Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Εγω πάντως το έχω πάρει απόφαση.

Μόλις ανοίξει λίγο ο καιρός, θα προχωρήσω σε αυτο το τεράστιο βήμα, στις αλλαγές νερού απο την Θάλασσα.

Και είμαι σίγουρος, οτι όλο το ενυδρειο μου, θα το εκτιμήσει αφάνταστα αυτό.

Φυσικά για κάποιον που μενει μακριά απο την Θάλασσα, ειναι πολύ δύσκολο να κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το έχω πάρει απόφαση.

Μόλις ανοίξει λίγο ο καιρός, θα προχωρήσω σε αυτο το τεράστιο βήμα, στις αλλαγές νερού απο την Θάλασσα.

Και είμαι σίγουρος, οτι όλο το ενυδρειο μου, θα το εκτιμήσει αφάνταστα αυτό.

Φυσικά για κάποιον που μενει μακριά απο την Θάλασσα, ειναι πολύ δύσκολο να κάνει κάτι τέτοιο.

Αντε βρε, γιατί νοιώθω απέραντη μοναξιά!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εδω και ενα μηνα που κανω αλλαγες απο την θαλασσα δεν εχω κανενα προβλημα ισα ισα ολα πανε περιφιμα. επισεις βρικα και 2 ανεμονες δικες μας και τις εβαλα μεσα ειναι τελιες τις εχω 5 μερες τωρα και δεν με διμιουργουν κανενα προβλημα....

το μονο προβλημα ειναι οτι εχω ph 7,6 και η ΚΗ ειναι στα 6 και δεν ξερω το γιατι....ειναι καλα ετσι η να το ανεβασω στο 8 το ph ???

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις στην αγορά buffer 8.3 ,

παράλληλα θα μετράς ΚΗ ,να είσαι 7-12 d

καλύτερα μη χρησιμοποιήσεις τη μέγιστη δοσολογία στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτισω και κατι αλλο ρε παιδια.... καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες... εχω εδω και τοσο καιρο που αρχισα και καθε βδομαδα παω για νερο.... τωρα αν δεν κανω λαθος εχω κλειση μηνα και κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω και κατι αλλο ρε παιδια.... καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες... εχω εδω και τοσο καιρο που αρχισα και καθε βδομαδα παω για νερο.... τωρα αν δεν κανω λαθος εχω κλειση μηνα και κατι παραπανω...

Στα λιτρα σου μια φορά τη βδομάδα 5-6 λιτρα είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

μονο!!!!! εγω αλλάζω 10λιτρα :lol: καλά τότε ειναι ποιο εύκολο.... ευχαριστώ :) πάντως το ενυδρειακη μου ειναι μια χαρα. μονο no3 άρχισαν να μαζευοντε και δεν ξερω γιατι???

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μήνας, έχει ζορίσει πολύ απο τον καιρό, και ακόμη δεν έχω τολμήσει γιά μεταφορά νερού απο την θάλασσα.

Την ερχόμενη εβδομάδα πάντως όπως και να έχει είμαι αποφασισμένος, αφού έχω ξεφύγει καμιά 15αριά ημέρες απο την ρουτίνα.

Δεν θέλω να γυρίσω σε τεχνιτές αλλαγές και γιά αυτό ακόμη δεν έχω αλλάξει νερό.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά είχες πάντα?

Ήσουν ποτέ στο 0?

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά είχες πάντα?

Ήσουν ποτέ στο 0?

Nαι είχα πάντα, εκτός απο τις πολύ αρχές, μετά το στρώσιμο ,με πολύ μικρό φορτίο το ενυδρείο, που ήμουν στο 0, αν και δεν είχα σωστή αντίστροφη όσμωση.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω παρόμοιο προβλημα, εχεις καταλήξει γιατι συμβαινει αυτό?

Εγω για παραδειγμα ειμαι στο 0,3 αυτη την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω παρόμοιο προβλημα, εχεις καταλήξει γιατι συμβαινει αυτό?

Εγω για παραδειγμα ειμαι στο 0,3 αυτη την στιγμή.

Αν και ξεφεύγουμε απο το θέμα.....

Οχι, δεν έχω καταλήξει, όσο και εαν το έψαξα, όσο και εαν το προσπάθησα,και όσο και εαν έπαιξα με μάρκες αντιφωσφώρων.

