Jump to content

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!


Recommended Posts

Μόλις ανακάλυψα αυτό το post και πραγματικά έχω μείνει άφωνος.

Μπράβο σου ρε φίλε γαι όλα αυτα που έχεις φτιάξει, με πολλή προσωπική εργασάι απο ότι ειδα.

Και πάλι μπράβο

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις ανακάλυψα αυτό το post και πραγματικά έχω μείνει άφωνος.

Μπράβο σου ρε φίλε γαι όλα αυτα που έχεις φτιάξει, με πολλή προσωπική εργασάι απο ότι ειδα.

Και πάλι μπράβο

:D

Γιά τα πάντα σε τούτη τη ζωή υπάρχει μιά αρχή φίλε μου...

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, ήταν μιά πολύ μεγάλη και ευχάριστη ημέρα γιά το Σινεμά ο Παράδεισος......

Είχαμε την τιμή να μας επισκεφτούν 18 παιδιά απο το Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτησης Αργολίδας, που εδρεύει στο χωριό μου, την Πυργέλλα,μαζί με τους δασκάλους τους.

Πρόκειται γιά παιδιά-μαθητές με ειδικές ανάγκες, και πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τα συναισθήματα τόσο των παιδιών σε ότι βίωσαν εδω αυτη την ημέρα, όσο και των δικών μας που τους φιλοξενήσαμε.

Αφού πρώτα έγινε μιά μικρή ξενάγηση του χώρου, στην συνέχεια μοιράσαμε ζαχαρωτά σε όλα τα παιδιά, μαζί φυσικά και με ένα αναμνηστικό εισητήριο στον κάθε ένα τους.

Τις τελευταίες ημέρες πραγματικά έψαχνα πολύ στο ποιά ταινία θα έπρεπε να προβάλω, και αυτό λόγω των δυσκολιών απο τα ιδιαίτερα και ξεχωριστά προβλήματα του κάθε παιδιού.

Θα έπρεπε δηλαδή να βρεθεί μία ταινία, η οποία να μην είχε ανάγκη στήριξης απο υπότιτλους, επειδή μερικά παιδιά δεν θα μπορούσαν να διαβάζουν, και επίσης έπρεπε με την εικόνα της και μόνο χωρίς απαραίτητα τον ήχο να μπορεί να περάσει στα παιδιά το θέμα της.

Ακόμη θα έπρεπε να μην κουράζει και να κρατά τα παιδιά σε ενδιαφέρον,και με βάση την εξαιρετική εικόνα της.

Αποφάσησα λοιπόν με βάση όλους αυτούς τους περιοριστικούς παράγοντες ότι μία ταινία τέτοια υπήρχε στην ταινιοθήκη μου, και αυτή ήταν το "Αλογο της θάλασσας"σε Blue Ray και με Ελληνικούς υπότιτλους.....Sea Horse.

50268942.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό στα μάτια των παιδιών και ο ενθουσιασμός τους ήταν πρωτοφανής και απίστευτος, καθώς συνεχώς κατά την διάρκεια της ταινίας, και ιδιαίτερα στα σημεία που το άλογο της θάλασσας ταξιδεύει και πετάει με τον μικρό στην πλάτη του, τα παιδιά κυριολεκτικά σηκώνονταν και πετούσαν απο τις θέσεις τους!!!

Ολες οι θέσεις λοιπόν του σινεμά σήμερα,που δεν είναι και λίγες, γέμισαν με απίστευτες φατσούλες και παιδιά που ναι μεν έχουν τις ξεχωριστές ειδικές ανάγκες τους, όμως όλα μαζί είχαν και μιά κοινή ανάγκη, και αυτή δεν ήταν άλλη απο την ανθρώπινη επικοινωνία,επαφή και στοργή.

Στην συνέχεια και αφού οι παρουσίες τους πλημύρισαν τον κήπο μας, γεύτηκαν τις μοιρωδιές απο τα μυρωδικά φυτά,και άρχισαν να παίζουν με τα δύο σκυλιά που έχω.

