Jump to content

Καπνισμα


Recommended Posts

φοβερο? τρομακτικο?

να κανω ενα σχολιο παντως, σχετικα με το τσιγαρο. σιγουρα κανει κακο. αλλα γιατι ολος αυτος ο ντορος? γιατι να μου απαγορευουν να καπνιζω? επιλογη μου ειναι. αν ενοχληται ο διπλανος μου να μου ζητησει να το σβησω ή να αλλαξει θεση. νομιζετε οτι το νεφος, η εξετμιση ενος λεωφοριου, τα κινητα, τα τροφιμα κανουν λιγοτερο κακο? οι αλλοδαποι ή οι καθε βρωμιαρηδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας γνωριζετε τι εστια μολυνσεων ειναι? με την ιδια λογικη θα επρεπε ενας που δεν κανει μπανιο ή ενας που δεν τραβαει το καζανακι σε δημοσια τουαλετα να παιρνει προστιμο. επισης θα επρεπε να απαγορευσουν τα πολυτελη ή γργορα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου. αν το τσιγαρο δεν βρωμαγε αλλα ειχε μια ευχαριστη μυρωδια οπως ενα αποσμητικο χωρου ή αυτοκινητου (το οποιο ειναι καρκινογονο σιγουρα) θα μιλαγες κανεις? αυτα οσον αφορα την δικη μου αποψη.

περιμενω γνωμες και σχολια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok... Τώρα μου *μπιπ* την ψυχοσύνθεση και θέλω να ανάψω τσιγάρο!!! Το τί εστί κάπνισμα και τί κακό κάνει πρέπει όλοι μας να το ξέρουμε. Όποιος δεν το ξέρει είναι απλά ηλίθιος! Πολύ καπνιστές είναι κατά του καπνίσματος και κλαίγονται που καπνίζουν. Εγώ δεν είμαι κατά του καπνίσματος. Εϊμαι κατά του τρόπου που καπνίζω εγώ και το 99% των καπνιστών. Από όλα τα τσιγάρα μιας μέρας, άντε να απολαμβάνεις τα 3 με 5... Μετά το πρωινό, μετά το φαΐ, με κανένα ποτό κ.ο.κ. Όλα τα υπόλοιπα τσιγάρα γίνονtαι από συνήθεια και ηλιθιότητα! Γιατί ΝΑΙ είναι μεγάλη ηλιθιότητα να γνωρίζεις τί είναι το τσιγάρο και να καπνίζεις. Τόσο μεγάλη όσο το να μη ξέρεις τί κακό κάνει το τσιγάρο, όπως είπα και πιο πάνω.

Σε αυτά που θα διαφωνήσω με τον φίλο fishaki είναι ότι ναι μεν και όλα τ'άλλα κάνουν κακό, αλλά είναι κατά κάποιο τρόπο αναγκαία. π.χ. Χωρίς κρέας που έχει μεγαλώσει σε άθλιες συνθήκες και χωρίς λαχανικά που έχουν ένα κάρο καρκινοειδή ουσίες δεν ζεις. Πρέπει να τα φας... αλλιώς θα πρέπει όλοι μας να αποκτήσουμε ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι και να ζούμε άλλη ζωή!

Χωρίς τσιγάρο όμως, χωρίς αλκοόλ, χωρίς καφέ, χωρίς Coca Cola όλοι μπορούμε να ζήσουμε και απλά κάνουμε την επιλογή (ενώ ξέρουμε ότι κάνουν κακό) να τα χρησιμοποιούμε επί καθημερινής βάσεως!

Στο άλλο που όχι απλά θα διαφωνήσω, αλλά θα σταθώ πλήρως εναντίον είναι αυτό:

οι αλλοδαποι ή οι καθε βρωμιαρηδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας γνωριζετε τι εστια μολυνσεων ειναι?
Άσχετο βέβαια με το θέμα, απλά όταν ακούω ή διαβάζω ή αισθάνομαι τέτοιου είδους προκαταλήψεις τρελαίνομαι!!! Οι φυλετικοί διαχωρισμοί είναι απαράδεκτοι!!!

