Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορω να ρωτησω κατι αλλο?μπορω να βαλω καποιο αλλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου για καλυτερηα αποτελεσματα?νομιζω πως δεν σηκωνει η τσεπη μου 200 ευρω για νεο φιλτρο...εκτος αν μου προτεινετε να ψαξω σε καμια αγγελια μηπως βρω..

Link to comment
Share on other sites

νεα δεδομενα....η 1η μου απωλεια :):D:thumbup: το labidochromis το ειδα μολις τωρα νεκρο στον βυθο αφου το εψαχνα κανενα 2ωρο..το παραξενο της ολης ιστοριας ειναι οτι το βρηκα χωρις ματια..προφανως απο τα τσιμπηματα ητανε ετσι?αφου το εθαψα σε μια γλαστρα αποφασισα οτι πρεπει να κανω οτι εινα ιδυνατον για να μην αρρωστησουνε και τα αλλα ψαρια..πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα φίλτρα πιο οικονομικά ,κάνε ένα έλεγχο αγοράς αλλά σύντομα.Θα έλεγα την Κυριακή να μετρήσεις και να κάνει αλλαγή γιατί φοβάμαι οτι πάλι θα έχουμε επικινδυνες παραμέτρους.Επειδή διαβάζω πιο πάνω οτι έχουμε απώλεια και ψάρια με βαρειές ανάσες.Εξώ απο την κυκλοφορία που σου είπε ο Ευστράτιος πιο πάνω, βάλε καμμιά αεραντλία μπρός ,θα βοηθήσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια παρεμενει στο 0,1 μετα και την απωλεια του ψαριου...μαλλον αυριο θα παρω νεο φιλτρο μηπως και βοηθησει την κατασταση του ενυδρειου μου..

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια κυριε σωκρατη ειναι σε λειτουργια απο την 1η μερα...ευτυχως τα αλλα ψαρακια φαινονται υγιη και δραστηρια..πιστευετε με την εισαγωγη κα ινεου φιλτρου θα βοηθησει?ποια αλλα φιλτρα θα μου προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια κυριε σωκρατη ειναι σε λειτουργια απο την 1η μερα...ευτυχως τα αλλα ψαρακια φαινονται υγιη και δραστηρια..πιστευετε με την εισαγωγη κα ινεου φιλτρου θα βοηθησει?ποια αλλα φιλτρα θα μου προτεινατε?

Σίγουρα ενα φίλτρο που θα μπορεί να αντεπεξέλθει με αρκετό υλικό θα βοηθήσει και θα λύσει το πρόβλημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για φιλτρο κοιτα και τα Fluval εγω χρησιμοποιω χρονια χωρις καποιο προβλημα..Εχουν ενα θετικο οτι εχουν μεγαλυτερο καδο για βιολογια...Και ειναι φθηνοτερα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι... Ποτε ακριβως εβαλες τα ψαρια... ακριβη ημερα...

την 20η μερα περιπου που ετρεχε το ενυδρειο..φυσικα δεν ειχε στρωσει ακομα απλα ο πωλητης με παροτρυνε να βαλω ψαρια..τωρα δεν θελω να μπουμε στην διαδικασια αν εκανα καλα η οχι..απλα να κανουμε κατι για να φτιαξουνε λιγο τα πραγματα...και γιαυτο σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας..

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για φιλτρο κοιτα και τα Fluval εγω χρησιμοποιω χρονια χωρις καποιο προβλημα..Εχουν ενα θετικο οτι εχουν μεγαλυτερο καδο για βιολογια...Και ειναι φθηνοτερα.. :)

εσυ φιλε κωστη ποιο fluval θα μου προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

την 20η μερα περιπου που ετρεχε το ενυδρειο..φυσικα δεν ειχε στρωσει ακομα απλα ο πωλητης με παροτρυνε να βαλω ψαρια..τωρα δεν θελω να μπουμε στην διαδικασια αν εκανα καλα η οχι..απλα να κανουμε κατι για να φτιαξουνε λιγο τα πραγματα...και γιαυτο σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας..

Δεν με καταλαβες.. απο τη ωρα που πεθανε.. ποσες μερες ειχαν περασει που ειχες βαλει το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα επιπεδα αμμωνιας δεν δικαιολογουν κατα την γνωμη μου τον θανατο του... κατι αλλο θα πηγε στραβα...

αμωνια 0,1 σε τοσο αλκαλικα νερα δεν προκαλει θανατο...

Link to comment
Share on other sites

205 η 305...

αυτα περιεχουνε και το βιολογικο υλικο η οχι?παντως ειμαι μεταξυ του eheim 2217 και του fluval 305..αυριο λογικα θα εχω κανει την αγορα μου για να σωσω την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

αυτα περιεχουνε και το βιολογικο υλικο η οχι?παντως ειμαι μεταξυ του eheim 2217 και του fluval 305..αυριο λογικα θα εχω κανει την αγορα μου για να σωσω την κατασταση.