Πιθανοί λόγοι μπορεί να είναι το περισσότερο τάισμα, και η μη σωστή διαχείρηση του αντιφωσφώρου στο sumb.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λοιπόν και εγώ να ξεκινήσω αλλαγές από τη θάλασσα μιας και το σπίτι μου είναι αρκετά κοντά 300 μέτρα σε ευθεία γραμμή και 60 μέτρα ψηλότερα.Ένα πεντάλεπτο και ίσως και λιγότερο με το αυτοκίνητο.

Μπορώ να βάζω ένα βυτίο 300λτ στο φορτηγό μου και να το γεμίζω με αντλία απευθείας από τη θάλασσα.

Και τρεις φωτογραφίες για του λόγου το αληθές και το πόσο βολεύει η τοποθεσία.

Στην πρώτη φωτογραφία άποψη τοποθεσίας από δορυφόρο, στη δεύτερη το σημείο παραλαβής και στην τρίτη πραγματική και αντικειμενική απόσταση από την αυλή της απόστασης και φυσικά και της θέας του απέραντου γαλάζιου.

Ξέχασα να πω ότι στο σημείο αυτό της παραλαβής αν σας φαίνεται γνωστό έχει γυριστεί to 1995 η ταινία Ελεύθερη κατάδυση http://greek-movies.com/movies.php?m=942&a...=&g=&p=.

post-19240-1298795660_thumb.jpg

post-19240-1298796304_thumb.jpg

post-19240-1298796770_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λοιπόν και εγώ να ξεκινήσω αλλαγές από τη θάλασσα μιας και το σπίτι μου είναι αρκετά κοντά 300 μέτρα σε ευθεία γραμμή και 60 μέτρα ψηλότερα.Ένα πεντάλεπτο και ίσως και λιγότερο με το αυτοκίνητο.

Μπορώ να βάζω ένα βυτίο 300λτ στο φορτηγό μου και να το γεμίζω με αντλία απευθείας από τη θάλασσα.

Και τρεις φωτογραφίες για του λόγου το αληθές και το πόσο βολεύει η τοποθεσία.

Στην πρώτη φωτογραφία άποψη τοποθεσίας από δορυφόρο, στη δεύτερη το σημείο παραλαβής και στην τρίτη πραγματική και αντικειμενική απόσταση από την αυλή της απόστασης και φυσικά και της θέας του απέραντου γαλάζιου.

Ξέχασα να πω ότι στο σημείο αυτό της παραλαβής αν σας φαίνεται γνωστό έχει γυριστεί to 1995 η ταινία Ελεύθερη κατάδυση http://greek-movies.com/movies.php?m=942&a...=&g=&p=.

Εχεις τον φυσικό θαλάσσιο παράδεισο, δίπλα στα πόδια σου Νικόλα....ακόμη κάθεσαι;

Καλή αρχή και καλή επιτυχία, αν και προσωπικά εφόσων οι μετρήσεις είναι σωστές και μέσα στα όρια ,είμαι σίγουρος γιά αυτήν...

....άντε γιατί πολύ μοναξιά νοιώθω ακόμη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα έκανα μετρήσεις στο νερό της θάλασσας αφού το ζέστανα πρώτα και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά. Τα μόνα σημεία που είχαμε θέμα ήταν η αλατότητα 1027 που και το νερό της αλλαγής μου τόσο το κάνω λόγο της απώλειας από το σκίμμερ,το PH ήταν 7.8 που και αυτό δεν μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί η αυτόματη αναπλήρωση έχει πάντα διάλυμα kalk και το KH ήταν 7 αλλά ο ριάκτορας μου θα το τακτοποιήσει και αυτό. Όλα τα υπόλοιπα απόλυτα σωστά και ιδανικά.

Αύριο λοιπόν προχωράω σε μια αλλαγή 400λτ η οποία αν όλα πάνε καλά θα γίνεται κάθε μήνα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ά και κατά τη διάρκεια της όλης εργασίας θα υπάρχει φωτογραφικό ρεπορτάζ. :D

Περιμένουμε εναγωνίως Νίκο!!!

