Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

αχαχαχα.Θα παμε και με τετοια αμφιεση για να μην δινουμε και στοχο :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

αμα θελετε να μην σας βλεπουν κιολας .....

90cb51617a18f9832f641a3d087795be.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα εχθές πάντως από το γνωστό σημείο...Μόλις φτιάξεις αλατότητα και θερμοκρασία δεν ανοίγει ούτε ρουθούνι...αρκεί να την κάνεις σιγά-σιγά την αλλαγή και όχι αμέσως.

Έχει και μια καφετέρια εκεί που κάνει καλό καφέ με θέα τον Όλυμπο οπότε μπορείς να πάρεις και την κυρά εκεί για βόλτα.

Ο Θερμαϊκός έχει αυξημένα επίπεδα χαλκού, και αυτό τον κάνει ακατάλληλο για χρήση σε ενυδρείο πόσο μάλλον σε Reef.Οπότε την διαδρομή μέχρι την Ν.Ηράκλεια δεν την γλιτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τo Σαββατo 3 Νoεμβρη εγινε συλλoγη νερoυ απo τo σταθερo μερoς στo Αγγελoχωρι και μετρηθηκε η αλατoτητα στo 1028 με ρεφρακτoμετρo και αναλoγικo αλατoμετρo βελoνας πραγμα πoυ με εξεπληξε αφoυ η αλατoτητα στo συγκεκριμενo μερoς ηταν μεταξυ 1030 και 1031 τoυς τελευταιoυς 6 μηνες πoυ γινεται συλλoγη.

Παρα ταυτα πραγματoπoιηθηκε αλλαγη 1/3 τoυ συνoλικoυ νερoυ με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Ας πεσουν αλλες 5-6 καλες βροχες και μετα το νερο που θα μαζευεις ουτε για γαργαρες δεν θα κανει.ρε παιδια ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω.εχετε μια χουφτα νερο και επιμενετε σε ρωσικη ρουλετα.θα δικαιολογουσα αν μιλουσαμε αυστηρα για οικονομια και μεγαλα ενυδρεια...1 φορα θα σας κατσει η στραβη...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το θέμα του θαλασσινού με την βενζίνη εκεί που είναι έχει ξεφύγει απο το θέμα οικονομίας.

Προσωπικά με καθημερινές προσθήκες βρίσκω στο φρέσκο νερό ποιότητα που δεν την φτάνει κανένα συνθετικό.

Αν έχει κακοκαιρία και βροχές φυσικά δεν το ρισκάρω.Πάντα υπάρχει και το αλάτι στην άκρη.Παλιά μου τέχνη κόσκινο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Eγω την αλλαγη παντως θα την κανω το Σαββατο!Συμφωνω με τον Αλεζ,η θαλασσα ειναι θαλασσα πως να το κανουμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ στο club λόγω Μεσογειακού βέβαια. Από Σάμο μεριά βέβαια.

Πρώτο γέμισμα 550 λίτρα..πολύ κουβάλημα βρε παιδιά.

Πριν 4 ημέρες πρώτη αλλαγή, 125 λίτρα. Εννοείται ότι έχω όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό (αντλία, λάστιχα, μπετόνια και καλώδια) και το γέμισμα των 5 μπετονιών που έχω γίνεται μέσα σε λίγα λεπτά.

Γιατί το Αιγαίο είναι Αιγαίο ..πως να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλατότητα μέτρησες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποιος τις σταμάτησε ......τώρα αρχίσαμε.....

Και για του λόγου το αληθές, την προηγούμενη εβδομάδα, έτσι για το καλοσώρισμα του νέου χρόνου.....οι απαραίτητες φωτό φυσικά....

post-17759-0-18307200-1357685732_thumb.jpg

post-17759-0-31870700-1357685748_thumb.jpg

post-17759-0-67435600-1357685772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω αλλαγες νερου στο reef μου απο θαλασσα εδω στην Κερκυρα.

Συγκεκριμενα προχθες μετρησα αλατοτητα στους 1032 στην Παλαιοκαστριτσα απ΄οπου συλλεγω το νερο.

Στα δυο χρονια που κανω αλλαγες νερου απο θαλασσα ποτε δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο χρονια που κανω αλλαγες νερου απο θαλασσα ποτε δεν ειχα προβλημα.

