Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Και όταν λέμε νερο βρύσης δεν είναι απαραίτητο να μην περνάει απο κανένα Φιλτρο.

Μπορώ για παράδειγμα να βγάλω την μεμβράνη και να κρατησω τα 3 προφιλτρα στερεών και να πάρω το νερο που θέλω.

Η ερώτηση είναι ποιες μέτρησης πρέπει να κάνω για να ξέρω αν το νερο είναι κατάλληλο.

Νιτρικα

Φωσφορικα

Σίδερο

Χαλκό

Αμωνία

Κάτι άλλο ;

Τι αλλα σκ@τ@ έχει το νερο.

Σε ένα χημικό εργαστήριο να τα πάω θα μου πει ακριβής μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα και πήρα +60lt.

Αφου το άφησα μια μέρα να δουλεύει και να θερμένεται θα έχω μετρίσεις το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λέμε νερο βρύσης δεν είναι απαραίτητο να μην περνάει απο κανένα Φιλτρο.

Μπορώ για παράδειγμα να βγάλω την μεμβράνη και να κρατησω τα 3 προφιλτρα στερεών και να πάρω το νερο που θέλω.

Η ερώτηση είναι ποιες μέτρησης πρέπει να κάνω για να ξέρω αν το νερο είναι κατάλληλο.

Νιτρικα

Φωσφορικα

Σίδερο

Χαλκό

Αμωνία

Κάτι άλλο ;

Τι αλλα σκ@τ@ έχει το νερο.

Σε ένα χημικό εργαστήριο να τα πάω θα μου πει ακριβής μέτρησης.

βακτήρια και μικροοργανισμούς.Να πας στο εργαστήριο Υγιεινής δίπλα στην είσοδο του ΑΧΕΠΑ και πίσω απο απο την είσοδο της Ιατρικής Σχολής.Αν πείς δειγματοληψία για πιθανή μόλυνση ύδατος μιας και είδες κάτι ύποπτο στην περιοχή που το πείρες δεν θα πληρώσεις φράγκο και θα σου πούνε και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα μου πούνε.... Τα αποτελέσματα θα μου τα δώσουν; Αν ειναι λογικό το πόσο να το πληρώσω και να πάω και απο το Φιλτρο μου.

Την πρώτη φορά που πείραμε νερο με τον Βαγγέλη, μέχρι να φτάσουμε θεσσαλονικη περνάμε τηλ να βρούμε μικροβιολογικό εργαστήριο. Τελικά όλα το σαββατο ήταν κλειστά ( όσα πειραμε ) και όταν μέσα στην εβδομάδα έψαξα ποιος κάνει τεστ για κολοβακτιριδια μου λέγανε στο πανεπιστήμιο.

Εκει που λες δίπλα απο το αχεπα τι είναι; Αν είναι την Δευτέρα να πάω νερο απο Χαλκιδική. Μιας και θα την κάνω για Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί σε στέλνω...Δίπλα απο την είσοδο της Ιατρικής στην Αγίου Δημητρίου εχεί σκάλες γύρω γύρω απο το κτήριο της γραμματείας και το εργαστήριο Υγιεινής είναι στο δεξί σου χέρι μετά τα 2 μικροβιολογικά που έχει στον 3ο όροφο.Αποτελέσματα θα πάρεις εννοείτε είτε γραπτά είτε απο το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the club !!!

Ναι λοιπόν, οργανωθήκαμε και η μεταφορά είναι πλέον πολύ πιο ξεκούραστη.

Με την τοποθέτηση ενός inverter 300watt και μιας αντλίας Eheim 3000L/h το γέμισμα των μπιτονιών είναι παιχνιδάκι....

