Jump to content

Nervarium


nervas

Recommended Posts

;) πολυ χρησιμες πληροφοριες κ λινκ

ευχαριστουμε!

πολυ πολυ σημαντικο το θεμα του φωτισμου κ εχει συνεπειες σε πολλα

κομματια του ενυδρειου!

τωρα για το ενυδρειο γιωργο εχω βαρεθει να λεω! :thumbup:;)

καθε ποτε αλλαζεις λαμπες κ με ποσες ωρες φωτοπεριοδο ημερησιως?

Link to comment
Share on other sites

;) πολυ χρησιμες πληροφοριες κ λινκ

ευχαριστουμε!

πολυ πολυ σημαντικο το θεμα του φωτισμου κ εχει συνεπειες σε πολλα

κομματια του ενυδρειου!

τωρα για το ενυδρειο γιωργο εχω βαρεθει να λεω! :blink:;)

καθε ποτε αλλαζεις λαμπες κ με ποσες ωρες φωτοπεριοδο ημερησιως?

Ευχαριστώ mad23 :thumbup: ,

Λάμπες αλλάζω κάθε 8 μήνες, η φωτοπερίοδος χωρίζεται σε 2 κομμάτια, 1)ανοίγουν οι 2 blue plus απο τις 08:00 με dimming μέχρι τις 09:00 και στην συνέχεια κλείνουν στις 24:00 ξεκινόντας dimming από τις 23:00. 2) ανοίγουν οι υπόλοιπες λάμπες από τις 11:00 με dimming μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι και κλείνουν στις 23:00 ξεκινόντας dimming από τις 22:00. Αυτό το πρόγραμμα πέζει ανάλογα με ποια φάση βρίσκεται το ενυδρείο, δηλαδή αυτή τι στιγμή λόγω αλλαγών που κάνω συνεχώς χοροταξικές και για να έχουν καλή ανάπτυξη τα κοράλλια δίνω μεγάλη ''λευκή'' φωτοπερίοδο(2ο κομμάτι), όταν επανέλθει το ενυδρείο σε κατάσταση συντήρησης η ''λευκή'' φωτοπερίοδος θα επανέλθει σε μικρότερη κλίμακα για πιο λαμπερά και έντονα χρώματα, η 1η φωτοπερίοδος(1ο κομμάτι) δεν μεταβάλεται διότι είναι ο φωτισμός που χρείαζονται τα κοράλλια να επέλθουν σε κατάσταση συντήρησης και να σταματήσει η αναπνοή με αποτέλεσμα να σταματάει να πέφτει το pH στο ενυδρείο :) , δεν πρέπει να είναι παραπάνω για να μην υποβοηθάται η αλγή να καλύπτει τις ανάγκες συντήρησης και να της περισέυει ενέργεια ώστε να αναπαράγεται κοινώς πρέπει να προσέχουμε και την ένταση και την ποσότητα στην διάρκεια της ημέρας ώστε να κρατάμε το ενεργειακό ισοζύγιο σε μια ισσοροπία υπέρ των κοραλλιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, κάποια στιγμή έκανα και βοηθός εργαστηρίων και μάλλον το έχω απο εκεί ;) .

Βιολόγος, θαλάσσιος βιολόγος ή κάτι παραπλήσιο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει ΤΕΙ Ζωικής Παραγωγής, ΤΕΙ εμπορίας και ποιοτικού ελέγχου(αμέσως μετά με κατατακτήριες) και τώρα είμαι επί πτυχίο(χρωστάω κάποιες θεωρίες) τμήμα Βιολογίας στο ΑΠΘ(με κατατακτήριες αφού τελείωσα τα ΤΕΙ ;) ) με κατεύθυνση γενετική, μοριακή βιολογίας, κοινώς στα γεράματα μάθε γέρο γράμματα.

Παρ' όλα αυτά εργάζομαι αρκετά χρόνια ως τεχνολόγος τροφίμων.

