Jump to content

Καπνισμα


Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω την εξής απορία, όταν λέμε περί αλλοδαπών κινητών εστιών μόλυνσης, σε ποιους ακριβώς λαούς αναφερόμαστε????

Γιατί αλλοδαποί είναι όλοι όσοι κατοικούν στην Ελλάδα και δεν είναι Έλληνες.

δεν ξερω τι εθνικοτητας ειναι γιατι δεν εχω τη ταυτοτητα τους να σου απαντησω. οι περισσοτεροι παντως δεν ειναι Ελληνες σιγουρα.

Παιδια κοιταξτε. Οσοι ειστε σε ενα γραφειο ή καπου σε κλειστο χωρο ή ζητε σε χωρια και προαστια δεν βλεπετε τι γινετε. Καντε μερικες βολτες, προσεξτε τη κατασταση, εκτιμηστε το σταδιο της και αν σας αρεσει οπως καταντησαμε... τι να πω. Βλεπω ελληνικες ταινιες και νοσταλγω τα χρονια εκεινα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καντε μερικες βολτες, προσεξτε τη κατασταση, εκτιμηστε το σταδιο της και αν σας αρεσει οπως καταντησαμε... τι να πω. Βλεπω ελληνικες ταινιες και νοσταλγω τα χρονια εκεινα.

Ε τώρα άμα σε πούν ρατσιστή δεν θα φταίνε τα παιδιά... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα διαφωνω σε πολλα...Το οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε Μα***ες δεν σημαινει πως αυτοι ειναι βρομιαρηδες,και πως αυτοι φταινε...Λενε ολοι πως τωρα πια δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας ουτε σε οικοδομη....Μα πως να υπαρχουν οταν ο καθε βλακας ελληνας αντι να ριξει λιγο την αξιοπρεπια του και να πει ναι ρε γαμωτο θα δουλεψω με 100 ευρω λιγοτερα(τα οποια τα χρειαζομαι πολυ) και θα προσπαθησω να ζησω την οικογενια μου,καθεται και λεει πως εχουν ερθει οι αλοδαποι και μας εχουν παρει τις δουλειες...Αυτοι δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μαγκες και πρεπει να ξυπνησουμε...Ηρθαν σε μια Ελλαδα που τους υποδεχτηκε με τον χειροτερο τροπο,αλλα παρολ'αυτα εχουν καταφερει να εχουν μια χαρα δουλειες και μια χαρα σπιτια....Σιγουρα καπιοι κλεψανε αλλα ηταν ελαχιστοι....Οι περισσοτεροι δουλεψανε με αθλιους μιστους...Κερδισαν την εκτιμηση μας οσο αναφορα την δουλεια και τωρα εχουν ανεβασει και τις τιμες και κανεις δεν λεει οχι μιας και κανουν σωστη δουλεια....Και κατι τελευταιο....Λες δεν τους θεωρω κατοτερους..Αλλα ειναι βρομιαρηδες...Εχεις δει ελληνες σε αλλες χωρες πως ειναι και σε τι κατασταση ζουν..??Και οσο λες για τα προαστια και βεβαια βλεπω τι γινεται....μιας και σχεδον καθε μηνα βρισκομαι Αθηνα..Και δεν ειμαι σε καμια glamur περιοχη αλλα Κυψελη...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε...

1ον ξέρεις το ποσοστό ανεργείας στην Ελλάδα; να σου πώ... 8,5%

2ον ξέρεις το ποσοστό αλλοδαπών στην Ελλάδα; να σου πώ... 1.500.000 (απο τα 10.500.000)

Βάλε κάτω τα νούμερα και μετά πές μου ποιός φταίει για την ανεργεία...

3ον Η Ελλάδα όχι μόνο τους υποδέχτηκε με ανοιχτές αγκάλες αλλά τους παραχωρεί και προνόμια που ούτε οι Έλληνες δεν τα έχουν απο το ίδιο το κράτος τους,πώς λοιπόν να τους δούν θετικά;

4ον Μήν μου πείς ότι τα σπίτια που έχουν δουλέψαν και τα πήραν (λίγοι πολύ λίγοι) οι υπόλοιποι είτε γηροκομήσαν κάποια γιαγιά κάποιον παππού είτε με το δικαίωμα τις χρυσεκτησίας πχ στο πόρτο ράφτι που έχω εξωχικό ξέρω τουλάχιστον 2 οικογένειες αλλοδαπών που κατοικήσαν σε ακατοίκητα σπίτια επι σειρά ετών και κατόπιν περάσαν στην ιδιοκτησία τους (η περιουσία του άλλου που απλά δεν την εκμεταλευόταν την εκμεταλεύτηκαν άλλοι)

5ον έχεις ακούσει ποτέ για Έλληνα μετανάστη να κλέβει να βιάζει να σκοτώνει να απαγάγει κοκ

Και άν ναι 1 στους 100 και όχι το παρακάτω http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=53&am...48&start=45

Έχεις ακούσει ποτέ αλλοδαπό να μιλάει με καλά λόγια για την χώρα την οποία τον φιλοξενεί;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε...

1ον ξέρεις το ποσοστό ανεργείας στην Ελλάδα; να σου πώ... 8,5%

2ον ξέρεις το ποσοστό αλλοδαπών στην Ελλάδα; να σου πώ... 1.500.000 (απο τα 10.500.000)

Βάλε κάτω τα νούμερα και μετά πές μου ποιός φταίει για την ανεργεία...

