Jump to content

Μονομάχος. Νέα προσπάθεια.


IoSpy

Recommended Posts

Ο μονομάχος είναι κούκλος!

Απλά κάτι μου λέει πως μόλις τώρα ξεκινάει ο κύκλος στρωσίματος. Δεν δικαιολογείται η αμμωνία σου αλλιώς! Αν είναι όντως έτσι θα τον χάσεις και αυτόν τον μονομάχο άδοξα...

Θες φυτά... Πολλά φυτά. και κυρίως επιφανείας για να περιορίσουν το φως και να νιώθει ο μονομάχος σου πιο άνετα. Επίσης το ΡΗ σου είναι υψηλό για μονομάχο. Καλό θα ήταν να το έριχνες στο 6.5-6.8.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μονομάχος είναι κούκλος!

Απλά κάτι μου λέει πως μόλις τώρα ξεκινάει ο κύκλος στρωσίματος. Δεν δικαιολογείται η αμμωνία σου αλλιώς! Αν είναι όντως έτσι θα τον χάσεις και αυτόν τον μονομάχο άδοξα...

Θες φυτά... Πολλά φυτά. και κυρίως επιφανείας για να περιορίσουν το φως και να νιώθει ο μονομάχος σου πιο άνετα. Επίσης το ΡΗ σου είναι υψηλό για μονομάχο. Καλό θα ήταν να το έριχνες στο 6.5-6.8.

Διευκρίνισα ότι είναι με χαρτάκια οπότε δεν φαίνεται καθαρά. Και το ΚΗ δεν είναι σίγουρο. Θα κάνω σήμερα μέτρηση με υγρά.

Τα σημαδάκια που ανέφερα να μην με ανησυχούν?

Βασικά θα πάω τώρα να πάρω κανένα quick start με βακτήρια. Για φυτά περιμένω να παραλάβω το φωτιστικό οπότε θα μπουν φυτά. Να βάλω από τώρα κανένα κερατόφυλλο μιας και έχω μπόλικο στο δικό μου να του δημιουργήσω λίγο σκιά? Να πάρω και τίποτα άλλο? Μιας και θα πάω πετ σοπ πείτε μου ότι χρειάζεται να αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο να προσθέσεις από τώρα ειδικά αν δεν το αγοράζεις και μην περιμένεις για το φωτιστικό.

Το ψάρι θα νιώσει πιο άνετα και όπως ξέρεις το κερατόφυλλο ρουφάει και τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και είδα το ψαράκι αλλά δεν είχα μαζί την ψηφιακή. Έχει βγάλει και από δεξιά 3 κοκκινάκια. Από αριστερά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης αγόρασα safe strat της tetra και έβαλα. Είδα ότι γράφει ότι δεσμεύει και την αμμωνία και τα ΝΟ2 στην αρχή εκτός από την επιτάχυνση του στρωσίματος?

Επίσης μπήκε ένα ωραίο ξύλο μέσα και μια red cherry να δω συμπεριφορά μονομάχου. Του φαίνεται ωραίος μεζές... την κυνηγάει κάπως και μια φορά πήγε να τη τσιμπήσει αλλά τινάχτηκε εκείνη και κρύφτηκε κάτω από το ξύλο.

Θα μπουν και φωτογραφίες μάλλον αργά το βράδυ και θα γίνει και μέτρηση πάλι σε ΝΗ3 και ΝΗ4. Επίσης ξανά έγινε αλλαγή 1/3 νερού πριν μπουν τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και είδα το ψαράκι αλλά δεν είχα μαζί την ψηφιακή. Έχει βγάλει και από δεξιά 3 κοκκινάκια. Από αριστερά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης αγόρασα safe strat της tetra και έβαλα. Είδα ότι γράφει ότι δεσμεύει και την αμμωνία και τα ΝΟ2 στην αρχή εκτός από την επιτάχυνση του στρωσίματος?

Επίσης μπήκε ένα ωραίο ξύλο μέσα και μια red cherry να δω συμπεριφορά μονομάχου. Του φαίνεται ωραίος μεζές... την κυνηγάει κάπως και μια φορά πήγε να τη τσιμπήσει αλλά τινάχτηκε εκείνη και κρύφτηκε κάτω από το ξύλο.

Θα μπουν και φωτογραφίες μάλλον αργά το βράδυ και θα γίνει και μέτρηση πάλι σε ΝΗ3 και ΝΗ4. Επίσης ξανά έγινε αλλαγή 1/3 νερού πριν μπουν τα βακτήρια.

