Jump to content

η χωρα σε χαος.


Recommended Posts

ΥΓ. Ειλικρινά δεν ήθελα να πάρω μέρος στην κουβέντα αλλά αυτή η λέξη «χούντα» πάντα μου κάνει ένα κλικ….

Καλησπέρα φίλε μου

Η λέξη σου κάνει κλίκ;

Το καθεστός που ζείς και λέγεται ''Δημοκρατία'' δέν σε ενοχλεί ; σου αρέσει αυτή η δημοκρατία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνωμη φιλε μου, ειπα την αποψη μου απλα!

Εδω ειμαστε για ενυδρεια και μονο!

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ ADMIN ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Δέν σου αρέσει ο διάλογος;

Σαφως και ναι αλλα οχι εδω μεσα σε ενα φορουμ για ενυδρεια!!!

Ελπιζω να καταλβαινεις τι θελω να πω! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ναι αλλα οχι εδω μεσα σε ενα φορουμ για ενυδρεια!!!

Ελπιζω να καταλβαινεις τι θελω να πω! :rolleyes:

Θά θελες να γίνεις λίιιγο πιο σαφής; γιατί αφήνεις κάποια υπονοούμενα... άν καταλαβαίνω λάθος... συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αφηνω κανενα υπονοουμενο, απλα δεν ειναι πολιτικη αρενα το φορουμ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ ADMIN ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Νομίζω κι εγώ ότι επειδή η συζήτηση αρχίζει να φτάνει στο τέλμα της το πιο σωστό είναι να σταματήσει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην κλειδωθεί απλά όσοι έχουν γράψει την άποψη τους να μην ξαναγράψουν .

Ίσως κάποιοι που δεν έχουν γράψει να θέλουν να πουν κάτι και αυτοί .

Περιμένω να δω κατα πόσο μπορεί να τηρηθεί αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ότι επειδή η συζήτηση αρχίζει να φτάνει στο τέλμα της το πιο σωστό είναι να σταματήσει :rolleyes:

Διαφωνώ! Νομίζω πως έχουν ειπωθεί κάποιες σημαντικές κουβέντες από κάποιους, ασχέτως ιδεολογίας, όπου βοηθάει στο να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για την κατάσταση που επικρατεί τώρα (προσωπική μου άποψη). Η κουβέντα θεωρώ πως δεν έχει ξεφύγει στο ελάχιστο και καλό θα ήταν να συμμετάσχουν ΟΛΟΙ και να υπάρξει διάλογος, με ότι κι ανα συνεπάγεται αυτό!

Βέβαια με κάποιους θα τα πούμε και από κοντά το Σάββατο.....

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτώ πόσα ιατρικά λάθει γίνονται τον χρόνο που κοστίζουν ζωές, πόση μεθυσμένοι οδηγούν και σκοτώνουν άλλους οδηγούς, πόση γονείς ασκούν βία στα παιδιά και τα σκοτώνουν ψυχικά, πόσοι ληστές σκότωσαν αθώους ανθρώπους σε ληστείες κτλ. Θα μπορούσα να γράψω πολλά και το ξέρεται.

Κανείς για αυτά δεν ξεσηκώθηκε

Όταν όμως γίνει ένα λάθος από την αστυνομία τότε όλοι ξεσηκώνονται.

Αν αυτό δεν είναι εμπάθεια κατά της αστυνομίας τότε τη είναι ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί ας με απαντήσει κάποιος.

Να απαντήσω εγώ...

Πριν από κάθε χειρουργείο κάποιος (συγγενής ή ο ίδιος ο παθόν) υπογράφει χαρτί γιατί κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει ο οργανισμός στην ταλαιπωρία του χειρουργείου. Φυσικά υπάρχει και το λεγόμενο "ανθρώπινο λάθος" όπου αρκέτα συχνά συμβαίνει και αυτό.

Μεθυσμένοι οδηγοί, ληστές, ψυχολογικά "πειραγμένοι" γονείς, τρομοκράτες... Όλοι αυτοί διώκονται ποινικά και καταδικάζονται (λέμε τώρα).

Τους αστυνομικούς τους οπλίζει η ίδια η πολιτεία (εμείς οι ίδιοι δηλαδή) για να επιβάλλουν την τάξη και κάνουν τους πολίτες να αισθάνονται ασφαλείς. Πότε το έζησε κάποιος σας αυτό τελευταία φορά?????