3ον Η Ελλάδα όχι μόνο τους υποδέχτηκε με ανοιχτές αγκάλες αλλά τους παραχωρεί και προνόμια που ούτε οι Έλληνες δεν τα έχουν απο το ίδιο το κράτος τους,πώς λοιπόν να τους δούν θετικά;

4ον Μήν μου πείς ότι τα σπίτια που έχουν δουλέψαν και τα πήραν (λίγοι πολύ λίγοι) οι υπόλοιποι είτε γηροκομήσαν κάποια γιαγιά κάποιον παππού είτε με το δικαίωμα τις χρυσεκτησίας πχ στο πόρτο ράφτι που έχω εξωχικό ξέρω τουλάχιστον 2 οικογένειες αλλοδαπών που κατοικήσαν σε ακατοίκητα σπίτια επι σειρά ετών και κατόπιν περάσαν στην ιδιοκτησία τους (η περιουσία του άλλου που απλά δεν την εκμεταλευόταν την εκμεταλεύτηκαν άλλοι)

5ον έχεις ακούσει ποτέ για Έλληνα μετανάστη να κλέβει να βιάζει να σκοτώνει να απαγάγει κοκ

Και άν ναι 1 στους 100 και όχι το παρακάτω http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=53&am...48&start=45

Έχεις ακούσει ποτέ αλλοδαπό να μιλάει με καλά λόγια για την χώρα την οποία τον φιλοξενεί;

Exεις ενα δικιο.....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα διαφωνω σε πολλα...Το οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε Μα***ες δεν σημαινει πως αυτοι ειναι βρομιαρηδες,και πως αυτοι φταινε...Λενε ολοι πως τωρα πια δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας ουτε σε οικοδομη....Μα πως να υπαρχουν οταν ο καθε βλακας ελληνας αντι να ριξει λιγο την αξιοπρεπια του και να πει ναι ρε γαμωτο θα δουλεψω με 100 ευρω λιγοτερα(τα οποια τα χρειαζομαι πολυ) και θα προσπαθησω να ζησω την οικογενια μου,καθεται και λεει πως εχουν ερθει οι αλοδαποι και μας εχουν παρει τις δουλειες... Εσυ θα δουλευες και μαλιστα με πολυ χαμηλο μεροκαματο και ανασφαλιστος? Εγω οχι. Αυτα ειναι λογια καποιον "αφεντικων". Ξερεις αν ολοι εκαναν αυτο που κανουν οι ξενοι, αυτο που λες και αυτο που θελουν καποιοι? Ασε με να ξερω καλυτερα. Αυτοι δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μαγκες και πρεπει να ξυπνησουμε..Καποιοι τους παραδεχομαι, οντως. .Ηρθαν σε μια Ελλαδα που τους υποδεχτηκε με τον χειροτερο τροπο,νομιζεις φιλε μου αλλα παρολ'αυτα εχουν καταφερει να εχουν μια χαρα δουλειες και μια χαρα σπιτια....Σιγουρα καπιοι κλεψανε αλλα ηταν ελαχιστοι....εχεις αγνοια. Οι περισσοτεροι δουλεψανε με αθλιους μιστους...Κερδισαν την εκτιμηση μας οσο αναφορα την δουλεια και τωρα εχουν ανεβασει και τις τιμες και κανεις δεν λεει οχι μιας και κανουν σωστη δουλεια....Και κατι τελευταιο....Λες δεν τους θεωρω κατοτερους..Αλλα ειναι βρομιαρηδες...Εχεις δει ελληνες σε αλλες χωρες πως ειναι και σε τι κατασταση ζουν..?? δεν εχω παει και δεν ξερω αλλα και δεν με ενδιαφερει. με ενδιαφερει να μην κολησω κατι.Και οσο λες για τα προαστια και βεβαια βλεπω τι γινεται....μιας και σχεδον καθε μηνα βρισκομαι Αθηνα..Και δεν ειμαι σε καμια glamur περιοχη αλλα Κυψελη...Δεν ξερεις φιλε μου, δεν ξερεις. Αν θελεις να ερθεις μια μερα μαζι μου στη δουλεια και θα μαθεις πολλα για τη κατασταση. δεν φανταζεσαι τι γινεται.

δεν με νοιαζει αν μου φανε το ψωμι. αν αξιζουν καλα θα κανουν. δεν με νοιαζει που φευγει συναλαγμα στο εξωτερικο εξ'αιτιας τους γιατι γι'αυτο ηρθαν. δεν με νοιαζει η αιτια της αυξησης της εγκληματηκοτητας γιατι δεν ευθυνονται αυτοι παρολο που την προκαλουν συνηθως. δεν με ενδιαφερει που εχουν γινει πιονι καποιων να θυσαυρησουν. δεν με νοιαζει που καποιοι μου λενε οτι αυριο θα παρω συνταξη και οτι εγιναν οι ολυμπιακοι χαρη σε αυτους γιατι απλα δεν ισχυει. με νοιαζει να μη με βριζουν, να με σεβονται να μη με σκοτωσουν και να μη με κολησουν κατι.

