Jump to content

Nervarium


nervas

Recommended Posts

Ρε φιλε nerva ελεος επιτελους λυπησου μας, τι θελεις να αρχισουμε τα ψυχοφαρμακα????? αυτο αποκλειεται να ειναι ενυδρειο, ειναι πινακας και μας κανεις πλακα...... respect :)

Link to comment
Share on other sites

ελα πες την αληθεια....ψευτικα ειναι ε? :)

κ αν ειναι αληθινα αν θες να σου ξαναμιλησω πες μου τι τους δινεις! :)

περα απο την πλακα μπραβο ρε γιωργο!

αναμεσα στα κορυφαια ενυδρεια!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφα κοράλλια :)

υπάρχει zeo ?

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά :)

Τάσο όχι δεν παίζει ζέοβιτ και δεν έχω σκοπό να παίξω ποτέ. Η συντήρηση των κοραλλιών γίνεται με τα εξής επιγραματικά:

1) κάθε δευτερη ημέρα προσθήκη μιας σταγόνας lugol(ιώδιο) της Brightwell

2) κάθε ημέρα προσθήκη βακτηρίων, 5 σταγόνες της Brightwell το ΜΒ7

3) κάθε ημέρα προσθήκη πηγής άνθρακα, αλκοόλη 0,2 ml(προσωρινή δοσολογία, αλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου)

4)Τάισμα κοραλλιών 2 φορές την εβδομάδα ή 1 ανάλογα με τις ανάγκες, αλλά σε καθημερινή βάση 3-4 σταγόνες reef snow της Brightwell

5) φυτοπλαγκτόν πολύ αραιά, το πολύ μια φορά την εβδομάδα.

6) αρκετό τάισμα τα ψάρια, 2 φορές την ημέρα.

7) Συχνές αλλαγές νερού, 25 λίτρα την εβδομάδα ή καμιά 40 λίτρα στο 15νθήμερο

8 ) Ασβέστιο στα 430-450, Μαγνήσιο 1320-1350, dKH 8,0 - 9,0

Υπάρχουν κάνα δυο πραγματάκια που κάνω ακόμη σε ότι αφορά την συντήρηση που δεν τα θυμάμαι τώρα γιατί δεν έχω το πρόγραμμα μπροστά μου, το οποίο το θεωρώ απο τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να κάνει ένας χομπίστας, πρόγραμμα αλλαγών, προσθήκης ζουμιών και καταγραφή μετρήσεων.

Πάντως δοκίμασα αρκετά προϊόντα ακόμη, του τύπου στρόντιο, σίδηρο, κ.α. και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι χαμένα λεφτά και μη απαραίτητα υλικά για τα κοράλλια.

Μην ξεχνάμε ''simplicity is genius'' :rasp:

Φυσικά όλα τα παραπάνω προυποθέτουν σωστή κυκλοφορία, απαραίτητος φωτισμός,κ.α., οπότε δεν είναι ο κανόνας αλλά η προσαρμογή τους στα λίτρα, το στοκάρισμα, την βιοποικιλότητα και τις ανάγκες του ενυδρείου μου και αλλάζουν απο ενυδρείο σε ενυδρείο.

Αυτή τι στιγμή ο φωτισμός που είναι 6χ39 watt T5 φοράει τις εξής λάμπες:

FRONT

ATI BLUE PLUS

ATI ACTINIC

ATI BLUE PLUS

FIJI PURPLE

ATI BLUE SPECIAL

ATI BLUE PLUS

Όσο για το ζεοβιτ πιστεύω ότι έχει υπερεκτιμηθεί και είναι καθαρά ένα μαρκετίστικο παιχνίδι, φυσικά πιστεύω στην βάση του που έχει να κάνει με ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον, αλλά η επίτευξη του να πάρω ωραία χρώματα με ημερομηνία λήξης των κοραλλιών μου με ανατριχιάζει, πάντως αυτό μπορεί να επιτευχθεί χωρίς πολύ χημεία και χρήμα με απλά πράγματα και ακολουθία βασικών κανόνων.

