Jump to content

η χωρα σε χαος.


Recommended Posts

Ρε παλικαρια δοξα το θεο σε πιο νεαρη ηλικια και κηνυγι απο αστυνομικους εφαγα, και δακρυγονα μου εριξαν και βαζελινες στα ματια να μη τσουζουν εβαλα!!!

Αυτο 0μως δεν εχει καμια σχεση με αγωνα. Πως δηλαδη διαδηλωνεις για την ανεργια οταν καταστρεφεις θεσεις εργασιας? Πως πολεμας την οικονομικη κριση οταν ο ιδιος την προκαλεις καταστρεφοντας το εμποριο τετοιες μερες? και στην τελικη αν εισαι μαγκας και θεωρεις τους μπατσους δολοφονους γιατι δεν βαζεις φωτια στη ΓΑΔΑ αντι να καις περιουσιες αθωων???

Αν και ρε παιδακια μονο δεξιος δεν ειμαι, το μονο που παρακαλαω ειναι τη σημερινη βραδια να κανυν ενα ντου τα ματ, να τσιμπησουν μερικα τσογλανια (Τα οποια καινε ολα οσα ποτε γι'αυτα δεν εργαστηκαν!!!) και να φανε μερικα χρονακια χωρις χαρες και αναστολες μπας και ηρεμησουμε λιγακι.................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κατάσταση είναι οδυνηρή, πραγματικά. Αυτή τη στιγμή δε βγαίνουν λόγια, δε μπορώ να βάλω τη σκέψη μου σε σειρά, νιώθω απαίσια. Για άλλη μια φορά η σαπίλα αυτής της χώρας φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο. Τι όνειρα μπορεί να έχει κάποιος νέος σαν κι εμένα με όλα αυτά που βλέπει καθημερινά...? Στεναχωριέμαι αφάνταστα γιατί το κράτος μας καταρρέει (από καιρό κι όχι τώρα) και κανείς δεν κάνει τίποτα. Αυτοί που βρίσκονται ψηλά μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας και μας αντιμετωπίζουν σα να είμαστε ηλίθιοι γιατί τους βολεύει αυτό που γίνεται. Σ' αυτό το κράτος πάντα την πληρώνει ο λαός και αυτοί που έχουν εξουσία περνούν καλά.

Γιατί τόση αδικία και κακία ρε παιδιά...? Είναι κρίμα ενώ βλέπω νέους στην ηλικία μου που θέλουν να αλλάξουν αυτό τον κόσμο και ενώ υπάρχει και καλό "υλικό" ανάμεσα στο σκάρτο, να υπερτερεί πάντα η αδικία... Με τι αυτοπεποίθηση να αγωνιστούν οι νέοι για κάτι καλύτερο...? Από που να αρχίσουν πρώτα...? Παλιότερα ήθελα κι εγώ να προσφέρω κάτι, όταν μεγαλώσω, σ' αυτό τον τόπο, να βοηθήσω κι εγώ να γίνει καλύτερος... Πλέον θέλω να το βάλω στα πόδια, μακρυά από όλη την κακία του κόσμου, μακρυά απ' αυτόν τον τόπο που, ενώ αγαπώ τόσο πολύ, καθημερινά με πληγώνει...

Παιδιά δεν ξέρω τι άλλο να πω, όπως είπα και πιο πάνω δε βγαίνουν εύκολα τα λόγια κάτι τέτοιες στιγμές... Το σίγουρο είναι ότι όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα θα την πληρώσουν αθώοι άνθρωποι και αυτοί που πραγματικά έχουν το φταίξιμο (κουκουλοφόροι, πολιτικοί, δεν έχει σημασία...) θα βγουνε "λάδι"...

Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι κάπου υπάρχει δικαιοσύνη, όχι σαν αυτή που απονέμουν (ή υποτίθεται πως απονέμουν) τα δικαστήρια ή όλοι αυτοί που ορίζουν τις ζωές μας... Ίσως να βρίσκεται εκεί πάνω (πείτε το Θεό, πείτε όπως θέλετε), δεν ξέρω, πάντως θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας μας θα πάρει αυτό που του αξίζει στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτό θέλουν αγαπητέ nidal, να πιάσουν τα τσογλανάκια αλλά δεν τα πιάνουν... είναι φαίνεται πολύ γρήγορα τα άτιμα... άσε που με το που μπαίνουν μέσα ξεγλυστράνε... σαν χέλια...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτό θέλουν αγαπητέ nidal, να πιάσουν τα τσογλανάκια αλλά δεν τα πιάνουν... είναι φαίνεται πολύ γρήγορα τα άτιμα... άσε που με το που μπαίνουν μέσα ξεγλυστράνε... σαν χέλια...