Τα πτυχία πάντως δε νομίζω ότι έχουν και μεγάλη σημασία διότι η πραγματική μόρφωση δεν κορνιζάρεται, μπορεί να σου δοθούν οι βάσεις της ανάλυσης της πληροφορίας αλλά στο χέρι μας είναι η διαχείριση της ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα κοντινο στις ακανθάστρεες μου :buttrock:

Και μια φώτο που βγήκε τυχαία με τον περίεργο :buttrock:

post-7793-1288611251_thumb.jpg

post-7793-1288611278_thumb.jpg

post-7793-1288611309_thumb.jpg

post-7793-1288611335_thumb.jpg

post-7793-1288611346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ειναι απλα πανεμορφα ζωντανα!

απιστευτα χρωματα!

εχεις κανει πολυ καλες επιλογες στα κοραλια σου γιωργο!

με το μεγαλυτερο τι κανουμε? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ειναι απλα πανεμορφα ζωντανα!

απιστευτα χρωματα!

εχεις κανει πολυ καλες επιλογες στα κοραλια σου γιωργο!

με το μεγαλυτερο τι κανουμε? :buttrock:

Ευχαριστώ!

Το μεγαλύτερο θα πάρει παράταση για το 2012 όπως φαίνετε γιατί θα καθυστερήσει η επιλογή σπιτιού, με την όλη κατάσταση όμως υπάρχει ένας δισταγμός :buttrock:

Μιλάω για το σπίτι και όχι για το καινούργιο ενυδρείο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σωστο!το ενυδρειο πανω απ'ολα! :buttrock:

καλυτερα,μεχρι τοτε τα κοραλια θα εχουν γινει τοσο μεγαλα που θα πας

στα διπλασια λιτρα απ'οτι υπολογιζες! :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

απο τα πιο ΟΜΟΡΦΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ που εχω δει δυστυχώς μόνο απο φωτο...ΜΠΡΑΒΟ φίλε μου :buttrock:

Ευχαριστώ Κώστα,

Αν θελήσεις ποτέ να το δεις και απο κοντά αυτό κανονίζεται αν έρθεις προς την πόλη μας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή μου έκαναν επίσκεψη τα παιδιά απο την Καβάλα (AQUA-MARINE/ Δημήτρης gkall/Γιώργος και nvaiou/Νίκος) και πέραν απο τον καφέ και την καλή παρέα, ο Δημήτρης έφερε την φωτογραφική του, το ενυδρείο το θεωρώ ότι είναι σε άθλια κατάσταση λόγω ψιλοστρεσαρίσματος επειδή έβγαλα τον ριάκτορα.

Παρ' όλα αυτά ο Δημητρης έβγαλε καλές φώτος(υπόψη δεν υπάρχει μοντάζ :) ).

Το μπράβο μου στον φωτογράφο και να πω πως ήταν χαρά μου να γνωρίσω τα παιδιά :)

Οι φώτος δυστηχώς είναι τραβηγμένες αργά το βράδυ και υπάρχει μερική συσκότηση, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό για ανοργάνωτη φωτογράφηση, πιστεύω ότι θα σας αρέσει, δυστηχώς δεν μπορέσαμε να φωτογραφήσουμε και όλα τα ψάρια τα οποία κρύφτηκαν πίσω απο τον βράχο λόγω ότι ήμασταν αρκετά άτομα.

post-7793-1289158294_thumb.jpg

post-7793-1289158304_thumb.jpg

post-7793-1289158349_thumb.jpg

post-7793-1289158357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πιο κοντινές :)

post-7793-1289158668_thumb.jpg

post-7793-1289158675_thumb.jpg

post-7793-1289158686_thumb.jpg

post-7793-1289158697_thumb.jpg

post-7793-1289158704_thumb.jpg

post-7793-1289158715_thumb.jpg

post-7793-1289158725_thumb.jpg

post-7793-1289158734_thumb.jpg

post-7793-1289158766_thumb.jpg

post-7793-1289158776_thumb.jpg

post-7793-1289158788_thumb.jpg

post-7793-1289158796_thumb.jpg

post-7793-1289158808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο frakto μπραβο :) αλλα εκτος απο αυτο πιστεύω οτι χωρίς πλάκα πιο ομορφα ζωντανα κοραλια αλλα και ολο το συνολο εδω στο ελλαδα να "παιζει" αντε απο καμια 20αρια ατομα....φιλε μου αντε και να βρεις της παραμέτρους και να χώσεις και χρήμα για εξοπλισμό αλλα και χρόνο τα ΣΤΟΛΙΔΙΑ σου (φτου φτου) δυσκολα τα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙΣ σε τέτοια αρμονία -ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ....και παλι ΕΥΓΕ και εγω προσωπικά σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ωραια εικονα που μου χαρισες!!!(αν ερθω καποια στιγμη χλωμο βέβαια γιατι εχω 2 μωράκια :) θα σε ενημερώσω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τη λες ρε φιλέ !!!!!!!!