δεν φταινε αυτοι γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωποι, αλλα εμεις σαν κρατος και σαν λαος. και συνεχιζουμε να κανουμε λαθη. ελα στη συναντηση να το αναπτυξουμε αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στα λεγόμενα του Κώστα και στο δίκιο που του βρήκε ο Πάνος περί ανεργίας:

Έχετε δει καθημερινές κατά τις 10-11 το πρωί τί γίνεται στις καφετέριες??? Το έχετε υπόψη σας??? 20-35 χρονών ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ με το RayBan γυαλάκι, την φραπεδούμπα, το τσιγάρο και τον "Πρωταθλητή" στο χέρι είναι. Κι επειδή η δουλειά μου είναι και στις οικοδομές, από τις 6-7 το πρωί, οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, οι Σύριοι κ.ο.κ. είναι με το μυστρί στο χέρι και βγάζουν χρήματα... Αλλά μιλάμε για χρήματα... Όχι ψιλολόγια! Αλλά ο Έλληνας, αν δεν ρίξει το Κίνο του και το Στοίχημά του πρωί πρωί δεν μπορεί... θα του πάει στραβά η μέρα!

Για να μη πολυλογούμε... Όπου υπάρχει άσπρο υπάρχει και μαύρο! Πάντα είχαμε βιασμούς, κλεψιές, δολοφονίες στην Ελλάδα. Απλά τώρα έχουμε και "εύκολους" φταίχτες. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες λαμόγια, αλλά ούτε και όλοι οι ξένοι κακοί! Για την κατάντια μας δεν φταίνε οι ξένοι! Φταίει αυτό που πολλοί άνθρωποι το θεωρούν προνόμιο. Την Ελληνική παράδοση και κουλτούρα! Αν δεν γίνεις 30-35 χρονών να παντρευτείς, δεν φεύγεις από την αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά! Ακόμα και τότε, η μαμά θα καθαρίζει, θα μαγειρεύει, θα κρατάει το παιδί κλπ.. Η ελληνική παράδοση και είναι αυτή που ευθύνεται για τη μιζέρια της χώρας που λέγεται Ελλάδα και φυσικά η ευθύνη βρίσκεται σε όσους την τηρούν και την ακολουθούν κατά γράμμα χωρίς να σκέφτονται τί είναι πραγματικά σωστό! Η σύγχρονη Ελλάδα είναι η Ελλάδα της υποκουλτούρας, του Σεφερλή, του Πάμε Στοίχημα, του φραπέ, των μεγάλων λόγων, των μηδαμινών πράξεων, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, του ΛΑ.Ο.Σ. και του ΚΚΕ, του κουκουλοφόρου, του μπάτσου (και όχι του οργάνου ασφαλείας), του "δε βαριέσαι", του "να περάσω Πανεπιστήμιο πάση θυσία", του ρουσφετιού στη δουλειά/στρατό/προσωπική ζωή και τόόόόσα άλλα!

Πριν ο Κώστας έβαλε κάποιους αριθμούς περί μεταναστών στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν είναι αληθείς, αλλά μπορώ να υποθέσω πως χώρες όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Αγγλία κ.α. έχουν πολύ περισσότερους μετανάστες από εμάς! Αλλά εκεί όλα είναι μέλι-γάλα!

Αν οι άνθρωποι δεν μάθουν και δεν διδαχτούν από την παγκόσμια ιστορία και αν δεν αποφασίσουν να γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ με ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι ΠΡΟΒΑΤΑ μιας ΤΙΠΟΤΕΝΙΑΣ ιδεολογίας (όποια κι αν είναι αυτή) ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ! Και μια ζωή οι άνθρωποι θα έχουν ταμπέλες τύπου Έλληνας, Αλβανός, Βάζελος, Χριστιανός, σκουπιδιάρης, γιατρός, λευκός, αράπης, βρωμιάρης, φασίστας, αναρχικός, κουμμούνι κ.ο.κ. ξεχνώντας την πραγματική υπόστασή μας ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ που "συγκατοικούν" στον ίδιο πλανήτη με ανθρώπους αλλά και χιλιάδες άλλους ζωντανούς οργανισμούς που πρέπει να σέβονται!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε...

1ον ξέρεις το ποσοστό ανεργείας στην Ελλάδα; να σου πώ... 8,5% ειναι ενα μαγειρεμενο νουμερο.

2ον ξέρεις το ποσοστό αλλοδαπών στην Ελλάδα; να σου πώ... 1.500.000 Μη σου πω μονο στην Αθηνα. Ξερεις ποσους εχω πιασει χωρις χαρτια? (απο τα 10.500.000)

Βάλε κάτω τα νούμερα και μετά πές μου ποιός φταίει για την ανεργεία...

3ον Η Ελλάδα όχι μόνο τους υποδέχτηκε με ανοιχτές αγκάλες αλλά τους παραχωρεί και προνόμια που ούτε οι Έλληνες δεν τα έχουν απο το ίδιο το κράτος τους,πώς λοιπόν να τους δούν θετικά;

4ον Μήν μου πείς ότι τα σπίτια που έχουν δουλέψαν και τα πήραν (λίγοι πολύ λίγοι) οι υπόλοιποι είτε γηροκομήσαν κάποια γιαγιά κάποιον παππού είτε με το δικαίωμα τις χρυσεκτησίας πχ στο πόρτο ράφτι που έχω εξωχικό ξέρω τουλάχιστον 2 οικογένειες αλλοδαπών που κατοικήσαν σε ακατοίκητα σπίτια επι σειρά ετών και κατόπιν περάσαν στην ιδιοκτησία τους (η περιουσία του άλλου που απλά δεν την εκμεταλευόταν την εκμεταλεύτηκαν άλλοι)η χρησικτησια θελει να περασουν 20 ετη απο οσο ξερω. αρα ειναι ελαχιστοι. εγω διαφωνω εδω.

