Jump to content

η χωρα σε χαος.


Recommended Posts

Ακούστε τους ρουφιάνους τους δημοσιογράφους......γιατί δεν επεμβαίνει η αστυνομία που καίνε και σπάνε όλη την Ελλάδα ;

και εχθές τους έλεγαν αλήτες που συλλαμβάναν κάποια μ.......... που τους πετάγαν πέτρες.....

ά ρε θεέ ά ρε θεέ... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακούστε τους ρουφιάνους τους δημοσιογράφους......γιατί δεν επεμβαίνει η αστυνομία που καίνε και σπάνε όλη την Ελλάδα ;

και εχθές τους έλεγαν αλήτες που συλλαμβάναν κάποια μ.......... που τους πετάγαν πέτρες.....

ά ρε θεέ ά ρε θεέ... :rolleyes:

καλα οι δημοσιογραφοι στη χωρα μας ειναι ο κοσμος καιγεται κ το γκανταϊφ χτενιζεται

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει προσωπικά το εξής σενάριο:

Ενώ υπάρχει μια πορία που μιλάει για παιδεία, συγγράματα κλπ, χωρίς να ενοχλεί κανέναν πετάγονται 2 άτομα και καλά μέσα από την πορεία που παρεπιπτόντως κανείς δεν τους ξέρει και αρχίζουν να σπάνε βιτρίνες με καπάκια από κάδους του δήμου... πετάγονται και άλλοι 2 και βάζουν φωτιά σε ένα αμάξι με μολότωφ...

...και τους κοιτάνε όλοι οι φοιτητές με φρίκη...

...απ' όσους ρώτησα είναι βαλτοί από την αστυνομία για να πετύχουν "τα καλά τα πλάνα" τα κανάλια και μάλιστα ανεπίσημα διορισμένοι με τον τίτλο ασφαλίτες.

Οι αλυσίδες που βλέπετε να σχηματίζουν οι φοιτητές στις πορείες δεν είναι για τα ματ αλλά για αυτούς που είναι βαλτοί εισβάλουν ως φοιτητές και σπάνε ότι βρούνε...

Επιστρεέφουμε μετά σπίτι μας και βλέπουμε στις ειδήσεις μόνο καμένα αυτοκίνητα, σπασμένες βιτρίνες, πετροπόλενο αστυνομικών-"αναρχικών" και μερικές θέσεις πολιτικών παρατάξεων... καμία σχέση!

...ήμαρτον... ελπίζω να υπαρχει ανώτερη δύναμη που βλέπει τι γίνεται γιατί αν περιμένουμε από κράτος και αστυνομία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!Παιδια για ποια χουντα και ποια δημοκρατια μιλαμε!Αν αυτο λεγεται δημοκρατια τοτε σιγουρα μας σωζει μια χουντα!Δημοκρατια ειναι να καταστρεφουν περιουσιες?Σιγουρα κατακρινω την κινηση του αστυνομικου και τον χαμο του 15χρονου,αλλα να ανολογιστουμε και την κατασταση του Ελληνα που επικρατει σημερα και μετα απο λιγες μερες που θα υσηχασουν οι ταραξιες αλλα δεν θα υσηχασει η κατακραυγη αυτων που καταστραφηκαν οι περιουσιες τους!Στην χουντα δε ζουσα μα απο λεγομενα μεγαλυτερων το προβλημα το ειχανε αυτοι που πηγαινανε κοντρα στη χουντα!Δηλαδη στην Γερμανια που φοβουνται την αστυνομια εχει χουντα?Αν αυτη ειναι η συγχρονη χουντα τοτε ας την καλοσωρισουμε!Παντως τα πραγματα εχουν ξεφυγει απο καθε ελεγχο και στο μελλον βλεπω αδιεξοδο στο οποιο αδιεξοδο συμμετεχει παρα πολυ και η δημοσιογραφια!Δεν θα ηθελα με τιποτα το κακο της χωρας μου αλλα οταν βλεπω αξιες οπως η ΣΗΜΑΙΑ μας και το φυλακιο του τσολια μας να φλεγονται σε διαδηλωσεις καποιων,που καποιοι χασανε τη ζωη τους γι αυτες τις αξιες με πιανει θυμος!Αυτα και προς Θεου μη θεωρηθω ακροδεξιος και τετοια,απλα ειμαι Ελληνας πολιτης!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει προσωπικά το εξής σενάριο:

Ενώ υπάρχει μια πορία που μιλάει για παιδεία, συγγράματα κλπ, χωρίς να ενοχλεί κανέναν πετάγονται 2 άτομα και καλά μέσα από την πορεία που παρεπιπτόντως κανείς δεν τους ξέρει και αρχίζουν να σπάνε βιτρίνες με καπάκια από κάδους του δήμου... πετάγονται και άλλοι 2 και βάζουν φωτιά σε ένα αμάξι με μολότωφ...

...και τους κοιτάνε όλοι οι φοιτητές με φρίκη...

...απ' όσους ρώτησα είναι βαλτοί από την αστυνομία για να πετύχουν "τα καλά τα πλάνα" τα κανάλια και μάλιστα ανεπίσημα διορισμένοι με τον τίτλο ασφαλίτες.

Οι αλυσίδες που βλέπετε να σχηματίζουν οι φοιτητές στις πορείες δεν είναι για τα ματ αλλά για αυτούς που είναι βαλτοί εισβάλουν ως φοιτητές και σπάνε ότι βρούνε...

Επιστρεέφουμε μετά σπίτι μας και βλέπουμε στις ειδήσεις μόνο καμένα αυτοκίνητα, σπασμένες βιτρίνες, πετροπόλενο αστυνομικών-"αναρχικών" και μερικές θέσεις πολιτικών παρατάξεων... καμία σχέση!

...ήμαρτον... ελπίζω να υπαρχει ανώτερη δύναμη που βλέπει τι γίνεται γιατί αν περιμένουμε από κράτος και αστυνομία...

Συγνώμη αλλά δεν στέκει τίποτα απο αυτά που λές ...και άν έχεις επίσημα στοιχεία και όχι αερολογίες τότε σε καλώ να πάμε μαζί σε έναν εισαγγελέα να κάνεις την παραπάνω καταγγελία

Δηλαδή τί μου λές ότι πετάνε οι ασφαλίτες στους αστυνομικούς μολότωφ; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα με τιποτα το κακο της χωρας μου αλλα οταν βλεπω αξιες οπως η ΣΗΜΑΙΑ μας και το φυλακιο του τσολια μας να φλεγονται σε διαδηλωσεις καποιων,που καποιοι χασανε τη ζωη τους γι αυτες τις αξιες με πιανει θυμος!Αυτα και προς Θεου μη θεωρηθω ακροδεξιος και τετοια,απλα ειμαι Ελληνας πολιτης!

Δεν χάσανε την ζωή τους για ένα πανί με ρίγες, αλλά γ' αυτά που αντιροσωπεύει. Και κάποιοι που ''τιμούν'' την σημαία, την χαιρετάνε στις παρελάσεις κτλ, περισσότερο κακό της κάνουν καταστρέφοντας την δημοκρατία αυτής της χώρας...

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ολα πανε κατα διαολου!

κριμα ρε παιδια για ολα!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.

Μιλώ μόνο για αυτούς που λεηλατούν και καταστρέφουν και όχι για τους απλούς ειρηνικούς διαδηλωτές.

Η ειρηνική διαδήλωση όμως μπορεί να φέρει επιθυμητά απότελέσματα?

Κι επειδή έχω κάνει πολλές ερωτήσεις, ας ρίξω και καμία απάντηση για να μη με περάσετε για καθυστερημένο :rolleyes:

Η γνώμη μου έχει πολλές πτυχές.