Εγώ έχω πιάσει :rolleyes: Θα με θυμάται και αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πιάσει Θα με θυμάται και αυτό!!!!

όπα για πές για πές

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, από τις πιό ωραίες σκέψεις που έχω ακούσει από 16χρονο...

Φίλε πραγματικά καθημερινά απελπίζομαι όλο και περισσότερο... Και δεν το λέω επειδή ακούγεται συγκηνητικό, αλλά δεν αντέχω άλλο αυτή την "ασχήμια" που βλέπω γύρω μου... Κάποιες φορές θα ήθελα να είχα κάποιον από όλους αυτούς τους φαταούλες που τρώνε εις βάρος των πολιτών μπροστά μου να του έλεγα μερικά πραγματάκια... Από την άλλη όμως με το να καταστρέφουμε τις περιουσίες του κόσμου και να καταστρέφουμε τόσες οικογένειες που κανείς δε θα απωζημιώσει κάνουμε χειρότερα τα πράγματα... Οι τράπεζες τι ανάγκη έχουν... Τα λεφτά που παίρνουν απ' τις ασφάλειες είναι πολλαπλάσια των πραγματικών ζημιών που παθαίνουν...

Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά νομίζω πως θα την έβρισκα αν έκαιγαν κανένα αμάξι ή σπίτι κανενός υπουργού και όχι αυτών που δε φταίνε σε τίποτα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

όπα για πές για πές

Επειδή κι εγώ έχω κάνει διάφορα κατά καιρούς και έχω μπει σε διάφορα στέκια (αναρχικών-χρυσαυγητών) και έχω συνεπλακεί με διάφορους, καλό είναι να μην δίνομαι... Ήδη στην περιοχή των Εξαρχείων κυκλοφορώ με δυσκολία! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα που εχω βγάλει απο αυτη τη κουβεντα ειναι , και που συμφωνουν ολοι , οτι κανεις δεν ειναι ευχαριστημένος με το κράτος ετσι οπως είναι σήμερα .

Εγώ πιστεύω ότι για όλα φταίμε εμείς οι πολυθρονάκιδες είτε γιατί ψηφίζουμε ότι ψηφίζουμε , είτε γιατί δεν παιδεύουμε τα παιδιά μας , είτε βλέπουμε να ξεσηκώνεται μια ομάδα συμπολιτών μας που βλέπουμε ότι έχουν δίκαια αιτήματα και δεν σηκωνόμαστε από τη πολυθρόνα να τους συμπαρασταθούμε .

Η άποψη μου είναι ότι εάν αυτές τις μέρες είχαμε βγει και εμείς στους δρόμους ίσως να είχαμε πιάσει κανένα κουκουλοφόρο να του βγάλουμε τη κουκούλα και να είχε γλυτώσει κανένα μαγαζί .

Δυστυχώς δεν έχουμε καταλάβει (κάποιοι φροντίζουν να μας κλείνουν τα μάτια) τη δύναμη μας .

Καλά το έλεγαν οι παλιοί μας , η Ισχύς εν τη ενώσει .

Ενώ κάποιοι άλλοι ξέρουν και μας χειρίζονται καλά με το , διαίρει και βασίλευε .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έβγαλα ένα συμπέρασμα.

Από λόγια σκίζαμε και σκίζουμε

Όλοι φταίνε όχι όμως εμείς

Πάντοτε το εξιλαστήριο θύμα είναι η πολιτικοί και η κοινωνία λες και εμείς είμαστε εξωγήινη.

Επειδή μας κλέβουν κλέβουμε και εμείς και περνάμε αυτό το μήνυμα στην νέα γενιά.

Περνάμε το μήνυμα ότι αν πας με τον Σταυρό στο χέρι θα σε φάνε λάχανο για αυτό κοίτα να γίνεις πονηρός.