5ον έχεις ακούσει ποτέ για Έλληνα μετανάστη να κλέβει να βιάζει να σκοτώνει να απαγάγει κοκ

Και άν ναι 1 στους 100 και όχι το παρακάτω http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=53&am...48&start=45

Έχεις ακούσει ποτέ αλλοδαπό να μιλάει με καλά λόγια για την χώρα την οποία τον φιλοξενεί;

η ανεργια οφειλεται σε πολλους παραγοντες και οχι μονο στους αλλοδαπους. ειναι πολυπλοκο το θεμα οποτε αστο. Οπως και το ποσοστο της ανεργιας. μην τα μπερδευεις αυτα. ανεργοι ειναι οι 8 απο τους 100 που ειναι ικανοι προς εργασια. δηλαδη στους 100 δεν εχουμε παιδια, ηλικιωμενους, κτλ. αρα υπολογισε απο τους 10500000 ελληνες καπου τους μισους (λεω εγω) ικανους να εργαστουν. οποτε παιζεις με λαθος νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εννοειτε οτι φταιμε εμεις στην ανεργια, δεν λεω...

Αλλα το site που εβαλε ειχε ενα ωραιο αρθρο....

Εμεις φταιμε αλλα βοηθησαν και αυτοι μετα..

Και προφανως κατηγορουμε τους αλλοδαπους..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε...

1ον ξέρεις το ποσοστό ανεργείας στην Ελλάδα; να σου πώ... 8,5%

2ον ξέρεις το ποσοστό αλλοδαπών στην Ελλάδα; να σου πώ... 1.500.000 (απο τα 10.500.000)

Βάλε κάτω τα νούμερα και μετά πές μου ποιός φταίει για την ανεργεία...

3ον Η Ελλάδα όχι μόνο τους υποδέχτηκε με ανοιχτές αγκάλες αλλά τους παραχωρεί και προνόμια που ούτε οι Έλληνες δεν τα έχουν απο το ίδιο το κράτος τους,πώς λοιπόν να τους δούν θετικά;

4ον Μήν μου πείς ότι τα σπίτια που έχουν δουλέψαν και τα πήραν (λίγοι πολύ λίγοι) οι υπόλοιποι είτε γηροκομήσαν κάποια γιαγιά κάποιον παππού είτε με το δικαίωμα τις χρυσεκτησίας πχ στο πόρτο ράφτι που έχω εξωχικό ξέρω τουλάχιστον 2 οικογένειες αλλοδαπών που κατοικήσαν σε ακατοίκητα σπίτια επι σειρά ετών και κατόπιν περάσαν στην ιδιοκτησία τους (η περιουσία του άλλου που απλά δεν την εκμεταλευόταν την εκμεταλεύτηκαν άλλοι)

5ον έχεις ακούσει ποτέ για Έλληνα μετανάστη να κλέβει να βιάζει να σκοτώνει να απαγάγει κοκ

Και άν ναι 1 στους 100 και όχι το παρακάτω http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=53&am...48&start=45

Έχεις ακούσει ποτέ αλλοδαπό να μιλάει με καλά λόγια για την χώρα την οποία τον φιλοξενεί;

1oν:Αλλα μας διδασκουν τα βιβλια....

2ον:Κοντευουμε τα 12.000.000

3ον:Για ανεφερε μου ενα.....

4ον:Γιατι κοιτατε μονο εναν λαο απο μι αξενη χωρα...Πες μου ποσοι Ινδοι,ποσοι πακιστανοι και ποσοι αλλοι δεν το εχουν κανει αυτο..??

5ον:Γιατι νομιζεις πως αυτο ισχυει και εδω ενας στους 1000 ξενους το κανουν αυτο...Και αν θες να μου πεις για εγκληματα δες απλα ενα βιντεο με το ποσοι κουστουμαρισμενοι ελληνες κανα πλιατσικο...στα μαγαζια που διαλυσαν...ΠOIOI OI EΛΛΗΝΕΣ....Οσο για το φορουμ αυτο δεν μου λεει τιποτα μιας απο οσο φαινεται μονο αυτος που το γραφει το διαβαζει και φαινεται ο ανθρωπος ειναι κοματοποιημενος και παθιασμενος με αυτο....

Ναι παραπολλους......Απλα ελα να σου γνωρισω παιδια και γονεις στην Χαλκιδα οι οποιοι αγαπανε στα αληθια την Ελλαδα....Και οσο για αυτους που γεροκομησανε απο παππουδες...Εχω ζωντανο παραδειγμα...Ενας Ινδος ο οποιος βοηθουσε τον παππου μου να καλιεργησει το κτημα μας...Δεν ειχε κανενα οφελος παρα μονο τα λευτα που επερνε για την δουλεια του..Αλλα παρολ'αυτα οταν πεθανε περυσι ο παππους μου.Οχι μονο δεν κοιταξε το συμφερον του αλλα εκλαψε για τον παππου και προσφερε και οσο καιρο ηταν στο χωριο μου βοηθεια στην γιαγια μου στο κτημα ξεροντας πως δεν ειχε λευτα να τον πληρωσει....