Ξέρεις πόσες φορές με έχουν σταματήσει για έλεγχο επειδή θα φοράω σκισμένο τζιν, σκουλαρίκι, μπότες και είχα μακρύ μαλλί (κάποτε... αααααχχχ) και τελικά το μόνο που βρίσκανε ήταν ένα πακέτο τσιγάρα? Ξέρεις ότι 2 φορές μου βγάλανε όπλο στη μούρη επειδή ΔΕΝ δέχτηκα να γδυθώ στη μέση του δρόμου για να με ψάξουν? Ξέρεις ότι έβγαλα βράδυ σε κρατητήριο επειδή δεν δέχτηκα να γδυθώ? Βέβαια τους απάντησα κι εγώ για το που να βάλουν το όπλο, αλλά είναι αυτή συμπεριφορά σε έναν νέο που δεν έχει προκαλέσει ποτέ τις αρχές? Ξέρεις επίσης ότι έχω αναγκαστεί να πάρω τον νόμο στα χέρια μου επειδή μου την έχουν πέσει πρεζάκια και λοιποί (μην ονομάσω) για να με ψάξουν και να μου πάρουν ρολόι, μπουφάν, πορτοφόλι και άλλα. Αυτοί οι ατυνομικοί που μου βγάλανε το περίστροφο στη μούρη, που ήταν τότε? Γιατί να έπρεπε να ματώσω εγώ τα χέρια μου για να κάνω αυτό που θα έπρεπε να κάνουν εκείνοι???

Όχι, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακί. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος! Αλλά πίστεψέ με... ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. Ούτε υποκινούμενοι είναι όλοι, ούτε ξύπνησαν ένα πρωί και είπανε να τα βάλουν με την αστυνομία.......

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω την συζητηση και τις αποψεις και ελεγα να μην παρω μερος γιατι παλι καποιοι θα με ετικετοποιησουν και θα στεναχωρηθω -εκνευριστω και θα το χαλασω.

Ομως ΑΠΟΡΩ !! πως γινεται ο κοσμος να βουιζει και στο az να υπαρχουν διλημματα και σκεψεις για το αν θα συνεχιστει η ΣΥΖΗΤΗΣΗ.............

Link to comment
Share on other sites

Ομως ΑΠΟΡΩ !! πως γινεται ο κοσμος να βουιζει και στο az να υπαρχουν διλημματα και σκεψεις για το αν θα συνεχιστει η ΣΥΖΗΤΗΣΗ.............

Θα μπορούσες σε παρακαλώ πολύ να το εξηγήσεις αυτό? Δηλαδή τί σχέση έχει ο κόσμος που βουΐζει με την συνέχιση της κουβέντας στο ΑΖ???

Link to comment
Share on other sites

Ένα ασφαλές συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω από όλα όσα έχω δει, έχω ακούσει και έχω διαβάσει είναι οτι οι δυνάμεις των ματ αποτελούνται από ανεκπαίδευτους αστυνομικούς που δεν έχουν καν περάσει τα ψυχολογικά τεστ και αρκετούς τους χαρακτηρίζει η βίαιη συμπεριφορά.

Επίσης λίγη τροφή για σκεψη:

Πιστεύει κανείς οτι είναι δύσκολο για το κράτος να συλληφθούν ΟΛΟΙ όσοι τα σπάνε?

Γιατί σπάνε στο ξύλο τα 15χρονα που πετάνε ΝΕΡΑΤΖΙΑ (!!!) αντί να τσακίσουν αντί αυτού, μπροστά στις κάμερες έναν "αντιεξουσιαστή" που καίει ότι γυαλίζει?

Γιατί οι δημοσιογράφοι με κάμερα που τραβάνε ξυλοδαρμούς 15χρονων τρώνε ξύλο απ' τα ματ?

Γιατί σπάνε χωρίς λόγο τα μπλοκ απλών διαδηλωτών με (ληγμένα) δακρυγόνα?

Γιατί μας κάνουν να νιώθουμε τόσο τρόμο που δεν τολμάμε να κατεβούμε στην πορεία?

Γιατί πρότεινε ο κύριος Κ. να σταματήσουν οι πορείες?

Γιατί πληρώνει η αστυνομία γνωστούς αγνώστους για να δημιουργήσει χάος? (απλά ρωτήστε... θα εκπλαγείτε!)

Τελικά μήπως ο μόνος τρόπος για να πιέσει ο κόσμος την κυβέρνηση να σταματήσει να τον εκμεταλεύεται είναι οι τεράστιες ειρηνικές αναίμακτες πορείες?

