Jump to content

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!


Recommended Posts

πο πο... θησαυρός είναι αυτό το μέρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε ΒΒ, νομίζω ότι υπάρχει το 'αντίπαλο δέος' του οικιακού σου σινεμά και κατά παράδοξο τρόπο, ονομάζεται "Cine Big Blue"!!! :ooh2:

Δες στο περιοδικό "Ήχος Εικόνα" στο τεύχος Νοεμβρίου #440 σελίδα 26! :bowdown:

Το εν λόγω 'cine' φαίνεται να είναι πολύ 'χλιδάτο' αλλά ομολογουμένως, δε διαθέτει ούτε το ελάχιστο από το μεράκι σου... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μικροί που λέγαμε με τους φίλους μας

"-πωωω φαντάζεσαι να ειχες ενα home cinema σπιτι σου!

-ναι ναι αλλα φαντάζεσαι να είχαμε και πολυθρόνες σαν εκείνες του κινηματογράφου να αράζεις

-να ηταν και σκοτεινο το δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό!

-~~ναι σιγα μην εχεις και κινηματογράφο.................~~ (δική σου αίθουσα)"

Τι να πω , εσυ εχεις ξεπεράσει τα όρια της φαντασίας..,

ομολογουμένως η κατασκευή χρειάστηκε αρκετά χρήματα (δεν είναι προσιτό στον οποιονδήποτε ) αλλα εχεις φτιάξει μια κατάσταση τόσο προσωπική,προσεγμένη και με τοση μεγάλη αξία για σένα που κατάφερε να συγκινήσει και εμας.!

Τα συγχαρητήρια μου.. :hysterical:

Btw , πολύ καλές τιμές, να σε προτιμάμε τώρα που το εχουν ξεφτυλίσει στουσ κιν/φους! !!! :thumbup::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη τώρα το είδα το ποστ αυτό.

Μα την παναγία δηλαδή αμα βλέπω ανθρώπους με τέτοια υγιή πάθη τους θαυμάζω απερίγραπτα. Μακάρι να έμενα κοντά να σε γνώριζα και να σε έχω φίλο.

Αν τύχει ποτέ και με φέρει ο δρόμος απο κει θα μπω να δω ταινία και θα πληρώσω και κανονικό εισιτήριο έτσι για το γαμώτο δηλαδή.

Μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη τώρα το είδα το ποστ αυτό.

Μα την παναγία δηλαδή αμα βλέπω ανθρώπους με τέτοια υγιή πάθη τους θαυμάζω απερίγραπτα. Μακάρι να έμενα κοντά να σε γνώριζα και να σε έχω φίλο.

Αν τύχει ποτέ και με φέρει ο δρόμος απο κει θα μπω να δω ταινία και θα πληρώσω και κανονικό εισιτήριο έτσι για το γαμώτο δηλαδή.

Μπράβο σου

Πως και σου ξέφυγε βρε το θέμα;...... :)

Και μόμο απο αυτά που λές έχεις γίνει φίλος μου ήδη!!!

Οταν βρεθείς απο τα μέρη μας, ρίξε μήνυμα να τα πούμε απο κοντά...

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΒΒ, νομίζω ότι υπάρχει το 'αντίπαλο δέος' του οικιακού σου σινεμά και κατά παράδοξο τρόπο, ονομάζεται "Cine Big Blue"!!! :thumbup:

Δες στο περιοδικό "Ήχος Εικόνα" στο τεύχος Νοεμβρίου #440 σελίδα 26! :band:

Το εν λόγω 'cine' φαίνεται να είναι πολύ 'χλιδάτο' αλλά ομολογουμένως, δε διαθέτει ούτε το ελάχιστο από το μεράκι σου... :)

Τι;.......και δεν έχω κατοχυρώσει ρε γαμώτο το user name μου!!!!Μάλλον θα διάβασε εδω ο τύπος πριν βαφτήσει το σινεμά του!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μικροί που λέγαμε με τους φίλους μας

"-πωωω φαντάζεσαι να ειχες ενα home cinema σπιτι σου!