Μπράβο !!!!!!!!!

Ευχαριστώ fracto :buttrock:

οπως ειπε και ο frakto μπραβο :) αλλα εκτος απο αυτο πιστεύω οτι χωρίς πλάκα πιο ομορφα ζωντανα κοραλια αλλα και ολο το συνολο εδω στο ελλαδα να "παιζει" αντε απο καμια 20αρια ατομα....φιλε μου αντε και να βρεις της παραμέτρους και να χώσεις και χρήμα για εξοπλισμό αλλα και χρόνο τα ΣΤΟΛΙΔΙΑ σου (φτου φτου) δυσκολα τα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙΣ σε τέτοια αρμονία -ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ....και παλι ΕΥΓΕ και εγω προσωπικά σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ωραια εικονα που μου χαρισες!!!(αν ερθω καποια στιγμη χλωμο βέβαια γιατι εχω 2 μωράκια :buttrock: θα σε ενημερώσω :D

Κώστα σε ευχαριστώ και εγώ σου εύχομαι να χέρεσαι πάντα τα δικά σου στολίδια που έχουν μεγαλύτερη σημασία απο όλα :bowdown: , όποτε έρθεις με ενημερώνεις και κανονίζετε ο καφές αμέσως :D , φτάνει να είμαι στην πόλη.

Απο τα πιο ΟΜΟΡΦΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ που εχω δει :):bowdown: ΜΠΡΑΒΟ μφίλε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια για ακομα μια φορα!

ολα τα ζωντανα σε τελεια κατασταση!

με γεια κ το λευκοστερνο!

εισαι τυχερος που ειμαστε μακρια γιωργο,θα σε ειχα

"ξεφραγκιασει" lol

συνεχισε να μας δινεις κουραγιο οτι μια μερα θα το κανουμε σαν το δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

αμα μεγαλωσω θελω κ εγω τετοιο ενυδρειο :):):bowdown: (πιστευω μεχρι τα 70να τα χω καταφερει...)

NERVAS MY IDOL!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμα μεγαλωσω θελω κ εγω τετοιο ενυδρειο :):):bowdown: (πιστευω μεχρι τα 70να τα χω καταφερει...)

NERVAS MY IDOL!!!!!!!!

Τα λες αυτα γιατι δεν εχεις δει το δικο μοου!!

Νερβας... ενημερωσε τον.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια για ακομα μια φορα!

ολα τα ζωντανα σε τελεια κατασταση!

με γεια κ το λευκοστερνο!

εισαι τυχερος που ειμαστε μακρια γιωργο,θα σε ειχα

"ξεφραγκιασει" lol

συνεχισε να μας δινεις κουραγιο οτι μια μερα θα το κανουμε σαν το δικο σου!

Ευχαριστώ mad23, σίγουρα πέρα απο τον προσωπικό κόπο και διάβασμα ήθελε και πολύ ψάξιμο σε μεθόδους, εσείς θεωρώ ότι είστε πιο τυχεροί, γιατί ότι χρειαστείτε απο οδηγίες μπορώ να βοηθήσω μέσω του θέματος μου :D

Ο Λευκόστερνος δυστηχώς τον έχω τρεις μήνες και δεν αγγίζει flakes :hysterical: , αναγκάζομαι να τον ταίζω φύκια, είτε ζωντανό απο το refugium που έβαλα ένα ωραίο ροδοφύκος για αυτό τον λόγο και πήρα απο τον φίλο kostasbaf, είτε μόνο nori, απίστευτο πάντως γιατί ακούω απο άλλους φίλους ότι σε δική τους περίπτωση ψαριού να τρώει τα πάντα, είναι συνέχεια μέσα στο ick και λόγω ότι δεν τρώει flakes δεν μπορώ να του κάνω και καμιά θεραπεία με σκόρδο, για να δούμε πως θα πάει :buttrock:

αμα μεγαλωσω θελω κ εγω τετοιο ενυδρειο :):):bowdown: (πιστευω μεχρι τα 70να τα χω καταφερει...)

