Jump to content

συμβουλές για reef τελικά...


warhawk

Recommended Posts

Δωσε μας και καμια φοτο τωρα που ειναι γεματο! :P

πάρε αυτή αλλά είναι ψιλοχάλια από το κινητό... άσε που φύσαγε και έχει σηκώσει και λίγο κύμα :rasp:

post-18281-1293717405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μια τελειως απο μπροστα?νομιζω οτι πρεπει να ψηλωσεις λιγο το aquascape....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μια τελειως απο μπροστα?νομιζω οτι πρεπει να ψηλωσεις λιγο το aquascape....

ύψος στάθμης νερού 57 εκατοστά... ύψος τελευταίου κομματιού βράχου 30 εκατοστά...

είναι κοντό; :P

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειναι λιγο πιο πανω απο την μεση του κανονικου νερου χωρις να υπολογιζεις τον αραγωνιτη...δηλαδη αν ειναι 45 το νερο θα το ηθελα στο 25 εγω....(παραδειγμα σου δινω).

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειναι λιγο πιο πανω απο την μεση του κανονικου νερου χωρις να υπολογιζεις τον αραγωνιτη...δηλαδη αν ειναι 45 το νερο θα το ηθελα στο 25 εγω....(παραδειγμα σου δινω).

είμαι ακριβώς στη μέση... εάν βρω κάποιο μυστήριο κομμάτι βράχου που να μπορεί να κάτσει πάνω στο τελευταίο και να φαίνεται όμορφο θα το βάλω :P

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να βαζες λιγο ακομα βραχο και για θεματα βιολογιας?Ποσα κιλα ειναι ο υπαρχον?

από θέμα βιολογίας είμαι καλά νομίζω καθώς το sump είναι τίγκα στο βράχο... επίσης το μεγάλο κομμάτι που είναι εκεί είναι κάπου 2-3 κιλά αλλά σε σχέση με αυτά που είδα στα μαγαζιά ισοδυναμεί με 6 κιλά καθώς είναι απίστευτα πορώδες και κυκλοφορεί το νερό από παντού.

νομίζω σύνολο είμαι κάπου στα 17 κιλά... σύμφωνα με ένα "κανόνα" που έχω διαβάσει αναφέρει 1-2 κιλά για 10 λίτρα νερού οπότε σύμφωνα με αυτόν είμαι οκ !?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω σύνολο είμαι κάπου στα 17 κιλά... σύμφωνα με ένα "κανόνα" που έχω διαβάσει αναφέρει 1-2 κιλά για 10 λίτρα νερού οπότε σύμφωνα με αυτόν είμαι οκ !?

Ο κανόνας κιλό βράχου με λίτρα νερού δεν είναι σωστός, γιατί απλά μπορείς να έχεις ένα κομμάτι βράχου 40x40 πχ και να είναι 10 κιλά και ένα κομμάτι ίδιου όγκου 2 κιλά.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχεις κρυψώνες για τα ψάρια και αυτό είναι αρκετά βασικό. :P

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας κιλό βράχου με λίτρα νερού δεν είναι σωστός, γιατί απλά μπορείς να έχεις ένα κομμάτι βράχου 40x40 πχ και να είναι 10 κιλά και ένα κομμάτι ίδιου όγκου 2 κιλά.

Γιαυτό άλλωστε και είπα για το κομμάτι μέσα στο sump. Σαν κιλά είναι 17 αλλά τα 5 είναι απίστευτα πορώδης και τεράστια :rasp:

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχεις κρυψώνες για τα ψάρια και αυτό είναι αρκετά βασικό. :P