Για το Safe Start, έκανες καλή αγορά. Αλλά κατά τ'άλλα κάνεις κινήσεις βιαστικές... Και να τη γλυτώσει η γαρίδα από τον μονομάχο (πράγμα δύσκολο από τη στιγμή που δεν έχεις κρυψώνες), υπάρχει πιθανότητα να πεθάνει είτε από άστρωτο ενυδρείο, είτε από ασιτία αφού ως νέο ενυδρείο δεν έχει αναπτύξει βιοφίλμ όπου αποτελεί και τροφή για τα ασπόνδυλα.

Συγκράτησε τον ενθουσιασμό σου για να βγάλεις ένα σωστό αποτέλεσμα χωρίς απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Μία πήρα για δοκιμή. Τώρα το βράδυ πήγα να τη δω και εννοείται δεν υπήρχε. ;)

Το ξύλο μου είχε βγάλει κιτρινίλα... ;) αύριο ελπίζω νωρίς να πάω από εκεί να κάνω καμιά αλλαγή 50%. Το είχα αφήσει καμιά ώρα σε βρασμένο νερό και μετά έκανα ξεπλύματα.

Έκανα μετρήσεις τώρα το βράδυ και η αμμωνία ήταν στο 0.1, ΝΟ2:0 και ΝΟ3:10. PH 8. Αλλά μπορεί να μην βγαίνει καλό το δήγμα λόγο της απόχρωσης του νερού από το ξύλο.

Και μερικές φωτογραφίες.

post-21690-1287521774_thumb.jpgpost-21690-1287521784_thumb.jpgpost-21690-1287521796_thumb.jpg

post-21690-1287521806_thumb.jpgpost-21690-1287521816_thumb.jpgpost-21690-1287521833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την κιτρινίλα του ξύλου την θες και κακώς την έβρασες την ρίζα. Απλά έπρεπε να την ξεπλύνεις.

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνω δηλαδή αλλαγή νερού? Είχα ακούσει από άλλους που έλεγαν ότι την αφήνουν και για μέρες να ξεράσει το χρώμα και μετά την έβαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει από άλλους που έλεγαν ότι την αφήνουν και για μέρες να ξεράσει το χρώμα και μετά την έβαζαν.

Κι αυτό είναι λάθος, για ψάρια μαλακού νερού όπως είναι οι μονομάχοι. Τα χουμικά οξέα που έχουν τα ξύλα προσφέρουν στο να πέσει το ΚΗ του νερού και κατά συνέπεια μαλακώνουν το νερό συν το ότι προσφέρουν στην πρόληψη κάποιων ασθενειών όπως το fungus.

Αλήθεια, θα σε ενδιέφερε να ψάξεις και να βρεις τον πραγματικό βιότοπο αυτών των υπέροχων ψαριών? Να δεις δηλαδή σε τι λίμνες ζουν και κάτω από ποιες συνθήκες? Αυτό θα σε βοηθούσε πολύ στο στήσιμο του ενυδρείου σου και αν θα μοιραζόσουν και αυτή τη γνώση θα βοηθούσες και πολλούς συνχομπίστες ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό είναι λάθος, για ψάρια μαλακού νερού όπως είναι οι μονομάχοι. Τα χουμικά οξέα που έχουν τα ξύλα προσφέρουν στο να πέσει το ΚΗ του νερού και κατά συνέπεια μαλακώνουν το νερό συν το ότι προσφέρουν στην πρόληψη κάποιων ασθενειών όπως το fungus.

Αλήθεια, θα σε ενδιέφερε να ψάξεις και να βρεις τον πραγματικό βιότοπο αυτών των υπέροχων ψαριών? Να δεις δηλαδή σε τι λίμνες ζουν και κάτω από ποιες συνθήκες? Αυτό θα σε βοηθούσε πολύ στο στήσιμο του ενυδρείου σου και αν θα μοιραζόσουν και αυτή τη γνώση θα βοηθούσες και πολλούς συνχομπίστες ;)

Η αλήθεια είναι πως ναι. Δεν έχω δει ποτέ κάποιο βιοτοπικό project σε μονομάχο. Για 20 λίτρα όμως δεν είναι δύσκολο να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ναι. Δεν έχω δει ποτέ κάποιο βιοτοπικό project σε μονομάχο. Για 20 λίτρα όμως δεν είναι δύσκολο να γίνει?

Δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση δύσκολο, αλλά και σε καμία περίπτωση δεν θα το έλεγα ακατόρθωτο. Πίστεψέ με... Ο συγκεκριμένος βιότοπος είναι από τους πιο εύκολους αρκεί να ενημερωθείς σωστά ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πηγή σχετική ή κάποιες πληροφορίες? Να φανταστώ παρόμοιο με δίσκου?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πηγή σχετική ή κάποιες πληροφορίες? Να φανταστώ παρόμοιο με δίσκου?

