Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

μιας κ δεν διαθετω συσκευη αντιστροφης οσμωσης κ προμηθευομαι νερο απο την οσμωση ενος φιλου μου ειπα να γεμισω εναν κουβα κ εγω απο τη θαλασσα!

ετσι μιας χθες βρεθηκα στην περιοχη του αγγελοχωριου ( 40.498573, 22.817241 οι συντεταγμενες)

γεμισα εναν κουβα περιπου στα 20 λιτρα. 1 μετρο απο την στερια κ αφου ακροβατησα πανω σ εναν βραχο το βαθος συλλογης νερου δεν ξεπερνουσε το 1 μετρο.

αλατοτητα μετρησα με ρεφακτομετρο στο 1025 σε θερμοκρασια 26 κελσιου.

μετα απο 2 ωρες περιπου ημουν σπιτι κ μπηκε κατευθειαν φιλτρακι με ανθρακα μεσα κ υαλογαμβακα.

το ενυδρειο μου ειναι μικρο 15 λιτρα κ αλλαζω 2,5 λιτρα ανα 3 μερες.

μετρησεις στο θαλασσινο νερο δεν εκανα.

τωρα η απορια μου ειναι η εξης:απ οσο διαβαζω προτεινετε να μην μενει στασιμο το νερο ωστε να μην ψοφανε οι μικροοργανισμοι κ ανεβαινουν και τα ποσοστα αμμωνιας.με το φιλτρακι ανθρακα-υαλοβαμβακα θα μπορω να συντηρησω το νερο για καμια 2 εβδομαδες η αδικος ο κοπος?

Οχι Mobile klaz speaking...

Καλυτερα οχι Ηλια.Πολυ χαμηλη αλατοτητα σου εδωσε ομως η θαλασσα :bigemo_harabe_net-145:

Επειδη κατι παρομοιο σκεφτομαι να κανω και εγω, αν τελικα στησω ενα pico, μπορειτε να αιτιολογησετε λιγο το οχι? Ο Ηλιας δεν το κραταει στασιμο το νερο, το κυκλοφορει και το φιλτραρει, κρατωντας ζωντανο το πλαγκτον και οτι αλλο μικροοργανισμο αλλα και ιχνοστοιχεια εχει η θαλασσα, οπως κανετε εσεις που κανετε αλλαγες στα ενυδρεια σας απο θαλασσα. Για πιο λογο λοιπον να μην κανει αλλαγες απο αυτο το νερο?

ΥΓ Μονο θετικα σχολια διαβασα για αλλαγες απο θαλασσα, και καποιους απλα προβληματισμους, Μετα απο τοσα χρονια λοιπον αλλα και τοσα ενυδρεια, ειχε εστω ενας καποιο συδαρεστο συμβαν με τις αλλαγες απο θαλασσα που να επιβεβαιωσει καποιους απο αυτους τους προβληματισμους? Μολυνση απο καποιο βακτηριο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κατι παρομοιο σκεφτομαι να κανω και εγω, αν τελικα στησω ενα pico, μπορειτε να αιτιολογησετε λιγο το οχι? ...................

Δεν είμαι απο αυτούς που μπορώ να στο αιτιολογήσω , αλλά η απλή μου λογική λέει ότι εφ όσον όλη αυτη η ζωή που έχει η θάλασσα σε μικροοργανισμούς δεν μπορεί να διατηρηθεί 100% στα ενυδρεία μας , πως σε ενα δοχείο με την ελάχιστη υποστήριξη θα μπορέσει να διατηρηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γνώμη φίλε αφού θες να κρατήσεις το νερό κάποιες μέρες είναι να πάρεις η να δανειστείς μια uv την οποία κάθε φορά που παίρνεις λίγο νερό θα την αφήνεις να δουλεύει για λίγες ώρες και μετά απλά θα έχεις κυκλοφορία.Το ενυδρείο σου είναι μικρό και δεν θες ψόφιους μικροοργανισμούς.Μετά(από κάποιες μέρες) μέτρα φωσφορικά,νιτρικά και δεν αν όλα είναι οκ.Τα ιχνοστοιχεία το νερό σου δεν θα τα χάσει τους μικροοργανισμούς θα τους χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από αυτό που σκέφτομαι είναι να το βάλω το θαλασσινό νερό σε ένα ένυδρειο 20lt με ενα φιλτρο , ώστε και φως να έχει και να οξυγονονεται, ώστε να μπορώ να το συντήρησω για 1 μήνα , και να κάνω κάνω αλλαγές των 4lt στο άλλο 20lt Pico reef που σκέφτομαι να στησω . Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γνώμη φίλε αφού θες να κρατήσεις το νερό κάποιες μέρες είναι να πάρεις η να δανειστείς μια uv την οποία κάθε φορά που παίρνεις λίγο νερό θα την αφήνεις να δουλεύει για λίγες ώρες και μετά απλά θα έχεις κυκλοφορία.Το ενυδρείο σου είναι μικρό και δεν θες ψόφιους μικροοργανισμούς.Μετά(από κάποιες μέρες) μέτρα φωσφορικά,νιτρικά και δεν αν όλα είναι οκ.Τα ιχνοστοιχεία το νερό σου δεν θα τα χάσει τους μικροοργανισμούς θα τους χάσεις.