Μάλιστα ένα απο τα παιδιά, ήταν η πρώτη φορά που ξεπέρασε έστω και δύσκολα τις φοβίες του και άρχισε δειλά-δειλά να χαιδεύει στην πλάτη το ένα σκυλί.....γιά πρώτη φορά στη ζωή του!!!

Ακολούθησε μιά μικρή επιδρομή στο θαλασσινό ενυδρείο μέσα στο σπίτι, όπου και εκεί υπήρξαν απίστευτα όμορφες στιγμές, με συνεχείς ερωτήσεις περί του υφάλου.

Πέρασαν πολύ γρήγορα σχεδόν 3 ολόκληρες ώρες και η στιγμή της αναχώρησης ήταν αρκετά δύσκολη τόσο γιά εμάς όσο και γιά τα παιδιά.

Φυσικά όπως θα δείτε και παρακάτω, έγραψαν κάποιοι και μερικά λόγια στο ιερό γιά εμένα βιβλίο των αναμνήσεων, απο τους επισκέπτες του Σινεμά.

0001sv.jpg

Ακολουθούν μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες με όσα απο τα παιδιά κατάφεραν να πάρουν άδεια απο τους γονείς τους γιά φωτογράφιση,καθώς επίσης και ένα μικρό ιστορικό απο το σχολείο αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, γιά την μεγάλη χαρά και τιμή που δώσατε σήμερα σε εμάς και στο Σινεμά ο Παράδεισος,καθώς επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ προς τους δασκάλους τους που σήμερα μαζί τους βίωσα και εγω κομάτι απο την απίστευτη υπομονή και αγάπη που δίνουν σε αυτά τα παιδιά.

10320111.jpg10320112.jpg10320113.jpg10320114.jpg10320115.jpg

Ιστορία του Σχολείου

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ) Αργολίδος είναι νεοϊδρυθείσα σχολική μονάδα Ειδικής Αγωγής που ανήκει στην Δ/νση Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδος και λειτουργεί από τις 13-01-2003 στο χωριό Πυργέλα του Δήμου Άργους.

Το κτίριο που στεγαζόμαστε υπήρξε Δημοτικό σχολείο, το οποίο καταργήθηκε με την ρύθμιση για την συγχώνευση ολιγοθεσίων Δημοτικών σχολείων. Ως εκ τούτου, χρειάστηκαν να γίνουν πολλές μετατροπές, παρεμβάσεις, κατασκευαστικές προσθήκες και αναδιάρθρωση χώρων, προκειμένου να εξυπηρετήσει τις λειτουργικές ανάγκες.

Παρόλο αυτά, υπάρχουν χωροταξικές ανάγκες και οικονομικής ενίσχυσης για υλικοτεχνική υποδομή.

Στο σύνολο, με το μεράκι και το ζήλο του συνόλου του προσωπικού, το σχολείο μας καλύπτει με αξιοπρέπεια και σεβασμό τις ανάγκες του ειδικού μαθητικού πληθυσμού. Κύρια μέριμνά μας είναι η ευχάριστη και παραγωγική εργασία με την εξασφάλιση ιδανικών συνθηκών τόσο για τους μαθητές όσο και για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ δέχεται μαθητές του νομού Αργολίδος ηλικίας 14 έως 22 ετών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, νοητική υστέρηση και διάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές κ.α. Στο σχολείο φοιτούν 29 μαθητές από όλο το νομό.

Σκοπός του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ, ως δεύτερος κύκλος σπουδών για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες είναι η επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση, η παροχή γνώσεων που θα ωφελήσουν στην ημι-αυτονόμηση των μαθητών στην μελλοντική τους πορεία, η ενίσχυση κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων, η ενίσχυση και διατήρηση των κεκτημένων και η προώθηση μιας αξιοπρεπούς συμβίωσης των ατόμων με νοητική υστέρηση με τα άλλα «υγιή» μέλη της κοινωνίας.

http://eeeek.arg.sch.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη. :D

Τα παιδιά αυτά, πραγματικά έχουν ανάγκη τέτοιου είδους χαρές.

