Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Το ίδιο και εγώ αλλάξα νερό από την θάλασσα. Μάζεψα νερό πίσω από το Μεσημέρι Χαλκιδικής (αλατότητα 1028, Νιτρικά 0 Φωσφορικά 0) όπου βρήκα και ανεμώνες! και έβγαλα μία για δοκιμή γιατί στι ενυδρείο μου έχω ψάρια τροπικού

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την πρώτη αλλαγη με φυσικο νερό τελικά σήμερα ,πολύ καλές εντυπώσεις, kh 7.3, στο 1026 στα δικαστικά στον μαραθώνα , με ταλαιπώρησε όμως γιατι το αμαξι ήταν λιγο μακριά , αν ξερει κανείς κάποιο σημειο βόρεια προάστια που να μπορεί το αμάξι να κατέβει κοντά θα το εκτιμούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και δεν είναι Κυριακή όπως το είχαμε καθιερώσει, καλή είναι και η Τρίτη όταν μάλιστα είναι καλή και η παρέα !!!

Η σημερινή μας εξόρμηση στην Ν.Ηράκλεια Χαλκιδικής.

20121016_121112_zps8ec7d86b.jpg

20121016_121305_zps43a225f4.jpg

20121016_120944_zpsc3eb7e02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάλι αλλαγή νερού κάνατε ?

Μα καλά κάθε μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού ?

Βρε μπας και παίζει τίποτα σε αλλοδαπό σαργανομελανούρι στην Ηράκλεια και τραβιέστε τόσα χιλιόμετρα ?

Το σύστημα σχοινί - κουβά - αντλία πρέπει να βελτιώσουμε αφού έρχεται χειμώνας και δεν λέει τόση ώρα μάζεμα ....

Κύρο - Αίολε - Γρανάζη για κατέβασε καμμιά ιδέα !

Καλή η θαλασσο-συλλογή αλλά το βίντεο τα σπάει !!

Link to comment
Share on other sites

Ο Άλεξ παραμένει παραδοσιακός.... εμείς όμως έχουμε ξεφύγει, έχουμε όλο τον εξοπλισμό και γίνονται αυτόματα όλα !!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιοι!! :bigemo_harabe_net-64:

αν ηταν ετσι η παρεα κ εγω καθε μερα θα εκανα αλλαγες νερου!

αν τρωγαμε κ τιποτα.....θα καναμε μεσημεριανες κ βραδυνες αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ρε φίλε.... εσύ ήθελες μόνο 30 λίτρα και εμείς οι δύο συνολικά 250 !!! αν το μαζεύαμε με κουβαδάκι ακόμη εκεί θα ήμασταν !!!

άντε λοιπόν το κουβαδάκι σου και στην παραλία !!! (κυριολεκτικά) :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει τόσες φορές που η αντλία του bababril θα φάει την σκόνη μου....και ας είναι 5000l/h!

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

καλά καλά... άμα κάνεις το μεγάλο θα σου πω εγώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται στα κοντά...το πλάνο το ξέρεις...Πρώτα να γίνει τούμπανο το φρανκεν-reef και μετά αν έχετε όρεξη κολλάμε τζάμια...αλλιώς το φτιάχνει ο Ορέστης...

Link to comment
Share on other sites

εγω εκτος απο 3-4 αλλαγες απο θαλασσα το καλοκαιρι,πλεον δεν κανω αλλες.βαζω την αλατουμπα μου καθε βδομαδα και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε με εσας που μπλεξαμε εχουμε να δουμε παλιρροια κατι χρονια. :ballistic:

Άσε, να δούμε πότε θα μαζευτούν οι κάτοικοι του χωριού να μας λιντσάρουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα αλλάξω νερό θα φτιάξω και ένα βιντεάκι να δείτε τον τρόπο μου που τις κάνω...δεν κουνιέται φύλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και τέσσερις μέρες τρέχει το 80lt dsb αραγωνίτη και θάλασσα. Γέμισα από τα λιμανάκια μετά τη Βάρκιζα.Αλατότητα 1029.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες εβδομαδιαιες απο θαλασσα.Το ποιο κοντινο καλο νερο που εχετε παρει γυρο απο την θεσ/νικη που ηταν?

ΥΓ Τον τελευταιο καιρο κολλησα με την διαφημηση του ο τζαμπας ζει... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες εβδομαδιαιες απο θαλασσα.Το ποιο κοντινο καλο νερο που εχετε παρει γυρο απο την θεσ/νικη που ηταν?

ΥΓ Τον τελευταιο καιρο κολλησα με την διαφημηση του ο τζαμπας ζει... :bigemo_harabe_net-134:

Από εδώ !!!!

https://maps.google.gr/maps?daddr=40.343267,23.013526&hl=el&sll=40.343198,23.0154&sspn=0.00444,0.010568&t=w&mra=mift&mrsp=1&sz=17&z=17

Να το κανονίσουμε όλοι μαζί σαν εκδρομή !!!

Link to comment
Share on other sites

Την εκατσα!!! Αλλα ακουω πολυ καλα λογια απο φιλους

Σου ευχομαι να σου κατσει.Συστημα ομως που παει καλα δεν το πειραζουμε.

Αποψη μου και μονο :)

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ !!!!

https://maps.google....sp=1&sz=17&z=17

Να το κανονίσουμε όλοι μαζί σαν εκδρομή !!!

1811_klid.jpg

:rasp: :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 1 καλοκαιρινο μηνα που εκανα,τις σταματησα.δεν ξερω,με φιβιζει το αγνωστο και το ενυδρειο δειχνει σε καλο δρομο.για ποιον λογο να ρισκαρω τα παντα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 1 καλοκαιρινο μηνα που εκανα,τις σταματησα.δεν ξερω,με φιβιζει το αγνωστο και το ενυδρειο δειχνει σε καλο δρομο.για ποιον λογο να ρισκαρω τα παντα;;

Δεν έχεις και άδικο.Από μια άποψη ρισκάρεις και το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...