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί καλύτερο τρόπο για να δείξει ο κόσμος μαζικά την δυσαρέσκειά του προς το κράτος και να αλλάξει καταστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαστε μόνιμα σε ένα φαύλο κύκλο και δεν πρόκειται να βγούμε (σύντομα)

από αυτόν. Όλα αυτά που βλέπουμε να συμβαίνουν έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι

δεν έχουμε καμία παιδεία πλέον και ότι είχαμε το χάσαμε πια και δυστυχώς δεν

πρόκειται να το βρούμε (μέσα στον αιώνα αυτό).

Πρακτικά, αυτό που συμβαίνει είτε η αστυνομική βία είτε η καταστροφικη μανία κάποιων είναι οι

συνέπειες και τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα πρώτα της

χουντικής επταετίας (την οποία εγώ έχω ζήσει με μερικούς ακόμη εδώ στο forum),

στη συνέχεια της καταπιεστικής και κοντόφθαλμης (εσωτερικά τουλάχιστον)

συντηρητικής μεταπολιτευτικής διακυβέρνησης και τέλος, του ξεσαλώματος της δεκατίας του 80, τα δανεικά τα οποία θα πληρώνουμε για πολύ καιρό κι εμείς και τα παιδιά μας και την απαξίωση κάθε συλλογικού οράματος.

Γιατί η καταπίεση από την εποχή της επταετίας και η πλήρης έλλειψη ελευθερίας, ο συντηρητισμός της μεταπολίτευσης και η συσσωρευμένη δυσαρέσκεια του κόσμου αλλά τέλος το εύκολο χρήμα, το βόλεμα του 80 και η ισοδέπωση κάθε συλλογικότητας μας οδήγησαν αναπόφευκτα να υιοθετήσουμε ή να ανεχόμαστε ως κοινωνία συμπεριφορές (που αναφέρθηκαν σωστά και από άλλους φίλους παραπάνω) όπου κάθε έννοια πειθαρχίας, ομαδικότητας και έννομης συμπεριφοράς θεωρείται καταπίεση, η αυθάδεια και ο τσαμπουκάς θεωρείται μαγκιά και εξυπνάδα, τα σπασίματα και η βία αντίσταση (σε κάτι που πολλοί δεν ξέρουν καλά καλά τι είναι), η ανοχή σε κάθε παρανομία θεωρείται ελευθερία, το εύκολο χρήμα θεωρείται επιτυχία,

ακόμη και το να αποφεύγουμε να πληρώνουμε αυτά που μας αναλογούν στο κράτος

(και το κράτος είμαστε εμείς ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί),

το θεωρούμε κατόρθωμα (καταφερτζήδες, φυγόπονοι, τεμπέληδες, φοροφυγάδες κλπ), με την αιτιολογία ότι όλα τα χρήματα πάνε σε λαμογιές (συγχαρητήρια για το φοβερό επιχείρημα).

Και υπάρχουν γενιές παιδιών που μεγάλωσαν και έκαναν και οικογένειες μέσα σε αυτό το κλίμα.

Και πολλοί που βρίζουν τους πολιτικούς για τις ανομίες τους απλά πολύ θα ήθελαν να ήταν στη θέση τους (μόνο που δεν τους βγήκε).

Αρκεί λοιπόν ένας ανεγκέφαλος, ανεκπαίδευτος πιστολέρο (που λεφτά για εκπαίδευση) ο οποίος βλέπει εχθρούς σε 15χρονα, για να γίνει για άλλη μια φορά η έκρηξη, που έδωσε πάλι την ευκαιρία στους χουλιγκάνους να "επαναστατήσουν".

Συγνώμη, αλλά αυτοί που πραγματικά καταπιέζονται από την ανέχεια, την ανεργία, τους απλήρωτους λογαριασμούς, τους πιστωτές τους, τα αφεντικά τους και δεν ξέρω από ποιον άλλο, αυτή την εποχή είναι κατά κανόνα πολύ απασχολημένοι προσπαθώντας να τα βγάλουν πέρα (αν έχουν δουλειά) και δεν έχουν χρόνο για να σπάνε και να καίνε.

Υπήρξα θύμα τέτοιου είδους βίας και σας ενημερώνω ότι δεν είδα πουθενά καμιά επανάσταση ή αντίσταση στο κατεστημένο απλά είδα πλιάτσικο.