Link to comment
Share on other sites

φιλε οτι και να πω θα ειναι λιγο :D μπραβο σου για τα υπεροχα παιδια που φιλοξένησες..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτιστα ήταν δική μου χαρά και ανάγκη να φιλοξενήσω στο Παραδεισένιο σινεμά αυτά τα παιδιά.....δεν έκανα τίποτε άλο απο αυτό που πρόσταζε η καρδιά μου...

Σας ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σας.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και μπράβο κι από μένα Γιάννη! Αν και ξέρω πως δεν περιμένεις κάτι τέτοιο, πραγματικά το αξίζεις, όπως και αυτά τα παιδιά αξίζουν αυτές τις στιγμές χαράς!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν ευκαιρίες σε όσους η ζωή στέρησε κάποιες. Είναι αυτό που μας διαφοροποιεί από τα ζώα.

Νομίζω όμως ότι το κόλπο είναι ότι όταν βοηθάς τέτοιους ανθρώπους η χαρά που παίρνεις είναι πολύ μεγαλύτερη από οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν ευκαιρίες σε όσους η ζωή στέρησε κάποιες. Είναι αυτό που μας διαφοροποιεί από τα ζώα.

Νομίζω όμως ότι το κόλπο είναι ότι όταν βοηθάς τέτοιους ανθρώπους η χαρά που παίρνεις είναι πολύ μεγαλύτερη από οτιδήποτε άλλο.

+1000000000 :D;)

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινείτε αφάνταστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το "Σινεμά ο Παράδεισος"και όχι μόνο, σήμερα στην Κυριακάτικη εφημερίδα "Πρώτο Θέμα"....Web Only.

http://www.protothema.gr/life-style/politi...cle/?aid=114941

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μας κάνεις πολύ υπερήφανους που σε έχουμε στην παρέα μας και αναφέρομαι στα παιδιά που φιλοξένησες, μιας και τώρα το είδα, το οποίο θεωρώ μεγαλύτερο παράσημο από το άρθρο στο πρώτο θέμα, το οποίο κι αυτό βέβαια είναι πολύ τιμητικό.

Πολλά συγχαρητήρια.

:P

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μας κάνεις πολύ υπερήφανους που σε έχουμε στην παρέα μας και αναφέρομαι στα παιδιά που φιλοξένησες, μιας και τώρα το είδα, το οποίο θεωρώ μεγαλύτερο παράσημο από το άρθρο στο πρώτο θέμα, το οποίο κι αυτό βέβαια είναι πολύ τιμητικό.

Πολλά συγχαρητήρια.

:P

Και εγω Κωστή, νοιώθω πολύ περήφανος με τέτοιους φίλους όπως απο εδω μέσα.

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση!Εύγε! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γιαννη!!

Τωρα ετοιμασου για μια prive προβολη!!

Εχω σκππο να κατεβω συντομα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γιαννη!!

Τωρα ετοιμασου για μια prive προβολη!!

Εχω σκππο να κατεβω συντομα!! :P

Τώρα που ανοίγει και ο καιρός, είναι μιά χαρά......σε περιμένω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλεπω και εγω το ποστ....

δεν εχω να πω τιποτα γιατι απλα εχω μεινει αφωνος....

απλα συγχαρητήρια

ΤΙ VILLAGE CINEMAS και @@

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την ερχόμενη Τρίτη πηγαίνω στις αποθήκες του Δήμου γιά να δω μιά παλιά κινηματογραφική που μου δίνουν (...ξέρουν την ιστορία μου και το θέμα του σινεμά ο Παράδεισος...) γιά να τους αδειάσει ο χώρος.

Το σπουδαίο όμως δεν είναι αυτό, αλά το ότι έχω την εντύπωση πως πρόκειται γιά την πρώτη κινηματογραφική μηχανή του Σινεμά Ορφεύς του παππού μου, την οποία πριν μερικά χρόνια είχε κάνει δωρεά στον Δήμο μαζί με τις καρέκλες του κινηματογράφου ένας θείος μου, ο οποίος τώρα δεν είναι στην ζωή.

Εαν τελικά πρόκειται γιά αυτη την μηχανή, θα τρελλαθώ!!!!