Μην ξεχνάτε τι έλεγε ο Νίκος Ψάλτης '' πολύ βιολογία, λιγότερη τεχνολογία'', δεν είναι ανάγκη να στοκάρεις 100 κιλά βράχο στα 200 λίτρα ενυδρείο για να το πετύχεις, μπορείς και με λίγο βράχο να τον αποικίσεις και να συντηρείς αρκετή και καλή συνάμα βιολογία στο ενυδρείο σου. Αλλά βασικό να την συντηρείς, αν την αφήσεις θα σε αφήσει, γιατί πριν το καταλάβεις θα γίνει σε στιγμη χαλαρότητας κάτι που θα αλάξει κάποια παράμετρο στο ενυδρείο και μπορεί να αποδεκατιστεί η βιολογία σου(μεγάλη κουβέντα άνοιξα :) ).

Έγινε επεξεργασία - nervas
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά και αυτό φαίνεται στα κοράλλια σου ! :)

Το οπτικό αποτέλεσμα θυμίζει έντονα zeo σύστημα και όχι άδικα

Η πολύ ενδιαφέρουσα ρουτίνα που ακολουθείς περιλαμβάνει τα βασικά στοιχειά του zeo , βακτήρια και αλκοόλ

Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας στο ενυδρείο , όσο ο στόχος της είναι να υποκαταστήσει φυσικές διεργασίες λχ skimmer , η ρουτίνα σου βέβαια δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα simplicity :) , το πιο <φυσικό> σύστημα που ξέρω είναι το ecosystem http://www.ecosystemaquarium.com/products/eco-marine.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Τάσο :) ,

Ξέρω ότι η ρουτίνα μου είναι απαιτητική και όχι απλή στην καθολική ευλάβεια της εφαρμογής της, πάντως καθημερινά μου παίρνει και 10 λεπτά στο σύνολο, πέραν τις αλλαγές που θα κάνω και μια ώρα το πολύ. Εκεί αναφέρεται η απλότητα της και στην περιττή χρήση περιττών σκευασμάτων, όζον, κ.α.

Δεν έχω σκοπό να ξηλώσω το σκίμερ για να το κάνω πιο φυσικό, αυτό είναι για τρελούς :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο τους τυχερους που το ειδαν κ απο κοντα!

οι φωτο το αδικουν πολυ! να το χαιρεσαι φιλε μου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά :)

Τάσο όχι δεν παίζει ζέοβιτ και δεν έχω σκοπό να παίξω ποτέ. Η συντήρηση των κοραλλιών γίνεται με τα εξής επιγραματικά:

1) κάθε δευτερη ημέρα προσθήκη μιας σταγόνας lugol(ιώδιο) της Brightwell

2) κάθε ημέρα προσθήκη βακτηρίων, 5 σταγόνες της Brightwell το ΜΒ7

3) κάθε ημέρα προσθήκη πηγής άνθρακα, αλκοόλη 0,2 ml(προσωρινή δοσολογία, αλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου)

4)Τάισμα κοραλλιών 2 φορές την εβδομάδα ή 1 ανάλογα με τις ανάγκες, αλλά σε καθημερινή βάση 3-4 σταγόνες reef snow της Brightwell

5) φυτοπλαγκτόν πολύ αραιά, το πολύ μια φορά την εβδομάδα.

6) αρκετό τάισμα τα ψάρια, 2 φορές την ημέρα.

7) Συχνές αλλαγές νερού, 25 λίτρα την εβδομάδα ή καμιά 40 λίτρα στο 15νθήμερο

8 ) Ασβέστιο στα 430-450, Μαγνήσιο 1320-1350, dKH 8,0 - 9,0

Υπάρχουν κάνα δυο πραγματάκια που κάνω ακόμη σε ότι αφορά την συντήρηση που δεν τα θυμάμαι τώρα γιατί δεν έχω το πρόγραμμα μπροστά μου, το οποίο το θεωρώ απο τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να κάνει ένας χομπίστας, πρόγραμμα αλλαγών, προσθήκης ζουμιών και καταγραφή μετρήσεων.

