Jump to content

Μονομάχος. Νέα προσπάθεια.


IoSpy

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Για το θέμα αλλαγών νερού θα το προσπαθήσω γιατί είναι ένα θέμα που δεν είναι στο ίδιο σπίτι τα ενυδρεία και δεν ξέρω πως να το μεταφέρω. Να υποθέσω ότι ακόμα δεν θα μπει κάποιο σαλιγκάρι έ?

Μέχρι να στρώσει δεν πρέπει να μπει τίποτα ζωντανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά τα νέα για το νερό αλλά το ψάρι δυστυχώς... δεν είναι καλά.

Κατ' αρχάς NH3/NH4 μου έβγαλε 0 το τεστ. Αν όχι 0 θα ήταν ελάχιστη η αμμωνία, πάντως στο χρώμα μου έδειχνε για τελείως κίτρινο. Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 με χαρτάκι τεστ έδειχναν σχεδόν 0. Δεν μπόρεσα να καταλάβω ιδιαίτερο χρωματισμό. Αύριο θα κάνω τεστ και με υγρά.

Το ψαράκι είχε ένα μικρό άσπρο λέπι όπως είχα αναφέρει σε παλιότερο ποστ και φαίνεται και σε φωτογραφίες. Μέχρι εχθές υπήρχε, αλλά σήμερα όχι. Έβγαλε ένα άσπρο σημάδι όμως στο κεφάλι από πάνω και δεξιά στο πλάι του σώματος. Στο κεφάλι δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κάποια τρύπα ή εξόγκωμα.

post-21690-1288038410_thumb.jpgpost-21690-1288038421_thumb.jpgpost-21690-1288038509_thumb.jpg

Help. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέω και να καταλάβω αν αυτό προήλθε από κακή ποιότητα νερού λόγο άστρωτου ενυδρείου ή αν πρόκειται απλά για κάποιο χτυπηματάκι.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, κάνε χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix για να μην έχουμε προβλήματα στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Το εκτοζόν είναι κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο? Θεραπεία και από τα 2 ταυτόχρονα? Το sera omnipur S ή το costapur θα κάνουν τίποτα μιας και τα έχω μέχρι να μου στείλουν τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Το εκτοζόν είναι κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο? Θεραπεία και από τα 2 ταυτόχρονα? Το sera omnipur S ή το costapur θα κάνουν τίποτα μιας και τα έχω μέχρι να μου στείλουν τα άλλα?

Φυσικά και είναι κάποιο συγκεκριμένο το ΕΚΤΟΖΟΝ :)

Τα άλλα μη τα χρησιμοποιήσεις... Όχι πως αποκλείεται να βοηθήσουν το ψάρι, αλλά σίγουρα θα καταστρέψουν την αδύναμη (και πιθανόν μη ολοκληρωμένη) βιολογία σου! Τα ΕΚΤΟΖΟΝ είναι κάτι σαν βελτιωτικό με πάρα πολλές χρήσιμες ιδιότητες. Αφενός θα προστατέψει το ψάρι σου από δευτερογενείς μολύνσεις, αφετέρου θα βοηθήσει στη λειτουργία του φίλτρου σου!

Link to comment
Share on other sites

Ποιας εταιρίας είναι? Να πάω να τα πάρω και τα 2 αύριο δηλαδή και να ξεκινήσω τη θεραπεία και με τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Ποιας εταιρίας είναι? Να πάω να τα πάρω και τα 2 αύριο δηλαδή και να ξεκινήσω τη θεραπεία και με τα 2?

Της Hobby είναι το ΕΚΤΟΖΟΝ και της Api το Melafix... Ταυτόχρονα θα τα ρίξεις ακολουθώντας οδηγίες. Αυτά θα τα χρησιμοποιείς 1 φορά τον μήνα περίπου ως πρόληψη :)

Ψάξε στο φόρουμ για αντίστοιχα θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάζω πάντα 1 φορά το μήνα χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα? Και στο δισκοενυδρείο το δικό μου ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