Στο τέλος, πάντα την πληρώνουν οι άσχετοι, όπως ο νεαρός Αλέξης και όλοι αυτοί που κλαίνε την περιουσία τους, τις δουλειές τους, τα κατεστραμένα κτίρια, σχολεία κλπ) και η ιστορία αυτή δεν πρόκειται να τελειώσει σύντομα αφού η υποκρισία περισσεύει σε όλους μας, και όχι μόνο στους πολιτικούς.

Εδώ είχαμε φτάσει στο σημείο, ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας (και ακόμη ισχύει αυτό) να ανέχεται και να θεωρεί τη 17Ν οργάνωση εντίμων αγωνιστών του λαϊκού συμφέροντος, κάτι δηλαδή σαν Ρομπέν των δασών (τρομάρα μας). Σε κάποιο κανάλι μέχρι και συνέντευξη του Ξηρού πήρε το μάτι μου ή έκανα λάθος;

Αλοίμονο στους αδικοσκοτωμένους, αλοίμονο σε εκείνους τους αστυνομικούς που ίσως όταν μπήκαν στο σώμα νόμιζαν ότι μπορεί και να υπηρετήσουν τους πολίτες, αλοίμονο στους καθημερινούς εργαζόμενους και εργοδότες που βλέπουν τους κόπους τους και το ψωμί τους να καίγονται, αλοίμονο σε όλους μας γιατί χωρίς παιδεία (και που να τη βρεις?) φως δεν βλέπω ούτε σύντομα ούτε από πουθενά.

Γιατί χωρίς συλλογικό όραμα κανείς δεν πάει μπροστά και εμάς, εδώ και χρόνια,

το μόνο που μας αφορά στη χώρα αυτή είναι το τομάρι μας.- (τελεία και παύλα)

Τελικά μήπως ο μόνος τρόπος για να πιέσει ο κόσμος την κυβέρνηση να σταματήσει να τον εκμεταλεύεται είναι οι τεράστιες ειρηνικές αναίμακτες πορείες?

Γιώργο πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στη χώρα μας ?? Τεράστια ειρηνική και αναίμακτη διαδήλωση απαιτεί παιδεία, κουλτούρα και πολιτισμό....βλέπεις εσύ πουθενα τριγύρω κάτι τέτοιο ?? γιατί εγώ το μόνο που βλέπω το περιέγραψα πιο πάνω.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ένα ασφαλές συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω από όλα όσα έχω δει, έχω ακούσει και έχω διαβάσει είναι οτι οι δυνάμεις των ματ αποτελούνται από ανεκπαίδευτους αστυνομικούς που δεν έχουν καν περάσει τα ψυχολογικά τεστ και αρκετούς τους χαρακτηρίζει η βίαιη συμπεριφορά.

Αστυνομία είναι όχι μπαλαρίνες

Επίσης λίγη τροφή για σκεψη:

Πιστεύει κανείς οτι είναι δύσκολο για το κράτος να συλληφθούν ΟΛΟΙ όσοι τα σπάνε?

όχι αλλά μετά θα πρέπει να απολύσουμε τους αστυνομικούς και άντε άλλες 50000 άνεργοι

Γιατί σπάνε στο ξύλο τα 15χρονα που πετάνε ΝΕΡΑΤΖΙΑ (!!!) αντί να τσακίσουν αντί αυτού, μπροστά στις κάμερες έναν "αντιεξουσιαστή" που καίει ότι γυαλίζει?

με το ξύλο τους σκληραγωγούν ώστε όταν θα φτάσουν στην κατάληλη ηλικία να είναι ΕΤΟΙΜΟΙ αντιεξουσιαστέςΓιατί οι δημοσιογράφοι με κάμερα που τραβάνε ξυλοδαρμούς 15χρονων τρώνε ξύλο απ' τα ματ?

Γιατί φανερόνουν την εκπαίδευση που τους κάνουν

Γιατί σπάνε χωρίς λόγο τα μπλοκ απλών διαδηλωτών με (ληγμένα) δακρυγόνα?

Είναι πιό φθηνά...είπαμε υπάρχει κρίση

Γιατί μας κάνουν να νιώθουμε τόσο τρόμο που δεν τολμάμε να κατεβούμε στην πορεία?Έτσι πρέπει

Γιατί πρότεινε ο κύριος Κ. να σταματήσουν οι πορείες?

Για τον λόγο που είπε και η κυρία φ.πιπιλή...αφήστε τον κόσμο να κατέβει στο κέντρο να πάει να κάνει τα ψώνια του

Γιατί πληρώνει η αστυνομία γνωστούς αγνώστους για να δημιουργήσει [/color] χάος? (απλά ρωτήστε... θα εκπλαγείτε!)