Εχεις ακομα την ιδια αποψη...??Εχεις κατσει ποτε να μιλησεις με εναν απο αυτους να δεις πως συμπεριφερονται οταν δεν κινδυνευουν...??Γιατι ολες οι πραξεις που μου λες γινονται σιγουρα κατω απο πιεση και τρομο...

Σου μιλαω εγω απλα βλεποντας τι γινεται γυρω μου.....Ειμαι 16 χρονων και μολις εχω αρχησει να εχω σφαιρικη αποψη γυρο απο το καθε θεμα.......

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το site που εβαλε ειχε ενα ωραιο αρθρο....

Από κάποιον που χρησιμοποιεί skinhead ως avatar??? Έχω διαβάσει πολλά παρόμοια άρθρα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με γενικεύσεις κύριοι δεν γίνεται διάλογος ούτε προκύπτουν συμπεράσματα.

Ο αλλοδαπός θα σου φερθεί καλά αν του φερθείς και εσύ. Όταν τον αντιμετωπίζεις ρατσιστικά και υποτιμιτικά πολύ καλά θα κάνει να σου φέρεται άσχημα και να βρίζει τη χώρα σου.

Αν του δώσεις υποδομές θα πλυθεί. Δεν γεννήθηκε βρώμικος και άρρωστος. Όσο τους αντιμετωπίζετε σαν σκουπίδια θα "βρωμίζουν" τη χώρα μας. Αν τους φερθούμε ανθρώπινα δεν θα υπάρχουν προβλήματα. Όλα είναι φαύλος κύκλος. Παίρνεις ό,τι δίνεις.

Στον ερυθρό σταυρό που είμαι εθελοντής σαμαρείτης οι αλλοδαποί σε κοιτάνε αλλιώς όταν φοράς τη στολή, χαμογελάνε και λένε ευχαριστώ. Γιατί; Γιατί βλέποντας τη στολή ξέρουν ότι μπορούν να υπολογίζουν σε σένα ότι δεν θα κάνεις διακρίσεις, δεν θα τους αγριοκοιτάξεις και δεν θα τους κατηγορείς για την κατάντια μας.

Αν τους φερόμασταν όλοι καλύτερα θα χαμογελούσαν σε όλους, με ή χωρίς στολή.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στα λεγόμενα του Κώστα και στο δίκιο που του βρήκε ο Πάνος περί ανεργίας:

Έχετε δει καθημερινές κατά τις 10-11 το πρωί τί γίνεται στις καφετέριες??? Το έχετε υπόψη σας??? 20-35 χρονών ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ με το RayBan γυαλάκι, την φραπεδούμπα, το τσιγάρο και τον "Πρωταθλητή" στο χέρι είναι. Κι επειδή η δουλειά μου είναι και στις οικοδομές, από τις 6-7 το πρωί, οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, οι Σύριοι κ.ο.κ. είναι με το μυστρί στο χέρι και βγάζουν χρήματα... Αλλά μιλάμε για χρήματα... Όχι ψιλολόγια! Αλλά ο Έλληνας, αν δεν ρίξει το Κίνο του και το Στοίχημά του πρωί πρωί δεν μπορεί... θα του πάει στραβά η μέρα!

Για να μη πολυλογούμε... Όπου υπάρχει άσπρο υπάρχει και μαύρο! Πάντα είχαμε βιασμούς, κλεψιές, δολοφονίες στην Ελλάδα. Απλά τώρα έχουμε και "εύκολους" φταίχτες. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες λαμόγια, αλλά ούτε και όλοι οι ξένοι κακοί! Για την κατάντια μας δεν φταίνε οι ξένοι! Φταίει αυτό που πολλοί άνθρωποι το θεωρούν προνόμιο. Την Ελληνική παράδοση και κουλτούρα! Αν δεν γίνεις 30-35 χρονών να παντρευτείς, δεν φεύγεις από την αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά! Ακόμα και τότε, η μαμά θα καθαρίζει, θα μαγειρεύει, θα κρατάει το παιδί κλπ.. Η ελληνική παράδοση και είναι αυτή που ευθύνεται για τη μιζέρια της χώρας που λέγεται Ελλάδα και φυσικά η ευθύνη βρίσκεται σε όσους την τηρούν και την ακολουθούν κατά γράμμα χωρίς να σκέφτονται τί είναι πραγματικά σωστό! Η σύγχρονη Ελλάδα είναι η Ελλάδα της υποκουλτούρας, του Σεφερλή, του Πάμε Στοίχημα, του φραπέ, των μεγάλων λόγων, των μηδαμινών πράξεων, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, του ΛΑ.Ο.Σ. και του ΚΚΕ, του κουκουλοφόρου, του μπάτσου (και όχι του οργάνου ασφαλείας), του "δε βαριέσαι", του "να περάσω Πανεπιστήμιο πάση θυσία", του ρουσφετιού στη δουλειά/στρατό/προσωπική ζωή και τόόόόσα άλλα!