θα παραθέσω μια προσωπική εμπειρία...έχω ένα ενυδρείο 30 λ με ένα μονομάχο.Αρχικά σαν ανενημέρωτος (κακώς δεν το έψαξα τότε πιο πολύ,πάντα πρέπει να το ψάχνεις πριν ασχοληθείς με κάτι)αγόρασα ένα μονομάχο και για 2 μήνες τον είχα σε γυάλα :D (δέχομαι ντομάτες πολύ ευχαρίστως :) )ευτυχώς ένας φίλος μου με βοήθησε να στίσω ένα ενυδρείο όσο πιο οικονομικά γίνεται(φυσικά τον ευχαριστώ και ο μονομάχος μου ακόμα πιο πολύ)τσπ πάνω στην προσπάθεια μου να δώσω όσο πιο γίνεται πιο λίγα χρήματα βάλαμε μακαρόνι από το ενυδρείο του(για να μην αγοράσω ολόκληρη συσκευασία siporax mini,βακτήρια και να στρώσει πιο γρήγορα)....το άφησα για μια βδομάδα να στρώσει μηδενίστηκε η αμμωνία και μπλουμ μέσα.Για ένα μήνα μόλις έκανα αλλαγή νερού ή έριχνα παραπάνω τροφή ανέβαινε ελάχιστα η αμμωνία(δεν ξέρω πια ήταν η αιτία που ανέβαζε την τιμή )αλλά καταλάβαμε με τον φίλο μου ότι έπρεπε να αλλαχτεί το μακαρόνι που είχα μέσα γιατί σε αναλογία με την ποσότητα που είχα μέσα δεν είχα αρκετή βιολογία....το έλυσα με το να βάλω seporax mini και από τότε μετά από λίγες μέρες λύθηκε το πρόβλημα(μέσα είχα πιο πολύ μακαρόνι από αυτό που έχεις εσύ).Γι'αυτό πρόσεξε το θέμα με το βιολογικό υλικό,μπορεί βέβαια να μην χρειαστεί να κάνεις και τπτ.

s.o.s φυσικά την εναλλαγή από μακαρόνι σε mini την έκανα σταδιακά και όχι με την μία

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο Κατ' αρχάς είναι για 30 με 60 λίτρα ενυδρείο, οπότε από θέμα ροής νερού είμαι οκ. Είχα βάλει safestart για να στρώσει πιο γρήγορα το φίλτρο αλλά δεν στρώνει και αμέσως οπότε έβαλα και λίγο μακαρόνι από το δικό μου προσωρινά για να σώσω λίγο την κατάσταση. Σκοπεύω να αγοράσω καινούριο σφουγγάρι αφού το παλιό το έκοψα για να μπει μαζί με μακαρόνι και να το αφήσω κανένα μήνα στον κάδο του δικού μου για να στρώσει. Μετά θα αντικατασταθεί το παλιό σφουγγάρι και μακαρόνι στο φίλτρο με το νέο στρωμένο σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το melafix και το ektozon. Το ψαράκι δεν είχε κάποια διαφορά από εχθές.

Αρχικά έγινε αλλαγή νερού 30% και μπήκε πάλι safe start για τα λίτρα που αλλάχτηκαν. Στη συνέχεια μπήκε η δόση του melafix που απ' ότι κατάλαβα πρέπει να βάζω κάθε μέρα για 1 εβδομάδα. Το νερό άφρισε πολύ και δημιουργήθηκε αφρός στην επιφάνεια.

Με το ektozon δεν έβγαλα και τόσο άκρη οπότε είπα να ρωτήσω πριν βάλω για να μην κάνω καμιά πατάτα. Λέει μέσα 2 κουταλάκια γλυκού κοφτά να διαλιθούν σε 5λίτρα νερού εν υδρείου σε ένα γυάλινο δοχείο. Τέτοιο δοχείο δεν έχω. Αν βάλω την απαιτούμενη ποσότητα στο ενυδρείο κατευθείαν θα υπάρχει πρόβλημα? Επίσης δεν ξέρω ποια δοσολογία να βάλω, πρόληψης ή θεραπείας?

Και δύο φωτογραφίες μετά από την προσθήκη melafix.

post-21690-1288092944_thumb.jpgpost-21690-1288092952_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος αν και θεωρείται εύκολο ψάρι στη διατήρησή του, θέλει λίγη προσοχή στο στήσιμο του ενυδρείου του για να διατηρηθεί όντως με ευκολία. Κατ'αρχήν πρέπει να έχει καπάκι, γιατί είναι από τα ψάρια που πηδάνε εύκολα και ψηλά έξω από το νερό. Επειδή είναι τροπικό ψάρι χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία στο νερό (23-28°C) που επιτυγχάνεται με χρήση θερμαντήρα.