Link to comment
Share on other sites

TO ειχα γραψει σενα αλλο θεμα,δυστηχως δεν εχω πολυ χρονο τωρα να γραψω καποια περισσοτερα πραγματα που θελω ετσι θα κανω απλα ενα copypaste αν και επιφυαλασομαι να υραψω καποια περισσοτερα πραγματα απο παρατηρησεις,εμπειριες δικες μου και του ξαδερφου μου που εξακολουθει εδω και καιρο να κανει αλλαγες με ζωντανο νερο

οσο για το 1,027 το βρισκω απλα τελειο(θα αναφερω τους λογους αλλη φορα),ασε που τα διαθλασημετρα μας δεν ειναι μελετημενα να μετρουν θαλασινο νερο αλλα απλο διαλλυμα nacl,

τεσπα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...44936&st=20

να σας κουρασω λιγο

Καλησπερα παιδια πριν απο μια 15ετια και βαλε,ο πατερας μου εσπασε το ενυδρειο του προσπαθωντας να ανοιξει μια τρυπα για να φτιαξει κατι στην/την υπερχειληση του θαλασσινου fish only τοτε ενυδρειου και επειδη δεν ειχε ετοιμο νερο αναγκαστηκε να φερει απο τη θαλασσα,η πιο κοντινη ηταν η Πειραικη(μενουμε Πειραια),θυμαμαι που μου ελεγε απο τοτε οτι εχουμε υψηλοτερη αλμυροτητα και θυμαμαι που μου λεγε οτι αραιωνε το νερο για να την φερει πιο χαμηλα(βεβαια να ξερετε οτι ο Πατερας μου τοτε ηταν βρυσατος και δεν ειχε ro/di ακομη χρησιμοποιουσε υδρομετρο οποτε οτι και να μετρουσε μαλλον ηταν αρκετα μακρυα απο την πραγματικοτητα).τεσπα.Το θεμα ειναι οτι δεν ειχε κανενα προβλημα με τα ψαρια του(οχι πολλα ψαρια αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ) και οτι στο τελος του εγινε ψιλοσυνηθεια οποτε του ρθει να κανει καποιες παραπολυ σπανιες αλλαγες νερου και δεν ειχε ετοιμασει με συνθετικο αλατι τοτε εκανε με νερο απο την πειραικη και στο τελος απο οτι θυμαμαι οχι απλα χωρις να το αραιωνει αλλα και χωρις να φερνει την θερμοκρασια σε πιο ψηλα επιπεδα(μαλλον δεν θα το κανε αυτο το χειμωνα επειδη εγω στην πειραικη ειχα μετρησει θερμοκρασιες 18 κεσλιου).

Οσον αφορα τα νερα της Πειραικης απεχουν πολυ απο αυτα των παρθενων περιοχων που μας δειχνουν τα παιδια και ξεπλενονται συνεχως απο το πελαγος.

Θα ηθελα να πω οτι σε ορισμενες περιοχες ειναι εμφανη τα σημαδια του ευτροφισμου κυριως στους γυρω κολπους απο το πασαλιμανι και αυξημενη(μαλλον αρκετα πανω απο τα φυσιολογικα επιπεδα) η ποσοτητα των μικροοργανιοσμων(βακτηριοπλαγκτον,αποικοδομητες και αλλα),ακομη καποτε λειτουργουσε εργοστασιο παραγωγης λιπασματων και ενας θεος ξερει τη βαρεα μετλλα εχουν περασει στις τροφικες αλυσιδες(βλεπε βιοσυσωρευση).

Ωστοσο ο πατερας μου εγω και ο ξαδερφος(ο πιο γνωστης και τρεαλρας)μου καναμε αρκετες φορες πολυ μεγαλες αλλαγες νερου αλλα και restart των συστηματων μας με 100% ΖΩΝΤΑΝΟ(οπως το λεμε με τον ξαδερφο μου)νερο.

Παντως να σας πω δεν νομιζω να εχω ρηξει περισοοτερα βαρεα μεταλλα απο αυτα που εχουν ορισμενα πολυ διασημα και πετυχημενα συνθετικα αλατια(αν θελετε σας δειχνω παρα πολλες χημικες και βιοχημικες αναλυσεις που εχουν γινει πανω σε αλατια και καταδυκνειουν οτι στα αλατια που χρησιμοποιυμε καποια στοιχεια οπως ο χαλκος,το αρσενικο,το χρωμιο και αλλα εχουνε φτασει στο θεο!

σον αφορα τα μικροβια αλλο απολυμανση και αλλο αποστειρωση.