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από ψηλά και δεν φαίνεται οτι η πρώτη και η δεύτερη πλατφόρμα έχουν πολύ μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και ειδικά η πρώτη πλατφόρμα από τον αραγωνίτη σχηματίζει μια τεράστια σπηλιά. Έτσι και αλλιώς όμως μην ξεχνάμε ότι το ενυδρείο είναι μικρό (60x50x60) και προορίζετε για reef :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας κιλό βράχου με λίτρα νερού δεν είναι σωστός, γιατί απλά μπορείς να έχεις ένα κομμάτι βράχου 40x40 πχ και να είναι 10 κιλά και ένα κομμάτι ίδιου όγκου 2 κιλά.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχεις κρυψώνες για τα ψάρια και αυτό είναι αρκετά βασικό. :P

+1 :rasp:

πολυ σωστη παρατηρηση αλλα νομιζω οτι ειναι και σε συναρτηση με το τι ψαρια θα μπουν....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

+1 :thumbup:

πολυ σωστη παρατηρηση αλλα νομιζω οτι ειναι και σε συναρτηση με το τι ψαρια θα μπουν....

και μιας που το έφερε η κουβέντα τι ψάρια μπορούν να μπουν; σύμφωνα με αυτά που διαβάζω δε βγαίνει άκρη καθώς μέχρι και για τους κλόουν γράφουν ότι θέλουν 60 λίτρα το ψάρι... :)

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

πολυ σωστη παρατηρηση αλλα νομιζω οτι ειναι και σε συναρτηση με το τι ψαρια θα μπουν....

Ότι ψάρια και να βάλεις πρέπει να έχεις προνοήσει στο στήσιμο του βράχου να υπάρχουν κρυψώνες,αυτό στην πορεία θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα,ακόμα και μόνο clown να βάλεις πάντα θα υπάρχουν οι κατώτεροι στην ιεραρχία που θα τούς κυνηγάνε...

Link to comment
Share on other sites

το tropic marin pro reef γιατί έχει ΚΗ μόνο 7; Πρέπει να ρίχνω πρόσθετα; νόμιζα ότι είναι καλό αλάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα αλάτι δεν θεωρείται κακό αν έχει χαμηλό KH.

είναι στο χαμηλότερο όριο για να μπορείς να το πας εσύ όπου θες; δε βρίσκω κάποια άλλη λογική :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι το φυσικό θαλασσινό νερό έχει KH=7 dKH.

Επίσης, όσοι χρησιμοποιούν τη μέθοδο zeovit ή κάτι αντίστοιχο, πρέπει να κρατούν χαμηλά το KH.

Αν θέλεις να το ανεβάσεις, στο δοχείο αλλαγής νερού, ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα buffer.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

update:

Είμαστε έτοιμοι από φως (sump & main) :thumbup:

Επίσης όπως θα δείτε έγινε μια μικρή αλλαγή στο aqua-scape. Το μικρή σε εισαγωγικά γιατί ξηλώθηκε όλο και ξανά στήθηκε από την αρχή. Υπαίτιος ο άγνωστος-γνωστός bmwδάκιας :):):D

Υλικά φωτισμού: Pacific Sun 110W modular lamp για το main & 120 led υψηλής φωτεινότητας στα 6.500Κ για το sump

post-18281-1296570904_thumb.jpg

post-18281-1296570923_thumb.jpg

post-18281-1296570940_thumb.jpg

post-18281-1296570951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο!!!!

πολυ σωστη δουλεια ολο το ενυδρειο...

αντε με το καλο το στοκαρισμα τωρα σιγα σιγα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Μπορείς να μας πείς μερικά πράγματα παραπάνω για το φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Μπορείς να μας πείς μερικά πράγματα παραπάνω για το φωτιστικό?

110W cree led, με ενσωματωμένο μικροεπεξεργαστή, με τον οποίο μέσω bluetooth μπορείς και ρυθμίζεις τα κέλβιν της λάμπας (13.000-23.000), την ένταση των led (0-100%), sunrise-sunset, πλήρη κύκλο φεγγαριού και άλλα πολλά πραγματάκια :)

περισσότερες λεπτομέρειες εδώ...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

φίλε μου κάνε ένα update απο το διαμάντι σου, μετα απο 4 χρονια σχεδόν νομίζω είναι ωρα! :) :) : )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...