Τα μεγάλα πτερύγιά τους τους κάνουν αργούς και δυσκίνητους κολυμβητές και αν υπάρχει δυνατό ρεύμα νερού κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη. Γι'αυτό το φίλτρο του ενυδρείου πρέπει να έχει μικρή ροή (δηλαδή να ανακυκλώνει 3-4 φορές μόνο, τα λίτρα νερού του ενυδρείου) και spraybar για σπάσιμο της ροής του νερού σε πολλά σημεία. Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.

Πρέπει να υπάρχει απαραίτητα ένα κενό 2-3 εκατοστών ανάμεσα στην επιφάνεια του νερού και στο καπάκι για κάποια προστασία από τα πιθανά άλματα τους αλλά περισσότερο γιατί τα ψάρια ως Αναβαντίδες - Λαβυρινθόψαρα, επειδή ζουν σε νερό με λίγο οξυγόνο, έχουν ένα όργανο στον εγκέφαλο τους τον λαβύρινθο που τους επιτρέπει να αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα. Χωρίς πρόσβαση σε αυτόν είναι καταδικασμένα.

Για το βυθό δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση σε χαλίκι ή άμμο, αρκεί να είναι σε φυσικά χρώματα και να μη αντανακλά το φως και στρεσάρει το ψάρι.

Τα ξύλα και τα φυτά ιδίως τα φυτά επιφανείας είναι μια χρήσιμη προσθήκη και για την ποιότητα του νερού αλλά και για την προσφορά τους ως κρυψώνες για τις στιγμές ξεκούρασης του ψαριού.

Φυτά όπως Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικά, όλες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Πολύ χρήσιμη προσθήκη είναι επίσης τα ξερά φύλλα από δέντρα όπως η καρυδιά, πλατάνι, αμυγδαλιά, δρυς (βελανιδιά), καστανιά μαζεμένα από καθαρό περιβάλλον χωρίς να έχουν πάνω τους περιττώματα πουλιών κλπ.

Τα ξεπλένουμε και τα αφήνουμε να ξεραθούν καλά στον ήλιο, ή τα βάζουμε το φούρνο για λίγο, ή και τα σιδερώνουμε. Μια εύκολη λύση είναι ή αγορά Indian Almond leaves ή Catappa leaves από το e-bay.

Τα ξερά φύλλα απελευθερώνουν στο νερό τανίνες που δρουν προληπτικά για την υγεία των ψαριών και μαλακώνουν ταυτόχρονα το νερό, κατεβάζοντας και την οξύτητα του (pH).

Επίσης χρωματίζουν εύκολα το νερό και δημιουργούν το φαινόμενο blackwater όπως και στο φυσικό βιότοπο πολλών από τα άγρια είδη μονομάχων.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίσω ήδη το προφίλ του. :) Καμιά ιδέα με την απορία μου;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε πολύ την φίλη fanatiki psarina για τις πληροφορίες που μας έγραψε. Το πρώτο που θα ήθελα να πω πάνω στα γραφόμενά της είναι πως ναι μεν η άσπρη άμμος δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν είναι και απαγορευτική. Οι μονομάχοι είναι ψάρια που ζούνε σε "σκοτεινά" νερά (black water). Αυτό που δεν θέλουν είναι έντονο φως που πολλαπλασιάζεται με την αντανάκλαση ενός ανοιχτόχρωμου βυθού και κάτω από την προϋπόθεση ότι το φως φτάνει δυνατό μέχρι τον βυθό.

Το ενυδρείο του φίλου IoSpy, έχει δουλειά ακόμα και το γνωρίζει. Αυτό είναι που παλεύουμε αυτή τη στιγμή... Να το κάνουμε όσο πιο σωστό γίνεται. Στην περίπτωση που αποκτήσει black water και πέσουν και κάποια φυτά επιφανείας, η άσπρη άμμος δεν θα τον επηρεάσει αρνητικά και ο μονομάχος θα ζει ευχάριστα.