Καμία σχέση με τους δίσκους. Οι δίσκοι είναι ψάρια Ν.Αμερικής και τα Betta είναι στη ΝΑ Ασία.

Σου δίνω ένα μόνο Link με ελάχιστες πληροφορίες... Μπορείς να βρεις πολύ περισσότερα στοιχεία αν συλλέξεις πληροφορίες μέσω google search ;)

http://badmanstropicalfish.com/biotope/biotope2.html

Κι επειδή άρχισε να μου αρέσει πολύ ιδέα, μπορούμε να συνεργαστούμε σε αυτό το κομμάτι (και φυσικά να συμμετάσχει και όποιος άλλος θέλει) ώστε να βρούμε τις τέλειες πληροφορίες για τον βιότοπο αυτών των ψαριών ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα κοιτάξω λίγο τη συγκεκριμένη πηγή και αν θες και τέτοιο θέμα είμαι μέσα. Θα ανοίξουμε κάποιο νέο θέμα ή θες να στείλω σε πμ ότι πληροφορία βρω?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα κοιτάξω λίγο τη συγκεκριμένη πηγή και αν θες και τέτοιο θέμα είμαι μέσα. Θα ανοίξουμε κάποιο νέο θέμα ή θες να στείλω σε πμ ότι πληροφορία βρω?

Ανοίγεις καινούριο θέμα για να συμμετάσχουμε όλοι όσοι μπορούμε ;)

Χαίρομαι που συμφωνείς σε αυτό το project ;)

Link to comment
Share on other sites

Απόψε μπήκε λίγο κερατόφυλλο και έγιναν οι εξής μετρήσεις.

PH 7.5

NH3/NH4 0.50

KH 11

Ακολούθησε αλλαγή νερού 60% και ξέπλυμα φίλτρου στο νερό που βγήκε για να φύγουν βρομιές που είχε μαζέψει μέσα όπως κομμάτια τροφής και κερατόφυλλου. Έγινε επανάληψη των μετρήσεων.

PH 7.7

ΝΗ3/NH4 0.25

ΚΗ 12

Και άλλες 2 φωτογραφίες.

post-21690-1287617653_thumb.jpgpost-21690-1287617665_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε αλλαγή νερού 60% και ξέπλυμα φίλτρου στο νερό που βγήκε για να φύγουν βρομιές που είχε μαζέψει μέσα όπως κομμάτια τροφής και κερατόφυλλου. Έγινε επανάληψη των μετρήσεων.

Αν δεν σου ρίχνει αισθητά τη ροή το φίλτρο σου, μη το πειράζεις!!! Η όποια μπίχλα που μαζεύεται εκεί μέσα μπορεί να σημαίνει δημιουργία βιολογίας που εσύ κάθε φορά που το πειράζεις την χαλάς.

Έχεις παρερμηνεύσει κάποια πράγματα πιθανόν, και δεν σε παρεξηγώ καθόλου, καθότι όλοι μας έτσι ήμασταν όταν έτσι ξεκινήσαμε.

Καταρχήν ένα ενυδρείο δεν πρέπει να είναι "καθαρό". Η φύση δεν είναι "καθαρή"... δεν είναι σαν τη κουζίνα μας! Η φύση έχει την απαραίτητη "βρώμα" που χρειάζεται για να ωφεληθούν πολλοί οργανισμοί από αυτό. Φύλλα να σαπίζουν στους βυθούς, μπίχλα και λίγδα πάνω σε επιφάνειες, άλγες, σαλιγκάρια, μικροοργανισμούς, σκουλίκια... Όλα αυτά είναι που προσπαθούμε να προσομοιώσουμε μέσα σε ένα ενυδρείο. Φυσικά και είναι αδύνατη η 100% προσομοίωση, αλλά σκοπός είναι να έρθουμε όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό.

Το φίλτρο σου παίζει το ρόλο της λάσπης, της γλοιώδης πέτρας, της ρίζας ή του κορμού που βρίσκεται μέσα σε μια λίμνη ή ένα ποτάμι και πολλών άλλων πραγμάτων που βρίσκονται στη φύση κι επιτρέπουν τη δημιουργία βακτηρίων, ωφέλιμων για τη σωστή λειτουργία της ζωής στη φύση. Τίποτα από τα παραπάνω δεν "αστράφτει".

Θέλω να καταλήξω στο να μη γίνεσαι υπερβολικός. Άσε τη φύση να λειτουργήσει μέσα στο ενυδρείο σου. Μην επεμβαίνεις εσύ για να αλλάξεις την ροή των πραγμάτων. Εσύ θα είσαι απλά ο βοηθητικός μοχλός όταν κάτι "κολλήσει" για να το "ξεκολλήσεις". Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βγάλω τις βρομιές που δεν έχουν αποσυντεθεί ακόμα μπας και γλιτώσω λίγο αμμωνία μιας και δεν έχει στρώσει ακόμα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βγάλω τις βρομιές που δεν έχουν αποσυντεθεί ακόμα μπας και γλιτώσω λίγο αμμωνία μιας και δεν έχει στρώσει ακόμα καλά.

