Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Και εγω μαζευα για λιγο διαστημα νερο απο θαλασσα(και μαλιστα σε μακρινες παραλιες χαλκιδικης),αλλα καταλαβα οτι παιρνω ενα ρισκο να κουβαλησω το οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο ποθ με πολυ κοπο και διαβασμα προαπαθω να συντηρησω.δεν αξιζει παιδια.οχι για καποιο δηλητηριο αλλα εστω και σπορο αληης να φερω αθελα μου θα παει μηνες πισω τι ενυδρειο.και εται τις σταματησα.τωρα μονο με αλατι και μονθνως εβδομαδιαια.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έκανα καθαρά για δοκιμή να δώ τι παίζει με την περιοχή...μέσα στα πόδια μου είναι..

Εξάλλου με τόσα σκευάσματα που έχω ρίξει κατά καιρούς τι μπορεί να χαλάσει το 5% που αλλάζω την εβδομάδα...χλώριο και βαρέα μέταλλα μόνο.

Σπόρους άλγης γιατί να μαζέψεις ρε σύ Κώστα...κανένα κλαδί θα ρίξουμε μέσα?

Από βακτήρια δεν φοβάμαι...τόσα ματζούνια έχω ρίξει...και πολλά τα στόματα που πρέπει να τραφούν...

UV δεν βάζεις ούτε με σφαίρες σε φυσικό θαλασσινό νερό...μετά μαζεύεις μόνο νεκρή φύση με νιτρικά...ούτε για αστείο...

Πολύ πλαγκτόν πάντως η θάλασσα....πολλά αυτά που δεν συσκευάζονται σε κουβά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέμισα όλο το ενυδρείο με νερό από την Ηράκλεια.

Και έκτοτε κάνω αλλαγές από εκεί.

Εκτος από προχθές που ήταν λίγο θολό, τις άλλες φορες δεν είδα κατι.

Γενικά όμως βλέπω ότι τα κοραλια μου (αυτά τα λίγα που έχω) το γουστάρουν..

Επίσης το θέμα είναι ότι οι τιμές του θαλασσινού νερού βοηθάνε πολύ όσους κάνουν balling και διατήρηση τιμών κοντά στο NSW.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πλαγκτόν πάντως η θάλασσα....πολλά αυτά που δεν συσκευάζονται σε κουβά...

+1

εγω που δεν ταιζω τα κοραλια μολις μπει φρεσκο νερακι κανουν παρτι!

Link to comment
Share on other sites

Το νέο μου ενυδρείο , 300 λίτρα , το έστησα με θάλασσα ( Ιούνιος 2012 ).

Αλλάγες, εδώ και ένα μήνα κάνω μόνο με αλάτι και νερό για άσχετο λόγο. ( βαριέμαι το πήγαινε - έλα κάθε Κυριακή μεσημέρι, προτιμώ να ξαπλώσω λίγο).

Τα κοράλια πήγαιναν πάρα πολύ καλά και έβλεπα ανάπτυξη.

Θυμάμε μετά από μία αλλαγή που είχα κάνει, (η θάλασσα είχε αρκετό κύμα ) , μετά από λίγες ημέρες γέμισα με πολύ μικρά feather duster, πάρα πολλά σε σημείο που μου έκανε φοβερή εντύπωση.

Αυτό δεν είναι κάτι κακό αλλά ούτε καλό.

Πολλές φορές μέσα στην θάλασσα λαμβάνουν χώρα διαδικασίες ( πχ αναπαραγωγής οργανισμών ) που με το μάτι δεν είναι ορατές. Θα μπορούσε το νερό να έχει σε κάποια αλλαγή, αβγά ή σπόρους από ψάρια ή φύκια ή αχινούς ή μύδια ή ανεμώνες ή οτιδήποτε άλλο το οποίο να τρώγεται ή........... να τρώει, όταν μεγαλώσει.

Η θάλασσα είναι ότι καλύτερο αλλά για τα δικά μας κλειστά συστήματα είναι ρίσκο.

Μπορεί ποτέ να μην φέρεις κάτι κάκο με την μεταφορά αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα πει 100% ότι δεν θα μεταφέρει κάποια στιγμή κάτι επιβλαβές...... και δεν αναφέρομαι στο αν είναι βρώμικη η θάλασσα ή όχι επειδή αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Η θάλασσα σε μικρούς κολπίσκους μπορεί να συσσωρεύσει , επιφανειακά τουλάχιστον ρυπογόνα προιόντα βλ. λάδι ή πετρέλαιο.

Στο χόμπι αυτό πολλά πράγματα είναι ρίσκο , ένα από αυτά είναι και η αλλαγή με φρέσκια θάλασσα.