Εξάλλου, σε κάποιους από τους βιότοπους του μονομάχου υπάρχει η λευκή ή μπεζ άμμος :thumbup:

Επειδή όπως καταλαβαίνω, τα παραπάνω γραφόμενα είναι copy/paste από κάπου, καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να βάζεις και το αντίστοιχο link της πηγής σου :)

Όσον αφορά το ερώτημα του IoSpy για το ΕΚΤΟΖΟΝ... Θα ρίξεις μία κουταλιά της σούπας για κάθε 50 λίτρα νερού! Στη δική σου περίπτωση που έχεις περίπου 20 λίτρα μεικτά ρίξε περίπου μιάμιση κουταλιά του γλυκού (όχι φουλ γεμάτο). Μη σε απασχολήσει αν πέσει λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο. Και η διπλάσια ποσότητα να πέσει, κακό δεν θα κάνεις.

Αυτή τη μιάμιση κουταλιά βάλτην σε ένα ποτήρι ή ένα μπουκαλάκι με νερό ενυδρείου και διάλυσέ το ΕΚΤΟΖΟΝ όσο μπορείς καλύτερα. Μετά ρίξε το μείγμα μέσα στο ενυδρείο ομοίμορφα και κοντά στο φίλτρο σου για να υπάρχει κυκλοφορία.

Για τον αφρό μην ανησυχείς... Είναι λογικό που το κάνει αυτό το Melafix συν τη μυρωδιά του Βιξ που έχει :D Φρόντισε μόνο να μην είναι όλη η επιφάνεια του νερού καλυμμένη με αφρό για να μπορεί να παίρνει αέρα ο μονομάχος του. Αν δεις ότι έχεις πολύ αφρό, ελάττωσε την ημερήσια δοσολογία!

Επίσης ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω πως και αντιχλώριο με Aloe Vera μπορεί να βοηθήσει πολύ στις δερματικές παθήσεις των ψαριών.

Καθημερινή παρατήρηση κι ενημέρωση εδώ μέσα για τα δρώμενα.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ και τους δύο.

Θα μπει το βράδυ το ektozon που θα πάω από εκεί. Πρέπει να βάζω κάθε μέρα ή ανά κάποια διαστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ και τους δύο.

Θα μπει το βράδυ το ektozon που θα πάω από εκεί. Πρέπει να βάζω κάθε μέρα ή ανά κάποια διαστήματα?

Το ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξτο μία φορά τώρα και το ξανασυζητάμε σε μία εβδομάδα. Και τα δύο σκευάσματα, μπορείς να τα ρίχνεις στην μισή ποσότητα μία φορά κάθε 1-1μιση μήνα για πρόληψη! :)

Link to comment
Share on other sites

Απόψε έγινε μέτρηση με υγρά τεστ για πολλές παραμέτρους. Αναφέρω:

PO4 = 0,05

NH3/NH4 = 0,25

NO2 = 0

NO3 = 0

ph = 7.7

GH = 15

KH = 11

θερμοκρασία = 27

Το ψάρι γενικά έδειχνε να έχει κανονικά διάθεση. Του έβαλα tetramine ποτισμένο με tetra vitamine αλλά δεν το έφαγε αμέσως και δεν πρόσεξα αν έπεσε στον πάτο ή το έφαγε. Κάτω δεν το βρήκα. Επίσης μπήκε και ektozon.

Link to comment
Share on other sites

5 Μέρες τώρα η αμμωνία είναι στο 0. ΝΟ2 και αυτά στο 0 όπως και ΝΟ3. Ο μονομάχος τρώει 2 flakes με 3 την ημέρα. Εχθές έκλεισε ο κύκλος των 7 ημερών με το melafix. Εκτοζόν μπήκε μόνο την πρώτη μέρα. Σήμερα θα γίνει αλλαγή 25% όπως λέει το MELAFIX. Το σημαδάκι όμως παραμένει στο κεφάλι του, αλλά είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και στο πλάι έφυγε το σημάδι. Επίσης βλέπω λίγα κοψίματα στην ουρά πίσω. Τι να κάνω;

