Jump to content

Μονομάχος. Νέα προσπάθεια.


IoSpy

Recommended Posts

Για τα σαλιγκάρια αρκεί να ρωτήσεις :) πχ τα zebra nerite

Μικρά γατόψαρα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50832

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44863

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41737

Ωραία φαίνονται. Εκτός από το πρώτο που νομί<ω το έχω δει σε κατάστημα με ενυδρεία τα άλλα τα βρίσκει εύκολα κανείς;

Και κάτι άλλο. Με τα κοπήποδα που έχουν μαζευτεί και στο ξύλο να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία φαίνονται. Εκτός από το πρώτο που νομί<ω το έχω δει σε κατάστημα με ενυδρεία τα άλλα τα βρίσκει εύκολα κανείς;

Και κάτι άλλο. Με τα κοπήποδα που έχουν μαζευτεί και στο ξύλο να κάνω κάτι;

Τα ψάρια ανά καιρούς βρίσκονται... Αλλά πρόσεχε... Το κάθε ένα από αυτά έχει τις δικές του απαιτήσεις. Μη πάρεις κάτι χωρίς να ενημερωθείς πρώτα.

Τα κωπήποδα άστα να υπάρχουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κάνουν κακό :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ανά καιρούς βρίσκονται... Αλλά πρόσεχε... Το κάθε ένα από αυτά έχει τις δικές του απαιτήσεις. Μη πάρεις κάτι χωρίς να ενημερωθείς πρώτα.

Τα κωπήποδα άστα να υπάρχουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κάνουν κακό :)

Εννοείς μόλις το δω να δω και τι νερό χρειάζονται πριν τα πάρω και συνθήκες; Εννοείται. Αλλά όπως μου είχες πει δεν βάζω ακόμα για να περάσει κάποιος καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όπως μου είχες πει δεν βάζω ακόμα για να περάσει κάποιος καιρός.

Ακριβώς :)

Για το θέμα των ιδιαιτεροτήτων, θα σου πω για παράδειγμα πως οι οτόκυκλοι θέλουν πάρα πολύ καθαρό νερό από θέμα νιτρικών αλάτων. Είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα ψάρια και πρέπει να είσαι σίγουρος πως θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς :bowdown:

Για το θέμα των ιδιαιτεροτήτων, θα σου πω για παράδειγμα πως οι οτόκυκλοι θέλουν πάρα πολύ καθαρό νερό από θέμα νιτρικών αλάτων. Είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα ψάρια και πρέπει να είσαι σίγουρος πως θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις τους.

Νομίζω ότι σε τόσα λίτρα μπορώ άνετα να το κρατήσω με χαμηλά ΝΟ3. Ήδη το κερατόφυλλο κάνει πολύ καλή δουλειά.

Γενικά έχω πολλά στο μυαλό μου, με υπομονή πιστεύω να γίνουν. :)

Υ.Γ. χαζεύω αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...9211&st=160 και έχω χαζέψει. Έχω πολύ ακόμα. :) Το πρωί θα κοιμηθώ μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε τόσα λίτρα μπορώ άνετα να το κρατήσω με χαμηλά ΝΟ3. Ήδη το κερατόφυλλο κάνει πολύ καλή δουλειά.

Το αντίθετο. Στα λίγα λίτρα είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις χαμηλά τα ΝΟ3. Από την άλλη είναι πιο εύκολες οι αλλαγές.

Όπως είπες, θέλει υπομονή και διάβασμα.... κι εμείς εδώ είμαστε για την όποια βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Και όπως δεν σας υποσχέθηκα μερικές φωτογραφίες σήμερα. (είχα πει για εχθές αλλά χάλασε η sd της μηχανής και πάνε οι φωτογραφίες). :D

Έγινε αλλαγή του setup γιατί δεν μου άρεσε που το ψηλό κομμάτι του ξύλου ήταν πίσω. Βασικά το έστριψα. Μπήκε πολύ λίγη xmas moss και λίγη pistia. To φυτό στην τελευταία φωτογραφία δεν ξέρω ποιό είναι. Επίσης ενώ ήταν μια χαρά μέχρι το μεσημέρι, κάνω μια δουλειά και το βλέπω μετά από 5 λεπτά και ξανά είχε βγάλει άσπρο σημάδι. Δεν μπορώ να καταλάβω, χτυπάει πουθενά... είναι μεθυσμένο... μόνο αυτό ξέρει.

post-21690-1289941896_thumb.jpgpost-21690-1289941912_thumb.jpgpost-21690-1289941931_thumb.jpg

post-21690-1289941949_thumb.jpgpost-21690-1289941966_thumb.jpg

Ακούω σχόλια και προτάσεις για το setup.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αλλα ειναι ακομα στην αρχη...δεν πειραζει ομως υπομονη και ολα στην ωρα τους.θα σου συνιστουσα να εβαζες και 5 ριζες απο πολυσπερμα και ντοματια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αλλα ειναι ακομα στην αρχη...δεν πειραζει ομως υπομονη και ολα στην ωρα τους.θα σου συνιστουσα να εβαζες και 5 ριζες απο πολυσπερμα και ντοματια

το πολύσπερμα δεν το ξέρω. Η ντοματιά δεν θέλει καλό φωτισμό; Δεν μπορώ να πω ότι η λάμπα παρόλο που είναι 11 watt είναι και πολύ δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

το πολύσπερμα δεν το ξέρω. Η ντοματιά δεν θέλει καλό φωτισμό; Δεν μπορώ να πω ότι η λάμπα παρόλο που είναι 11 watt είναι και πολύ δυνατή.

Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma

Link to comment
Share on other sites

θες? πολυσπερμα?

Είναι εύκολο; Αν περισσεύει κανένα κλάδεμα. Θα πάω να πάρω και ντοματιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο; Αν περισσεύει κανένα κλάδεμα. Θα πάω να πάρω και ντοματιά.

πανευκολο ειναι φτανει και περισευει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 5λίτρων πριν μία εβδομάδα. Αντικαταστάθηκε το βιολογικό υλικό που είχε μεταφερθεί από το δισκοενυδρείο με το υπόλοιπο σφουγγάρι που είχε αφαιρεθεί. Σήμερα έγιναν μετρήσεις όπου όλα τα στοιχεία του κύκλου είναι 0. Με τόσο κερατόφυλλο μέσα πλέον και γενικότερα με τόσα φυτά δεν ανεβάζει καν ΝΟ3. Ο ψάρακας δεν έχει κανένα σημάδι τόσες μέρες πλέον και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να τρώει και να εξερευνεί το ενυδρείο του. Γενικά μου φαίνονται όλα καλά.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ο φωτισμός που ενώ είναι 11 watt μου φαίνεται λίγος για τα φυτά. Οπότε ίσως πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή σε αυτόν τον τομέα κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...