Πάντως δοκίμασα αρκετά προϊόντα ακόμη, του τύπου στρόντιο, σίδηρο, κ.α. και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι χαμένα λεφτά και μη απαραίτητα υλικά για τα κοράλλια.

Μην ξεχνάμε ''simplicity is genius'' :thumbup:

Φυσικά όλα τα παραπάνω προυποθέτουν σωστή κυκλοφορία, απαραίτητος φωτισμός,κ.α., οπότε δεν είναι ο κανόνας αλλά η προσαρμογή τους στα λίτρα, το στοκάρισμα, την βιοποικιλότητα και τις ανάγκες του ενυδρείου μου και αλλάζουν απο ενυδρείο σε ενυδρείο.

Αυτή τι στιγμή ο φωτισμός που είναι 6χ39 watt T5 φοράει τις εξής λάμπες:

FRONT

ATI BLUE PLUS

ATI ACTINIC

ATI BLUE PLUS

FIJI PURPLE

ATI BLUE SPECIAL

ATI BLUE PLUS

Όσο για το ζεοβιτ πιστεύω ότι έχει υπερεκτιμηθεί και είναι καθαρά ένα μαρκετίστικο παιχνίδι, φυσικά πιστεύω στην βάση του που έχει να κάνει με ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον, αλλά η επίτευξη του να πάρω ωραία χρώματα με ημερομηνία λήξης των κοραλλιών μου με ανατριχιάζει, πάντως αυτό μπορεί να επιτευχθεί χωρίς πολύ χημεία και χρήμα με απλά πράγματα και ακολουθία βασικών κανόνων.

Μην ξεχνάτε τι έλεγε ο Νίκος Ψάλτης '' πολύ βιολογία, λιγότερη τεχνολογία'', δεν είναι ανάγκη να στοκάρεις 100 κιλά βράχο στα 200 λίτρα ενυδρείο για να το πετύχεις, μπορείς και με λίγο βράχο να τον αποικίσεις και να συντηρείς αρκετή και καλή συνάμα βιολογία στο ενυδρείο σου. Αλλά βασικό να την συντηρείς, αν την αφήσεις θα σε αφήσει, γιατί πριν το καταλάβεις θα γίνει σε στιγμη χαλαρότητας κάτι που θα αλάξει κάποια παράμετρο στο ενυδρείο και μπορεί να αποδεκατιστεί η βιολογία σου(μεγάλη κουβέντα άνοιξα :rasp: ).

Ώπα,να τα μυστικά του nerva,

όταν αναφέρεσαι σε ''βακτηρίδια'' τι είναι αυτά;Κάτι ανάλογο με το stability kai to stress zyme;

Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό ενυδρείο :):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου :) ,

Πιστεύω ότι το μυστικό μου είναι η αγάη μου για το ενυδρείο και το χόμπι καθώς γενικά με την ζωή :)

Τα βακτήρια είναι μια μίξη βακτηρίων μαζί με ζύμες απο τις πληροφορίες του σκευάσματος, είναι το microbacter 7.

Πάντως πολύ βασικό να ρίχνεις και αμινοξέα στο ενυδρείο, κάτι που δεν το ανέφερα, γιατί τα φωσφορικά εκμηδενίζονται και μπορεί να στην ακούσουν τα κοράλλια :)

Αντιφώσφορο δεν βάζω πάντως εδώ και περίπου ένα δίμηνο και οι τιμές είναι μηδενικές :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο για τον ΑΚΗ :) , το φραγκάκι σου! πως το κόβεις?

post-7793-1274033979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάνα δυο ακόμη για κλείσω αυτό το update, το επόμενο σε κάνα μήνα :)

post-7793-1274034078_thumb.jpg

post-7793-1274034108_thumb.jpg

post-7793-1274034121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lybia teselata crab ή pon pon crab, έχει χαβαλέ :)

post-7793-1274034196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να μας φτιαξεις παλι αποψε :):)

