Jump to content

Μονομάχος. Νέα προσπάθεια.


IoSpy

Recommended Posts

Τα σημάδια μπορεί να είναι φυσιολογικά, μπορεί να είναι και κάποιο πρόβλημα. Ο λόγος που δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια είναι το ότι ο μονομάχος υπέστη κάποιες μη κανονικές "δοκιμασίες" και μπορεί από πτώση ανοσοποιητικού να είναι ευπαθής σε ασθένειες.

Από την άλλη, οι μονομάχοι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και δεν μπορώ να πω πως στους δικούς μου ανά καιρούς δεν είχα δει παρόμοια σημαδάκια.

Το σημαντικότερο όλων είναι η συμπεριφορά του. Αν συμπεριφέρεται κανονικά, αν τρώει κανονικά, αν οι ακαθαρσίες του δεν είναι περίεργες, τότε μη δώσεις βάση για την ώρα. Απλά παρακολούθα τον και ότι περίεργο δεις ενημέρωσέ μας.

Θα συνιστούσα να κόψεις τη χορήγηση Melafix κι ΕΚΤΟΖΟΝ. Σήμερα είναι 11/11. Στην τελευταία αλλαγή νερού που θα κάνεις αυτόν το μήνα (κι εφόσον μέχρι τότε δεν παρατηρήσουμε τίποτα άλλο παράξενο), ρίξε τις προληπτικές δοσολογίες και από τα 2 και καλό είναι να τα χορηγείς μία φορά ανά ένα με ενάμιση μήνα.

Αυτά για την ώρα. Παρατήρηση, υπομονή κι ενημέρωση :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μονομάχος δείχνει πολύ χαρούμενος και είναι μια χαρά. Έχω παρατηρήσει όμως ότι υπάρχουν κοπήποδα πλέον και στο ξύλο. Επίσης στον βυθό μαζεύονται πολλά υπολείμματα. Στα τζάμια, στο θερμοστάτη και στο θερμόμετρο υπάρχουν και spots που μου φαίνονται σαν άλγη.

Κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

εγω την αλγη την καθαριζω με ενα σφουγγαρακι και λιγο νερο σε καθε αλλαγη που κανω.δεν ξερω αν ειναι σωστο ομως.το κανω με αυτο τον τροπο γιατι μου σπαει τα νευρα και αν ειναι για τον κυκλο της που λεμε τοτε αντε γεια.. επρεπε απο την αρχη να παρεις μαυρο λεπτο χαλικακι για να μην φαινονται οι ακαθαρσιες του κυριου. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω την αλγη την καθαριζω με ενα σφουγγαρακι και λιγο νερο σε καθε αλλαγη που κανω.δεν ξερω αν ειναι σωστο ομως.το κανω με αυτο τον τροπο γιατι μου σπαει τα νευρα και αν ειναι για τον κυκλο της που λεμε τοτε αντε γεια.. επρεπε απο την αρχη να παρεις μαυρο λεπτο χαλικακι για να μην φαινονται οι ακαθαρσιες του κυριου. :)

Δεν μου φαίνεται για άλγη πάντως. Πρέπει να το δω με μάκρο. Για την άμμο πιστεύω θα διορθωθεί το θέμα με πολλά φυτά στο βυθό. Αλλά δεν ξέρω τι φυτά να βάλω. Έχω παραγγείλει moss ball να βάλω. Το κερατόφυλλο όσο μεγαλώνει πάντως πιστεύω είναι ιδανικό για την επιφάνεια. Του αρέσει πολύ να κόβει βόλτες του μονομάχου στα κλαδάκια μέσα.

Στο μέλλον από ψάρι βυθού τε να έβαζα; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος γλύφτης μικρός;

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος δείχνει πολύ χαρούμενος και είναι μια χαρά. Έχω παρατηρήσει όμως ότι υπάρχουν κοπήποδα πλέον και στο ξύλο. Επίσης στον βυθό μαζεύονται πολλά υπολείμματα. Στα τζάμια, στο θερμοστάτη και στο θερμόμετρο υπάρχουν και spots που μου φαίνονται σαν άλγη.