ΔΕΝ τους πληρώνει τσάμπα πάνε το ξέρω απο πείρα

Τελικά μήπως ο μόνος τρόπος για να πιέσει ο κόσμος την κυβέρνηση να σταματήσει να τον εκμεταλεύεται είναι οι τεράστιες ειρηνικές αναίμακτες πορείες?

Σάν αυτήν εδώ;

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί καλύτερο τρόπο για να δείξει ο κόσμος μαζικά την δυσαρέσκειά του προς το κράτος και να αλλάξει καταστάσεις?

ΝΑΙ να διώξει τους ΑΛΗΤΕΣ και να ανεβάσει στην πολιτική νέους ανθρώπους με ανοιχτά και σωστά μυαλά

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Andreas301!!! :rolleyes:

Ας φανταστούμε όμως και το αντίθετο: η κυβέρνηση αλλάζει όπως νομίζει ολόκληρο το νομικό σύστημα και δεν βγαίνει ούτε ένας στους δρόμους για να αντιδράσει, απασχολημενοι με τον αγώνα για "τον επιούσιον". Φαντάζεστε τις ολέθριες συναίπειες? Και μη μου πείτε οτι η εξουσία του λαού είναι η ψήφος του στις εκλογές γιατί δεν φαίνεται καθόλου. Στο μάθημα της κοινωνιολογίας του λυκείου υπήρχε ένας όρος που προβλέπεται απ' τον νόμο και λέγεται "ομάδες πίεσης προς την κρατική εξουσία" αλλά δεν θυμάμει η καθηγήτρια να επέμεινα και πολύ...

Η πραγματική λύση σε όλα τα προβλήματα πιστεύω οτι είναι η σωστή παιδεία σε εμάς και τα παιδιά μας από τους γονείς, την κοινωνία και το σχολείο.

Αν καταλάβει το παιδί από μικρό οτι για να είναι ευτυχισμένο θα πρέπει να προσπαθεί να είναι και οι γύρω του ευτυχισμένοι, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

Αλλά ποιοί τα ακούνε αυτά που λέμε?

Γονείς που μαθαίνουν στα παιδιά τους συνειδητά ή όχι, πως θα φάνε τον άλλον για να ανέβουν?

Ποιές αξίες μαθαίνουν τα παιδιά σήμερα?

Τον πλούτο, την δόξα και την εξουσία?

Οι πραγματικές αξίες που μόνες τους δημιουργούν έναν ιδανικό κόσμο για όλους είναι μια και λέγεται αγάπη, αλλά άντε να εξηγήσεις στους υπόλοιπους τι είναι αυτό...

Ο μόνος λόγος που δεν μπορεί να φέρει ευτυχία οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα είναι η σημερινή φύση του ανθρώπινου είδους, είτε μας αρέσει είτε όχι η ιστορία αυτό δείχνει.

Η μόνη μου ελπίδα είναι οτι η εξέλιξη συνεχίζει να επιδρά πάνω μας και ίσως κάποτε αλλάξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες σε παρακαλώ πολύ να το εξηγήσεις αυτό? Δηλαδή τί σχέση έχει ο κόσμος που βουΐζει με την συνέχιση της κουβέντας στο ΑΖ???

μην παρεξηγηθω σε παρακαλω χωρις καν να εχω συμετασχει..

Απλα λεω οτι αναφερθηκαν διαφορα του τυπου! - καλυτερα να μην ανοιξει τετοια συζητηση στο az -η προβληματισμοι του τυπου -αν πρεπει να συνεχιστει- ,και λεω πως δεν βρισκω τον λογο να μην γινεται συζητηση γυρω απο 1 θεμα εντονο και σοβαρο που απασχολει και προβληματιζει τους παντες ..

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό δεν είναι εμπάθεια κατά της αστυνομίας τότε τη είναι ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί ας με απαντήσει κάποιος.

όταν έχουν κεντρικό ομιλητή σε συγκεντρώσεις τους τον λιακόπουλο :rolleyes::rolleyes:

πες μου γιατί να μη σκεφτεί κάποιος ότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν τα ίδια μυαλά ??

Link to comment
Share on other sites

Π Α Ρ Α Κ Μ Η !

Διερωτομαι.... οσοι δεν τα καινε ειναι (ειμαι) ανεγκεφαλοι (ος) ???