Μαζί γραφαμε... χάνοντας όμως μικροοργανισμούς εξαιτίας της υν δεν θα ανεβάσω νιτρικα; η υν που αποσκοπεί; εσείς στις αλλαγές με θάλασσα εφαρμοζετε υν?
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου γράφω να μετρήσεις νιτρικά φωσφορικά μετά αν έχεις ανεβασμένες τιμές θα πρέπει να έχεις και ένα σκιμερακι,άνθρακα,αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου γράφω να μετρήσεις νιτρικά φωσφορικά μετά αν έχεις ανεβασμένες τιμές θα πρέπει να έχεις και ένα σκιμερακι,άνθρακα,αντιφωσφορο.

Άνθρακα ακόμη και αντισφωρο άντε να βάλω, σκιμμερ όμως σε 20lt; αλλαγές με θάλασσα σκέφτομαι να κάνω για να μην μπλεκω με ζουμια και να συντηρω το pico όσο πιο απλά γίνετε...

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο οτι διαβαζω στο νετ, ειναι ενα θεμα με τελιεως διαφορετικες αποψεις ακομη και μεταξυ αυτων που το χρησιμοποιυνε..χρηση αμεσως ή οχι, φιλτρανση για 48 ωρες, αποθηκευση ή οχι, κρατανε στο σκοταδι για 1 εβδομαδα πριν τη χρηση, UV, ktl

Παντως στην αυστραλια μια χωρα οπου η ευκολια προσβασης σε καθαρη θαλασσα ειναι παρομοια με εμας, ο κανονας ειναι σε αντιθεση με εμας......αλλαγες απο θαλασσα http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Natural_Seawater

αλλα σε σχεση με την αποθηκευση που με ενδειαφερει, κανουν κατι poly απλο που αν και δεν μου φαινεται σωστο,

προφανως για να το συνεχιζουν δεν εχουν προβλημα....απλα το κρατουν σε πλαστικα βαρελια κλειστα κιολας για να μειωνουν την εξατμιση αλλα και τις σκονες κτλ, ουτε κυκλοφορια, ουτε UV , ουτε τιποτα αλλο....

Ρε μπας και ειναι στραβος ο γυαλος στην Αυστραλια Ή στραβα αρμενιζουμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και όχι μόνο εδώ στα Χανιά συνεχίζουμε κανονικά.http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37943&page=10.

Τα μόνα που έχουν αλλάξει είναι ότι πλέον έχω ένα ινβέρτερ 2500βατ και μια αντλία βυθιζόμενη 12000λτ ανά ώρα.Τα 500λτ της αλλαγής μου τα ανεβάζει σε 9 λεπτά ακριβώς σε 4 μέτρα ύψος στην καρότσα του φορτηγού μου και ακόμη έχει αλλάξει ότι δε πάω τώρα πια μόνος μου αλλά σχεδόν πάντα θα είναι μαζί μου ο Νεκτάριος (γνωστός και μη εξαιρετέος ριφάςhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showuser=44391),και πολύ συχνά και άλλοι φίλοι χομπίστες από τα Χανιά.

Ά και ξέχασα να πω ότι πλέον αλλαγές κάνουμε όποτε έχουμε όρεξη και συνήθως έχουμε όρεξη 4 με φορές το μήνα.

Έγινε επεξεργασία - POLYCHRONAKIS NIKOS
Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο την θαλασσα ειναι μια χαρα. Αρκει να μην σου τυχει καποιος παθογονος οργανισμος. Οσο καθαρη και αν θεωρει καποιος την θαλασσα (επειδη την βλεπει με το "ματι") ο παθογονος οργανισμος μπορει να υπαρχει.

Εγω αν δεν ειχα ενα θεμα με την μεση μου θα χρησιμοποιουσα νερο απο θαλασσα οπως εκανα και παλαιοτερα στα μεσογειακα ενυδρεια μου χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα.

Το νερο οταν το συλεγουμε (απο την στιγμη που παιρνουμε το ρισκο του παθογονου) καλο θα ειναι να μπει κατευθυαν μεσα στο ενυδρειο για να ζουν οσο το δυνατον περισσοτεροι ζωοπλαγκτονικοι οσο και φυτοπλαγκτονικοι οργανισμοι. Μεσα στο ενυδρειο το 90% των οργανισμων που θα ερθουν απο θαλασσα εχουν ημερομηνια ληξης καθως θα καταναλωθουν απο οργανισμους που εχουμε με μεγαλυτερο ρυθμο απο τον ρυθμο αναπαραγωγης τους.