Κάποια πρόταση;

Λες ότι μαζεύονται πολλά υπολείμματα. Τι υπολείμματα είναι αυτά? Ένας μονομάχος δεν μπορεί να αφήνει πολλά υπολείμματα. Εκτός κι αν σου πέφτει τροφή χωρίς αν την τρώει. Προσπάθησε επίσης να τον εκπαιδεύσεις ώστε να τρώει από το χέρι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα βιντεάκι από τον δικό μου :)

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι μαζεύονται πολλά υπολείμματα. Τι υπολείμματα είναι αυτά? Ένας μονομάχος δεν μπορεί να αφήνει πολλά υπολείμματα. Εκτός κι αν σου πέφτει τροφή χωρίς αν την τρώει. Προσπάθησε επίσης να τον εκπαιδεύσεις ώστε να τρώει από το χέρι σου :)

Δεν μπορώ να καταλάβω. Θα βγάλω από Δευτέρα καμιά φωτογραφία να σας δείξω. Τροφή δεν πέφτει καθόλου κάτω. Είναι σαν πολύ ψιλό χώμα. Για το χέρι δεν το είχα δοκιμάσει αν και έξω από το τζάμι μόλις δει το φαγητό ακολουθεί το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα βιντεάκι από τον δικό μου :)

Ωραίος και ζωηρός :) .

Link to comment
Share on other sites

Στο μέλλον από ψάρι βυθού τε να έβαζα; Επίσης μπορεί να μπει κάποιος γλύφτης μικρός;

αυτη την ερωτηση την ειχα κανει και εγω χωρις ομως αποτελεσμα...οπου αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να βαλεις

οσο για κλαδεματα σου ειπα οτι εχω...πες τι θες και αναλογως θα πραξω

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ερωτηση την ειχα κανει και εγω χωρις ομως αποτελεσμα...οπου αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να βαλεις

οσο για κλαδεματα σου ειπα οτι εχω...πες τι θες και αναλογως θα πραξω

@ giorginakos

Εσύ πόσα λίτρα είχες και δεν πήρες κάποια θετική απάντηση? Υπάρχουν 2-3 περιπτώσεις ψαριών βυθού που μπορούν να μπουν στα 20 λίτρα, ανάλογα πάντα κι από τη διακόσμηση, αλλά η καλύτερη (πιστεύω) λύση είναι 1-2 σαλιγκαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ερωτηση την ειχα κανει και εγω χωρις ομως αποτελεσμα...οπου αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να βαλεις

οσο για κλαδεματα σου ειπα οτι εχω...πες τι θες και αναλογως θα πραξω

Προς το παρών έχω κερατόφυλλο και ανούμπια. Περιμένω να μου φέρουν τη moss ball και ίσως πάρω και pistia από τον φίλο που δίνει στις αγγελίες. Τι άλλο μπορώ να βάλω; Σκέφτηκα και για moss αλλά θέλω κάτι σε πιο φυτό...

Link to comment
Share on other sites

@ giorginakos

Εσύ πόσα λίτρα είχες και δεν πήρες κάποια θετική απάντηση? Υπάρχουν 2-3 περιπτώσεις ψαριών βυθού που μπορούν να μπουν στα 20 λίτρα, ανάλογα πάντα κι από τη διακόσμηση, αλλά η καλύτερη (πιστεύω) λύση είναι 1-2 σαλιγκαράκια :)

Τι σαλιγκάρια; Στο δικό μου έβαλα για 1 βράδυ 2 apple golden snails και μου τσάκισαν μέχρι και τις ανούμπιες και τα έδωσα στον θείο μου που του έχω δώσει και έχει μόνο κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο μου ειχατε προτεινει και μαλιστα μου ειχατε πει πως μονομαχος θα το φαει το μικρο το πλεκο.οσο για το σαλιγκαρι δεν θελω να το σκεφτομαι εχω που εχω τους λαθρεπιβατες να εχω και ενα αλλο σε τοσα λιγα λιτρα?ειναι λιγο κριμα...ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Pleco δεν θα δοκίμαζα να βάλω σε 20 λίτρα. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο μικρό φλυφτάκι που να μπορεί να ζήσει σε 20 λίτρα και να μην έχει θέμα με μονομάχο. Σαλιγκάρι δεν θα μου φάει τα φυτά;

Όσο για τον βυθό, red cherry ή corydoras;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apple snails που τρώνε φυτά και άλλα που δεν τα αγγίζουν. Οπότε είναι θέμα σωστής επιλογής.