Πριν ο Κώστας έβαλε κάποιους αριθμούς περί μεταναστών στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν είναι αληθείς, αλλά μπορώ να υποθέσω πως χώρες όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Αγγλία κ.α. έχουν πολύ περισσότερους μετανάστες από εμάς! Αλλά εκεί όλα είναι μέλι-γάλα!

Αν οι άνθρωποι δεν μάθουν και δεν διδαχτούν από την παγκόσμια ιστορία και αν δεν αποφασίσουν να γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ με ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι ΠΡΟΒΑΤΑ μιας ΤΙΠΟΤΕΝΙΑΣ ιδεολογίας (όποια κι αν είναι αυτή) ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ! Και μια ζωή οι άνθρωποι θα έχουν ταμπέλες τύπου Έλληνας, Αλβανός, Βάζελος, Χριστιανός, σκουπιδιάρης, γιατρός, λευκός, αράπης, βρωμιάρης, φασίστας, αναρχικός, κουμμούνι κ.ο.κ. ξεχνώντας την πραγματική υπόστασή μας ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ που "συγκατοικούν" στον ίδιο πλανήτη με ανθρώπους αλλά και χιλιάδες άλλους ζωντανούς οργανισμούς που πρέπει να σέβονται!

:bowdown::bowdown::bowdown: Τελικα εχουμε πολλα κοινα...Στην μουσικη λιγο τα χαλας αλλα που θα παει θα στρωσεις....:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στα λεγόμενα του Κώστα και στο δίκιο που του βρήκε ο Πάνος περί ανεργίας:

Έχετε δει καθημερινές κατά τις 10-11 το πρωί τί γίνεται στις καφετέριες??? Το έχετε υπόψη σας??? 20-35 χρονών ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ με το RayBan γυαλάκι, την φραπεδούμπα, το τσιγάρο και τον "Πρωταθλητή" στο χέρι είναι. Κι επειδή η δουλειά μου είναι και στις οικοδομές, από τις 6-7 το πρωί, οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, οι Σύριοι κ.ο.κ. είναι με το μυστρί στο χέρι και βγάζουν χρήματα... Αλλά μιλάμε για χρήματα... Όχι ψιλολόγια! Αλλά ο Έλληνας, αν δεν ρίξει το Κίνο του και το Στοίχημά του πρωί πρωί δεν μπορεί... θα του πάει στραβά η μέρα!

Για να μη πολυλογούμε... Όπου υπάρχει άσπρο υπάρχει και μαύρο! Πάντα είχαμε βιασμούς, κλεψιές, δολοφονίες στην Ελλάδα. Απλά τώρα έχουμε και "εύκολους" φταίχτες. Δεν είναι όλοι οι Έλληνες λαμόγια, αλλά ούτε και όλοι οι ξένοι κακοί! Για την κατάντια μας δεν φταίνε οι ξένοι! Φταίει αυτό που πολλοί άνθρωποι το θεωρούν προνόμιο. Την Ελληνική παράδοση και κουλτούρα! Αν δεν γίνεις 30-35 χρονών να παντρευτείς, δεν φεύγεις από την αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά! Ακόμα και τότε, η μαμά θα καθαρίζει, θα μαγειρεύει, θα κρατάει το παιδί κλπ.. Η ελληνική παράδοση και είναι αυτή που ευθύνεται για τη μιζέρια της χώρας που λέγεται Ελλάδα και φυσικά η ευθύνη βρίσκεται σε όσους την τηρούν και την ακολουθούν κατά γράμμα χωρίς να σκέφτονται τί είναι πραγματικά σωστό! Η σύγχρονη Ελλάδα είναι η Ελλάδα της υποκουλτούρας, του Σεφερλή, του Πάμε Στοίχημα, του φραπέ, των μεγάλων λόγων, των μηδαμινών πράξεων, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, του ΛΑ.Ο.Σ. και του ΚΚΕ, του κουκουλοφόρου, του μπάτσου (και όχι του οργάνου ασφαλείας), του "δε βαριέσαι", του "να περάσω Πανεπιστήμιο πάση θυσία", του ρουσφετιού στη δουλειά/στρατό/προσωπική ζωή και τόόόόσα άλλα!

Πριν ο Κώστας έβαλε κάποιους αριθμούς περί μεταναστών στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν είναι αληθείς, αλλά μπορώ να υποθέσω πως χώρες όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Αγγλία κ.α. έχουν πολύ περισσότερους μετανάστες από εμάς! Αλλά εκεί όλα είναι μέλι-γάλα!

Αν οι άνθρωποι δεν μάθουν και δεν διδαχτούν από την παγκόσμια ιστορία και αν δεν αποφασίσουν να γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ με ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι ΠΡΟΒΑΤΑ μιας ΤΙΠΟΤΕΝΙΑΣ ιδεολογίας (όποια κι αν είναι αυτή) ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ! Και μια ζωή οι άνθρωποι θα έχουν ταμπέλες τύπου Έλληνας, Αλβανός, Βάζελος, Χριστιανός, σκουπιδιάρης, γιατρός, λευκός, αράπης, βρωμιάρης, φασίστας, αναρχικός, κουμμούνι κ.ο.κ. ξεχνώντας την πραγματική υπόστασή μας ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ που "συγκατοικούν" στον ίδιο πλανήτη με ανθρώπους αλλά και χιλιάδες άλλους ζωντανούς οργανισμούς που πρέπει να σέβονται!