NERVAS MY IDOL!!!!!!!!

Δημήτρη σε ευχαριστώ :bowdown: ,

εγώ έκανα 3 χρόνια να φτάσω σε αυτό το σημείο, οπότε άνετα το καταφέρνεις, το θέμα δεν είναι να κάνεις αυτό που έκανα αλλά κάτι που θα κρατήσει, γιατί για μένα δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη, θα έχω κάνει αν μπορέσω να πω σε μερικά χρόνια ότι αυτες οι ακροπόρες είναι μεγαλωμένες απο frags και το ενυδρείο είτε αυτό είτε άλλο μεγαλύτερο βρίσκεται στην ίδια κατάσταση, γιατί το πετυχημένο ενυδρείο είναι αυτό που έχει διάρκεια και κατ επέκταση και ο χομπίστας :D

Τα λες αυτα γιατι δεν εχεις δει το δικο μοου!!

Νερβας... ενημερωσε τον.. :hysterical:

Μα εννοείτε βρε Νίκο, το πιο δυνατό ενυδρείο στον χώρο, αντέχει και σύγκρουση με φορτηγό ακόμη και καταιγίδες 12 b :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καιρό έχουμε να τα πούμε!

Λοιπόν, λόγω του ότι τα κοράλλια μεγάλωσαν πάρα πολύ και σε υπερβολικό βαθμό που δεν υπήρχε χώρος για να κολυμπήσουν τα ψάρια και μου έσπαγαν και κοράλλια σε κάποιες φάσεις, επίσης έχοντας συνεχώς την σκέψη ενός οριακού συστήματος που μπορεί να καταρρεύσει, πήρα μια μέρα την απόφαση να αραιώσω τις ακροπόρες μου και να αραιώσω τον βράχο και να τον χαμηλώσω, το εγχείρημα ξεκίνησε στα τέλη Ιανουαρίου και τελείωσε στα μέσα Φεβρουαρίου, έμειναν μόνο 6-7 κιλά βράχος στο main tank και ο υπόλοιπος βράχος μπήκε στην πλάτη και στο refugium, επίσης εδώ και πάρα πολλούς μήνες έχω σταθεροποιήσει το σύστημα με balling μέθοδο και δείχνει να έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Αυτή την στιγμή οι ακροπόρες μου είναι πάνω από 40 αποικίες, ακανθάστρεες γύρω στις 30 και τα χρώματα ζωάνθους πάνω από 40, φυσικά υπάρχει και μια πληθώρα lps και άλλων ασπόνδυλων.

Παρότι ήταν μια δύσκολη απόφαση να ξηλώσω κοράλλια που μεγάλωσαν στα χέρια μου και έγιναν αποικίες απο frags το ευχάριστο ήταν ότι πήγαν σε πολύ καλό φίλο και σε πολύ καλά χέρια :(

Οι φώτος από το τελευταίο στήσιμο του ενυδρείου μου που πλέον υπάρχει αρκετός χώρος να ξαναδώ να μεγαλώνουν τα κοράλλια μου μέχρι το επόμενο αναγκαστικό ξεστήσιμο :D

Επίσης έχει διαμορφωθεί στο έπιπλο μια καραντίνα - φραγκέρα για την δημιουργία frags μιας και τα κοράλλια μου μεγαλώνουν πολύ γρήγορα :D

post-7793-1300574503_thumb.jpg

post-7793-1300574517_thumb.jpg

post-7793-1300574553_thumb.jpg

post-7793-1300574583_thumb.jpg

post-7793-1300574607_thumb.jpg

post-7793-1300574629_thumb.jpg

post-7793-1300574682_thumb.jpg

post-7793-1300574708_thumb.jpg

post-7793-1300574722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...