@ fishaki

Τίποτα προσωπικό μαζί σου και πιστεύω πως αυτό γράφτηκε "εν τη ρύμη του λόγου", αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ όταν βλέπω τέτοια :wub:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Νικο σε ολα τα παραπανω!Πραγματικα θαυμαζω τους ανθρωπους που κανουν ενα με τρια τσιγαρα την μερα!Εγω αυτο το πραγμα δεν μπορω να το κανω με τιποτα!Ειναι στον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου!Τρια τσιγαρα την ημερα τα επιτρεπει κι ο γιατρος που λεει ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Φισακι, να καπνιζουν μεσα στο λεωφορειο σου δλδ ελευθερα?

Και οποιος δεν μπορει το ντουμανι να κατεβαινει να παιρνει αλλο λεωφορειακι?

Ο σκυλος στο λεωφορειο (που λεγαμε σε αλλο θεμα) μας πειραξε μονο :P

Σοβαρα τωρα,

Δεν χρειαζονται ολα αυτα, αρκει να καταλαβαινει ο ενας το προβλημα του αλλου και να υπαρχει αλληλοσεβασμος.

Κατι ακραιες αμερικανιες σε στυλ "να απαγορευτει το καπνισμα και σε ανοιχτους χωρους" ή ελληναριες "να επιτρεπεται το καπνισμα και στο ασανσερ" ειναι για πολυ ξυλο.

Αν ο καπνιστης δεν σεβεται το "ακαπνο" υπαρχει τροπος να τον κανουμε να καταλαβει.

Μερικα σφηνακια φασολαδα φτανουν για να αρχισει ο αντιπερισπασμος.

Οσο για αυτα που ειπε ο νικος περι 2-3 τσιγαρα την ημερα μονο ενας ανθρωπο ξερω που το κανει.

Εγω δεν μπορεσα ποτε να το πετυχω και ημουν δουλος του καπνισματος, πρεζακι κανονικο, οπως ολοι.

Δεν μπορουσα να κανω τπτ χωρις ενα τσιγαρο στο χερι ή να καιει στο τασακι.

Μεχρι που το εκοψα και ελευθερωθηκα.

Δεν μου λειπει καθολου, απορω τι κερδιζα τοσα χρονια?

Μαλλον εχανα.

Με τα λεφτα απο το κομμενο τσιγαρο πρεπει να εχω παρει ισα με 5 ενυδρεια και 10 οσμοσεις σε δυο χρονια που το εχω κοψει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

οι αλλοδαποι ή οι καθε βρωμιαρηδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας

φιλε..............οτικαι να πω ειναι λιγο........γιαυτο δεν λεω τπτ !!!!!

συγγνωμη εγω δεν σε δικαιολογω σαν τους προηγουμενους απαραδεκτη ατακα .για τα δικα μου αυτια

τουλαχιστον,πολυ κριμα.......

:wub::P:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οι αλλοδαποι ή οι καθε βρωμιαρηδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας γνωριζετε τι εστια μολυνσεων ειναι?

-1 :wub:

Link to comment
Share on other sites

οι αλλοδαποι ή οι καθε βρωμιαρηδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας γνωριζετε τι εστια μολυνσεων ειναι?

Ok, για τους αλλοδαπους αστο, πες, οπως και ισχυει δεν ειναι ολοι βρομιαριδες, αλλα οσοι υπαρχουν ελληνες και μη, δεν ειναι οντως εστια μολυνσης? Ειδικα στα ΜΜΜ, που εισαι σαρδελα εκει μεσα....

Ειπαμε δεν καπνιζουμε παντου, αλλα ελεος πια...

Σιγα μην καταστρεφουμε και το οζον στην τελικη...

Για οσους κανουν 3-4 την ημερα, το λιγοτερο πους τους νοιαζει ειναι αυτο...

Αλλα πραγματα σκωτονουν πιο γρηγορα, και δεν μιλαω μονο για τα ναρκωτικα...

Εγω συμφωνω στα περισσοτερα με το fishaki...

Y.Σ. Οσο για το βιντεο κανεις δεν καπνιζει σαν ηλεκριτικη σκουπα, ΕΛΕΟΣ!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ok, για τους αλλοδαπους αστο, πες, οπως και ισχυει δεν ειναι ολοι βρομιαριδες, αλλα οσοι υπαρχουν ελληνες και μη, δεν ειναι οντως εστια μολυνσης? Ειδικα στα ΜΜΜ, που εισαι σαρδελα εκει μεσα....

