Jump to content

Μονομάχος. Νέα προσπάθεια.


IoSpy

Recommended Posts

Μετά τις 2 αποτυχίες (ο πρώτος πήδηξε απ' έξω με κλειστό καπάκι και βρέθηκε την επόμενη μέρα νεκρός και ο δεύτερος είχε άσχημο τέλος μάλλον από ΝΟ2) πάμε στην τρίτη προσπάθεια.

Εξοπλισμός:

nanocube 20l (σήμερα τον αγόρασα μιας και στα 7 λίτρα ήταν όλα στριμωγμένα)

φίλτρο εσωτερικό για 30 - 60 λίτρα (θα γίνει diy spraybar για να σπάει την ροή)

θερμοστάτης jager 25w

Το φίλτρο ήδη βρίσκετε στο 7λιτρο και στρώνεται. Αγόρασα σήμερα λευκή άμμο την charat 6 και ότι περισσέψει μαζί με άλλα τσουβάλια θα μπει στο δισκοενυδρείο που θα ετοιμαστεί τον προσεχή καιρό.

Απορία. Αξίζει να βάλω αυτή την άμμο ή να βάλω το χαλίκι που είχα.

Πλέον θέλω να γίνει σωστή προετοιμασία και μετά να μπει ο μονομάχος που θέλω να πιστεύω θα είναι άνετος και χαρούμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο σου ενυδρείο! :lmao:

Η carat6 που πήρες είναι φανταστική άμμος! :)

Τι χαλίκι είχες στο προηγούμενο ενυδρείο?

Κοίτα ένα μονοναχοενυδρείο ίδιο με το δικό σου και πάρε ιδέες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=47086&hl=

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανασυγκρότηση λοιπόν και είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις.

Αν θες τη γνώμη μου, πριν βάλεις την άμμο μέσα στο ενυδρείο, πήγαινε να πάρεις ένα θερμοκαλώδιο. :)

Link to comment
Share on other sites

psarouklas

κάνε ένα κόπο και δες το post για τον μονομάχο που είχα. Είναι λίγο πιο κάτω, στις φωτογραφίες φαίνεται το χαλίκι. Δεν ξέρω τι είδος είναι.

stormtrooper

επειδή θέλω να αποφύγω αυτά γι αυτό είπα μήπως βάλω το παλιό χαλίκι. Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το υδρόθειο. Τι μπορεί να χωθεί μέσα στην άμμο με ένα μόνο ψαράκι?

Επίσης με τον μονομάχο μπορεί να φιλοξενηθεί και τίποτα άλλο που θα βοηθήσει στην καθαριότητα του βυθού όπως κάποιο σαλιγκάρι ή γαριδούλα (red cherry θα την φάει ο μονομάχος απ' ότι έβλεπα σε άλλα post).

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

stormtrooper

επειδή θέλω να αποφύγω αυτά γι αυτό είπα μήπως βάλω το παλιό χαλίκι. Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το υδρόθειο. Τι μπορεί να χωθεί μέσα στην άμμο με ένα μόνο ψαράκι?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποφύγεις αυτή τη διαδικασία και υπάρχουν πολλοί λόγοι για να χρησιμοποιήσεις θέρμανση στο βυθό σου. Μόνο τα βακτήρια που θα αναπτυχθούν και η προσφορά τους στο ενυδρείο σου είναι αρκετό.

Η τελική επιλογή είναι δική σου, αλλά θα σου έλεγα να το κάνεις χωρίς να το σκεφτείς καθόλου :)

Υπάρχουν πολλά είδη σαλιγκαριού που μπορείς να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου, όπως και γαρίδες. Επειδή όμως όλα είναι σε εξάρτηση και με τον χαρακτήρα του μονομάχου σου, λέω να το συζητήσουμε όταν φτάσει εκείνη η ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Για το κόστος λέω για το καλώδιο. Θα βάλω σκέτη την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο ξεκίνησε σήμερα.

Αφού πλύθηκε καλά το ενυδρείο το γέμισα με νερό βρύσης μέχρι τη μέση. Στη συνέχεια μπήκε λευκή άμμος carat 6 και μετά μπήκε νερό μέχρι το όριο. Έπειτα έβγαλα το φίλτρο από το ενυδριάκι όπου το έστρωνα και το τοποθέτησα όπως και το θερμόμετρο. Έριξα και λίγο φαγητό για να συνεχίσω το στρώσιμο. Μπήκαν και 2 πολύ μικρά διακοσμητικά κουπάκια.

Η διαδικασία στρωσίματος θα συνεχιστεί ρίχνοντας φαγητό κάθε μέρα 2 φυλλαράκια.

Μπορώ να βάλω κανένα σαλιγκάρι από τώρα? Τί μπορεί να μπει μαζί με μονομάχο και πότε?

post-21690-1287096408_thumb.jpgpost-21690-1287096426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω κανένα σαλιγκάρι από τώρα? Τί μπορεί να μπει μαζί με μονομάχο και πότε?