Πολιτική:

Καταρχήν θεωρώ μεγάλο πρόβλημα το πολιτικό καθεστώς (ΝΑΙ,ΝΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) των δυτικών κρατών και την έννοια που της έχει δοθεί... στην πράξη. Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερη σκλαβιά από το να ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι ελεύθερος, ενώ στην ουσιά να είσαι σκλάβος της καθημερινότητας που σου έχουν προσφέρει κι εσύ απλόχερα να την έχει δεχτεί ως πολύτιμο αγαθό. Να διευκρινήσω κατ'αρχήν πως θεωρώ ότι η δημοκρατία, όπως και όλα τα πολιτικά συστήματα με τις όποιες παραλλαγές τους, δεν μπορούν να έχουν εφαρμογή στην καθημερινότητα των ανθρώπων κατά γράμμα!

Συνεχίζω περί δημοκρατίας και αναλύω μόνο τις δικιές μου σκέψεις και τίποτα περισσότερο!

Προσωπικά έχω ψηφίσει μόλις 2 φορές για την εμπειρία ενώ τις υπόλοιπες απείχα. Και για να είμαι πιο σαφής, αυτές τις 2 φορές συμμετείχα στην διαδικασία της ψηφοφορίας χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ψήφισα κάτι. Ο λόγος είναι πως διαφωνώ καθέτως με τον τρόπο που διεξάξεται η ψηφοφορία. Δεν μπορώ να θεωρήσω ίση την ψήφο την δική μου με αυτή ενός 50χρονου, 60χρονου ή χειρότερα με αυτή κάποιων γιαγιάδων και παπούδων που τα έχουν χαμένα και τα παιδιά τους τους βάζουν το φακελάκι της ψήφου από το σπίτι!

Η δημοκρατία επίσης είναι αυτή που επιτρέπει στον (όποιο) 15χρονο ή 18χρονο ή 40χρονο να χλευάζει ανούσια τους πάντες και να καταστρέφει (νόμιμα?) δημιουργημένες περιουσίες, αλλά οπλίζει κι όλας τον ψυχοπαθή ένστολο δολοφόνο με όπλο και θράσσος ώστενα στερήσει από τον (όποιο) 15χρονο ή 18χρονο ή 40χρονο το δικαίωμα να "δει" τα πράγματα αλλιώς.

Κοινωνία:

Εμείς οι ίδιοι!!!! Εμείς που θεσπίζουμε αυτή τη δημοκρατία και συγχιζόμαστε με όλα τα κακά και άσκημα! Εμείς που διαμαρτυρόμαστε για την ανεργία και τα κακώς κείμενα αυτού του τόπου, αλλά καθημερινά οι καφετέριες στις 11 το πρωί είναι γεμάτες από νέους 18-35 ετών (και όχι μόνο) να διαβάζουν αθλητική εφημερίδα! Έμείς που θεωρούμε ανθρώπους που τα λένε έξω από τα δόντια "γραφικούς" και βάζουμε "φωτιά" στις μεσημεριανές εκπομπές και στα δελτία ειδήσεων του Star! ΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ!!! Τελικά μάλλον εμείς ωθήσαμε τον (κάθε) 15χρονο σε πράξεις βίας και οπλίσαμε ένα "αμόρφωτο βούδι" για να του στερήσει την "ελευθερία".

Και επανέρχομαι στο θέμα του πολιτεύματος! Δεν μπορεί να είναι όλοι ίσοι κι όμοιοι! ΟΛΟΙ όμως έχουν κάθε δικαίωμα να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες! Ένα αξιοκρατικό σύστημα δεν θα μοίραζε όπλα, ούτε θα γέμιζε τις καφετέριες με τεμπέλιδες, ούτε θα άφηνε αμόρφωτους και ανιστόρητους νέους να λεηλατούν, να τα σπάνε.....

Ποιος όμως θα αξιολογήσει τους ανθρώπους και βάση ποιων κριτηρίων? Όλα είναι φαύλος κύκλος!