Το πρόβλημα δεν είναι στο αν υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ως εστία μολύνσης αλλά ο τρόπος που αναφέρθηκε περί αλλοδαπών και λοιπών βρωμιάριδων.

Πάντως, πέραν αυτού, που όντως υπάρχουν άθρωποι ως εστία μόλυνσης, μπορώ να θυμηθώ πολλές φορές τον εαυτό μου να έχει πάει σε Goody's ή σε ζαχαροπλαστείο, να έχω πληρώσει πιάνοντας χιλιοπιασμένα χρήματα και χωρίς να πλύνω τα χέρια μου να τρώω ή να πίνω κάτι, όπως επίσης είναι καθημερινό φαινόμενο να τρώω μέσα στο αμάξι οδηγόντας προς τη δουλειά, ενώ πιάνω το τιμόνι το οποίο είναι μία από τις σημαντικότερες πηγές μόλυνσης μαζί με το πληκτρολόγιο του Η/Υ.

Θέλω να πω, πως πολλά πράγματα που μπορούμε να αποφύγουμε, τα κάνουμε είτε από άγνοια, είτε από βαρεμάρα και αυτό δεν μας δίνει κανένα δικαίωμα να κατηγορούμε ανθρώπους που στην τελική δεν ξέρουμε ποιες είναι οι καταστάσεις που τους έφεραν στο σημείο να είναι... "βρωμιάριδες"!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι στο αν υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ως εστία μολύνσης αλλά ο τρόπος που αναφέρθηκε περί αλλοδαπών και λοιπών βρωμιάριδων.

Πάντως, πέραν αυτού, που όντως υπάρχουν άθρωποι ως εστία μόλυνσης, μπορώ να θυμηθώ πολλές φορές τον εαυτό μου να έχει πάει σε Goody's ή σε ζαχαροπλαστείο, να έχω πληρώσει πιάνοντας χιλιοπιασμένα χρήματα και χωρίς να πλύνω τα χέρια μου να τρώω ή να πίνω κάτι, όπως επίσης είναι καθημερινό φαινόμενο να τρώω μέσα στο αμάξι οδηγόντας προς τη δουλειά, ενώ πιάνω το τιμόνι το οποίο είναι μία από τις σημαντικότερες πηγές μόλυνσης μαζί με το πληκτρολόγιο του Η/Υ.

Θέλω να πω, πως πολλά πράγματα που μπορούμε να αποφύγουμε, τα κάνουμε είτε από άγνοια, είτε από βαρεμάρα και αυτό δεν μας δίνει κανένα δικαίωμα να κατηγορούμε ανθρώπους που στην τελική δεν ξέρουμε ποιες είναι οι καταστάσεις που τους έφεραν στο σημείο να είναι... "βρωμιάριδες"!

Nαι ενταξει, υπαρχει ομως διαφορα στα ενα δυο βακτηριακια-καμια μολυνση, παρα φυματιωση και ηπατιτιδα!!!

Και τωρα που τα αναφερουμε, παιδια παντα πλυσημο χεριων μετα απο παραμονη εξω απο το σπιτι.

Εγω μεχρι και τα παπουτσια βγαζω στην πορτα του σπιτιου μου...

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεακι βασιζεται σε ενα συστημα φιλτρανσης που κατακρατει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο της πισσας σε πολυ μικρο διαστημα, κατι που δεν ισχυει με τον ανθρωπινο οργανισμο. Απλα δειχνει τι περιεχει το τσιγαρο.