Λόγω της υψομετρικής διαφοράς και τις απόστασης από την αντλία, δεν αποδίδει την ονομαστική της ροή, αλλά μικρό το κακό.

post-13206-0-64252900-1332752580_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος προγραμματισμός Aiolos....μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ σήμερα απο το γνωστό σημείο με σκοινάκι και κουβαδάκι!Μόλις έκανα την αλλαγή!Ολα τα LPS φουσκώσανε!Απο ιώδιο ρίχνετε κανένα συμπλήρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι προς το παρόν δεν χρειάστηκε... η μέτρηση μετά τη αραίωση μου έδωσε 0,06.... αλλά δεν το μέτρησα ενδιάμεσα των αλλαγών να δω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μας χωρίζουν αρκετά χιλιόμετρα απο τους κοραλλιογενές υφάλους, εως τώρα μετρίσεις μου δείχνουν ακριβώς τα φυσικά νούμερα που υπάρχουν στους υφάλους. Βλέπω μάλιστα πως και σε άλλους οι μετρίσεις μοιάζουν αρκετά αν όχι ακριβώς. Το εντυπωσιακό ήταν πως την πρώτη φορά που μέτραγα έλεγα "Ασβέστιο, στους υφάλους παίζει στα 380-390ppm" και μέτρισα 380ppm. Σε όσα τεστ έχω τα νούμερα συμπίπτουν με το φυσικό νερό υφάλου. Ιώδιο δεν έχω μετρίσει αλλά πιθανόν να είναι στα 'σωστά' επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ιώδιο δεν είναι και τόσο αξιόπιστο στις μετρήσεις με τα συμβατικά τεστ που έχουμε.

Το μόνο τεστ που μπορώ να πω ότι θα μπορούσε να είναι αξιόπιστο λόγω του τρόπου που διεξάγεται, είναι αυτό της RedSea http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57980&view=findpost&p=531083

Link to comment
Share on other sites

Aiolos...εκστασιάστικα !!!!

Άντε και καλές αναλήψεις.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή που μας πέρασε κάναμε την καθιερωμένη αλλαγή ... χτες είπα να μετρήσω τα ποσοστά Στροντίου που έχω στο ενυδρείο μετά την αλλαγή, (αφού πρώτα μέτρησα το Ασβέστιο να δω ότι είναι στα σωστά επίπεδα και ήταν 400), μέτρησα και το Στρόντιο και μου έδειξε 8.00 !!! Μια χαρά...δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλαρακια μου και εγω πλεον μελος σε αυτους που κανουν αλλαγες απο την θαλασσα!

σημερα εκανα την δευτερη μου αλλαγη απο Πειραικη (δειτε φωτο)

nsw.jpg

το σημειο μου το ειχε υποδειξει ο nikostrex (δεν πηγα στο λιμανακι λιγο πιο κατω λογο,οτι του νοτια και των ρευματων μαζεψε αρκετα φυκια) και ετσι πηρα την αποφαση αν και ειχα τους ενδοιασμους μου!

αυτο το σημειο ειναι βραχωδες και αναγκαστικά το νερο το πηρα σχεδον απο την επιφανεια,δεν μπορουσα αλλιως λογο των κυμματων(ηθελε προσοχη και ειδικα σημερα γιατι ειναι νωρις για βουτιες)!

την πρωτη αλλαγη την εκανα την προηγουμενη κυριακη 08/04/2012 με 19 lit και την σημερινη με 30 lit(το ενυδρειο μου ειναι 190 lit)!

απο μετρησεις κανω μονο στο ενυδρειο μου(εκτος αλατοτητας που το σημειο εχει 1030,αντε και N03=0)

στο δικο μου εχω

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10 (πριν τις αλλαγες ειχα φτασει στο 25 και τον τελευταιο καιρο δεν επεφτε,βεβαια ισως και απο αλλους λογους)

εννοειται πλεον μονο απο θαλασσα γιατι τα ψαρακια μου κολυμπουν σε κρυσταλλινο,φυσικο νερο και χαιρονται!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω και εγώ στο κόλπο των αλλαγών με θαλασσινο νερό. Πάω να πάρω μπετόνια και ξεκινάω μολις αρχίσουν οι εξορμησεις στην Χαλκιδική. Η συλλογη του νερού θα γίνεται από την περιοχή του Πευκοχωρίου (1ο πόδι) και από την περιοχή του Αγ.Νικολάου/Όρμος Παναγιάς (2ο πόδι).

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι απο μεσα το οποιο εχει νανο 40λιτρα, πηγαινει στη θαλασσα και παιρνει 40-50 λιτρα φρεσκο νερο και καθε βδομαδα κανει αλλαγη απο αυτα 10λιτρα...Του ειπα οτι κανονικα το νερο δεν πρεπει να μενει στασιμο, αλλα μου ειπε οτι ποτε δεν ειχε θεμα με αλγες αμμωνιες νιτρικα κτλ....