και ανεχονται τυραννια ?? :rolleyes:

μμμμμ...εγω παντος λεω να καψουμε τις πιστωτικες μας καρτες...ετσι για να πουμε οτι καναμε και κατι. :rolleyes:

Π Α Ρ Α Κ Μ Η !

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα έχει κατά την γνώμη μου μια ενδιαφέρουσα συζήτηση , παρακολούθηστε την όποιος θέλει στο κανάλι MEGA.

Φιλικά Σωκράτης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μπορεί εκεί στην Αθήνα να είναι τα πράγματα αλλιώς και να μαζεύτηκε όλοι η σαβούρα στα ματ.

Εγώ εδώ γνωρίζω οικογενειάρχες αστυνομικούς και με λένε καθαρά και ξάστερα ότι δεν πάνε να συλλάβουν τους ληστές και καθυστερούν επίτηδες, ή κάνουν τα στραβά μάτια.

Και ο λόγος είναι ένας. Διότι ο έλληνας αστυνόμος απαγορεύεται να χρησιμοποιήσει το περίστροφό του αν δεν απειλείται η ζωή του.

Και μου λένε

«τη να πάω να κάνω να φωνάζω στον ληστή σταμάτα και αυτός να τρέχει, και άντε πες πως τον κυνηγώ και αν γυρίσει απότομα και με σημαδέψει με το μπιστόλι εγώ μετά δεν προλαβαίνω να αντιδράσω, τσάπα να σκοτωθώ. Αλλά και να υποθέσουμε ότι μας επιτρέπουν να χρησιμοποιούμε όπλο χωρίς να απειλείτε η ζωή μας, ποιος θα το κάνει; Κανένας σοβαρός αστυνομικός δεν θέλει να σκοτώσει άνθρωπο γιατί έκλεψε ένα χ΄ αντικείμενο. Μου λένε να πυροβολήσω στα πόδια, ξέρεις πόσο εύκολα η σφαίρα από τα πόδια μπορεί να πάει στο στήθος ή στο κεφάλι; Ποιος θα το ρισκάρει;»

«Στα ματ βάζουν μερικούς σοβαρούς ανθρώπους και ενδιάμεσα αρκετούς ψιχάκηδες, για αυτό βλέπεις καμιά φορά αστυνόμοι να προσπαθούν να συγκρατήσουν αστυνόμους αλλά αυτά δεν τα δείχνουν η τηλεοράσεις»

«Γνωρίζω αστυνόμο που καλύπτει την παρανομία

Γνωρίζω αστυνόμο που γράφει κλήσεις και τον έχουν στην μπούκα

Ενώ ο άλλος που σβήνει της κλήσης είναι καλός. Γράφω κλήσεις και έρχονται η νομάρχες και της σβήνουν. Γενικά δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας, ηπάρχη παρεμβασει από παντού»

«Συναντήσαμε κάποτε κάποιους κουκουλοφόρους τους συλλάβαμε και είχαν μαζί τους μαχαίρια και χασίσι ενώ στην αρχή δήλωναν αθώοι. Λίγο καιρό αργότερα τρία άτομα με παρόμοιες κουκούλες τους συλλάβαμε γιατί νομίζαμε ότι ήταν η ίδια παρέα. Τελικά δεν ήταν ξέρεται τη ακούσαμε τη βρησήδια και απειλές και η τοπική σταθμοί βρήκαν θέμα. Για την πρώτη σύλληψη όμως ένα μπράβο δεν ακούσαμε.

Και η αστυνόμοι είναι άνθρωποι με αδυναμίες και κάνουν και λάθει προκειμένου να προλάβουμε το κακό κάνουμε και προσαγωγές αθώων από εκεί να δεις τη ακούμε»

Από όλοι την συζήτηση βγάζω το συμπέρασμα ότι όλοι μας έχουμε μερίδιο ευθύνης.

Εμείς ψηφίζουμε

Εμείς κλέβουμε

Εμείς αδικούμε

Γενικά εμείς διευθυνθήκαμε

Άντε τώρα να ξαναγίνουμε άνθρωποι

Το θέμα αυτό δεν είναι δυνατόν να αναλυθεί από το φόρουμ

Απλός η πολλές απόψεις αν έχουμε ανοιχτό μυαλό και δεν είμαστε κολλημένοι με κάποια ιδεολογία μας βοηθούν να κατανοήσουμε κάποια πράγματα που ίσος μας είχαν ξεφύγει διότι πιστεύω ότι όλοι συνεισφέραμε με της άποψης μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...