Η διατυπωση περι αλλοδαπων δεν ειναι σωστη. Δεν με πειραζουν ουτε εχω κατι. Υπαρχουν πολλοι αλλοδαποι-μεταναστες οι οποιοι μας βαζουν τα γυαλια. Στης σχολη ημουν απο τους λιγους που μιλαγαν σε Αλβανους φοιτητες. Το ανανφερα γιατι πολλοι θα εχουν μπει σε ενα λεωφορειο και θα εχουν δει τι συμβαινει, ακομα και χειμωνα, ακομα και αν ο "βρωμιαρης" (και ο Ελληνας βρωμιαρης) καθεται πισω γαλαρια και ο οποιοσδηποτε "εσυ" μπροστα. Γιατι να μην εχει το δικαιωμα ο πολιτης στο συγκεκριμενο παραδειγμα να τον πεταξει εξω? Αληθεια, εχει παει κανεις προς την οδο Αθηνάς ή την Δροσοπουλου να δει τι γινεται? Πλατεια Κουμουνδουρου? Θα εμενε κανεις εκει, απο δικη του επιλογη και οχι γιατι απλα γεννηθηκε ή δεν εχει χρηματα να μετακομισει καπου αλλου? Οποιος το εκανε δεχομαι να με πει και ρατσιστη και απαραδεκτο.

Προχθες ενω εκανα ελεγχο κομιστρου, ενας ξενος που δεν ειχει εισητηριο και του εκοψα προστιμο, εσκισε τη κλιση μπροστα μου και μου ειπε οτι συντομα θα παει να μεινει Αγγλια να φυγει απο το μπουρδελο την Ελλαδα. Και δεν ειναι ενα περιστατικο μονο. Ποιος του εδωσε το δικαιωμα? Γιατι δεν σεβεται το τοπο που εβγαλε ψωμι? Αξιζει τη φιλοξενια μας? Ο καθενας μπορει να πει οτι θελει για την οικογενια του για παραδειγμα, αλλα εγω οχι. Ως Ελληνας μπορω να αποκαλεσω το συστημα της χωρας μου οπως θελω, οχι ομως ενας Αγγλος. Ειναι προσβολη και υπαρχουν ορια.

Το καπνισμα φυσικα και δεν μπορει να επιτραπει παντου. Αλλα οχι και απολυτη απαγορευση. Ουτε στη δικτατορια δεν ειχε απαγορευτει. Ο καθενας μας πρεπει να εχει συνηδηση. Οπως τα σκυλακια που τα βγαζουν βολτα καποιοι και δεν μαζευουν τις ακαθαρσιες που κανει στο παρκο. Ας απαγορευσουμε λοιπον και τις βολτες των ζωων στα παρκα. Τα αρωματα που φοραει ο αλλος σε υπερδοσολογια και με πιανει πονοκεφαλος. Τα χρηση κινητων σε κλειστους χωρους. Και πολλα αλλα που δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη. Το βλεπετε σωστο? Το ξαναλεω... αν το τσιγαρο μυριζε φραουλα θα μιλαγε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως με την ανάπτυξή σου περί των ξένων, αλλά αυτό προφανώς προέρχετε από την διαφορετική λογική που έχουμε, οπότε σεβαστή η άποψή σου!

Για το τσιγάρο είμαι 100% με του αντικαπνιστές. Το τσιγάρο κάνει κακό όχι μόνο στο καπνίζοντα αλλά και στο περιβάλλον του! Οπότε ο καθένας έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην θέλει να προσθέσει άλλο ένα κακό στη ζωή του μαζί με όλα τ'άλλα (φαΐ, ποτό, καφέ κλπ). Αν κάποιος είναι σε κλειστό χώρο και δεν καπνίζει έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει από τους γύρω του το ίδιο πράγμα.

Και ναι, έχεις δίκιο περί κινητών, αρωμάτων κλπ, αλλά το ότι για κάποιον ηλίθιο λόγο επιτρέπονται τα υπόλοιπα δεν θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε ως επιχείρημα για να επιτραπεί και το τσιγάρο.

Ξαναλέω... είμαι καπνιστής και μάλιστα καπνίζω αρκετά!