Και το σαλιγκάρι, όπως και το ψάρι, θέλουν στρωμένο ενυδρείο. Γνώμη μου είναι, όταν στρώσει το ενυδρείο, να βάλεις μέσα 1-2 σαλιγκάρια (θα δούμε το είδος) και πιθανόν καμιά γαρίδα japonica και μετά από 1-2 μέρες να βάλεις τον μονομάχο. Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ο μονομάχος σου να μη δεχτεί τη γαρίδα... Σ'αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να έχεις έτοιμο εναλλακτικό ενυδρείο γι'αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Και το σαλιγκάρι, όπως και το ψάρι, θέλουν στρωμένο ενυδρείο. Γνώμη μου είναι, όταν στρώσει το ενυδρείο, να βάλεις μέσα 1-2 σαλιγκάρια (θα δούμε το είδος) και πιθανόν καμιά γαρίδα japonica και μετά από 1-2 μέρες να βάλεις τον μονομάχο. Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ο μονομάχος σου να μη δεχτεί τη γαρίδα... Σ'αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να έχεις έτοιμο εναλλακτικό ενυδρείο γι'αυτήν.

Το εναλλακτικό ενυδρείο μπορεί να είναι το 80λ με δίσκους?

Οπότε περιμένω να δω μετρήσεις στρωμένου και ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Το εναλλακτικό ενυδρείο μπορεί να είναι το 80λ με δίσκους?

Οπότε περιμένω να δω μετρήσεις στρωμένου και ενημερώνω.

Καταρχήν θεωρώ πως γνωρίζεις πως τα 80 λίτρα είναι λίγα για τους δίσκους, έτσι? Κατά τ'άλλα, εξαρτάται από τις σκληρότητες που παίζεις. Οι γαρίδες θέλουν ένα ελαφρώς αλκαλικό νερό σε αντίθεση με τους δίσκους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θεωρώ πως γνωρίζεις πως τα 80 λίτρα είναι λίγα για τους δίσκους, έτσι? Κατά τ'άλλα, εξαρτάται από τις σκληρότητες που παίζεις. Οι γαρίδες θέλουν ένα ελαφρώς αλκαλικό νερό σε αντίθεση με τους δίσκους!

Ναι το ξέρω, είναι προσωρινό το ενυδρείο. Θα πάνε σε 350. Έχω 3 με 4 σκληρότητα. Τώρα είμαι στο 3 και ph έχω 7.2.

Άρα είναι ένα θεματάκι. Σε 7 λίτρα μπορώ να τη βάλω μέχρι να βρεθεί κάποιος να του τη δώσω; Με τα σαλιγκάρια παίζει να έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε 7 λίτρα μπορώ να τη βάλω μέχρι να βρεθεί κάποιος να του τη δώσω; Με τα σαλιγκάρια παίζει να έχω πρόβλημα?

Για το 7λιτρο ΟΚ. Με τα σαλιγκάρια δεν θα έχει πρόβλημα. Ακόμα και σε νταή μονομάχο να πέσεις, το πολύ πολύ να τους δαγκώσει 2-3 φορές τις κεραίες μέχρι να μάθουν να προστατεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα ο μονομάχος. Ευχαριστώ τον Γιώργο. Φαίνεται υγιέστατος. Επίσης μπήκε και μια πέτρα μέσα. Ακούω συμβουλές σχετικά με συγκάτοικους που θα βοηθήσουν όπως σαλιγκάρι ή γαρίδα. Σιγά σιγά θα μπει και φως ώστε να μπουν και φυτά...

post-21690-1287340243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τιποτα βρε απλα ηθελα να σου καλυψω το κενο σου ;) με παιδεψε πολυ σημερα ο κυριος εκατσε στο ενυδρειο στον πατο λες και ηταν λυπημενος που θα εφευγε και οντως ηταν . οταν τον εβαλα στην σακουλιτσα αμεσως στρεσαριστηκε με αποτελεσμα να εμφανησει τις 2 μαυρες ριγες στο σωμα του... αλλα χαλαλι σου μ αρεσει που τωρα ειναι ελευθερος και ωραιος ... μπραβο σου και στην συνεχεια πυκνωσε το με φυτακια για να του ανεβει το ηθικο και διαθεση ;):thumbup::blink: καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του τελείωσα την προσαρμογή και μπήκε μέσα άρχισε την εξερεύνηση του χώρου. Δεν είχε και πολλά να δει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του τελείωσα την προσαρμογή και μπήκε μέσα άρχισε την εξερεύνηση του χώρου. Δεν είχε και πολλά να δει βέβαια.

Το φίλτρο σου έστρωσε? ;)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα να βρίσκω ΝΟ2, ενώ πριν έβρισκα. Νο3 με χαρτάκια βρήκα ελάχιστα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι 0 ή όχι. Αλλά για να μηδένισαν τα ΝΟ2 δεν σημαίνει ότι έστρωσε? Καλού κακού να βάλω και βακτήρια αύριο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρείγγηλα αυτό εδώ.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=STRK:MEWNX:IT

13 ευρώ μου κόστισε οπότε με το που το παραλάβω θα μπει για αρχή και κερατόφυλλο και ανούμπια.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα να βρίσκω ΝΟ2, ενώ πριν έβρισκα. Νο3 με χαρτάκια βρήκα ελάχιστα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι 0 ή όχι. Αλλά για να μηδένισαν τα ΝΟ2 δεν σημαίνει ότι έστρωσε? Καλού κακού να βάλω και βακτήρια αύριο?