Δεν ξέρω ποια είναι η λύση! Ξέρω όμως πως όποιο είδος ελευθερίας κι αν θελήσουν κάποιοι να μας στερήσουν και να ελέγξουν, αυτό που δεν μπορουν με τίποτα να κάνουν είναι να μας στερήσουν το δικαίωμα της σκέψης, κριτικής και παραγωγικής. Και είναι στο χέρι ΟΛΩΝ μας να εκμεταλλευτούμε αυτό που δεν μπορούν να μας πάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Που ζεις ρε φιλε ??? Δεν βλεπεις ??? Διαφθορα ΡΕΕΕ!!!!

edit : Προς costas 21

edit2 : Και αν δεν πιστευεις ασε το pc και βγες στους δρομους

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Αυτα και προς Θεου μη θεωρηθω ακροδεξιος και τετοια,απλα ειμαι Ελληνας πολιτης!

Δυστηχώς έτσι είναι φίλε μου, όταν κλαίει η ψυχή σου βλέπωντας την σημαία να καίγετε είσαι φασίστας ,ακροδεξιός,ναζί κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν στέκει τίποτα απο αυτά που λές ...και άν έχεις επίσημα στοιχεία και όχι αερολογίες τότε σε καλώ να πάμε μαζί σε έναν εισαγγελέα να κάνεις την παραπάνω καταγγελία

Δηλαδή τί μου λές ότι πετάνε οι ασφαλίτες στους αστυνομικούς μολότωφ; :rolleyes:

Κατέβα 2-3 φορές σε πορεία και μετά πήγαινε εσύ στον εισαγγελέα να του τα πεις που δεν τα ξέρει ο καημένος...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι φίλε μου, όταν κλαίει η ψυχή σου βλέπωντας την σημαία να καίγετε είσαι φασίστας ,ακροδεξιός,ναζί κτλ κτλ

Και γιατί να μην καεί; Αντιπροσωπεύει τί; Το κράτος μας; Νά πάει στο δι@ολο, είδαμε πως προστατεύει τους πολίτες του... Δηλαδή πεθαίνεις για την σημαία σου αλλά αφήνεις τέτοιους να κυβερνάνε την πατρίδα σου; Έλληνας πολίτης;;;; Όχι, με τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάσανε την ζωή τους για ένα πανί με ρίγες, αλλά γ' αυτά που αντιροσωπεύει. Και κάποιοι που ''τιμούν'' την σημαία, την χαιρετάνε στις παρελάσεις κτλ, περισσότερο κακό της κάνουν καταστρέφοντας την δημοκρατία αυτής της χώρας...

Η αξιες δεν ειναι το πανι ή το ξυλο του φυλακιου του τσολια αλλα το τι αντιπροσωπευουν!

Link to comment
Share on other sites

Που ζεις ρε φιλε ??? Δεν βλεπεις ??? Διαφθορα ΡΕΕΕ!!!!

edit : Προς costas 21

edit2 : Και αν δεν πιστευεις ασε το pc και βγες στους δρομους

Να βγώ να κάνω τί να πάω να κάψω το αμάξι κανενός ανθρώπου;

να κάψω και εγώ ένα βιβλίο τις εθνικής βιβλιοθήκης;

να βάλω φωτιά σε κανένα κατάστημα ή άμα σου αρέσει ποιό πολύ σε καμιά πολυκατοικία;

να κατέβω στο κολωνάκι να κλέψω ρούχα απο τις σπασμένες βιτρίνες ;(άμα βρώ κάτι γιατί τα σηκώσαν όλα)

Άσε φίλε μου..

σπίτι pc και αμαρέτο με πάγο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για σημαίες, παρελάσεις, αξίες....

Σημαίες:

Ένα χρωματιστό ύφασμα που δεν αντιπροσωπεύει τίποτα περισσότερο από το ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ να έχουμε γεννηθεί σε έναν συγκεκριμένο γεωγραφικό τόπο... Τίποτα περισσότερο!