Στο αεροδρόμιο της Βιέννης όπου έτυχε να διανυκτερεύσω πρόσφατα, έμεινα μλκς με την οργάνωσή τους. Δεν είναι ρατσιστές απέναντι στους καπνιστές. Ξέρουν όμως να σέβονται απόλυτα τους μη καπνιστές. Γι' αυτό και είχαν ένα κουβούκλιο (σκεφτείται κάτι σαν τηλεφωνικό θάλαμο) στο οποίο είχε εξαερισμό και εκεί δύο δύο άτομα, μπορούσαν να μπαίνουν και να κάνουν το τσιγάρο τους! Μακάρι να υπήρχαν τέτοια συστήματα και στην Ελλάντα, αλλά το έχουμε ξαναπεί.... δεν έχουμε παιδία!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η κολόνια δεν κάνει κακό στην υγεία μου παρά μόνο με ενοχλεί αν κάποιος βάλει υπέρμετρη δόση. Το τσιγάρο όμως κάνει κακό στην υγεία μου οπότε με πιο δικαίωμα εσύ θέλεις να προκαλέσεις βλάβη στην υγεία μου. Τέλος το τσιγάρο σε κλειστούς χώρους.-

Όσο για τους ξένους έχω να πω μόνο το εξής μεγάλωσα στην Γερμανία και ξέρω τη θα πει ρατσισμός, τη θα πει να σε κοιτούν με μισώ μάτι. Αλλά ξέρω και τη θα πει το μπατε σκύλοι αλωνίστε. Με απλά λόγια ο ξένος θέλει να τον σέβονται και ο ντόπιος θέλει να σέβεται ο ξένος την νοοτροπία του ντόπιου.

Όταν επιλέγεις να ζήσης σε ένα άλλο κράτος οφείλεις να τηρείς και να σέβεσαι την νοοτροπία αυτού του λαού, και όταν ο ξένος σέβεται τον ντόπιο τότε και ο ντόπιος δεν έχει λόγο να μην τον σέβεται, αν δεν τον σέβεται είναι απλά ρατσιστής. Στην Γερμανία που ήμουν συχνά παρατηρούσα το φαινόμενο κάποιες ομάδες ξένων να μην σέβονται το κράτος που τους φιλοξενεί αυτό είναι απαράδεχτο και προκαλεί στους θίγοντας ρατσιστικά συναισθήματα όχι όμως ρατσισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το νόημα των λεγόμενων του Χρήστου όσον αφορά τις φυλετικές διαφορές, διαφωνώ με τον τρόπο που εκφράζεται! Δηλαδή ο σεβασμός δεν είναι κάτι που οφείλει κάποιος να έχει απέναντι σε κάποια χώρα ή τους πολίτες της. Ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζετε και δεν αφορά φυλές.... αφορά ανθρώπους!

Αυτό που με τρελαίνει σε τέτοιου είδους συζητήσεις είναι όταν μιλάμε για Γερμανούς, Έλληνες, Τούρκους, Κινέζους κλπ και ξεχνάμε πως πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι που απλά ΕΤΥΧΕ να γεννηθούμε σε κάποιον συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνιζες διπλα μου και σου ζητουσα να το σβησεις πως θα αντιδρουσες?

για ποιο λογο να σηκωθω να φυγω επειδη εσυ καπνιζεις διπλα μου σε ενα χωρο που απαγορευεται?

δεν φταιω εγω πουθενα να αναπνεω την αρρωστια σου! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνιζες διπλα μου και σου ζητουσα να το σβησεις πως θα αντιδρουσες?

για ποιο λογο να σηκωθω να φυγω επειδη εσυ καπνιζεις διπλα μου σε ενα χωρο που απαγορευεται?

δεν φταιω εγω πουθενα να αναπνεω την αρρωστια σου! :wub:

Συγκεκριμένα σε σένα, επειδή στη φυλάω, θα έσβηνα το τσιγάρο και θα άναβα πούρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καποια αρωματα ισως να μην κανουν κακο. Θεωρω ομως οτι στη πλειψηφια τους κανουν κακο. Αν σε πιανει πονοκεφαλος τοτε κατι περιεχει και δεν το δεχεται ο οργανισμος.