Και ούτε θα έχεις πρόβλημα !!!

Καθαρό αναζοωγονημένο νερό απο τα βράχια στη Παλαιοκαστρίτσα με καθαρή μνήμη !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα με τα κρύα είναι δύσκολα...είναι και η βενζίνη στη μέση...έκανα μια δοκιμή από κάπου κοντά,συγκεκριμένα απο Ν.Επιβάτες.Θεσσαλονίκης

Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μαζέψεις νερό και να είσαι σπίτι σου σε 5 λεπτά...

Πείρα το δείγμα μου έκανα μετρήσεις.

Salinity 1.030

το έφερα στους 26 βαθμούς και έριξα την αλατότητα στους 1.026

εκεί έχουμε και λέμε:

dKh 8

Ca 480

Mg 1200

NO3 0

PO4 0

Παρόλα αυτά το νερό είχε μια ελαιώδη υφή μετά την προετοιμασία.Θα μετρήσω και επίπεδα χαλκού,κάλιο,ιώδιο με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγή από Ν.Ηράκλεια την περασμένη Κυριακή 90 λίτρα κ είχε την ίδια υφή Άλεξ!

Ήταν και κάπως θολό το νερό..

1030 αλατοτητα .

Πέρασμα από υαλοβαμβακα και την επόμενη φορά θα το αφήσω να περάσει και από τον ριακτορα με άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω το νερό της περιοχής μου είναι οτι εκτός απο το οτι είναι κοντά και τελειώνω με την συλλογή νερού πολύ γρήγορα η περιοχή είναι γεμάτη ανεμώνες και στρείδια...πράγμα που μου έκανε αμέσως εντύπωση...

Η μόλυνση των υδάτων με απασχολεί όμως...

Ο υαλοβάμβακας και ο ενεργός άνθρακας είναι απαραίτητος για κάθε αλλαγή με θαλασσινό νερό...κάνει το νερό διαυγές και άοσμο.

Παλαιότερα έβαζα και αντιφώσφορο για μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα που εγώ δεν ηξερα για τον άνθρακα .. από την επόμενη φορά θα είναι κανόνας!!

Link to comment
Share on other sites

Αχινοι ανεμωνες στρείδια κτλ είναι ένδειξης καλής ποιότητας νερού..

Link to comment
Share on other sites

Ε τετοια εχω στο ενυδρειο μου.οταν θα θελησετε να κανετε αλλαγες ελατε μα σας δωσω νερο εγω..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω το νερό της περιοχής μου είναι οτι εκτός απο το οτι είναι κοντά και τελειώνω με την συλλογή νερού πολύ γρήγορα η περιοχή είναι γεμάτη ανεμώνες και στρείδια...πράγμα που μου έκανε αμέσως εντύπωση...

Η μόλυνση των υδάτων με απασχολεί όμως...

Ο υαλοβάμβακας και ο ενεργός άνθρακας είναι απαραίτητος για κάθε αλλαγή με θαλασσινό νερό...κάνει το νερό διαυγές και άοσμο.

Παλαιότερα έβαζα και αντιφώσφορο για μια μέρα.

Αλεξη εχω εξοχικο στον Ορωπο .

στο 300 μετρα απο το σπιτι ειναι ο Ασωπος ποταμος (που λιγο πολυ εχετε ακουσει τι βρωμα κατεβαζει)

επειδη βουταω τα καλοκαιρια..... η θαλασσα ειναι γεματη στρειδια και μυδια και ανεμωνες !!!

Δεν θεωρω οτι τα στρειδια και τα μυδια ειναι δειγματα καλης ποιοτητας της θαλασσας......

Απεναντιας θεωρω οτι μεγαλωνουν σε ''βρωμικα νερα''

το ιδιο συμβαινει και στην Σαλαμινα που υπαρχει ο Ναυσταθμος του πολεμικου ναυτικου (τιγκα σε πετρελαιο)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι ανάλογα την περιοχή και περίοδο..

Εγώ πιστεύω ο καθένας παίρνει νερό από την θάλασσα καθαρά για οικονομικούς λόγους ειδικά άμα έχει μεγάλο ενυδρείο πραγμα που συνεπάγεται και πολλά λίτρα αλλαγής, και φυσικα να εχει την θάλασσα κοντά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...