-ναι ναι αλλα φαντάζεσαι να είχαμε και πολυθρόνες σαν εκείνες του κινηματογράφου να αράζεις

-να ηταν και σκοτεινο το δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό!

-~~ναι σιγα μην εχεις και κινηματογράφο.................~~ (δική σου αίθουσα)"

Τι να πω , εσυ εχεις ξεπεράσει τα όρια της φαντασίας..,

ομολογουμένως η κατασκευή χρειάστηκε αρκετά χρήματα (δεν είναι προσιτό στον οποιονδήποτε ) αλλα εχεις φτιάξει μια κατάσταση τόσο προσωπική,προσεγμένη και με τοση μεγάλη αξία για σένα που κατάφερε να συγκινήσει και εμας.!

Τα συγχαρητήρια μου.. :)

Btw , πολύ καλές τιμές, να σε προτιμάμε τώρα που το εχουν ξεφτυλίσει στουσ κιν/φους! !!! :thaman::thumbup::band:

Γιά μιά ακόμη φορά μου δίνεις την αφορμή να τονίσω ότι σε τέτοια εγχειρήματα περισσότερο απο τα χρήματα μετράνε άλα πράγματα, εαν φυσικά κάποιος θέλει να δώσει την προςσωπική του σφραγίδα στο τελικό αποτέλεσμα.

Εκτός των άλλων χρειάζονται και αρκετές τεχνικές γνώσεις προκειμένου να έχεις το τελικό επιθθμιτό ακουστικό και οπτικό αποτέλεσμα, τις οποίες δεν μπορείς να τις βρείς έτοιμες και χύμα κάπου.

Γιά μιά κόμη φορά παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χθές ανήμερα στα γενέθλια μου, είχα την μεγάλη χαρά να φιλοξενήσω έστω και γιά λίγο τον Μανώλη Aquarius στον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ μαζί με την καινούργια "Μπέμπα του"!!!

Είναι το πρώτο μέλος απο εδω μέσα που μπάινει στο σινεμά και εκτός αυτού γνωρίζει και το ενυδρεί μου απο κοντά.

Γιά όσους δεν ξέρουν τον Μανώλη, πρόκειται περί ενός εξαιρετικού ανθρώπου και η εντύπωση που σου δίνει απο την πρώτη ματιά είναι πολύ φιλική και οικία προς εσένα.

Δυστυχώς δεν υπήρχε ο ανάλογος χρόνος να τα πούμε περισσότερο ,μιά που τελικά ανακαλύψαμε ότι έχουμε πολλά κοινά προς συζήτηση.

Στον Παράδεισο άκουσε και το ΠΕΤΑΓΜΑ ο Μανώλης και τον ευχαριστώ γιά τα πολύτιμα σχίλιά του.

Μανώλη να ξέρεις ότι χάρηκα πραγματικά πολύ γιά αυτη την άπρόσμενη επίσκεψή σου εδω και εύχομαι την επόμεη φορά να προλάβουμε να δούμε και ταινία.

Ελπίζω να σου άρεσε ο χώρος ,όπως ελπίζω να βρήσκες τουλάχιστον συμπαθητικά το ενυδρείο και το ΠΕΤΑΓΜΑ!!!

Να είσαι πάντα καλά φίλε μου και να ξέρεις ότι το Cine Paradiso θα είναι πάντοτε ανοιχτό γιά εσένα....

Link to comment
Share on other sites

Χθές ανήμερα στα γενέθλια μου, είχα την μεγάλη χαρά να φιλοξενήσω έστω και γιά λίγο τον Μανώλη Aquarius στον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ μαζί με την καινούργια "Μπέμπα του"!!!

Είναι το πρώτο μέλος απο εδω μέσα που μπάινει στο σινεμά και εκτός αυτού γνωρίζει και το ενυδρεί μου απο κοντά.

Γιά όσους δεν ξέρουν τον Μανώλη, πρόκειται περί ενός εξαιρετικού ανθρώπου και η εντύπωση που σου δίνει απο την πρώτη ματιά είναι πολύ φιλική και οικία προς εσένα.