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο ?!! ;)

Τάσο έχω 2 :hysterical: , έψησα τον ΑΖΟΡΕΣ και έφερε στην τελευταία εισαγωγή του, είναι πολύ ωραία reef save ζωντανα και ατενίζουν με τις ανεμωνίτσες τους πάνω στον βράχο. Γενικά έχω ένα κόλημα με την βιοποικιλότητα στα ασπόνδυλα :thumbup:

Το κακό είναι ότι τα πετ σοπ φέρνουν τα ίδια και τα ίδια, σπάνια να κάνουν την διαφορά και αυτό καταλάθος μερικές φορές γιατί μπερδεύεται η παραγγελία :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπέρα και τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το ονειρικό reef που έχεις ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπέρα και τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το ονειρικό reef που έχεις ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ;)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :thumbup:

Πιστεύω σε κάνα δίμηνο να κάνω μια καλή παρουσίαση σε συνεργασία με έναν καλό φωτογράφο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο για τον ΑΚΗ ;) , το φραγκάκι σου! πως το κόβεις?

Ειναι δικο μου ή η δικη σου tricolour που στην ξαναεδωσα?Σε εμενα και τα δυο εχουν γινει μωβ με πρασινη βαση.

Πρεπει να σου ξαναδωσω και απο την montipora plate σου (την κοκκινη,οχι την κεραμιδι)

2 Καβουρακια πηρα και εγω αλλα τα βλεπω να βγαινουν σπανια :thumbup:

Ερωτηση:με ΚΗ 9 δεν εχεις ασπρισματα?Γιατι εγω αναγκάστικα να ειμαι στο 7,5-8 για να μην εχω τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικο μου ή η δικη σου tricolour που στην ξαναεδωσα?Σε εμενα και τα δυο εχουν γινει μωβ με πρασινη βαση.

Πρεπει να σου ξαναδωσω και απο την montipora plate σου (την κοκκινη,οχι την κεραμιδι)

2 Καβουρακια πηρα και εγω αλλα τα βλεπω να βγαινουν σπανια :buttrock:

Ερωτηση:με ΚΗ 9 δεν εχεις ασπρισματα?Γιατι εγω αναγκάστικα να ειμαι στο 7,5-8 για να μην εχω τετοια.

Να μου δώσεις, αλλά που να την βάλω είναι το θέμα ;)

Τα καβουράκια βγαίνουν συνήθως όταν χαμηλώνουν τα φώτα :thumbup: , αλλά τα πέτυχα και ημέρα να σουλατσάρουν.

Το dKH παδί παίζει κατα μέσο όρο κοντα στο 8,3 με 8,5, φυσικά πάνω απο 9,5 σε μένα είναι απαγορευτικό, μην ξεχνας ότι έχω μόνο Τ5 :hysterical: , σε σένα το 7,5-8,0 είναι κανόνας πιστεύω.

Είχα ασπρίσματα όταν άλλαξα υλικό στον ριάκτορα και ξέφυγε κοντά στο 10 αλλά επανήλθαν :wacko: ,τώρα πλέον τέρμα τα πειράματα με το dKH όμως, μόνο ίδιο υλικό όταν κάνω αλλαγή με τις ρυθμίσεις που έχω σημειώσει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:thumbup::thumbup:

σου το ειπα ΣΤΑΘΗ δεν παίζετε :):D:D:D:glare::thumbup: μακαρι να ηταν κοντα θα εκανα ληστεία :thumbup:-_- και παλι μπραβο σου φιλε -_-

Link to comment
Share on other sites

Στάθη και Κώστα σας ευχαριστώ :)

Παρακαλώ όχι κλοπές απο το ενυδρείο μπορείτε να πάρετε κάτι απο το σπίτι :D , frags σύντομα :D αν μείνει τίποτα γιατί εξαφανίζονται με το που κόβω :D

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου λιγο καιρο να στρωσει και η δικη μου ρουτινα και θα σου κανω μια επισκεψη για να "ψωνισω" :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...