Η αρρωστια μου, συνηθεια ή οπως αλλιως μπορει καποιος να το πει ειναι ειναι για μενα. Ποτε μου δεν καταφερα να το κρατησω στα 2-3 τσιγαρα ημερησιως. Καταφερα ομως με πολυ κοπο να το κοψω 3 φορες για 6 μηνες ή καθεμια. Με ενοχλουσε αφανταστα οταν ο αλλος καπνιζε διπλα μου, αλλα ειχα το φιλοτιμο και δεν του ελεγα να μην το κανει. Του ζητουσα ευγενικα να το ελλατωσει. Ο επισκεπτης στο σπιτι μου καπνιζε κανονικα, οπως και στο αυτοκινητο μου. Δεν πιστευω ενας μη καπνιστης να πεθανει απο το τσιγαρο. Θα τον προλαβει το καυσαεριο και η ακτινοβολια. Εκτος αν 24 ωρες αναπνει καπνο αλλων. Ενοχλει η μυρωδια και δεν μπορει να μου το βγαλει κανεις απο το μυαλο. Εχω θεσει ενα ερωτημα και κανεις δεν απανταει. Αν μυριζε ομορφα θα γινονταν ολα αυτα? Οπως ο μη καπνιστης θελει να το σεβαστω ετσι και εγω ζηταω να με σεβαστει. Να μοιρασουμε τη διαφορα. Αντι για 10 τσιγαρα, να μου επιτρεψει να κανω 3. Ειμαι βεβαιος οτι πολλοι θελουν να εκφρασουν την ιδια ή παρομοια γνωμη με εμενα αλλα δισταζουν. Γιατι απλα δεν θελουν να ερχονται σε αντιπαραθεσεις. Οπως ολοι μπορουν να πουν τη γνωμη τους ετσι τη λεω κι εγω. Εκνευριζομαι να μου απαγορευουν κατι το οποιο θα το εκανα και μονος μου.

Ο Χρηστος ειπε τα πιο σωστα λογια για το θεμα των αλλωδαπων. Ετσι πρεπει να ειναι και επειδη βλεπω οτι δεν ισχυει καπου θυμωνω με οσους δεν το κανουν. Οταν ο ξενος με σεβαστει θα γινω χαλι, διαφορετικα ρατσιστης. Ειμαι χροστιανος, αλλα αν παω Τουρκια θα σεβαστω τους γυρω μου και τον μουσουλμανο, παρολο που δεν πιστευω. Ετσι ειναι γενικοτερα. Εδω ειναι ολα χυμα. Σε μερικα χρονια να μου το θυμηθητε. Δεν θα εχουμε θρησκεια, ιδεολογια, παραδοση, ιστορια, ελληνισμο. Ολοι ανθρωποι ειμαστε, αλλα μου αρεσει η παραδοση. Ειναι η κληρονομια μας. Προς σεβασμο και μονον οσον τη δημιουργησαν πρεπει να τη διατηρησουμε, κατι που δεν κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνιζες διπλα μου και σου ζητουσα να το σβησεις πως θα αντιδρουσες?

για ποιο λογο να σηκωθω να φυγω επειδη εσυ καπνιζεις διπλα μου σε ενα χωρο που απαγορευεται?

δεν φταιω εγω πουθενα να αναπνεω την αρρωστια σου! :wub:

η απαγορευση ειναι καποιος γενικος κανονας που εφαρμοσε καποιος για να προστατευσει κατι. Υπαρχουν ομως περιπτωσεις και εξαιρεσεις. Το αν θα φυγω εγω ή εσυ απο το τραπεζι εξαρταται απο διαφορους παραγοντες. Ο εξαερισμος, η υπολοιπη παρεα, ποιος ειναι επισκεπτης, το ποσα τσιγαρα θα κανω, αν εχεις προβλημα υγιας ή εισαι εγκυος και το ποσο ενοχλησε εσυ σε σχεση με αλλους μη καπνιστες. Πολλες φορες η απαγορευση ξεφευγει της λογικης και καποιοι το εκμεταλευονται. Αυτο δεν μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα χρονια να μου το θυμηθητε. Δεν θα εχουμε θρησκεια, ιδεολογια, παραδοση, ιστορια, ελληνισμο. Ολοι ανθρωποι ειμαστε, αλλα μου αρεσει η παραδοση. Ειναι η κληρονομια μας. Προς σεβασμο και μονον οσον τη δημιουργησαν πρεπει να τη διατηρησουμε, κατι που δεν κανουμε.

Μου αρέσει αυτό το θέμα :wub:

Θρησκεία: Εδώ και 5-6 χρόνια, με τον δικό μου τρόπο παλεύω να χαθεί αυτό το πράγμα από τις συνειδήσεις των ανθρώπων!