Αν κάποιος πλούσιος του κλαπεί το ρολόι του λέμε εεε… δεν πειράζει έχει λεφτά.

Δεν κοιτάμε την παράνομη πράξη που έγινε δεν λυπούμαστε για το γεγονός δεν μας ενδιαφέρει γιατί απλά έχει λεφτά.

Έτσι φτιάξαμε μια κανονιά που μισή τους πλούσιους και ότι δεν μπορεί να το έχει το καταστρέφει.

Έτσι γεννήθηκαν η κουκουλοφόροι.

Link to comment
Share on other sites

Ταδε εφη Ισοκρατης 436-338 πχ:

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία".

...κι ομως τοσο διαχρονικο !!!

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

αραγε οι κουκουλοφοροι που σπανε τα μαγαζια κανουν κακο σε εμας ή ολοι αυτοι που εφεραν την χωρα σε ολη αυτη τη κατασταση.....

οι κουκουλοφοροι εφαγαν τα λεφτα στο χρηματιστηριο?

οι κουκουλοφοροι αδειασαν τα κρατικα ταμεια?

οι κουκουλοφοροι εκαναν δωρεες στους μοναχους κρατικη περιουσια?

οι κουκουλοφοροι τοποθετησαν ολους τους αστυνομικους στα βορεια προαστεια και εμεινε το κεντρο χωρις αστυνομια?

οι κουκουλοφοροι εβγαλαν διαφημιση στην τηλεοραση εναντια στην φοροδιαφυγη απο την στιγμη που ο ιδιος ο πρωθυπουργος στην δεθ καλυψε ολους τους υπουργους του που εχουν πλουτησει?

μπορω να γραψω παρα πολλα ακομα για οσα μας εχουν κανει τοσα χρονια οι κυβερνησεις.

ειναι πολυ αστειο τα περι χουντας που ακουγονται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ταδε εφη Ισοκρατης 436-338 πχ:

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία".

...κι ομως τοσο διαχρονικο !!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αραγε οι κουκουλοφοροι που σπανε τα μαγαζια κανουν κακο σε εμας ή ολοι αυτοι που εφεραν την χωρα σε ολη αυτη τη κατασταση.....

οι κουκουλοφοροι εφαγαν τα λεφτα στο χρηματιστηριο?

οι κουκουλοφοροι αδειασαν τα κρατικα ταμεια?

οι κουκουλοφοροι εκαναν δωρεες στους μοναχους κρατικη περιουσια?

οι κουκουλοφοροι τοποθετησαν ολους τους αστυνομικους στα βορεια προαστεια και εμεινε το κεντρο χωρις αστυνομια?

οι κουκουλοφοροι εβγαλαν διαφημιση στην τηλεοραση εναντια στην φοροδιαφυγη απο την στιγμη που ο ιδιος ο πρωθυπουργος στην δεθ καλυψε ολους τους υπουργους του που εχουν πλουτησει?

μπορω να γραψω παρα πολλα ακομα για οσα μας εχουν κανει τοσα χρονια οι κυβερνησεις.

ειναι πολυ αστειο τα περι χουντας που ακουγονται. :rolleyes:

Η απαντηση ειναι απλη.

Πιστευεις στη Δημοκρατια και στους κανονες τις?

Πιστευεις οτι αποφασιζουν οι πλειοψηφιες και οχι οι μειοψηφίες?

Είναι ο λαός αυτός που αποφασίζει?

Εχουν και οι μπλε και οι πράσινοι ΤΑ ΙΔΙΑ δικαιώματα με τους ροζ και τους κοκκινους?

Για αυτο τον λογο σε ολα τα "φασιστικα" "καπιταλιστικα" κλπ καθεστωτα ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ και αποφασιζει η πλειοψηφια ποιος θελει να την κυβερνήσει, ενω αντιθετα στα "δημοκρατικα" ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χωρις να θελω να δημιουργησω αναστατωση , αμα εκεινο το παιδι σκοτωνε τον αστυνομικο με το μπουκαλι γιατι αντι για μπουκαλι θα μπορουσε να ειναι μολοτοφ , δεν θα λεγαμε "αα το κ#λ$*παιδο σκοτωσε τον αστυνομικο"??αλλα θα μου πειτε δεν ηταν αυτο ,δεν το ξερουμε σιγουρα αλλα για να βρισκετε εκει που βρισκοτανε δεν παει να πει οτι ηταν και το καλητερο παιδι