Δυστυχώς δεν υπήρχε ο ανάλογος χρόνος να τα πούμε περισσότερο ,μιά που τελικά ανακαλύψαμε ότι έχουμε πολλά κοινά προς συζήτηση.

Στον Παράδεισο άκουσε και το ΠΕΤΑΓΜΑ ο Μανώλης και τον ευχαριστώ γιά τα πολύτιμα σχίλιά του.

Μανώλη να ξέρεις ότι χάρηκα πραγματικά πολύ γιά αυτη την άπρόσμενη επίσκεψή σου εδω και εύχομαι την επόμεη φορά να προλάβουμε να δούμε και ταινία.

Ελπίζω να σου άρεσε ο χώρος ,όπως ελπίζω να βρήσκες τουλάχιστον συμπαθητικά το ενυδρείο και το ΠΕΤΑΓΜΑ!!!

Να είσαι πάντα καλά φίλε μου και να ξέρεις ότι το Cine Paradiso θα είναι πάντοτε ανοιχτό γιά εσένα....

Γιάννη με τόσα καλά λόγια με κάνεις να κοκκινίζω... :) Πράγματι, ο διαθέσιμος χρόνος μου δεν ήταν αρκετός, αφού ήμουν "transit" από τη Καλαμάτα και λόγω Κυριακής φοβόμουν την κίνηση στην Εθνική οδό. Όμως, τα βρήκα όλα εντυπωσιακά και μερακλήδικα (ενυδρείο, cine Paradiso, το αρχοντικό σου μέσα στα περβόλια, κλπ) και εσάς πολύ φιλικούς και ανοιχτόκαρδους. Σε ευχαριστώ και να'σαι πάντα καλά φίλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απόψε προσπάθησα να τραβήξω κάποιες νέες φωτογραφίες με την απλή φωτογραφική μηχανή μου και με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω.

Αρχικά ας δούμε κάποιες αλλαγές προσθήκες στον εσωτερικό χώρο,που έχουν να κάνουν με την είσοδο του μουσειακού πλέον πίκ-άπ Mikcro seiki που όμως λειτουργεί άψογα, γιά να μην πάνε άδικα και τα τόσα βυνίλια που έχω απο μικρό παιδάκι.

Παράλληλα κάποιες κινηματογραφικές αφίσσες που υπήρχαν στους τοίχους αλλάχθηκαν με την αγορά κάποιων καινούργιων πιό μικρών που όμως είναι επιλογές απο ταινίες που κατά καιρούς και γιά διάφορους λόγους ανήκουν στις πιό αγαπημένες μου.Ετσι πλέον και τα θέματα των αφισσών στους τοίχους, δεν είναι τυχαία και εναρμονίζονται στον χώρο με τα υπόλοιπα μουσικά και κινηματογραφικά αντικείμενα που έχουν σημαδέψει τις μνήμες μου.

Επίσης επειδή το σινεμά κάποιες φορές εκτελεί και χρέη studio γιά τις μουσικές μου αναζήτήσεις και λόγω της μεγάλης ησυχίας και της ακουστικής εκεί μέσα, προστέθηκε μαζί με τις κιθάρες μου και το συνθεσάιζερ ,ορατό πλέον!!!

af1n.jpg

pikup.jpg

Στην συνέχεια δυό φωτογραφίες απο την προσθήκη του φηφιακού dac της denon το οποίο πήρε την θέση του PS3 και του πολυκάναλου προενισχυτή της ONKYO που πήρε την θέση του ολοκληρωμένου Denon A1.Σε αυτη την φωτογραφία και μέσα στο rack κάτω δεξιά μπορείτε να διακρίνεται και το πυκνωτικό μικρόφωνο λυχνίας της Rode που χρησιμοποιώ κατά τις εγγραφές στα φωνητικά,ενώ στην πρώτη κάτω αριστερά φαίνεται ο προενισχυτής του.

dacp.jpg

racke.jpg

Επίσης αλλάχθηκε η δεξιά φωτιζόμενη Neon πινακίδα με καινούργια, ίδιας φιλοσοφίας με την αριστερή (ΤΗΧ)που υπήρχε, μιά που έκρινα ότι η προηγούμενη στο δεξιό μέρος της σκηνής δεν ταίριαζε στο συνολικό οτπικό αποτέλεσμα.

aaalr.jpg

Ακόμη μία ειδική κατασκευή μπήκε στον χώρο και επάνω απο την κεντρική σκηνή...