Τα fluval έχουν κάποιο βιολογικό υλικό αλλά και αυτά θέλουν εμπλουτισμό.Τα 2217 αν θυμάμαι καλά έχουν μόνο σφουγγάρια - χωρίς να είμαι σίγουρος - αν όμως είναι έτσι θα χρειαστείς και εδώ βιολογικό υλικό.

Πάρε ενημέρωση απο καταστήματα.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Τα fluval έχουν κάποιο βιολογικό υλικό αλλά και αυτά θέλουν εμπλουτισμό.Τα 2217 αν θυμάμαι καλά έχουν μόνο σφουγγάρια - χωρίς να είμαι σίγουρος - αν όμως είναι έτσι θα χρειαστείς και εδώ βιολογικό υλικό.

Πάρε ενημέρωση απο καταστήματα.

:angry2:

Δυστυχως εχει μονο σφουγγαρια :o

Θα χρειαστει να αγορασει καποιο βιολογικο υλικο.

Και ενα offtopic..

Μου ειπαν σε καποιο καταστημα οτι το μονο βιολογικο μακαρονι ειναι το siporax της sera και τα αλλα ειναι μηχανικα:bowdown:

Ισχυει κατι τετοιο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχει μονο σφουγγαρια :o

Θα χρειαστει να αγορασει καποιο βιολογικο υλικο.

Και ενα offtopic..

Μου ειπαν σε καποιο καταστημα οτι το μονο βιολογικο μακαρονι ειναι το siporax της sera και τα αλλα ειναι μηχανικα:bowdown:

Ισχυει κατι τετοιο :rasp:

Οχι, πράγματι το siporax είναι βιολογικό υλικό, αλλά και το subtrat pro http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27605_ehen ,είναι βιολογικό υλικό επίσης και άλλες εταιρείες παράγουν τέτοια υλικά.

Σωκράτης :angry2:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις γυρισα απο το w.i φορτωμενος με το νεο μου φιλτρο και τα υλικα του..συγκεκριμενα αγορασα το eheim 2217 και ελπιζω σε συνδυασμο με το eheim 2036 που εχω ηδη αι λειτουργει να υπαρχει καλυτερο φιλτραρισμα και κυκλοφορια νερου..μαζι αγορασα και τα υλικα του(media set)..δηλαδη 4 λιτρα substrat pro 1 λιτρο ehfi mech και 2 σφουγαρια..το ενα μπλε και το αλλο ασπρο..ελπιζω να πηρα τα σωστα..σε λιγο θα το φτιαξω και θα το βαλω σε λειτουργια..μου κανανε και μετρησεις στο νερο που ειχα μαζι μου με τα εξης αποτελεσματα.

ph 7,8

gh 14

kh 10

no2 0

no3 10

nh3/nh4 0

ελπιζω οι τιμες να εινα ικαλες..δεν ξερω φυσικα γιατι οταν τις κανω σπιτι δεν βγαινουν τοσο..τλσπντν..ρωτησα και για τον θανατο του μικρου lubidochromis και μου ειπε οτι ισως πετηανε και απο επιθεση..

αυτα..καλο μεσημερι σε ολους

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις γυρισα απο το w.i φορτωμενος με το νεο μου φιλτρο και τα υλικα του..συγκεκριμενα αγορασα το eheim 2217 και ελπιζω σε συνδυασμο με το eheim 2036 που εχω ηδη αι λειτουργει να υπαρχει καλυτερο φιλτραρισμα και κυκλοφορια νερου..μαζι αγορασα και τα υλικα του(media set)..δηλαδη 4 λιτρα substrat pro 1 λιτρο ehfi mech και 2 σφουγαρια..το ενα μπλε και το αλλο ασπρο..ελπιζω να πηρα τα σωστα..σε λιγο θα το φτιαξω και θα το βαλω σε λειτουργια..μου κανανε και μετρησεις στο νερο που ειχα μαζι μου με τα εξης αποτελεσματα.

ph 7,8

gh 14

kh 10

no2 0

no3 10

nh3/nh4 0

ελπιζω οι τιμες να εινα ικαλες..δεν ξερω φυσικα γιατι οταν τις κανω σπιτι δεν βγαινουν τοσο..τλσπντν..ρωτησα και για τον θανατο του μικρου lubidochromis και μου ειπε οτι ισως πετηανε και απο επιθεση..

αυτα..καλο μεσημερι σε ολους

Καλες ειναι αλλα να τις κανεις μονος σου :rasp:

Με τα 2 φιλτρα θα φιλτραρετε το νερο σου 4,5 φορες!Μια χαρα!!!!

Τους ειπες για το θανατο του ψαριου :angry2:

Τι σου ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

μου ειπανε οτι λογικα απο καμια επιθεση να πεθανε..οσο για το φιλτραρισμα του νερου απτην στιγμη που θα βαλω και το 2ο φιλτρο θα εχω φιλτραρισμα στο συνολο 1700λιτρα την ωρα..δηλαδη σχεδον 6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου μου.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...