τωρα ζημια θα κανει αν σταθω πολυ σ'αυτο αλλα ενας συνηθυσμενος τροπον να πετυχεις απολυμανση ειναι η προσθηκη χλωρινης στο νερο και μετα απο καποιο χρονο η προσθηκη θεισουλφιτων για ουδετεροποιηση της

αν θελετε αναφερω αναλογιες και συγκενρωσεις.

ενω οσον αφορα την αποστειρωση τοτε αυτη δεν επιγχανετε ευκολα θελει φιλτραριμα του νερου απο μηχανικα φιλτρα ελαχιστων micron και ενσυνεχεια κευραυνοβοληση του νερου με υψηλες δοσεις uv που εξρταται αποτην παροχη νερου μεασ απο τον αποστειρωτη αλλα και τον ογκο νερου που εχει η λαμπα τα μw/cm2 που βγαζει την παλαιοτητα του λαμπτηρα τη συχνοτητα που θα περναει το νερο του συτστηματος/η του κουβα μεσα απο την uv και αλλους παραγοντες(παντως εαν δεν με ξεγελαει η μνημη μου ενα παλικαρι στο forum σας αναφερει τι δωσεις χρειαζονται καποιοι μικροοργανισμοι αλλιως αν επιθυμηται σηκωνω λινκ,εν ολιγης τιποτα δεν κανουμε με τις μικρες uv λαμπες καθως λιγοι μικροοργανισμοι περνουν χαμπαρι σ'αυτες τις δωσεις

αναφορικα να πω οτι εγω χρησιμοποιυσα uv sterilzer με intensity 220 μw/cm2 και ογκο νερου μεσα στην uv 3,5λιτρα ετσι ρυθμιζα την κυκλοφορια του νερου ωστε να περναω ολο τον ογκο του συτημαντος μου μεσα απο την uv 5/6 φορες την ωρα και με χρονο ανανεωσης του νερου μεσα απο τη uv γυρω στα 2,5 sec να πετυχαινω γυρω στα 500μw/cm2 (με καινουργιο λαμτηρα),με καποια συγκεκριμενη παροχη νερου χωρις βεβαια να φιλτραρω μηχανικα το νερο(ιδιως οταν η uv δουλευε στο ενυδρειο) οποτε και η αποδοση επεφτε(ο τροπος χρησης της uv ειναι για αλλο topic).

οσον αφορα τωρα τα μικροβια να πω οτι δεν ειναι ολα βλαβερα και για να γινουν ορισμενα θα πρεπει να ειναι σε καποιες συκγεκριμενες συγκεντρωσεις,εμεις καναμε,δεν καναμε αποστειρωση(οσο το δυνατον μελετημενη χρηση uv sterilizer αφου πρωτα φιλτραραμε το νερο μεσα απο ειδικα μηχανικα προφιλτρα με μεγεθος μερικα micron).δεν φανηκε να εχουμε προβληματα ασθενειων οχι μονο σε ψαρια αλλα ουτε σε σαλικγαρια ουτε βαλλαμε ποτε καποιο νεο ειδος τουλαχιστον πιο ανωτερου οργανισμου(βλεπε καβουρι,ετσι νομιζω τουλαχιστον).

Μια ακομη ιστορια να σας πω ειναι οτι μια φορα που μαζεψα νερο το οποιο ηταν αρκετα θολο(ειχε συλλεχθει οχι απο την πειραικη αλλα κοντα στο πασαλιμανι)και το περασα απο την μεγαλη μου uv το αποτελεσμα ηταν το νερο μου να βγαλει NO3 οχι απο την ακτινοβολια αλλα απ τον θανατο του βακτηριοπλαγκτον!!!!!!!!!!οποτε μαλλον θα εβαλα εκτος των αλλων νομιζω και φοσφωρικα αλλα αυτα εχουμε βαρεθει να προσπαθουμε να τα μετραμε με τα τεστακια που βγαζουν ματια!!!!!!

ετσι λοιπον στματησα να περναω το νερο απο την uv και να κανω αυτο που ελεγε η παραδοση(δηλαδη συλλογη του ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,αν χρειαζετε και δεν βαριεσε αραιωση του αλλωστε ειχα 1,028 πολυ κοντα στην ερυθρα ετσι? και

το γρηγοροτερο μεσα στο συτσημα σου για να κανουν τσιμπουση οι πολυποδες οι ανεμονες(μην ξεχναμε οτι στη φυση οι ανεμονες τρεφονται κυριως με κοηποδα,βλεπε DR ALLEN και DR FAUTIN,αν θελετε βγαζω λινκ) αλλα και η μικροφουνα του ζωντανου βραχου και του ρεφουγιθμ.και το βασικοτερο για να μην ψοφησει/χασει την θρεπτικη αξια του το βακτηριοπλαγκτον!!!!!!!!!!!!!!