Ιδεολογία: Η ιδεολογία είναι ατομική και όχι ομαδική. Όταν υπάρχει ομαδική ιδεολογία, τότε απλά μιλάμε για "πρόβατα" που ακολουθούν τον "βοσκό" και όχι για ανθρώπους.

Παράδοση: Ως λέξη και έννοια είμαι πλήρως αντίθετος με την "παράδοση". Δεν υπάρχει καμία ηθική υποχρέωση από κανέναν να ακολουθεί τα "βήματα" των προγόνων του! Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και πρέπει να έχει την δική του κρίση ώστε να πράττει βάσει της λογικής του (εφόσον αυτή δεν προσβάλλει κανέναν γύρω του).

Ιστορία: Την ιστορία μας την έχουμε χάσει χρόνια τώρα! Αλήθεια... ξέρετε από ποιους γράφοντε τα βιβλία ιστορίας που διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία??? Το σημαντικότερο πρόβλημα, όχι μόνο των Ελλήνων αλλά παγκοσμίως, θεωρώ πως είναι η έλλειψη γνώσης της ιστορίας! Η ιστορία είναι το παν κατ'εμέ!

Ελληνισμός: Να τον βράσω τον ελληνισμό μας! Όποιος ξέρει ελληνική ιστορία ξέρει και τί εστί ελληνισμός. Το μόνο που ξέρουμε να λέμε είναι "Ήρωες", "Πολιτισμός", "Δημοκρατία", "Τέχνες" κλπ... Όλα αυτά είναι ένα μικρό κομμάτι του ελληνισμού. Τα υπόλοιπα είναι ξεχασμένα!

Link to comment
Share on other sites

..Δηλαδή ο σεβασμός δεν είναι κάτι που οφείλει κάποιος να έχει απέναντι σε κάποια χώρα ή τους πολίτες της. Ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζετε και δεν αφορά φυλές.... αφορά ανθρώπους!

Εδώ είσαι λάθος υπάρχουν άνθρωποι που απλά δεν σέβονται, ότι και να τους κάνεις δεν πρόκειται να κερδίσεις τον σεβασμό τους. Δηλαδή αν συναντηθούν δυο άγνωστοι ξένοι δεν οφείλει ο ένας να σέβεται τον άλλο έως ότου τουλάχιστον να γνωριστούν. Και αν γνωριστούμε και δεν ταιριάξουνε αυτομάτως ο ένας τότε δεν πρέπει να σέβεται τον άλλον γιατί έχει διαφορετικές αντιλήψεις;

Δηλαδή θα το πω χοντρά και χιουμοριστικά αλλά το νόημα πιστεύω να το πιάσεις. Αν εγώ προέρχομαι από μια χώρα που φωνάζουν κάθε Σαββάτο στους δρόμους. Και αποφασίσω να πάω σε μια άλλη χώρα που κάθε Σαββάτο κάνουν απόλυτη ησυχία δεν οφείλω να σεβαστό αυτή τους την συνήθεια. Δηλαδή θα βγω και θα φωνάζω αψηφώντας την κουλτούρα και την νοοτροπία ολόκληρου λαού με την αιτιολογία ότι δεν έκαναν τίποτε ακόμη που να με κάνουν να τους σέβομαι.

Μόνο με τον αλληλοσεβασμό θα συνυπάρξουμε και όχι με την ψευτo μαγκιά, ούτε η ντόπιοι ούτε η αλλοδαπή είναι καλλίτερη ο ένας από τον άλλον απλός μερική το παίζουν καλλίτερη και από τους μεν και από τους δε

Ο βαθύς σεβασμός ναι κερδίζεται και δεν χαρίζεται αλλά ορισμένα πράγματα στην ζωή μας πρέπει να τα σεβόμαστε για να μπορέσουμε να ζήσουμε αρμονικά αλλιώς γινόμαστε μπάχαλο.

Όπως εγώ σεβάστηκα τους γερμανούς όταν ζούσα στην Γερμανία έτσι και εγώ θέλω να με σέβονται και η αλλοδαπή που ζουν στην Ελλάδα τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Και δεν έχει να κάνει αυτό με ρατσισμό. Αλλά δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα όχι μόνο ο ξένος αλλά και οι ίδιοι οι Έλληνες δεν σέβονται ο ένας τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν διαφωνούμε ιδιαίτερα... Απλά εγώ δεν το διαχωρίζω σε κουλτούρες και παραδόσεις χωρών αλλά σε κουλτούρες ανθρώπων.