αυτη ειναι η γνωμη μου τελος παντων

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Να ομολογήσω οτι δεν διάβασα όλο το thread απλά θέλω να πώ τα εξής:Η Δημοκρατία απαιτεί συνεχή άσκηση ορίων , Η δημοκρατία καθορίζει όρια και την έννοια του μέτρου κατά την γνώμη μου.Φοβάμαι οτι τόσο το κράτος αλλά και εμείς οι πολίτες δεν ξέρουμε ούτε τα όρια ούτε τα μέτρα.Για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλώ για κυβέρνηση αλλά για κράτος.Δυστυχώς ΥΠΑΡΧΕΙ σοβαρή έλλειψη ΠΑΙΔΕΙΑΣ σε όλα τα επίπεδα.

Εχω την εντύπωση οτι είμαι απο τους μεγαλύτερους σε ηλικία στο forum και σκέφτομαι βλέποντας όλα αυτά οτι τα τελευταία ίσως 30 χρόνια δεν βοηθήσαμε την νεολαία μας όπως έπρεπε δηλαδή με μία σοβαρή εκπαίδευση ,να έλθουμε κοντά στα νέα παιδιά να τα βοηθήσουμε ακόμα και αυτούς που λέμε ταραξίες.ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;.Θα μου πεί κάποιος συμφωνείς με όλα αυτά τα σπασίματα κ.τ.λ.οχι άλλά απο χθές μετά τον φόνο του παιδιού διερωτούμαι συνέχεια γιατί συμβαίνουν όλα αυτά.

Αγαπητοί φίλοι με αυτές τις σκέψεις κλείνω εδώ και τα υπόλοιπα στον καφέ το Σάββατο.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου

Υ.Γ.Αγαπητέ Γιώργο τα φασιστικά καθεστώτα δεν χρειάζονται ¨ ¨ προτιμώ την λέξη ολοκληρωτικά που είναι και πιο περιεκτική σαν λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα βλεπουμε και τα διαβαζουμε παντου .....

Κριμα που ανοιξατε και εδω αυτο το θεμα ......

Αρκετα.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Και μετα μου λετε εμενα να μην τσαντιζομαι...

Μραβο φιλε vicious που το εβγαλες..

ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο άκουσα το βίντεο και δεν ξαφνιάστηκα καθόλου. Αυτό που με προκαλεί αγανάκτηση περισσότερο είναι η λυσσαλώδεις μανία ενάντια στους αστυνομικούς.

Όπως κάθε κλάδος έτσι και ο κλάδος της αστυνομίας έχει και τα στραβά του δεν υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος επαγγελματικός κλάδος που να αποτελείτε 100% από τίμιους και σωστούς επαγγελματίες.

Δεν θα κάτσω να κάνω ανάλυση του κάθε κλάδου, κάθε νοήμον άνθρωπος τα γνωρίζει.

Δυστυχώς το κακό πουλαει και πουλάει πολύ καλά, το καλό το αναφέρουμε μόνο όταν δεν έχουν τα κανάλια να γεμίσουν το δελτίο τους με κακές ειδήσεις.

Κάντε μια έρευνα και θα δείτε ότι και η αστυνομία έχει συμβάλει θετικά σε αυτήν την κοινωνία.

Το σύνθημα που ακούω ‘’μπατσι δολοφόνοι γουρούνια ισοπεδώνει όλο τον κλάδο.

Ξέρω ότι αρκετή εδώ στο φόρουμ είναι ροκαδες και μεταλάδες πως θα αισθανόσασταν αν τα ισοπέδωνα όλα και έλεγα ότι όλοι η μεταλάδες είναι σατανιστές.

ΕΛΕΟΣ πια τα έχουμε ισοπεδώσει όλα και διαλέγουμε πάντα της ακραίες απόψεις. Έχω δυο παιδιά εφήβους. Ξέρεται τη παραπληροφόρηση γίνετε στα σχολεία πως διαστρεβλώνεται η αλήθεια, γίνεται χαμός.