Κάνε καθημερινά μετρήσεις. Πολύ γρήγορα μου φαίνεται ότι σου έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα το πρωί να πάω στο πετ σοπ να πάρω βακτήρια και τεστ για αμμωνία. Σαλιγκάρι να προσθεσω μέσα ή καμιά γαρίδα ? red cherry θα μπορούσα να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα το πρωί να πάω στο πετ σοπ να πάρω βακτήρια και τεστ για αμμωνία. Σαλιγκάρι να προσθεσω μέσα ή καμιά γαρίδα ? red cherry θα μπορούσα να βάλω?

Μη βιάζεσαι ;)

Το ενυδρείο είναι πολύ νέο... Θεωρώ ακόμα και για τον μονομάχο. Άστο να δεις πως θα τρέξει για 2 εβδομάδες και στη συνέχεια προχωράμε στα υπόλοιπα.

Βέβαια δεν άκουσες τη συμβουλή μου να βάλεις πρώτα τα ασπόνδυλα και μετά τον μονομάχο και δεν ξέρουμε τώρα τις αντιδράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι ;)

Το ενυδρείο είναι πολύ νέο... Θεωρώ ακόμα και για τον μονομάχο. Άστο να δεις πως θα τρέξει για 2 εβδομάδες και στη συνέχεια προχωράμε στα υπόλοιπα.

Βέβαια δεν άκουσες τη συμβουλή μου να βάλεις πρώτα τα ασπόνδυλα και μετά τον μονομάχο και δεν ξέρουμε τώρα τις αντιδράσεις...

Δεν το θυμόμουν. ;) Οπότε το αφήνω ως έχει από θέμα συγκατοίκων και θα κοιτάξω μήπως βρω καμιά ρίζα να βάλω να σπάει κάπως την έντονη ροή. Σε λίγο θα πάω από εκεί να δω τι κάνει γιατί έχω να τον δω από εχθές το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και έκανα τεστ NH3/ΝΗ4 και αν μπορώ να συγκρίνω καλά είναι μεταξύ 0 και 0.25. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς, θα συγκρίνω με τεστ που θα κάνω στο δικό μου που σίγουρα έχω 0.

Επίσης παρατήρησα πως στο σώμα δίπλα στο κεφάλι από την αριστερή πλευρά έχει βγάλει ένα άσπρο και έχει και 3 με 4 κοκκινάκια στο σώμα του σαν να χτύπησε ελαφρά κάπου. Να προσθέσω ότι το φίλτρο μεταφέρθηκε από το παλιό ενυδρείο που ήταν ο άλλος μονομάχος και πέθανε χωρίς να γίνει κάποια απολύμανση για να μην χαθεί η βιολογία του.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε έγινε επανάληψη μετρήσεων γενικά με χαρτάκια και για ΝΟ3 και ΝΗ3/ΝΗ4 έγιναν με υγρά. Να σημειώσω ότι έγινε αλλαγή 40% μετά από τις μετρήσεις αυτές.

ΝΟ3 (χαρτ.) 0 , (υγρό) 0

ΝΟ2 (χαρτ.) 0

GH 8.5 (χαρτ.)

ΚΗ (χαρτ.) 5

PH 7.6

ΝΗ3/ΝΗ4 (υγρό) 0.20

Τα χαρτάκια έγιναν για το ΝΟ2 κυρίως μιας και δεν έχω υγρό τεστ για ΝΟ2. Για όλα τα υπόλοιπα μπορώ να κάνω με υγρά αλλά δεν είχε σχέση με το στρώσιμο.

Φωτογραφίες με φωτογραφική μηχανή. Σε κάποιες που φαίνεται η αριστερή πλευρά έχω σημειώσει τα σημεία που δεν μου αρέσουν οπότε περιμένω τα σχόλιά σας.

Η πρώτη αντίδραση σε φωτογράφηση. Πήγε να το παίξει άγριος. ;)

post-21690-1287437438_thumb.jpg

Εδώ φαίνονται τα σημεία που δεν υπήρχαν όταν τον πήρα.

post-21690-1287437458_thumb.jpg

Κάτοψη... έχει χέ...ει τον κόσμο όλο ;)

post-21690-1287437492_thumb.jpg

Πλαϊνή όψη του ενυδρείου

post-21690-1287437508_thumb.jpg

Πάλι η αριστερή όψη του μονομάχου

post-21690-1287437521_thumb.jpg

Από δεξιά είναι άψογος

post-21690-1287437535_thumb.jpg

Το ενυδρείο λίγο πιο μακριά

post-21690-1287437548_thumb.jpg

Πάλι μία κοντινή από αριστερά.

post-21690-1287437563_thumb.jpg

Ακούω παρατηρήσεις σχετικά με το μονομάχο αλλά και γενικά με το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...