Το να αποθηκευσουμε θαλασσινο νερο και αν το χρησιμοποιησουμε μετα απο καιρο....ειναι μια λυση αλλα οχι η καλητερη καθως χανεις τους χρησιμους για τον υφαλο πλαγκτονικους οργανισμους(λιγοι θα ζησουν). Η πυκνοτητα των οργανισμων αυτων καθοριζει και το αν θα εχετε αυξησεις στα νιτρικα-φωσφορικα. Πιστευω δεν θα εχει σχεδον καθολου, εκτος και αν φυσικα παρουμε νερο απο μια ευτροφη θαλασσια περιοχη (να χυνωνται στην θαλασσα ποταμια που να παρασυρουν λιπασματα και διαφορα αλλα προιοντα γεωργιας).

Αυτη ειναι η αποψη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο την θαλασσα ειναι μια χαρα. Αρκει να μην σου τυχει καποιος παθογονος οργανισμος. Οσο καθαρη και αν θεωρει καποιος την θαλασσα (επειδη την βλεπει με το "ματι") ο παθογονος οργανισμος μπορει να υπαρχει.

Εγω αν δεν ειχα ενα θεμα με την μεση μου θα χρησιμοποιουσα νερο απο θαλασσα οπως εκανα και παλαιοτερα στα μεσογειακα ενυδρεια μου χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα.

Το νερο οταν το συλεγουμε (απο την στιγμη που παιρνουμε το ρισκο του παθογονου) καλο θα ειναι να μπει κατευθυαν μεσα στο ενυδρειο για να ζουν οσο το δυνατον περισσοτεροι ζωοπλαγκτονικοι οσο και φυτοπλαγκτονικοι οργανισμοι. Μεσα στο ενυδρειο το 90% των οργανισμων που θα ερθουν απο θαλασσα εχουν ημερομηνια ληξης καθως θα καταναλωθουν απο οργανισμους που εχουμε με μεγαλυτερο ρυθμο απο τον ρυθμο αναπαραγωγης τους.

Το να αποθηκευσουμε θαλασσινο νερο και αν το χρησιμοποιησουμε μετα απο καιρο....ειναι μια λυση αλλα οχι η καλητερη καθως χανεις τους χρησιμους για τον υφαλο πλαγκτονικους οργανισμους(λιγοι θα ζησουν). Η πυκνοτητα των οργανισμων αυτων καθοριζει και το αν θα εχετε αυξησεις στα νιτρικα-φωσφορικα. Πιστευω δεν θα εχει σχεδον καθολου, εκτος και αν φυσικα παρουμε νερο απο μια ευτροφη θαλασσια περιοχη (να χυνωνται στην θαλασσα ποταμια που να παρασυρουν λιπασματα και διαφορα αλλα προιοντα γεωργιας).

Αυτη ειναι η αποψη μου.

+1 και απο μενα αυτο πηστευω και εγω

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι σε όλους πού κάνουν αλλαγές από θάλασσα να μη τούς κάτσει η σταβή πού λένε ..

εγώ ειλικρινά δέν θα έπερνα ποτέ κανένα τέτοιο ρίσκο .. :bigemo_harabe_net-69:

η ψυχολογική ανασφάλεια μέχρι να διαπιστώσεις ότι όλα πήγαν καλά , δέν αξίζει με το όποιο κόστος του αλατιού πού θα ξοδέψεις !!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ά και ξέχασα να πω ότι πλέον αλλαγές κάνουμε όποτε έχουμε όρεξη και συνήθως έχουμε όρεξη 4 με φορές το μήνα.

Ορεξάτοι σαν εμένα βλέπω...... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συνεχιζω τις αλλαγες απο θαλασσα τα τελευταια δυο χρονια χωρις κανενα προβλημα ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι έγινε Άλεξ, χάσαμε επεισόδια και μεγάλωσαν οι ανάγκες?

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε Άλεξ, χάσαμε επεισόδια και μεγάλωσαν οι ανάγκες?

Ναι,μετακόμισε στο miami,πήρε αμερικανιά αγροτικό και έφτιαξε και δύο τόνους ενυδρείο!!!

farside tropicals,made in miami!