εσυ εδω παιζεις παλι. το οτι ο ελληνας ειναι για καφε δεν σημαινει οτι δεν δουλευει. μπορει να ειναι επαγγελματικο ραντεβου. μπορει να εχει ρεπο, αδεια, να μην εχει αναγκη να δουλεψει ή απλα να ειναι τεμπελης. μη παιρνεις τη τελευταια περιπτωση μονο. ο ξενος δεν ηρθε ελλαδα να πινει καφε αλλα για να δουλεψει γιατι εχει αναγκη. αρα θα δουλευει και δεν θα πινει καφε. συγκρινεις ανομοια πραγματα.

για τα χαλια μας δεν φταιει η κουλτουρα μας αλλα το πολιτικο κοστος. λυσεις υπαρχουν παντου και ειναι πολλες και καποιες ειναι ανεξοδες αλλα αν εφαρμοστουν απο το ταδε υπουργο θα χασει ψηφοφορους και τον επιχειρηματια που τον χρηματοδοτει. Απο τα λαμογια αυτα ξεκινουν ολα.

μη πιστευετε οτι σας λενε ολοι αυτοι, ειναι ψευτες.

και αυτο που μου τη δινει ειναι οτι αν σε κοιταξω εγω περιεργα θα με βρισεις και θα με χτυπησεις. ενω αν ειμαι υπουργος θα με γλυψεις και θα με θεωρησεις φιλο σου. (οχι προσωπικα εσυ)

Link to comment
Share on other sites

Με γενικεύσεις κύριοι δεν γίνεται διάλογος ούτε προκύπτουν συμπεράσματα.

Ο αλλοδαπός θα σου φερθεί καλά αν του φερθείς και εσύ. Όταν τον αντιμετωπίζεις ρατσιστικά και υποτιμιτικά πολύ καλά θα κάνει να σου φέρεται άσχημα και να βρίζει τη χώρα σου.

Αν του δώσεις υποδομές θα πλυθεί. Δεν γεννήθηκε βρώμικος και άρρωστος. Όσο τους αντιμετωπίζετε σαν σκουπίδια θα "βρωμίζουν" τη χώρα μας. Αν τους φερθούμε ανθρώπινα δεν θα υπάρχουν προβλήματα. Όλα είναι φαύλος κύκλος. Παίρνεις ό,τι δίνεις.

Στον ερυθρό σταυρό που είμαι εθελοντής σαμαρείτης οι αλλοδαποί σε κοιτάνε αλλιώς όταν φοράς τη στολή, χαμογελάνε και λένε ευχαριστώ. Γιατί; Γιατί βλέποντας τη στολή ξέρουν ότι μπορούν να υπολογίζουν σε σένα ότι δεν θα κάνεις διακρίσεις, δεν θα τους αγριοκοιτάξεις και δεν θα τους κατηγορείς για την κατάντια μας.

Αν τους φερόμασταν όλοι καλύτερα θα χαμογελούσαν σε όλους, με ή χωρίς στολή.

κοιτα, και ο ελληνας οταν παει στο γιατρο του χαμογελα.

οτι λες παντως ισχυει αλλα ας μη ξεχναμε οτι ειναι ελλαδα εδω.(τελικα ειμαι λιγο ε? :bowdown::bowdown::bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, αν καποιος εχει μαθει να ζει στην φτωχια και στην ανεχια, ερθει στην Ελλαδα, δεν βρισκει δουλεια, τι θα κανει?

Δεν θα γυρισει στο εγκλημα αφου πειναει???

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Βλεπεις πως ειναι η ψυχολογια του ελληνα.....Ειμαι ψηλα(υπουργος) και δεν με νοιαζει η χωρα αλλα η τσεπη και οι ψηφοι...Παρε παραδειγμα αυτο και μετα δες ολη την υπολοιπη ελλαδα....

Κατι αλλο τωρα ολοι αυτοι οι ελληναρες εχουν σαν ιδολο τον Καρεμπε τον Γιαγια και τον καθε Γιαγια....Ομως οταν βλεπουν ενα μαυρο εξω λενε:Τον κακομοιρη ειναι μαυρος.....Φτου του πετανε και μια χλεπα και ολα κουλ....Και για τους ελληναρες που λεμε βλεπω εγω ολους τους 25αρηδες καθε μερα εξω απο το σχολειο με το Arnete-Ray ban γυαλι να περνανε εξω απο το σχολειο και να κανουν σουζες...Δεν μπορει αν εχουν καθε μερα ρεπο η καθε μερα επαγγελματικο ραντευου....

Link to comment
Share on other sites

εσυ εδω παιζεις παλι. το οτι ο ελληνας ειναι για καφε δεν σημαινει οτι δεν δουλευει. μπορει να ειναι επαγγελματικο ραντεβου. μπορει να εχει ρεπο, αδεια, να μην εχει αναγκη να δουλεψει ή απλα να ειναι τεμπελης. μη παιρνεις τη τελευταια περιπτωση μονο. ο ξενος δεν ηρθε ελλαδα να πινει καφε αλλα για να δουλεψει γιατι εχει αναγκη. αρα θα δουλευει και δεν θα πινει καφε. συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Όποιος δεν έχει ανάγκη να παράγει έργο ως άνθρωπος είναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ και βάρος στους υπόλοιπους! Πολλοί δεν έχουν ανάγκη να δουλέψουν όμως παράγουν έργο, όποιο κι αν είναι αυτό! Επαγγελματικό ραντεβού σε καφετέρια??? Άλλο ένα στοιχείο της "κουλτούρας" των Ελλήνων!

