μας έχουν μάθει ότι δεν αλλάζει κάτι, το δεχόμαστε. Πόσο σίγουροι είστε ότι σε μια χούντα δεν θα σκύψουμε επίσης το κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ζήσει όμως παρόμοιες καταστάσεις? Ή για να το θέσω και αλλιώς, έστω κι αν δεν προσδίδει το μέγεθος της χούντας η ερώτηση που θα κάνω: Έχεις πάει στρατό?

Σε καμία περίπτωση μην το εκλάβεις ως προσωπικό αντίλογο! Απλά θα ήθελα να ξέρω από που πηγάζουν οι εκάστοτε απόψεις....

Νίκο άν και δεν σε ξέρω πρωσοπικά σε εκτιμώ πολύ σαν άνθρωπο για τους δικούς μου λόγους...ΟΧΙ προς θεού δεν το εκλαμβάνω σαν πρωσοπικό αντίλογο...

Δέν έχω ζήσει παρόμοιες στιγμές,δηλαδή ''στρατιωτικού καθεστώτος'' αλλά είμαι σίγουρος πως δέν θα είναι και πολύ χειρότερα απο αυτά που ζώ σήμερα...

όσο για τον στρατό ναι έχω πάει 12 μήνες στην Κύπρο 2 μήνες μεσολόγγι και 2 μήνες στην κομοτηνή...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι αντιθετος στη βια απο ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και αν προερχετε!

Και μη μου πειτε τωρα οτι αυτοι που εχουν καψει τη μιση Αθηνα και εχουν δημιουργησει αρκετους ανεργους τις τελευταιες μερες ειναι μαθητες ή φοιτητές ή τους νοιαζει ο θανατος του παιδιού. Απλα μιας και στις 17 Νοεμβρη εβρεχε και τους εμειναν τα πολεμοφοδια, βρηκαν ευκαιρια να τα καταναλωσουν.

Οσο για το θυμα σαφως και δεν επρεπε να ειχε αυτη την τυχη, αλλα για να ξερουμε και για τι ατομο ήταν τον ειχαν διωξει απο τρια σχολεια και τωρα πηγαινε σε σχολειο στη Σταματα (απο το Ψυχικο που εμενε.

Δεν υπερασπιζομαι τον Μπατσο (γιατι μπατσος ειναι ο συγκεκριμενος) αλλα λυπαμαι επισης και ολες αυτες τις οικογενειες που θα περασουν μαυρα Χριστουγεννα και οχι μονο, εξαιτιας καποιον αλητων...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τοις τελευταιες ωρες βλεπω πλιατσικο και μονο πλιατσικο.....

κριμα ρε παιδια γιατι τωρα φαινονται τα τεραστια κενα που εχει το κρατος για να διασφαλισει ειρηνη στους πολιτες.

τι θα κανουν αυτοι που χασανε τις περιουσιες και τις δουλειες τους...?

ειναι ΝΤΡΟΠΗ ρε παιδια....ΝΤΡΟΠΗ. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παρτε κ την δικη μου απαντηση τοτε κ συγχωρεστε με αν βγαζω καποιον εκνευρισμο (πιστευω δικαιολογημενα)

-μια χουντα θα μας εσωζε. συμφωνω. αφου ο ελληνας ειναι μαλ.....ς απο τη φυση του. δεν μπαινει σε καλουπια.

εδω στο γηπεδο σκοτωνομαστε μεταξυ μας. τι περιμενεις........ ο ελληνας θελει φοβερα.

-αυτες τις 2 μερες εγινε ενα λαθος. καποιος σκοτωσε καποιον. κ ομως ετσι απλα. λετε να το ηθελε? λετε να μπορεσει να ζησει χωρις τυψεις? δεν νομιζω.

-μια αδικια. ενα νεο παιδι δεν ζει πια. αλλα αν σκοτωθει ενας αστυνομικος δεν ειναι εγκλημα? αν καποιος εγκλωβιστει σε ενα φλεγομενο κτιριο κ καει δεν ειναι εγκλημα? ο θανατος θα πληρωθει με θανατο?

-καποια παιδια εγιναν αντρες με το λαθος τροπο. ρωτηστε τους. ξερουν γιατι ειναι εξω κ σπανε οτι βρουνε? αμφιβαλλω...

-καποιοι πονηροι επωφεληθηκαν. ολοι οι κλεφτες κανουν προωρα χριστουγεννα. πλιατσικο!! γιατι? επειδη σκοτωθηκε ενα παιδι... ζητω η αναρχια!!

καποιοι δεν θα κανουν χριστουγεννα. σκεφτειτε να ειστε εσεις ενας απο τους ατυχους που σημερα καηκε το μαγαζι κ το αυτοκινητο του που ακομα πληρωνει τις δωσεις... ποιος θα τον σωσει αυτον? καταστραφηκε...

-θα γινουν συληψεις. θα χτυπησουν κ αλλοι κ θα βγουν μανες να πουν το παιδι μου το χτυπησαν! γιατι απλα "ετυχε" να περναει απο εκει!

-ασυλο του πολυτεχνειου. γιατι? για τους εγκληματιες? δεν το εχω ακουσει στα πιο πολιτισμενα κρατη...

-δημοσιογραφοι και αντιπολιτευση. στον κοσμο τους! φταιει ο προθυπουργος (γιατι δεν τους εκανε τα χατιρια)

φταιει η κυβερνηση! εκλογες τωρα!

το κρατος εμεις το καταστρεψαμε με τη νοοτροπια μας.

κ αυτοι που μας κυβερναν ειναι καποιοι απο εμας.

κ στη θεση τους κ εμεις τα ιδια θα καναμε.

συγχηστηκα!!

ζητω το χομπι μας!

παω για κλαδεμα....

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Στις 3:30 το μεσημέρι στο Σύνταγμα αυτοί που πέταγαν νεράντζια στα ΜΑΤ μπροστά στην Βουλή ήταν 16χρονα και 17χρονα παιδιά, ήμουν και γω εκεί γυρνώντας από την κατάληψη της δικής μου σχολής.... Και δεν νομίζω ότι αυτοί χρησιμοποίησαν ως αφορμή την δολοφονία του παιδιού. Αυτήν την βία προσωπικά την θεωρώ θεμιτή.

Αυτοί όμως που τώρα καίνε μικρά και μικρομεσαία μαγαζιά όχι απλά δεν έχουν καμία μα καμία πολιτική συνείδηση, αλλά κάνουν κακό στην σημερινή απεργία και το ξέρουν καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμία εικόνα για το προφίλ του αστυνομικού? Άνθρωπος με ψυχιατρικό ιστορικό ή βαλτός? Άκουσα και το σενάριο να είναι όλα στημένα αλλά δενείναι καθόλου έγκυρο, παρακάλώ όποιος ξέρει περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πριν από 2 χρόνια που ένας πυροβόλησε πάλι εν ψυχρώ ένα μετανάστη κοντά στην Ομόνοια πάλι ''ψυχικά ανίκανο'' τον έβγαλαν....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...