οταν λοιπον βαζαμε ζωντανο νερο στα ενυδρεια μας λιγα απο αυτα που παρατηρουσαμε ειναι

PH ΤΡΕΛΟ 8,3(οταν μαλιστα στο δικο μου εβαζα καλκβασερ και το σκιμμερ τραβαγε 1500λιτρα την ωρα αερα με αλφαδολαστικο απο το μπαλκονι το πεχα εφτανε το θεο σε τετοιο βαθμο που σταματησα ανακγαστικα το καλκ και ειχα πολυ μικρη μεταβολη στο πεχα κατα τη διαρκεια του 24ωρου με τον αντιστροφο φωτισμο του ρεφυγιουμ).

αυξηση της ζωης του ρεφουγιθμ,βραχου και της αμμου απο τον πολλαππλασιασμο των αμφιποδων,σκουληκιων,tube wormsκαι αλλων

((οπως ακριβως συμβαινει οταν βαζουμε ζωντανο φυτοπλακτον στο νερο))

αλλα το πιο θαυμαστο ειναι τα κοπηποδα(μην τα μπερδευουμε με τα αμφιποδα)που οταν κλεισουμε τις αντλιες του ενυδρειου με το φακο θα δουμε κατι πολυ μικρα(και καποια σε διαφορα μεγεθοι)στουκας να τρεχουν μεσα στο νερο κα να πεφτουν πανω στο φακο.

φοβερο polyp extasion απο τα κοραλλια και φουσκομα του orαl disk στις bubble και μια γενικοτερη αυξηση του μεγεθους των ανεμονων μαλλον επειδη ρουφουσουν αρκετο νερο για να τραφουν με το βακτηριοπλαγκτον,τα κοπηποδα και ενας θεος ξερει ακριβως για ποιον/ποιους λογους.

τεσπα κατι αλλο που μουρθε στη μνημη ειναι η συμπεριφορα των σκιμμερς στο ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ(να δωσω λινκ αν θελετε απο παρατηρησεις του ERIC BORNEMAN στο τι βακτηριοπλαγκτον και μιkροφιουνα βγαζουν τα σκιμμερ),

βεβαια πρεπει να ειχε σχεση και με το ΙΣΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ των πρωτειωνων και το ph του νερου αλλα καπου εδω εχω κουραστει να γραφω κιολας και εσεις σιγουρα να διαβαζετε

ετσι η παρατηρηση που εχω να διατυπωσω ειναι οτι

Θυμαμαι οτι οταν ειχαμε καποιους μηνες να κανουμε αλλαγη και μας τη βαραγε να κανουμε μια δυνατη αλλαγη νερου(30%/40%) για να φρεσκαρουμε τα συστηματα μας και να ταισουμε τα ζωντανα μας τοτε τα σκιμμερ μας ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ,θυμαμαι το δικο μου

το aquamedic turboflotor shorty compact 5000 που ηταν ρυθμιοσμενο στο wet side πεταγε νερο μετα την αλλαγη στη συνεχεια με λειτουργια στο MIDDLE SIDE εβγαζε ασπριδερο ζουμι μετα απο την αλλαγη οπως οταν ζευγαρωνουν τα σαλικγαρια και στο DRY SIDE πρασινο ενω οταν καθυστερουσαν τις αλλαγες τοτε καφετιαζε ενω το Η&S οταν ηταν ρυθμισμενο στη στη μεση και πριν την αλλαγη εβγαζε καφε βρωμοζουμο μετα την αλλαγη νερου την αλλη μερα το δοχειο συλλογης ηταν μεχρι τη μεση γεματο με σκουροπρασινο ζουμι!!!!!!!