Φίλε giorginakos... Να σου είπαμε ότι ο μονομάχος θα φάει τον μικρό πλέκο το βρίσκω δύσκολο. Εκτός κι αν αναφερθήκαμε σε μικρό σε ηλικία όπου και το μέγεθός του θα είναι το πολύ 2cm. Αλλά ένα μικρό πλέκο 8-10 εκατοστών, δε θα μπορούσε να του κάνει τίποτα.

Ξαναλέω πως η πρότασή μου θα είναι 1-2 σαλιγκάρια. Αλλά υπάρχουν επιλογές μικρόσωμων γατόψαρων Ασίας και Ν.Αμερικής που θα μπορούσες να βάλεις από 4-5 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apple snails που τρώνε φυτά και άλλα που δεν τα αγγίζουν. Οπότε είναι θέμα σωστής επιλογής.

Φίλε giorginakos... Να σου είπαμε ότι ο μονομάχος θα φάει τον μικρό πλέκο το βρίσκω δύσκολο. Εκτός κι αν αναφερθήκαμε σε μικρό σε ηλικία όπου και το μέγεθός του θα είναι το πολύ 2cm. Αλλά ένα μικρό πλέκο 8-10 εκατοστών, δε θα μπορούσε να του κάνει τίποτα.

Ξαναλέω πως η πρότασή μου θα είναι 1-2 σαλιγκάρια. Αλλά υπάρχουν επιλογές μικρόσωμων γατόψαρων Ασίας και Ν.Αμερικής που θα μπορούσες να βάλεις από 4-5 άτομα.

Εννοείς για κάποιο ήδος σαλιγκαριών ή apple snails που δεν τρώνε φυτά; Πως θα το ξέρω εγώ;

4-5 γατόψαρα σε 20 λίτρα δεν είναι πάρα πολύ; Ποιά είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apple snails που τρώνε φυτά και άλλα που δεν τα αγγίζουν. Οπότε είναι θέμα σωστής επιλογής.

Φίλε giorginakos... Να σου είπαμε ότι ο μονομάχος θα φάει τον μικρό πλέκο το βρίσκω δύσκολο. Εκτός κι αν αναφερθήκαμε σε μικρό σε ηλικία όπου και το μέγεθός του θα είναι το πολύ 2cm. Αλλά ένα μικρό πλέκο 8-10 εκατοστών, δε θα μπορούσε να του κάνει τίποτα.

Ξαναλέω πως η πρότασή μου θα είναι 1-2 σαλιγκάρια. Αλλά υπάρχουν επιλογές μικρόσωμων γατόψαρων Ασίας και Ν.Αμερικής που θα μπορούσες να βάλεις από 4-5 άτομα.

ειχα ρωτησει εγω για μικρα πλεκο με 5cm και αυτο μου ειχατε πει

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για κάποιο ήδος σαλιγκαριών ή apple snails που δεν τρώνε φυτά; Πως θα το ξέρω εγώ;

4-5 γατόψαρα σε 20 λίτρα δεν είναι πάρα πολύ; Ποιά είναι αυτά;

Για τα σαλιγκάρια αρκεί να ρωτήσεις :) πχ τα zebra nerite

Μικρά γατόψαρα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50832

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44863

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41737

Link to comment
Share on other sites

ειχα ρωτησει εγω για μικρα πλεκο με 5cm και αυτο μου ειχατε πει

Αν θες βρες το θέμα σου και στείλε μου το link για να καταλάβω τι ακριβώς έχει ειπωθεί, ξαναδιαβάζοντάς το :)
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι φίλοι που σου απάντησαν δεν γνώριζαν την ύπαρξη των παραπάνω ψαριών. Βέβαια μίλησες και για πλέκο. Άλλο πλέκο κι άλλο γατόψαρο. Ή καλύτερα το πλέκο είναι γατόψαρο αλλά δεν ισχύει το αντίθετο :)

Επίσης στο θέμα που μου έδωσες, δεν αναφέρεσαι στα λίτρα σου. Οι προτάσεις που κάνω (που ξαναλέω δεν είναι και η δική μου πρώτη επιλογή) αφορούν ενυδρεία 20-25 λίτρων και πάνω, με την ανάλογη διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα?

Το αναφέρεις στον τίτλο και όχι μέσα στο θέμα... Τώρα το είδα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...