Με σταθερή την αμμωνία στο 0 όπως και τα ΝΟ2 μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι στρωμένο; Τα ΝΟ3 δεν μπορεί να είναι τόσο λίγα που να μην είναι ορατά ώστε να φτάσουν στο επόμενο χρώμα λόγο κερατόφυλλου? Προτείνεται να μπει κάποιος συγκάτοικος όπως ψάρι βυθού η σαλιγκάρι;

post-21690-1288697624_thumb.jpgpost-21690-1288697637_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις κανέναν απολύτως συγκάτοικο μέχρι να κλείσεις περίπου 3μηνο σωστής λειτουργίας. Και για την ώρα δεν έχουμε σωστή λειτουργία. Θα συνεχίσεις την θεραπεία με ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Αν μέχρι το τέλος της εβδομάδας που διανύουμε δεν έχουμε σημαντικές εξελίξεις, θα δράσουμε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις κανέναν απολύτως συγκάτοικο μέχρι να κλείσεις περίπου 3μηνο σωστής λειτουργίας. Και για την ώρα δεν έχουμε σωστή λειτουργία. Θα συνεχίσεις την θεραπεία με ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Αν μέχρι το τέλος της εβδομάδας που διανύουμε δεν έχουμε σημαντικές εξελίξεις, θα δράσουμε αλλιώς.

Melafix θα συνεχίσω κάθε μέρα ακριβώς την ίδια διαδικασία; ΕΚΤΟΖΟΝ θα βάλω μία φορά όπως πριν μία εβδομάδα;

Και μπορεί να υπάρχει θεματάκι με τον μονομάχο, αλλά δεν σημαίνει ότι θα μείνει εκεί το ενυδρείο. Επομένως μπήκαν και 2 ανούμπιες από το δικό μου ενυδρείο που φαίνεται να αρέσουν στον μονομάχο. Το φωτιστικό του ενυδρείου δεν το παρέλαβα ακόμα αλλά ελπίζω σύντομα.

post-21690-1288720796_thumb.jpgpost-21690-1288720807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Melafix θα συνεχίσω κάθε μέρα ακριβώς την ίδια διαδικασία; ΕΚΤΟΖΟΝ θα βάλω μία φορά όπως πριν μία εβδομάδα;
Συνεχίζεις την διαδικασία όπως έκανες την πρώτη φορά.
Και μπορεί να υπάρχει θεματάκι με τον μονομάχο, αλλά δεν σημαίνει ότι θα μείνει εκεί το ενυδρείο.
Σε καμία περίπτωση. Απλά πρέπει να γίνεται το σωστό πράγμα τη σωστή στιγμή. Αν δεν είχες βιαστεί να βάλεις τον μονομάχο εξ αρχής δεν θα ταλαιπωρούσουν τώρα κι εσύ κι αυτός με την όποια ασθένεια. Σιγά σιγά και με υπομονή :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πλέον.

Σκέφτομαι να βάλω μια moss ball. Καλά δεν θα φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ ήταν η τελευταία μέρα της θεραπείας με MELAFIX και μπορώ να πω ότι τα άσπρα σημαδάκια δεν υπήρχαν. Παρ' όλα αυτά έβαλα την κανονική δόση. Τα σημειώσω ότι ήταν δεύτερη εβδομαδιαία θεραπεία με μελαφιξ και εκτοζον. Σήμερα το πρωί έκανα αλλαγή 25 με 30% περίπου αλλά ο μονομάχος έβγαλε πάλι 3 άσπρα σημάδια. Μήπως χτυπάει πουθενά; Δεν δικαιολογείται.

post-21690-1289310459_thumb.jpgpost-21690-1289310484_thumb.jpgpost-21690-1289310521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το παλικαρακι.τι να επαθε?μηπως πρεπει να το γεμισεις λιγο με φυτα?μηπως αλλαζει χρωμα?μηπως ειναι στρεσαρισμενος και εμφανιζει αυτα τα ασπρα σημαδια? τι απο ολα αυτα ειναι? :bowdown: ιδιοτροπο ψαρακι τελικα...αλλααα... μ αρεσει :):)

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά θα μπουν σιγά σιγά και άλλα. Από στρες πραγματικά στον κόσμο του. Κόβει συνέχεια βόλτες ανάμεσα στα φυτά και γενικά φαίνεται πολύ χαρούμενος. Δεν ξέρω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...