Τι αποψη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα ούτε θα το συνιστούσα σε κανέναν.Το νερό πρέπει να το χρησιμοποιείς γρήγορα γιατί πεθαίνει.Αυτό γίνεται και αντιληπτό από την οσμή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα ούτε θα το συνιστούσα σε κανέναν.Το νερό πρέπει να το χρησιμοποιείς γρήγορα γιατί πεθαίνει.Αυτό γίνεται και αντιληπτό από την οσμή του.

+1000

Link to comment
Share on other sites

στο νερό που παίρνω από τη θαλασσα της πρέβεζας είναι 1024-1025 αλατοτητα . δεν εκβάλει τίποτα σε εκείνο το σημείο και τα ρευματα είναι πολύ δυνατά. υπάρχει περίπτωση η αλατότητα να είναι αυτή στην περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

απιθανο δεν ειναι και ενα αλλο παιδι ειχαι μετρησει τοσο αλλα στην αθηνα. τωρα στην πρεβεζα δεν ξερω. με τι οργανο μετρας?

Link to comment
Share on other sites

εγω μαζευω νερο απο ενα βραχωδες σημειο προς Βραυρωνα.σχεδον δυο μηνες τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.

απο μετρησεις εχω κανει μονο της εξης

αλατοτητα 1030

phos. 0

no3 0

no2 0

nh3/4 0

Link to comment
Share on other sites

στο νερό που παίρνω από τη θαλασσα της πρέβεζας είναι 1024-1025 αλατοτητα . δεν εκβάλει τίποτα σε εκείνο το σημείο και τα ρευματα είναι πολύ δυνατά. υπάρχει περίπτωση η αλατότητα να είναι αυτή στην περιοχή?

Για να έχει τόσο χαμηλή αλατότητα λίγο περίεργο μου κάνει.

Ίσως έπεσες στην περίπτωση να περάσει κάποιο ρεύμα από την περιοχή...

Έχεις μετρήσει και παλιότερα και σου έδειξε το ίδιο?.. και με τι μετράς?

Link to comment
Share on other sites

παίρνω νερό περίπου 2 μηνες και αν εξαιρέσεις την πρώτη φορά που μέτρησα 1027 μετράω 1025 με ρεφρακτομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε και μετρήσεις για ασβέστιο / μαγνήσιο / αλκατικότητα, για να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα να δούμε τι παίζει.

Δεν αποκλείεται να υπάρχει κανένα υποθαλάσσιο ποτάμι και να έχει κάπου.... διαρροή !!! χε χε

Η λεκάνη της μεσογείου κατά τη δημιουργία της είχε ξεραθεί πολλές φορές κατά το παρελθόν και ως κλειστεί θάλασσα είχε σαν αποτέλεσμα να συσσωρευτούν άλατα και άλλα στοιχεία και γιαυτό το λόγο είναι τόσο .. αλμυρή !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο το διαθλασόμετρο σου μήπως θέλει ρύθμιση.Επίσης να φροντίζεις να το χρησιμοποιείς κοντά σε δυνατή πηγή φωτός.Μια φορά την πάτησα έτσι...Στο πρώτο λεπτό την ακούσαν μερικά σκληρά βγάζαν μίξες και δεν τους άρεσε.Απο τότε βάζω τον κουβά δίπλα στο σάμπ και χρησιμοποιώ τα όργανα που μετράω θερμοκρασία και αλατότητα απο το ενυδρείο στον κουβά με το ζωντανό νερό για να το φέρω στα ίδια.1 1 /2 μήνα τώρα κάθε βδομάδα 20 λίτρα θάλασσα.Μόνο καλό τους κάνει και έχω φέρει τις τιμές εκεί που ήθελα χωρίς να υπερβάλω με ΚΗ κάτω απο 8(8.2-8.4 σταθερά με δοσομετρικές).Και όλες οι αλλαγές με wet skimming και σιγά-σιγά το νερό στο σάμπ(μπορεί να πάρει και μία ώρα)και όχι κατευθείαν στα ζωντανά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...