Όπως κι αν έχει, ακόμα και όταν 2 άνθρωποι διαφωνήσουν, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει σεβασμός. Προσωπικά για να σεβαστώ κάποιον μου αρκεί να έχει την γνώση του εαυτού του... Να έχει χαρακτήρα και προσωπικότητα! Κι ας μη ταιριάξουμε ποτέ ως φίλοι ή ως απλοί γνωστοί!

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε παίρνει να διαφωνήσεις… :wub::ninja::thumbup:

άμεσο :P

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε παίρνει να διαφωνήσεις… :wub::thumbup::thumbup:

άμεσο :P

Τελευταία λαμβάνω περίεργα "μηνύματα".... Για παράδειγμα, στην ομιλία του Bleher, όταν ο Husky με πήρε φωτογραφία είπε "Ας πάρουμε φωτογραφία και το πρώην μέλος του ΑΖ" :ninja:

Μήπως θέλετε να μου πείτε κάτι και μου το φέρνετε απ'έξω απ'έξω???

Όπως και να'χει, ακόμα και να μη θέλετε, στη Σαλόνικα θα έρθω και θα σας γεμίσω σαλιγκάρια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο σεβασμος οπως πολυ σωστα λετε κερδιζεται!! Αλλα ποιο ειναι το λαθος σας. Οταν μου ζητησεις να εισαι διπλα μου, πρεπει να με σεβαστεις και να μη φωναζεις καθε σαββατο εκτος αν σου το επιτρεπω. Οταν πας γερμανια οφειλεις να δεχτεις τους κανονες που ισχυουν εκει. Ηθη, εθιμα και νομους. Διαφορετικα εισαι ανεπιθυμιτος και χαλας τη γαληνη που υπαρχει στο τοπο που σε φιλοξενει. Αν ερθω στη γειτονια σου και βαζω το βραδυ δυνατα τη μουσικη ενω εσυ θες να κοιμηθεις θα το δεχθεις ή θα διωξεις? Και ας μη το απαγορευει ο νομος. Συνεχιζω το ακραιο παραδειγμα. Ειμαστε μια κοινωνια και κοινωνια χωρις σεβασμο στο διπλανο σου, ειτε τον ξερεις ειτε οχι δεν υπαρχει. Εγω αυτο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μαζι με τον fishaki.

Ασχετο, αλλα σχετικο, σημερα στα μακ του μοναστηρακιου, στον πανω οροφο, αναψε τσιγαρο ενας φιλος, τεντα το παραθυρο, κανεις τριγυρω ολα καλα....

Μετα απα κανενα μισαωρο, γεματο το χαρτινο τασακι...

Ξαφνηκα εμφανιζεται μια κυρια απο το καταστημα και μας λεει οτι απαγορευται.....

Και μας εφερε για παραδειγμα οτι δεν υπαρχει τασακι στο τραπεζακι......

Το μονο που υπηρχε ηταν ενα σημα απογορευται το καπνισμα στην αλλη ακρη της αιθουσας....

Εμεις οποτε παμε θα καπνιζουμε μεχρι να μας πουνε οτι απογορευται..

Τασακια δεν υπαρχουν και εκει που επιτρεπεται, παραθυρο ειχαμε και πουθενα σημα απογορευται.

Επισης ειναι τελειως χαζο και αφελες να σου επιτρεπουν να καπνιζεις 1 μετρο απο τον χωρο για μη καπνιστες...

Και επειμενω οτι τα fastfood σκοτωνουν πιο πολυ και ομως υπαρχουν.

Παιδια και αυτο με την μυρωδια ισχυει.

Καπνος που μυριζει βανιλια, σε κοπελα που την πειραζει ο καπνος τσιγαρου, αυτος δεν την ενοχλησε.

Μιλαμε οτι η κοπελα αυτη ειναι φουλ σπαστικη πανω σε αυτο το θεμα, μεχρι που βηχει κιολας...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι , θα αποαγορευτεί σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...