Η φραπεδούμπα στη καφετέρια είναι η μεγαλύτερη σπατάλη χρόνου που μπορεί να υπάρξει!

για τα χαλια μας δεν φταιει η κουλτουρα μας αλλα το πολιτικο κοστος. λυσεις υπαρχουν παντου και ειναι πολλες και καποιες ειναι ανεξοδες αλλα αν εφαρμοστουν απο το ταδε υπουργο θα χασει ψηφοφορους και τον επιχειρηματια που τον χρηματοδοτει. Απο τα λαμογια αυτα ξεκινουν ολα.

μη πιστευετε οτι σας λενε ολοι αυτοι, ειναι ψευτες.

και αυτο που μου τη δινει ειναι οτι αν σε κοιταξω εγω περιεργα θα με βρισεις και θα με χτυπησεις. ενω αν ειμαι υπουργος θα με γλυψεις και θα με θεωρησεις φιλο σου. (οχι προσωπικα εσυ)

Μέσα στην "κουλτούρα" μας είναι και η δυνατότητα ψηφοφορίας! Πόσες φορές έχει συμμετάσχει σε αυτό το πανηγυράκι? Πόσες φορές έχεις βγει στους δρόμους να φωνάξεις? Πόσες φορές έχεις άντιδράσει στον καθημερινό βιασμό, τον δικό σου αλλά και των γύρω σου? Πόσες φορές έχεις συνεισφέρει ως πολίτης του κόσμου και όχι μιας κλειστής ομάδας που ονομάζεται "ελληνική οικογένεια"?

Και δεν απευθύνομαι σε σένα, αλλά σε όλους μας! Οι απαντήσεις είναι λίγο πολύ γνωστές!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, αν καποιος εχει μαθει να ζει στην φτωχια και στην ανεχια, ερθει στην Ελλαδα, δεν βρισκει δουλεια, τι θα κανει?

Δεν θα γυρισει στο εγκλημα αφου πειναει???

Τον αλβανο που βιασε μια κοπελα η τον αλβανο που εκλεψε μια τραπεζα θα τον δειχνουν στην τηλεοραση για εναν χρονο...Τον μαλ***α τον μπατσο που σκοτωσε το 15χρονο τον ξεχασανε κιολας.....

Link to comment
Share on other sites

Τον αλβανο που βιασε μια κοπελα η τον αλβανο που εκλεψε μια τραπεζα θα τον δειχνουν στην τηλεοραση για εναν χρονο...Τον μαλ***α τον μπατσο που σκοτωσε το 15χρονο τον ξεχασανε κιολας.....

Χμ... Οκ.. Συμφωνω αλλα ηταν λιγο ακυρο αυτο που ειπες..

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου ακυρο απλα δεν το εξηγησα...Ανεφερες πως ο ξενος που δεν εχει να φαει θα κανει εγκλημα....Πες το εγκληματο εκανε (εκλεψε την τραπεζα) για να φαει...Ο αλλος απλα του καπνισε και σκοτωσε...Αλλα δεν παυει να ειναι ελληνας και αυτο τον βγαζει απο την πινη....

Link to comment
Share on other sites

Τον αλβανο που βιασε μια κοπελα η τον αλβανο που εκλεψε μια τραπεζα θα τον δειχνουν στην τηλεοραση για εναν χρονο...Τον μαλ***α τον μπατσο που σκοτωσε το 15χρονο τον ξεχασανε κιολας.....

Εμ βέβαια, ήταν ''ατύχημα'' βλέπεις... Αλλά αυτό είναι το ειρωνικό με την Ελλάδα, οι πολίτες βλέπουν καθημερινά την χώρα να πηγαίνει όλο και χειρότερα, και ξεχνούν αυτά που θέλουν οι ''ψηλοί'' να ξεχάσουν, μασάνε την ίδια καραμέλα-απάντηση σε προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί κατά μεγάλο μέρος από πολιτικά λάθη.

Στην απεργία της 1ης Μάρτης πολύ χάρηκα που είδα όχι μόνο Έλληνες, αλλά μαζί και Αφρικανούς και Πακιστανούς και πολλούς άλλους να κατεβαίνουν διεκδικώντας τα δικαιώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου ακυρο απλα δεν το εξηγησα...Ανεφερες πως ο ξενος που δεν εχει να φαει θα κανει εγκλημα....Πες το εγκληματο εκανε (εκλεψε την τραπεζα) για να φαει...Ο αλλος απλα του καπνισε και σκοτωσε...Αλλα δεν παυει να ειναι ελληνας και αυτο τον βγαζει απο την πινη....

Εγω δεν εννοω αυτο, λεω οτι μεγαλωνει η εγκληματικοτητα κατακορυφα με τους ξενους στην Ελλαδα..

Και εσυ λες για την ποινη.

Συμφωνω μαζι σου αλλα μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εννοω αυτο, λεω οτι μεγαλωνει η εγκληματικοτητα κατακορυφα με τους ξενους στην Ελλαδα..

Σε ένα κράτος που διοικείται από ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ τί περιμένεις??? Ειλικρινά μιλάω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...