Ωστόσο ο τυπάς φοβερός...αράζω και κάνω αλλαγή style.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ από αυτό που σκέφτομαι είναι να το βάλω το θαλασσινό νερό σε ένα ένυδρειο 20lt με ενα φιλτρο , ώστε και φως να έχει και να οξυγονονεται, ώστε να μπορώ να το συντήρησω για 1 μήνα , και να κάνω κάνω αλλαγές των 4lt στο άλλο 20lt Pico reef που σκέφτομαι να στησω . Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα;

αλλα σε σχεση με την αποθηκευση που με ενδειαφερει, κανουν κατι poly απλο που αν και δεν μου φαινεται σωστο,

προφανως για να το συνεχιζουν δεν εχουν προβλημα....απλα το κρατουν σε πλαστικα βαρελια κλειστα κιολας για να μειωνουν την εξατμιση αλλα και τις σκονες κτλ, ουτε κυκλοφορια, ουτε UV , ουτε τιποτα αλλο....

Απο τις 11-9 εχω βαλει μπρος και εγω το νανο μου απλα το εκανα τελικα 42λιτ καθαρα, περισσοτερα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87170

και οπως εγραψα το εστησα αλλα κανω και αλλαγες απο θαλασσα...συλλεγω 30 λιτρα, κανω 8-10 λιτρα απευθειας αλλαγη και τα υπολοιπα τα αποθηκευω οπως εγραψα παραπανω, σε ανοιχτο διαφανο πλαστικο δοχειο χωρητικοτητας 24 λιτρων, βαζοντας ενα φιλτρο μονο με σφουγγαρι 350λιτ/ωρα να γυρναει το νερο...

Παρατηρησα λοιπον οτι στις 19/10 σε νερο που το ειχα συλλεξει απο τις 29/9 οτι ειχα ΝΗ4 μαλλον 0.25 και ΝΟ3=0.2, οποτε δεν εκανα και την αλλαγη αλλα πηγα πηρα φρεσκο στης 21/10 και εκανα αλλαγη 10 λιτρων, και αποθηκευσα 15λιτρα οπως εγραψα παραπανω και 5λιτρα οπως κανουν η Αυστραλοι σε αεροστεγως κλειστο με βιδωτο καπακι αδιαφανες δοχειο. Στης 28/10 7 μερες μετα μετραω και στα 2 και ηταν αμωνια και νιτρικα 0, οποτε κανω αλλαγη 9 λιτρων απο το ανοιχτο δοχειο, και σημερα μετρησα και παλι 13 μερες μετα και βρηκα στο ανοιχτο με το φιλτρο, ΝΗ4=<0.25 και ΝΟ3=0.2!, ενω στο αεροστεγως κλειστο ΝΗ4=<0.25 και ΝΟ3=0!!!!, αποτελεσματα αντιδιαμετρικα αντιθετα απο αυτα που περιμενα επιβεβαιωνοντας την πρακτικη των αυτραλων που αρχικα την θεωρουσα τελειως λαθος...

Αυριο θα προβω σε αλλαγη απο το κλειστο δοχειο, αλλα η μεγαλη απορια μου ειναι τι ανεβασε νιτρικα στο ανοιχτο διαφανες δοχειο χωρις να μετρησω αμμωνια (δεν ειχε πεσει κανενα μυγακι μεσα και το σφουγγαρι απο το φιλτρο ηταν καθαρο), ενω στο αεροστεγως κλειστο ηταν ολα καλα???????

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχάς καλή χρονια σε ολους!

Κατα δεύτερον σας ευχαριστώ ολους για τις πολύτιμες εμπειρίες σας. Αυτές ειναι που με έκαναν να πάρω την απόφαση να πάω σήμερα να κανω βόλτα για περισυλλογή απο τις θάλασσες για να κανω τις απαραίτητες μετρήσεις. Το πολυ καλο ειναι ότι είμαι μόλις 5 λεπτά απο την θάλασσα της Αγίας μαρίνας κοντά στην βαρκιζα. Όσοι παίρνετε νερό απο αυτές τις περιοχές έχετε καταλήξει που ειναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παλικαρια κανένα μέρος εντός αττικής που παίρνει κάποιος νερό να μας πει εντυπώσεις και το σημαντικότερο που βρίσκετε? μένω περιστέρι. θέλω να κάνω μια δοκιμη από περιέργεια και μονο να δω αν θα δω διαφορα τον κοραλλιών.


κάποιο μέρος?

μένω περιστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε farao αν μπεις στη διαδικασια,προσπαθησε να ειναι οσο πιο καθαρα γινεται τα νερα που θα παρεις νερο.

Τωρα προς σ'αυτα τα μερη δεν νομιζω οτι θα ειναι και τοσο ευκολο.

Προσωπικα οταν το δοκιμασα εφτασα μεχρι και λαγωνησι,σουνιο κτλ και παλι πολλες φορες δεν ηταν και πολυ καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη σε ποιο σημειο πηγαινες; Απο τεστ τι έκανες και εβρισκες οτι δεν ήταν καθαρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...