Φίλος διατηρεί 700 λίτρα με θάλασσα και το ενυδρείο του σφύζει από ζωή και ανάπτυξη, παραλίγο να τα χάσει όλα από άλλο λόγο, όχι από την θάλασσα.

Άλλος φίλος διατηρεί αρκετά περισσότερα λίτρα με τεχνητό νερό, φανταστικό ενυδρείο, παραλίγο να τα χάσει όλα από άσχετο λόγο το καλοκαίρι.

Για αυτούς που έχουν επενδύσει αρκετά σε ένα ενυδρείο, οι αλλαγές από θάλασσα έχουν ένα ακόμα ρίσκο.

Ελπίζω να μην κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι αλατότητα μέτρησες?

Επειδή το εργαλείο τώρα αποκτήθηκε........1030 - 1031.

Έγινε επεξεργασία - Samian
Link to comment
Share on other sites

Αν το ρεφρακτόμετρο σου είναι συμβατικό για salinity να έχεις υπόψιν σου ότι κερδίζει 1-1,5 μονάδα..

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου απο πάλι 3 μονάδες!!!!!

milwaukee των 80€ παρακαλώ απο το μεγάλο πετ

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου απο πάλι 3 μονάδες!!!!!

milwaukee των 80€ παρακαλώ απο το μεγάλο πετ

Αερομετρο tropic marine μηπως με 34 ευρω???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αερομετρο tropic marine μηπως με 34 ευρω???

Και εγώ τόσο το είχα πάρει πρίν 7 χρόνια...σταθερή αξία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μιας κ δεν διαθετω συσκευη αντιστροφης οσμωσης κ προμηθευομαι νερο απο την οσμωση ενος φιλου μου ειπα να γεμισω εναν κουβα κ εγω απο τη θαλασσα!

ετσι μιας χθες βρεθηκα στην περιοχη του αγγελοχωριου ( 40.498573, 22.817241 οι συντεταγμενες)

γεμισα εναν κουβα περιπου στα 20 λιτρα. 1 μετρο απο την στερια κ αφου ακροβατησα πανω σ εναν βραχο το βαθος συλλογης νερου δεν ξεπερνουσε το 1 μετρο.

αλατοτητα μετρησα με ρεφακτομετρο στο 1025 σε θερμοκρασια 26 κελσιου.

μετα απο 2 ωρες περιπου ημουν σπιτι κ μπηκε κατευθειαν φιλτρακι με ανθρακα μεσα κ υαλογαμβακα.

το ενυδρειο μου ειναι μικρο 15 λιτρα κ αλλαζω 2,5 λιτρα ανα 3 μερες.

μετρησεις στο θαλασσινο νερο δεν εκανα.

τωρα η απορια μου ειναι η εξης:απ οσο διαβαζω προτεινετε να μην μενει στασιμο το νερο ωστε να μην ψοφανε οι μικροοργανισμοι κ ανεβαινουν και τα ποσοστα αμμωνιας.με το φιλτρακι ανθρακα-υαλοβαμβακα θα μπορω να συντηρησω το νερο για καμια 2 εβδομαδες η αδικος ο κοπος?

Έγινε επεξεργασία - ilias1986
Link to comment
Share on other sites

Οχι

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

τι οργανισμους φιλοξενεις στο ενυδρειο σου φιλε ilias?

αν και μικρο το ενυδρειο εχω ενα νταμσελ εναν μπλε ερημιτη και ενα τουρμπο σαλιγκαρι.κ απο κοραλια 2 μικρα κομματια ευφυλιας.το ενυδρειο το τρεχω απο τον οκτωβριο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια κανετε αλλαγες απο θαλασσα ακομα??εγω παντος μονο απο εκει κανω.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε ακάθεκτη !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανετε αλλαγες απο θαλασσα ακομα??εγω παντος μονο απο εκει κανω.

Συνεχίζουμε δυναμικά!

Link to comment
Share on other sites

βαλτε καμια φωτο και τιμες,ρουτινα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε δυναμικά!

Εσύ είσαι απ τους πολύ τυχερούς .

Τα καλύτερα νερά έχεις απο εκεί που παίρνεις ......... νερό για όλα τα ενυδρεία ....... ακόμα και για γλυκό !!! :P

Κανόνισε να βρεθούμε το καλοκαίρι !!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανετε αλλαγες απο θαλασσα ακομα??εγω παντος μονο απο εκει κανω.

χθες εκανα μια των 150 λιτ

και ποιο πριν στις 6-5 90λιτ

ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...