δεν θα παρουσιαστει κατα την γνωμη μου

((ειμαι 99% σιγουρος αφου εγω επερνα νερο απο σχετικα βρωμικες περιοχες))οχι παντα με πρασινοθολα νερα αλλα με αρκετα πρασινα φυκη στα βραχια(αυτος ειναι ενας δεικτακος))

κανενα προβλημα στα ενυδρεια των παιδιων που θα παρουν πελαγισιο ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ και δεν πρεπει να ταλαιπωρηθουν αλλα και να ταλαιπωρησουν το ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ με ανουσια φιλτραρισματα αντιθετως αν θελουν να κανουν κατι που δεν καναμε εμεις ποτε ειναι για να εχουν μια ιδεα να βρουν 2/3 παρθενες προσβασιμες με το αμαξι παραλιες σε κοντινη σχετικα αποσταση και να κανουν δειγματολειψιες νερου για χημικη(αμα τους περνει ας κοιταξουν και το μικροβιακο φορτιο) αναλυση που θα στειλουν σε καποιο πανεπιστημιο/κρατικο χημειο)σε διαφορες εποχες του χρονου για να ξερουν περιπου παλι(καθε εποχη ψιλοαλλαζει και αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες που δεν αξιζει να αναλωθουμε αλλο τωρα) που κυμαινονται οι τιμες και να χρησιμοποιουν τις συκγεκριμες παραλιες για συλλογη ζωντανου νερο,αγοραζοντας ενα 100/150λιτρο βαρεζι που να χωραει στο αμαξι.εεεε θα κατσει λιγο το αμαξι αλα χαλαλι!!!!!1!

απλα γνωμη μου(δες ποιος μιλαει εδω επερνε νερο κοντα σε λιμανι) ειναι η παραλια να ειναι μακρυα απο εκτος των αλλων και απο ποταμι(γιατι ποιος ξερει ποιο εργοστασιο αφησε τι μεσα στο νερο του ποταμου,ρεματος).

τεσπα εχω αρκετα ακομη να γραψω αλλα κουραστηκα και δεν ξερω αν θα μπορειτε να παρακολουθησετε ολα αυτα που γραφω και αν θελετε??????

αα ετσι προχειρα και κατι αλλο που μου ρθε ειναι οτι στα νερα των θαλασσων μας καποια οργανικα αμινοξεα βιταμινες και αλλα παρουσιαζουν μεγαλες μεταβολες στις συγκεντρωσεις τους σε διαφορετικες εποχες που δεν ξερω τι σχεση εχουν με τα αλλα οικοσυστηματα της φλοριδα,των φιτζι,τις ινδονησιας

(εχω καποια στο νου μου οπως η βιταμινη c)

Ενας απο τους λογους που γουσταρω αυτο το σπορ ειναι οτι εχεις πολους τροπους για να πετυχεις ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε NRS ,δεν μας κούρασες καθόλου....ίσα-ίσα που μας υπενθύμισες στο σωστό θέμα, πολύ χρήσιμα πράγματα ,γιά όσουν θέλουν να μάθουν και να τολμήσουν.

Προσωπικά πλέον και το ξαναλέω ,δεν ξαναγυρίζω σε φτιαγμένες αλλαγές νερού.Εαν δεν μπορώ να πάω θάλασσα,κυρίως λόγω καιρού όπως αυτη την εποχή, προτιμώ να καθυστερούν λίγο παραπάνω οι αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβως.

:D:D:D:D:angry2::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Και η αλλαγή έγινε.Η όλη διαδικασία κράτησε 1 ώρα και είχα και παρέα 3 κορμοράνους όπως θα δείτε στις φωτογραφίες.

400 λτ για πρώτη φορά και στη συνέχεια από 300λτ κάθε μήνα.Ακολουθεί φωτορεπορτάζ.

post-19240-1298986334_thumb.jpg

post-19240-1298986377_thumb.jpg

post-19240-1298986397_thumb.jpg

post-19240-1298986445_thumb.jpg

post-19240-1298986507_thumb.jpg

post-19240-1298986543_thumb.jpg

post-19240-1298986564_thumb.jpg

post-19240-1298986585_thumb.jpg

post-19240-1298986707_thumb.jpg

post-19240-1298986803_thumb.jpg

post-19240-1298986824_thumb.jpg

post-19240-1298986842_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

επρεπε να παρεις τον Κωστη μαζι να σφιξετε τιποτα ρακες για τα κρυα :D

Περιμενουμε τα αποτελεσματα Νικο :D

Mια ερωτηση . πως εδωσες ρευμα στην αντλια για να τραβηξεις νερο απο τη θαλασσα ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 4.5μ ύψος μου γέμισε 400λτ σε 25 λεπτά.

Αψογος!!!!

Νικόλα, γιά δώς μου περισσότερες πληροφορίες γιά την αντλία....απο που,τι και πως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...