Δυστυχώς το ενυδρείο σου όχι μόνο δεν έχει στρώσει, αλλά είναι ακόμα στην αρχή. Η αμμωνία πρέπει να εκτοξευτεί και στην πορεία θα αποκτήσεις ΝΟ2... Βιάστηκες για το ψάρι και όσο πειράζεις το σύστημά σου, τόσο το δυσκολεύεις να στρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Με το safe start δεν θα γλιτώσω τίποτα? Να τον μεταφέρω στο δικό μου ενυδρείο με τους δίσκους (αφού ξεκαθαρίσει το θέμα ασθένειας) ή θα τον χτυπάνε?

Link to comment
Share on other sites

Με το safe start δεν θα γλιτώσω τίποτα? Να τον μεταφέρω στο δικό μου ενυδρείο με τους δίσκους (αφού ξεκαθαρίσει το θέμα ασθένειας) ή θα τον χτυπάνε?

Με το Safe Start ΙΣΩΣ να κερδίσεις κάτι... Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Για το ενυδρείο των δίσκων δεν θα στο πρότεινα. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα και δεν νομίζω πως οι δίσκοι θα τον δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Το αφήνω ως έχει και θα κάνω συνεχής ελέγχους νερού. Θα μπουν και μερικά φυτά ακόμα να νοιώθει άνετος από σκιές και κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αλλαγή νερού από την Πέμπτη η αμμωνία σταμάτησε να αυξάνεται και είναι στο 0.25 Σήμερα πήρα λίγο στρωμένο βιολογικό υλικό από το ενυδρείο με τους δίσκους μου και το πρόσθεσα στο φίλτρο του μονομάχου.

Το υλικό βγήκε από το φίλτρο μου και μεταφέρθηκε με νερό ενυδρείου στο σπίτι με τον μονομάχο.

post-21690-1287946476_thumb.jpg

Βγήκε το φίλτρο από το ενυδρείο με τον μονομάχο.

post-21690-1287946487_thumb.jpg

Έκοψα το σφουγγάρι του σε σχήμα Γ ώστε το βιολογικό υλικό να αγκαλιάζεται από το σφουγγάρι.

post-21690-1287946498_thumb.jpg

Μπήκε το σφουγγάρι με το βιολογικό υλικό στη θέση του αλλά δεν χώραγε το βιολογικό υλικό όπως είχα σκεφτεί να το βάλω και μπήκε κάθετα.

post-21690-1287946508_thumb.jpgpost-21690-1287946518_thumb.jpg

Το φίλτρο μπήκε στη θέση του και ξεκίνησε αμέσως η λειτουργία του.

post-21690-1287946529_thumb.jpgpost-21690-1287946544_thumb.jpg

Η όλη διαδικασία από τη στιγμή που βγήκε από το φίλτρο μου κράτησε περίπου 45 λεπτά. Το νερό που χρησιμοποιήθηκε για τη μεταφορά του υλικού μπήκε μέσα στο μονομαχοενυδρείο. Μέτρηση της αμμωνίας θα γίνει αύριο πάλι.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε IoSpy!!! :)

Επίσης σε συμβουλεύω, για ένα-δυο μήνες να κάνεις αλλαγή νερού στο μονομαχοενυδρείο σου από νερό που θα βγάζεις από το ενυδρείο των δίσκων. Θα βοηθήσεις πολύ στην ανάπτυξη της βιολογίας! Επίσης μη ταΐζεις κάθε μέρα. Μέρα παρά μέρα είναι καλά, μέχρι να ενισχυθεί η βιολογία σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε IoSpy!!! :)

Επίσης σε συμβουλεύω, για ένα-δυο μήνες να κάνεις αλλαγή νερού στο μονομαχοενυδρείο σου από νερό που θα βγάζεις από το ενυδρείο των δίσκων. Θα βοηθήσεις πολύ στην ανάπτυξη της βιολογίας! Επίσης μη ταΐζεις κάθε μέρα. Μέρα παρά μέρα είναι καλά, μέχρι να ενισχυθεί η βιολογία σου!

Ευχαριστώ. Για το θέμα αλλαγών νερού θα το προσπαθήσω γιατί είναι ένα θέμα που δεν είναι στο ίδιο σπίτι τα ενυδρεία και δεν ξέρω πως να το μεταφέρω. Να υποθέσω ότι ακόμα δεν θα μπει κάποιο σαλιγκάρι έ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...