Πως τα φέρνει τελικά η ζωή ε;.....να προσπαθώ να πάρω την νεότερη μηχανή του Ορφέα,χωρίς να τα έχω καταφέρει, που είναι στην αποθήκη ενός απο τους γυιούς, του παππού και να σαπίζει και τελικά να φτάσει στο δικό μου σινεμά η πρώτη μηχανή του Ορφέα, καθαρά απο θέμα τύχης!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

συμφορουμιτη γιαννη,,,οτι και να πει κανεις ειναι λιγο,,,,πραγματικα δεν εχω λογια,,,,σου αξιζουν συγχαρηρτηρια για την δουλεια σου και το μερακι σου!!!

ΜΠΡΑΒΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα φέρνει η τύχη καμιά φορά...

Με το καλό να έρθει στα χέρια σου! :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το θέμα και πραγματικά το διάβασα και νόμιζα ότι διάβαζα μυθιστόρημα !!! :blink:

Τα λόγια είναι φτωχά για το θαυμασμό που τρέφω σε άτομα με τόσο υπομονή και μεράκι και πραγματικά εσύ τα έχεις και τα δύο στον υπερθετικό βαθμό... :(

Μακάρι να με βγάλει ο δρόμος κάποια στιγμή στα μέρη σου και να μπορέσω να δω τον "παράδεισο" από κοντά.

Πολλά συγχαρητήρια και εύχομαι ότι καλύτερο σε σένα και την οικογένειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη συγχώρα με αλλά γράφοντας το παραπάνω μήνυμα δεν είχα διαβάσει όλο το θέμα....

Όχι μόνο το διάβασα όλο, διάβασα και το άρθρο στο πρώτο θέμα, άκουσα και κάποια από τα τραγούδια σου και πρώτο από όλα το "Πέταγμα".

Η λέξη συγκίνηση είναι πολύ φτωχή για να χωρέσει αυτό που νιώθω αυτή τη στιγμή...

Εύχομαι όχι μόνο να πάρεις τη μηχανή προβολής που τόσο πολύ θέλεις αλλά ότι πραγματικά θελήσεις στη ζωή σου να το πετύχεις, να έχεις υγεία και ευτυχία εσύ και η οικογένειά σου και εμείς να είμαστε περήφανοι που είμαστε έστω και "διαδικτυακοί" φίλοι σου. Γιατί πραγματικά πρέπει να είναι περήφανος όποιος μπορεί να θεωρείται φίλος σου.

Να σαι καλά...

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Πως τα φέρνει η τύχη καμιά φορά...

Με το καλό να έρθει στα χέρια σου! :(

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Φώτη μου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη συγχώρα με αλλά γράφοντας το παραπάνω μήνυμα δεν είχα διαβάσει όλο το θέμα....

Όχι μόνο το διάβασα όλο, διάβασα και το άρθρο στο πρώτο θέμα, άκουσα και κάποια από τα τραγούδια σου και πρώτο από όλα το "Πέταγμα".

Η λέξη συγκίνηση είναι πολύ φτωχή για να χωρέσει αυτό που νιώθω αυτή τη στιγμή...

Εύχομαι όχι μόνο να πάρεις τη μηχανή προβολής που τόσο πολύ θέλεις αλλά ότι πραγματικά θελήσεις στη ζωή σου να το πετύχεις, να έχεις υγεία και ευτυχία εσύ και η οικογένειά σου και εμείς να είμαστε περήφανοι που είμαστε έστω και "διαδικτυακοί" φίλοι σου. Γιατί πραγματικά πρέπει να είναι περήφανος όποιος μπορεί να θεωρείται φίλος σου.

Να σαι καλά...

Μιχάλης

Μετά απο ότι γράφεις ΦΙΛΕ Μιχάλη, δεν έχω λόγια να σου απαντήσω, και όσο και εαν προσπαθήσω δεν θα καταφέρω να σου εκφράσω πόσο με συγκίνησες....μόνο, ένα....Ο Παράδεισος θα είναι πάντα ανοιχτός και γιά εσένα όταν μπορέσεις.

Οσο γιά το "Πέταγμα",μακάρι να σε ταξιδεύει όπου εσυ νομίζεις πιό όμορφα,και που ποθείς περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...