Έξω γίνονται μάχες και εγώ εδώ δίνω την δικιά μου μάχη ώστε να δώσω στα παιδιά μου μια αντικειμενική απάντηση στο όλο θέμα χωρίς εμπάθεια και επηρεασμένος από τα γεγονότα.

Έγινε ένα λάθος και σκοτώθηκε ένα παιδί και ξεσηκώθηκε όλοι η Ελλάδα και ο κάθε ένας εκμεταλλεύεται την περίπτωση.

Και ρωτώ πόσα ιατρικά λάθει γίνονται τον χρόνο που κοστίζουν ζωές, πόση μεθυσμένοι οδηγούν και σκοτώνουν άλλους οδηγούς, πόση γονείς ασκούν βία στα παιδιά και τα σκοτώνουν ψυχικά, πόσοι ληστές σκότωσαν αθώους ανθρώπους σε ληστείες κτλ. Θα μπορούσα να γράψω πολλά και το ξέρεται.

Κανείς για αυτά δεν ξεσηκώθηκε

Όταν όμως γίνει ένα λάθος από την αστυνομία τότε όλοι ξεσηκώνονται.

Αν αυτό δεν είναι εμπάθεια κατά της αστυνομίας τότε τη είναι ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί ας με απαντήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο άκουσα το βίντεο και δεν ξαφνιάστηκα καθόλου. Αυτό που με προκαλεί αγανάκτηση περισσότερο είναι η λυσσαλώδεις μανία ενάντια στους αστυνομικούς.

Όπως κάθε κλάδος έτσι και ο κλάδος της αστυνομίας έχει και τα στραβά του δεν υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος επαγγελματικός κλάδος που να αποτελείτε 100% από τίμιους και σωστούς επαγγελματίες.

:rolleyes: αυτο ηθελα να πω πριν

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν υπάρχει πιο θλιβερό πράγμα στη σύγχρονη Ελλάδα από το να ακούς νέους ανθρώπους-ανοιχτά μυαλά να επιζητάνε χούντα….

Ειλικρινά λυπάμαι…

Ελπίζω μέσα από αυτές τις στάχτες να βγει κάτι θετικό για όλους μας… γιατί αν δεν βγει από αυτές σίγουρα οι επόμενες θα είναι μεγαλύτερες και καταστρεπτικότερες για όλους μας!

Ειλικρινά πίστευα μέχρι προχθές ότι η νεολαία μας δεν αναμασάει την τροφή που δίνουν οι κυβερνήσεις και τα ΜΜΕ, αλλά με μεγάλη λύπη διαπιστώνω ότι όχι μόνο την μεταδίδει στους γύρω τις αλλά έχει γίνει μέρος της βασικής τους σκέψης…κρίμα!

Κρίμα στα παιδιά που νομίζουν ότι είναι επαναστάτες με τα καινούργια κινητά τους τηλέφωνα, με τα τρεντι χτενίσματα τους και τα σκουλαρίκια στα φρύδια τους…ΚΡΙΜΑ!

Ο φίλος «viciouscircle» μίλησε για κάτι που όλοι το ξέρουμε αλλά κρατάμε τα στόματα μας κλειστά…ξέρουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά ποιος σπάει την περιουσία του κόσμου και για πιο λόγω ακριβώς γίνεται αυτό και ποιος σπάει τράπεζες… (τι θέλουν κάποιοι? Να ανεβάσω φωτογραφικό υλικό? Θα το κάνω όταν έρθει η ώρα)… δεν μιλάμε γιατί είμαστε ΚΟΤΕΣ είμαι και εγώ ΚΟΤΑ που το ξέρω αλλά και ΕΣΥ φίλε μου (ο καθε ΕΣΥ)… και φταίμε για αυτό…

Φταίμε όλοι για αυτό που έγινε το Σάββατο, ΟΛΟΙ !

«Ελεύθερος είναι αυτός που βάζει όρια στον εαυτό του».

ΥΓ. Ειλικρινά δεν ήθελα να πάρω μέρος στην κουβέντα αλλά αυτή η λέξη «χούντα» πάντα μου κάνει ένα κλικ….

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμένα είναι τώρα έξω ακριβώς από το σπίτι μου στο Φάληρο.... Στην είσοδο της πολυκατοικίας. Και ήθελα να πάω και βόλτα σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...