Παρελάσεις:

Φασιστικά υπολείμματα για να μας θυμίζουν με λάθος και ανορθόδοξο τρόπο (τυχαία???) κάτι που θα έπρεπε να έχουμε ως "ευαγγέλιο"! Την ελευθερία! Αυτή που καθημερινά κατασπαράζεται στα σχολεία, στους δρόμους και στις εργασίες!

Αξίες:

ΠΟΙΕΣ? Αγάπη? Σεβασμός? Ελευθερία? Εδώ δεν σεβόμαστε τους εαυτούς μας... Για ποιες αξίες μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να σταματήσουμε να πιπιλάμε την ίδια καραμέλα περί δόξας και τιμής της Ιερής Πατρίδος και να δούμε την Ελλάδα πώς είναι σήμερα... Δε με νοιάζει η ιστορία του τόπου στην οποία γεννήθηκα, για την ακρίβεια χέστηκ@, με νοιάζουν οι τωρινοί κατοικοι της και το πως συμπεριφερονται.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Να βγώ να κάνω τί να πάω να κάψω το αμάξι κανενός ανθρώπου;

να κάψω και εγώ ένα βιβλίο τις εθνικής βιβλιοθήκης;

να βάλω φωτιά σε κανένα κατάστημα ή άμα σου αρέσει ποιό πολύ σε καμιά πολυκατοικία;

να κατέβω στο κολωνάκι να κλέψω ρούχα απο τις σπασμένες βιτρίνες ;(άμα βρώ κάτι γιατί τα σηκώσαν όλα)

Άσε φίλε μου..

σπίτι pc και αμαρέτο με πάγο... :rolleyes:

ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ?? ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...

Ελεος!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να βγώ να κάνω τί να πάω να κάψω το αμάξι κανενός ανθρώπου;

να κάψω και εγώ ένα βιβλίο τις εθνικής βιβλιοθήκης;

να βάλω φωτιά σε κανένα κατάστημα ή άμα σου αρέσει ποιό πολύ σε καμιά πολυκατοικία;

να κατέβω στο κολωνάκι να κλέψω ρούχα απο τις σπασμένες βιτρίνες ;(άμα βρώ κάτι γιατί τα σηκώσαν όλα)

Άσε φίλε μου..

σπίτι pc και αμαρέτο με πάγο... :rolleyes:

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να σταματήσουμε να πιπιλάμε την ίδια καραμέλα περί δόξας και τιμής της Ιερής Πατρίδος και να δούμε την Ελλάδα πώς είναι σήμερα... Δε με νοιάζει η ιστορία του τόπου στην οποία γεννήθηκα, για την ακρίβεια χέστηκ@, με νοιάζουν οι τωρινοί κατοικοι της και το πως συμπεριφερονται.

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!! Η ιστορία διδάσκει! Η τωρινή κατάσταση οφείλεται σε ανιστόρητους! Και όποιος δεν την γνωρίζει είναι μέρος αυτού του λάθους!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω να δουμε το πως ζουμε τωρα και την κατασταση της τωρινης Ελλαδος,μα δεν νομιζω οτι τετοιες πραξεις μας βγαζουν απο το αδιεξοδο!

Link to comment
Share on other sites

Όμως αυτή η πλύση εγκεφάλου που όλοι μας έχουμε δεχτεί περί Ιστορίας ήταν ένα από τα πράγματα που μας έφερε εδώ.

Σεβαστό και ζητώ συγνώμη για το ποστ, αλλά το θέμα δεν είναι μια σημαία που καιγεται, αλλά τα μυαλά κάποιων εκει έξω.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Τα μυαλα των περισσοτερων πιστευω,ακομα και τα δικα μας που στηριζουμε τις κυβερνησεις και μας φερνουν πιο κοντα στην καταντια!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...