Οι επόμενες δύο φωτογραφίες δίχως σχόλια παρακαλώ!!!

nanopoulos.jpg

nanopoulos2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν μερικές νέες φωτογραφίες απο την εξωτερική όψη του Cine Paradiso, αφού πλέον ολοκληρώθηκαν και οι εργασίες του κήπου.

Στον εξωτερικό τοίχο της πρόσοψης το μόνο που αλλάχθηκε είναι η νέα δεξιά πινακίδα CINEMA που αντικατέστησε την παλιώτερη φωτιζόμενη OPEN ,η οποία τελικά δεν ταίριαζε με το τελικό οπτικό αποτέλεσμα..

dscf2658.jpg

dscf2664h.jpg

dscf2665w.jpg

dscf2666b.jpg

dscf2669j.jpg

dscf2670h.jpg

dscf2673f.jpg

dscf2679d.jpg

dscf2686k.jpg

dscf2693.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τέλος ένα αποψινό ταπεινό βινετάκι απο την φωτογραφική μηχανή, στο οποίο μπορείτε να δείτε το άνοιγμα και το κλείσιμο τόσο απο την αυλαία της κουρτίνας όσο απο τα φώτα αυτής, και φυσικά το απόλυτο σκοτάδι όταν κλείνουν τα φώτα!!!

! Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Super. :excl:

Μονο που περιμενα να παιξει και ταινια :excl:

Μακάρι να είχα μιά σωστή κάμερα να σας δείξω κάτι και απο ώρα δράσης!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Σινεμά ο Παράδεισος, άμεσα ετοιμάζεται να παρουσιαστεί σε ένθετο γνωστής Κυριακάτικης εφημερίδας.

Link to comment
Share on other sites

;)

Και το σπίτι και ο χώρος αυτός είναι υπέροχα. Μπράβο για το μεράκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Το Σινεμά ο Παράδεισος, άμεσα ετοιμάζεται να παρουσιαστεί σε ένθετο γνωστής Κυριακάτικης εφημερίδας.

Φαντάζομαι θα ειδοποιήσεις σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα ειδοποιήσεις σχετικα...

Φυσικά και θα ειδοποιήσω εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα έγινε η φωτογράφιση του χώρου ,γιά το νέο ένθετο του Κυριακάτικου Εθνους, που κυκλοφορεί γιά πρώτη φορά την ερχόμενη Κυριακή.

Το θέμα με το Σινεμά ο Παράδεισος θα ενταχθεί την ερχόμενη η την μεθερχόμενη Κυριακή.

Φυσικά και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Πάντως γιά μιά ακόμη φορά επιβεβαιώνεται απο τα χέρια επαγγελματία φωτογράφου, πόσο δύσκολη είναι η σωστή φωτογράφιση στον συγκεκριμένο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχεις φτιαξει τον δικο σου παραδεισο χιλια συγχαρητηρια, θα ηταν πολυ ωραιο να κανονισουμε να δουμε κανενα ντοκιμαντερ απο αμαζονιο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχεις φτιαξει τον δικο σου παραδεισο χιλια συγχαρητηρια, θα ηταν πολυ ωραιο να κανονισουμε να δουμε κανενα ντοκιμαντερ απο αμαζονιο κτλ.

Μακάρι....

Κανονίστε το εσείς και εδω είμαι εγω...

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...δεν πιστευω το τι εχεις κανει ...απιθανο! ..να το χαιρεσαι! :rolleyes::wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

...δεν πιστευω το τι εχεις κανει ...απιθανο! ..να το χαιρεσαι! :rolleyes::wub::wootwoot:

Μόλις είδα το μήνυμα σου...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...και εσυ να είσαι καλά, με ότι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...